Hayvan Kredisi Veren Bankalar 2023 Yılına Özel

03.01.2023
Hayvan Kredisi Veren Bankalar 2023 Yılına Özel

Hayvancılık kredisi veren bankalar koyun, kuzu, inek, düve, manda, arılı kovan, büyükbaş ve küçükbaş canlı hayvan alımlarına finansman sağlıyorlar. Ayrıca devlet destekli küçükbaş, büyükbaş hayvancılık yapmak isteyen çiftçilerimize Vakıfbank, Halkbank, Denizbank gibi bankalar tarafından destek sağlanmaktadır. Ayrıca Ziraat Bankası 2 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi vermektedir. Gerekli evraklar ile birlikte banka şubelerine giderek başvurularınızı yapabilirsiniz. Bu içeriğimiz de Koyun, inek, keçi, tavuk çiftliği ve arıcılık sektörü için hibe, teşvik, kredi faiz oranları ve hesaplama işlemini kaleme aldık. Yine montofon büyükbaş sığır ve merinos koyun yetiştiricileri içinde destekler var.

Devlet Destekli Hayvan Kredileri

2023 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, Genç çiftçilere 30 bin lira hayvan hibesi ile hayvancılık destekleme ödemesi, Tarım kredi kooperatifleri Ziraat bankası faizsiz hayvancılık kredileri ve Denizbank, Şekerbank, Yapı kredi bankası ve QNB Finansbank düşük faizli hayvancılık kredilerini 2023 yılında da vermeye devam edilecektir. İnek, koyun, keçi, sığır, tavuk, dana, ördek, kaz, hindi, arılı kovan ve benzeri canlı hayvan alımı için hibe ve Devlet desteklerinin yanında özel bankaların ve devlet bankalarının da destekleri verilmeye devam etmektedir.

Devlet Destekli Hayvan Kredileri
Devlet destekli hayvan kredisi alabilirsiniz.

Tarım Bakanlığı Hayvancılık Desteklemeleri

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Büyükbaş hayvancılık, küçük baş koyun keçi hayvancılık desteği, arıcılık, kürk hayvancılığı, kanatlı yetiştiriciliği, ipek böcekçiliği yapmak isteyenlere koyun, keçi, manda, sığır, inek Hayvancılık desteklemeleri 2023 yılında da yapılmaya devam edecektir.

Aşağıda belirtilen bankalar hayvancılık kredi vermektedirler.

 • İş Bankası  (İMECE KART ve Traktör ekipman kredisi de veriyor.)
 • Ziraat Bankası 
 • Halkbank,
 • Qnb Finansbank
 • Teb,
 • Akbank,
 • Garanti Bankası,
 • Vakıflar Bankası
 • Odeabank,
 • HSBC,
 • Denizbank (Hayvancılık projelerine sıfırdan destek sağlıyor.) 
  • Benim bahçem benim tarlam kredisi,
  • Genç çiftçi desteği,
  • Hasat vadeli kredili mevduat,
  • SMS ile hayvan kredi başvurusu,
  • TMO senedine finansman sağlıyor.

Küçükbaş  hayvancılık desteklemeleri 500 baş ve üzeri koyun, keçi hayvan sayısına sahip işletmelere verilmektedir. Destekleme ödemelerinde hayvancılık sektörü için Sürü yöneticisi istihdamı desteği ( Çoban) işletme başına 5.000 TL olarak verilmektedir. Küçükbaş hayvancılık devlet desteği olarak, 100 ile 200 baş arasında anaç baş hayvan sayısını artırırsa veya yeni ağıl yaparsa, üst limiti 120 bin lira olan bu projelerinde yarısı hibe olacak.

Hayvancılık alanında verilecek devlet destekleri belli oldu. Buna göre aşağıda belirtilen oranlarda hayvancılık destekleri verilecek.

Hayvan desteklemeleri

Arıcılık yapan çiftçilere ise arı yetiştiriciliği için aşağıda ki oranlarda destekleme verilecek.

Arıcılık destekleri

Genç Çiftçi Hayvancılık Hibesi

Köye kesin dönüş yapan 24/30 yaş arasındaki 15.000 genç çiftçimize Büyükbaş, küçükbaş, arı yetiştiriciliği, seracılık ve benzeri sektörlerde 30 bin lira geri ödemesiz kredi verilecek Eğer sizde hayvan besiciliği yapmak istiyorsanız, hayvan hibe teşviklerine başvurabilirsiniz. TİGEM tarafından projesi onay alan çiftçilere 30 bin lira değerinde hayvan verilecek. TİGEM tarafından Büyükbaş ve küçükbaş hayvan alımı  yapılacak ve hibe almaya hak kazanan 15 bin genç çiftçilere nakdi para yerine verilecek olan 30 bin lira hibe değerinde koyun, inek veya keçi vb. hibe edilen hayvanlar teslim edilecek.

Hayvan kredisi için gerekli evraklar ve belgeler hazırsa sizde bu teşvike müracaatınızı gerçekleştirebilirsiniz. İster koyun, ister düve, siz seçin!

Köye kesin dönüş yapan genç çiftçilere proje karşılığında verilecek olan hibeyi alan yani hayvanlarını TİGEM den alanların projesinde bahsettiği işi 2 yıl boyunca yapıp yapmadığı kontrol edilecek. Ziraat Bankası tarafından 30 bin TL hibe verilmektedir. Ancak genç çiftçi projesi kapsamında verilecek olan bu desteğin başvuruları sona ermiştir.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Faiz Oranları

Ziraat bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından büyükbaş hayvancılık yetiştiriciliği ve besiciliği, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ve besiciliği, arıcılık, kanatlı damızlık yetiştiriciliği, su ürünleri yetiştiriciliği, hindi besiciliği konularında faiz indirimleri ile işletme dönemi ve yatırım dönemi olmak üzere 2 başlık altında % 100 faiz indirimleri ile faizsiz hayvancılık kredisi ve % 50 ila % 75 faiz indirimleri düşük faizli hayvancılık kredisi verilecektir. Bunun haricinde normal şartlarda, tarımsal yatırımlara %6, hayvancılığa ise %5 faiz oranı mevcuttur. Bu oranlar yıllıktır.

Hayvan Kredisi 2017
Hayvan Kredisi

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi vermeye devam ediyor. Kooperatif aracılığıyla kullandırılacak işletme ve yatırım dönemi için faizsiz ve düşük faizli kredilerin yapılan faiz indirimleri ile kullandırılacak kredi üst limitleri  aşağıdaki gibidir. Sizin için şartları en uygun olan ödeme planı doğrultusunda bir destek seçin.

 • Damızlık süt sığırı yetiştiriciliği kredisi üst limiti 12 milyon 500 bin lira olan bu krediden 750 bin liraya kadar yatırım dönem için kredi kullanmak isteyenlere % 100 faiz indirimi ile faizsiz kredi olarak işletme dönemi için de % 50 faiz indirimleri ile kredi verilecektir.
 • Damızlık etçi ve kombine sığır yetiştiriciliği kredisi üst limiti 7,5 milyon lira olan bu krediden yatırım dönemi için yapılan% 100 faizi indirimi ile faizsiz kredi,  işletme dönemi için yapılan % 75 oranında faiz indirimi ile kredi verilecektir. Hayvancılık Teşvikleri Verilen İller listesinde ikamet ettiğiniz il varsa çok şanslısınız.
 • Büyükbaş hayvan besiciliği kredisi almak isteyenler için 5 milyon lira olarak belirlenen kredi üst limitinde işletme ve yatırım dönemi için yapılan faiz indirimi % 50 oranında belirlenmiştir % 50 faiz indirimi ile düşük faizli kredi verilecektir.
 • Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği kredisi üst limiti olan 3 milyon liralık krediden yatırım döneminde büyükbaş hayvan yetiştiricilerine % 50 faiz indirimi ile kredi verilecektir. İşletme dönemi içinde yapılan % 25 faiz indirimi ile düşük faizli kredi verilecektir.
 • Küçükbaş süt hayvanı yetiştiriciliği kredisinin üst limiti 5 milyon lira olarak belirlenmiştir % 100 faiz indirimi yapılarak bu krediyi almak isteyenler faizsiz Küçükbaş Hayvan yetiştiriciliği kredisi verilecektir. Merinos Koyun Yetiştiriciliği ile uğraşan çiftçilere de bu sektör için destek sağlanmaktadır.
 • Küçükbaş hayvancılık kredisi (besicilik) üst limiti 1,5 milyon olarak belirlenmiştir. Yatırım dönemi için kredi kullanmak isteyenlere yapılan % 100 faiz indirimi ile faizsiz kredi verilecek bunun yanında işletme dönemi için yapılan % 50 faiz indirimi uygulaması ile düşük faizli Küçükbaş hayvan besiciliği kredisi verilecektir. Tabi bu konuda araştırma yaparken hangi bölgede yapılır sorusuna da yanıt bulmalısınız.
 • Arıcılık Kredisi olarak verilecek kredinin üst limiti ise 1,5 milyon lira olarak belirlenmiştir. Ziraat bankasından yatırım ve işletme dönemleri için arıcılık kredisi almak isteyenler için yapılan % 50 faiz indirimi oranı ile arıcılık kredisi kullandırılacaktır.
 • Kanatlı sektörü damızlık yetiştiriciliği kredisi kapsamında verilecek kredinin üst limiti 7,5 milyon olarak belirlenmiştir. Kanatlı sektörü damızlık yetiştiriciliği kredisi yatırım ve işletme dönemleri için yapılan % 100 faiz indirimleri ile Faizsiz kredi verilecektir.
 • Eğer faiz oranlarına göre hesaplama sonucunda ödeme planı size uygun değilse, borcunuzu uzun vadeye yaymalısınız. Bu sebeple 5 Yıl Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi ödeme planını tercih edebilirsiniz.
 • Su ürünleri yetiştiriciliği kredisi için belirlenen 5 milyon lira kredi üst limitleri ile verilecek olan kredinin yatırım döneminde % 100 faiz indirimi ile faizsiz kredi verilecek aynı şekilde Ziraat bankasından verilecek su ürünler yetiştiriciliği kredisi kapsamında işletme döneminde yapılan % 50 kredi faizi indirimi ile düşük faizli kredi verilecektir.
 • Hindi besiciliği kredisi için belirlenen kredi üst limiti 1 milyon lira olacak şekilde yatırım döneminde % 50 faiz indirim yapılmış, işletme döneminde ise % 75 faiz indirimi yapılmıştır. Hindi besiciliği yapmak isteyenlere yatırım ve işletme dönemi için yapılan faiz indirimleri ile düşük faizli işletme ve yatırım kredisinden yararlanabilirler.

Tüm bu krediler Tarım kredi kooperatiflerince Ziraat bankası tarafından verilecek hayvancılık kredileridir. Ziraat bankası tarafından verilecek faizsiz ve düşük faizli işletme ve yatırım dönemi kredisi başvuruları devam etmektedir. Ziraat Bankası şubelerine giderek detaylı bilgi alabilir ve başvurularınızı yapabilirsiniz.

2023 yılında hayvan kredisi veren diğer bankalar ise Şekerbank, Finansbankası,  Denizbank ve Yapı kredi bankasıdır.

Bankaya gitmeden önce Hayvan Kredisi İçin Gerekli Evraklar ve Belgeler hazırlayın!

Şekerbank Tarım Bankacılığı

Şekerbank süt sığırcılığı besicilik kredisi, Küçükbaş süt hayvancılığı ve besicilik kredisi, tavukçuluk kredisi, su ürünleri kredisi ve arıcılık kredisi vermektedir. Küçükbaş hayvancılık süt hayvancılığı ve besiciliği kredisi almak isteyenlerin mutlaka en az 2 yıldır hayvancılık yapması gereklidir. Modern hayvancılık konusunda verilen destekler için tıklayınız.

şekerbank-hayvan-kredisi
Şekerbank hayvan kredisi

Ayrıca mevcut hayvan sayısının 50 keçi, 25 koyunu olması bu hayvanlarının küpelendirilmiş olması  yani Tarım İl/İlçe Müdürlükleri’nde Koyun/Keçi Kayıt Sistemine kaydedilerek yazı ile birlikte 60 ay vadeli yılda bir kez geri ödemeli olarak Şeker Bankasından küçükbaş hayvancılık alabilirler. Şekerbank hayvancılık yatırım kredisi kapsamında verilen diğer hayvancılık kredisi şartlarını ve faiz oranlarını ilgili bağlantıdan görebilirsiniz.

QNB Finansbank Hayvancılık Desteği

Finansbankası hayvancılık kredisi kapsamında besicilik yapmak isteyen çiftçilere işletme ve yatırım dönemleri olmak üzere besicilik kredisi vermektedir. Qnb Finansbank besicilik yapacak olan çiftçilere  hayvancılık faaliyetlerindeki tüm ihtiyaçlarını bu krediler ile %85’ini karşılama imkanı sunulmaktadır.

Denizbank’tan Büyükbaş ve Küçükbaş Sektörüne Destek

Denizbank hayvancılık kredisi veren bir diğer bankadır. Hayvancılık faaliyetlerinde tüm ihtiyaçların ve giderlerin karşılanması için Denizbank’tan  hayvancılık kredisi alabilir ve hem hayvan, hem de hayvan bakım ürünlerini bu krediler ile karşılayabilir ve yaptığınız hayvancılık faaliyetlerinizi olduğunuzdan daha da üst seviyeye getirebilirsiniz. Denizbank 2023 yılında tarımsal yatırım kredileri kapsamında Hayvancılık kredisi ürünlerini hizmete sunuyor. Hayvancılık ekipmanına yönelik krediler, Süt hayvanı alım kredisi, besi hayvanı alım kredisi, su ürünleri kredisi olarak 60 ay vadeli 6 ayda bir ödemeli proforma fatura değerinin % 75’ine kadar hayvancılık kredisi vermektedir.

Yapı Kredi Tarım ve Hayvancılık Sektörü Desteği

Yapı kredi bankası büyükbaş ve küçükbaş süt hayvanı alımlarının finansmanı amacıyla 60 ay vadeli 1, 3, 6, 12 ayda bir geri ödemeli hayvan alım kredisi veriyor. Yapı Kredi Bankası yine Süt hayvancılığı işletmelerinin yem, bakım, ilaç, aşılama, su, elektrik vb. ihtiyaçlarına yönelik 18 ay vadeli 1, 3, 6, 12 ayda geri ödemeli Süt hayvancılığı İşletme kredisi veriyor. Yapı kredi bankası bunun yanında besicilik kredisi olarak 12 ay vadeli Et amaçlı büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapanlara bakım, ilaç, aşılama, yem, su, elektrik gibi giderlerini karşılamaları amacıyla Besicilik kredisi vermektedir.

Türkiye Ekonomi Bankası

Türkiye Ekonomi Bankası’da en düşük faiz ve en uzun vade imkanı sağlayan bankalar arasına katıldı. Yaptığımız araştırmaya göre TEB; hayvan satın almak çiftçilerimize tarımsal yatırım destekleri alanında kapılarını araladı. Türkiye Ekonomi Bankası şubelerini ziyaret ederek, güler yüzlü hizmet sunan banka personelinden, koyun, kuzu, inek, düve, damızlık düve, malak, manda, su ürünleri ve her türlü yatırımınız için hayvancılık kredisi çekebilirsiniz.

Kredi çekmek yerine sadece Devlet hibesi ile bu işe başlamayı tercih ediyorsanız Hayvan Besiciliğine Hibe Desteği isimli haberden bu yıla özel teşvikleri incelemelisiniz.

Hayvan Kredisi veren kamu kuruluşları ve özel bankalardan düşük faizli tarımsal yatırıma özel hayvancılık kredisi çekebilir, ağıl yapımı, inek, koyun, dana, düve, hindi, ördek, kaz, tavuk, ipek böceği ve benzer projelerin onayı için hayvancılık kredilerinden yararlanabilirsiniz.

İçeriğimiz Ön Bilgi Amaçlı olup,  En net bilgiyi Ziraat Şubelerinden öğrenebilirsiniz.

YORUMLAR

 1. love07 dedi ki:

  hepsi fasa, fiso. dayın yoksa, paran yoksa bir kuruş vermiyorlar. boşuna ümit bağlamayın. garibana kredi yok zengine çok.

 2. Mehmet Gece dedi ki:

  Şekerbankasında hayvan kredisi almak için tarla tapusu istiyor. Hayvan bakacağım diyorum ama tapu istiyorlar. Bu durumda olanlar var mı?

 3. Mehmet dedi ki:

  Verecek parayı kırkbin türlü evrak istiyorlar.vermez gomaz olsunlar desteğin sadece adı var

 4. Hüseyin dedi ki:

  Merhaba cifci belgem yok 76 doğumluyum tarlalar annemin üzerinde ama tarlalari ekiyorum bu küçük baş hayvan kredisi alabilirmiyim araziye besihanede yapmayı düşünüyorum

 5. Aşkın Baltürk dedi ki:

  Çiftçi yim kıredi kullanmak isdiyorum bilki

 6. Büyükbaş düve kredisi dedi ki:

  Kurbanlık düve almak için büyükbaş hayvan kredisi çekilir mi?

  1. kuazar dedi ki:

   1) paran varsa, gayrımenkulun varsa çekebilirsin. garibansan, gerçekten üretmek istiyorsan bir kuruş vermeler. boşuna ugraşma.

 7. Satılık Koyun Çiftliği dedi ki:

  200 tane küçükbaş hayvan bulunan çiftliğimiz satılıktır. Kredi çekmek isteyenlere komisyonsuz ve faizsiz hayvan kredisi de çekilir. Adet başı 600 TL. dir. Toptan alımda yardımcı olunur. Sıfır faiz imkanını kaçırmayın. 2018 yılında tekrarı olmayacak. 2018 yılında başvuru yaparsanız zor alırsınız.

  1. coskun dedi ki:

   cınsı ney talıbım coskun bey

 8. Koyun kredileri istiyorum. dedi ki:

  Ben kuzulu koyun satın alacağım. Hangi cins kuzulu koyun alsam kredi verirler? Merinos mu almam lazım

 9. Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Hesaplama dedi ki:

  Salma tavukçuluk yapmak istiyorum. 2000 tane tavuk alsam Ziraat Bankası kredi verir mi? Nasıl alabilirim?
  50 bin lira alsam / 48 ay olur mu?
  Aylık 1.041 TL. ödemem gerekiyor.
  Kredi faiz oranları yüksek mi?
  Kaç aya kadar veriyorlar ki
  eğer faizsiz hayvan hibesi veya kredisi verirlerse ziraatten alabilirim.