Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

05.01.2023
Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası veya diğer bankalardan alınacak Hayvancılık kredisi hangi alanlarda kullanılabilir? ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) üyeliği olmayanlar hayvan kredisi kullanabilirler mi? Hayvancılık kredisi ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevabı içeriğimiz de.. Ülkemizin en büyük bankası olan Ziraat Bankası ana faaliyet alanı olan Türk tarımını destekleme konusunda üzerine düşeni yaparak çiftçilerimize uygun kredi faizleri ile destek sağlamaktadır. Özellikle ülkemizde hayvancılığın gelişmesi, hem kendi kendine yeter hale gelmesi hem de üretim fazlasını dış pazarlara ihraç edilebilmesi için Ziraat Bankası hayvancılığın hemen her alanı ile ilgili indirimli faizli kredi imkanı sunmaktadır.  Eğer ilk defa hayvancılık ile uğraşacaksanız veya mevcut tesisinizin kapasitesini arttırmak istiyorsanız en uygun koşullardaki krediyi Ziraat Bankasında bulacaksınızdır.

30 Bin Lira Hayvancılık Hibesi

Hayvancılık yapmak isteyenlere her yıl verilen ve tamamı geri ödemesiz olan bu destekten nasıl yararlanılır. Bilindiği üzere Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından her yıl Genç Çiftçi projesi kapsamında belirlenen hayvan türleri için 30 bin lira hibe verilmektedir. Bu hibe ile isteyenler inek, koyun, arı, gibi hayvan alımı yapabilirler. Koyun ve İnek yetiştiriciliği yapmak isteyenlere bu hibe kapsamında TİGEM tarafından direkt olarak hayvan gönderilmektedir. Arıcılık veya diğer kanatlı hayvan yetiştiriciliği için ise bu hibe nakit olarak ödenmektedir. Sizde bu imkandan yararlanmak istiyorsanız Genç Çiftçi Hibe Programına kayıt yaptırabilirsiniz.

Ziraat Bankası hayvan kredisi geri ödeme planı linkinde aldığınız kredinin hangi taksitlerle geri ödeneceğini sorgulayabilirsiniz.

Hayvancılık İçin Faizsiz Kredi

Ülkemizdeki hayvan yetiştiriciliğinin artırılması ve et konusunda dışa bağımlılığımızı ortadan kaldırmak adına bir çok devlet teşviki bulunmaktadır. Bunlardan son yıllarda en çok rağbet göreni ise yukarıda belirttiğimiz 30 bin lira hibe uygulamasıdır. Bunun ile birlikte Tarım Kredi Kooperatifleri ve bazı bankalar tarafından faizsiz veya çok düşük faizli uzun vadeli olarak hayvancılık kredileri verilmektedir. Bu krediler ile hayvan alımı yapabileceğiniz gibi isterseniz barınak yapımı, arazi alımı veya gerekli ekipman alımlarını karşılayabilirsiniz. Küçükbaş hayvancılık, büyükbaş hayvancılık, kanatlı hayvancılık veya su ürünleri türünden istediğiniz hayvan yetiştiriciliği için bu tür kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz.

hayvan-alım-kredisi
Hayvan Alım Kredisi

Ziraat Bankası Hayvan Alımı Kredisi

Bankanın vermiş olduğu hayvancılık kredisi kapsamında Hayvancılık için gerekli hayvan alımlarını yapabilirsiniz. Düşük faiz oranı, uzun vade imkanı ve dönemsel ödeme kolaylığı ile bu krediyi rahatlıkla ödeyebilirsiniz. Kullanacağınız Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi yatırım kategorisi ile besi hayvancılığı, damızlık hayvancılık, kanatlı hayvancılık veya arı yetiştiricilik yapabilirsiniz. Verilen bu kredi imkanı ile belirttiğimiz türden hayvanların alımlarını rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Bankanın aynı kredi imkanı ile işletmenizin ihtiyacı olan diğer ürünlerin alımını yapmanız sağlanmaktadır. Ziraat Bankası Faizsiz Hayvancılık Kredisi imkanları ile alımını yapabileceğiniz ürünlerin neler olduğunu kısaca hatırlatmak istiyorum.

 • Bu kredi imkanı ile yetiştirmek istediğiniz hayvanların alımını gerçekleştirebilirsiniz.
 • Yem alımı yapabilir
 • İşletmenizin ihtiyacı olan makine, ekipman ve aletlerin alımını yapabilir,
 • Yakıt giderlerini finanse edebilirsiniz.
 • Yetiştireceğiniz hayvanlar için gerekli ahır yapabilir,
 • Süt soğutma tankı, süt sağım üniteleri alabilirsiniz.
 • Hayvan yetiştiriciliği yapmak istediğiniz arazi alımı için bu kredi imkanında da yararlanabilirsiniz.
 • Ayrıca bu kredi imkanı ile kira ve sigorta gibi giderlerinizi karşılayabilirsiniz

Ziraat Bankası Hayvancılık kredisi imkanlarından yararlanmak isteyenlerin banka şubelerinden başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru esnasında sizlerden yanınızda olması istenilen belgelerin neler olduğunu hatırlatmak istiyorum.

 • Nüfus cüzdanı
 • Çiftçi Belgesi (ÇKS Belgesi)
 • Tarımsal İşletmesini teşvik edici belgeler
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlar ile ilgili belgeler

Sizde Hayvancılık alanın da Ziraat Bankası Faizsiz Hayvancılık Kredisi imkanlarından yararlanarak hayvan yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Tabi bankadan kredi alabilmek için bankanın şartlarını taşımanız gerekiyor. Devletin ülkemizde hayvancılığı geliştirme amacından dolayı hayvancılık alanında pek çok hibe ve faiz indirimli kredi imkanı bulunmaktadır. Özellikle kayıtlı bir hayvansal üretiminiz var ise (et üretimi, süt üretimi, damızlık hayvan üretimi, kümes hayvancılığı, yumurta üretimi, su ürünleri ve arıcılık faaliyetleri gibi) bunu geliştirip modern bir tesis haline dönüştürmek için pek çok hibe teşvik kredisi bulabilirsiniz. Bunlardan bazıları şunlardır;

 1. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun IPARD fonu ile verdiği %70’e varan hibeler,
 2. Kalkınma Ajanslarının sağladığı Hibe, teşvik ve Faiz indirimli krediler,
 3. KOSGEB tarafından sağlanan proje bazlı destekler
 4. Ziraat Bankasının verdiği faiz indirimli krediler,
 5. Genç Çiftçilere 30.000 TL Hibe Kredi

Ziraat bankasının çiftçilerimize sunduğu finansman imkanları şunlardır:

 • Ziraat Bankası Damızlık Süt Sığırcılığı Kredileri
 • Büyükbaş Süt Hayvancılığı
 • Küçükbaş Süt Hayvancılığı finansmanı
 • Damızlık Düve Yetiştiriciliği finansmanı
 • Damızlık Etçi Sığır Yetiştiriciliği finansmanı
 • Büyükbaş Besicilik kredisi
 • Küçükbaş Besicilik kredileri
 • Damızlık Kanatlı Yetiştiriciliği finansmanı
 • Arıcılık Kredileri
 • Safkan At Yetiştiriciliği Kredileri

Hangi İşletmeler Faydalanabilir?

Damızlık Süt Sığırcılığı, Büyükbaş Süt Sığırcılığı, Damızlık Etçi Sığır ve Büyükbaş Besicilik kredisinden faydalanmak isteyen işletmeler en az 10 baş hayvan kapasiteli işletme kurmak veya var olan işletmelerini 10 baş ve üzeri için geliştirmek zorundadırlar.

Damızlık Düve Yetiştiriciliği için kredi kullanmak isteyen işletmeler en az 50 baş ve üzeri kapasiteye sahip veya var olan işletmelerini 50 ve üzeri kapasiteye çıkarabilmek için krediden faydalanabilirler.

Küçükbaş Süt Hayvancılığı Kredisinden faydalanmak isteyen işletmeler koyun için en az 250, keçi için (Saanen, Kilis, Damascus, Ankara ve Kıl keçisi) ise en az 100 baş ve üzeri kapasiteye sahip işletme kurmalı veya var olan işletmesini bu seviyeye çıkartabilmelidir.

Küçükbaş Besicilik Kredisi için kurulacak işletmenin en az 100 baş ve üzeri kapasitede olması gerekmektedir.

Damızlık Kanatlı Yetiştiriciliği Kredisi için etlik ve yumurta tavuğu için en az 10.000, Ankara Tavukçuluk Araştırma İstasyonu Müdürlüğünce ülkemiz için geliştirilmiş hatlarla yapılacak damızlık yumurta tavuğu yetiştiriciliğinde 1.000 adet, Damızlık hindi yetiştiriciliğinde 5.000 adet, Damızlık kaz, ördek veya bıldırcın yetiştiriciliğinde 1.000 adet, Damızlık deve kuşu yetiştiriciliğinde en az 100 adet ve üzeri kapasiteye sahip işletme kurmak / var olanı geliştirmek gerekmektedir.

Küçükbaş finansmanı

Arıcılık Kredisinden faydalanmak isteyen işletmeler en az kayıtlı 50 adet arılı kovan ile üretim yapan bir işletme kurmaları gerekmektedir.

Kredi Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Ziraat Bankasından sağlanan hayvancılık kredileri belirli alanlarda kullanılabiliyor. Bunlar:

 • Uygun koşulları sağlayan hayvan alımları (kayıtlı, belgeli hayvanlar)
 • Barınak yapımı ve tadilatı,
 • Süt sağım ünitesi alımı ve süt soğutma tankı tedariki
 • Yem hazırlama ünitesi alımı
 • Balya makinesi, çayır biçme makinesi ve silaj makinesi alımı
 • Gübre yönetimiyle ilgili altyapı ve alet/ekipman alımı
 • Kendi elektrik ihtiyaçlarını yenilenebilir enerji kaynaklarından üretmek için gerekli olan tesis ve alet/ekipmanların alımı
 • Gezgin arıcılık yapanlara işçilik dâhil arı nakliye giderleri
 • Ana arı işletmeleri için; şeker, temel petek, kek alımı ile ana arı üretim malzemeleri alımı
 • Bombus arısı üretimine yönelik ihtiyaç duyulan (polen, şeker, plastik kap ve ambalaj malzemesi gibi ) işletme giderleri
 • Arılı kovan, polen kapanlı yeni kovan (boş), bal süzme makinesi, polen kurutma ve temizleme ile kek hazırlama makineleri alımı
 • 200 adet ve daha fazla sayıda arılı kovan ile gezginci arıcılık yapan üreticiler için jeneratör, güneş enerji sistemi, arıcı barakası veya karavan alımı
 • 100 adet ve daha fazla sayıda arılı kovana sahip ana arı üretimi yapmak isteyen arıcılara; ana arı üretimi için jeneratör, güneş enerji sistemi, en az 1.000 adet çiftleştirme kovanı/kutusu alımı ile arıcı barakası/ arıcı karavanı alımı

Teminat Gerekli midir?

Her finans kurumunda olduğu gibi kamu bankası olan Ziraat Bankası da kullandırdığı krediler için teminat istemektedir. Eğer direk kendi başınıza bir tarım ve hayvancılık kredisine başvurduysanız kredi miktarına göre çeşitli teminatlar istenilecektir. Bankalar teminat olarak paraya çevrilebilme oranı yüksek olan, ev, arsa, tarla gibi gayrimenkulleri tercih etmektedir. Eğer kayıtlı bir işletmeniz var ise bu da teminat olarak kabul edilmektedir.

Bankanın teminat isteyip istememesi, kredi verip vermemesi bankaya bağlıdır. Hayvan kredisi veren bankalar hakkında bilgi alabilir ve bu bankalara giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Hayvan Kredisi Şartları Nelerdir?

Eğer sermayesiz iş kurmak istiyor ve bunun için finansmana ihtiyaç duyuyorsanız öncelikli olarak KOSGEB, Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Kalkınma Ajansları ve Tarım ve Orman Bakanlığının hibe destek ve fonlarını mutlaka inceleyiniz. Eğer hayvancılık yapmaya elverişli bir araziniz var ise ve diğer şartları taşıyor iseniz bazı kuruluşlardan destek alabilirsiniz. Net bilgiyi kuruluşların sitelerinden öğrenebilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Hasan dedi ki:

  Bende almak istiyorum

 2. Kemal dedi ki:

  Bende köyüme dönüp hayvancilik yapmak istiyorum faizsiz kredi nasil kullanabilirim

 3. Mustafa dedi ki:

  Merhaba ben Mustafa Tatım
  Ipard kapsamında Keçi Çiftliği kurdum
  3 yıl oldu kredi kullanmak istiyorum
  Bu konuda bize danışmanalık yapacak bir kuruluşa ihtiyacımız var.
  Teşekkür ederim

 4. emrah dedi ki:

  Merabah ben emrah karakoç havanlik yapacam bana vericemsin alimak istiorum

 5. Hasan oktay dedi ki:

  Dap projesine uygun ahir yapmak istiyorum 3 Ocak 2018.