65 Yaş Kartı Her İlde Geçerli mi? (Devlet Destekli Bedava Ulaşım)

05.01.2023
65 Yaş Kartı Her İlde Geçerli mi? (Devlet Destekli Bedava Ulaşım)

65 yaş üstü vatandaşlarımıza bir ayrıcalık olan sunulan ulaşım kartları kullanımı devam ediyor. Kartların iptal olması ya ücretsiz ulaşımın kalkması gibi bir durum söz konusu olmamakla beraber, kullanımında bir saat kısıtı da bulunmuyor. Kart alımları, başvuru merkezinden gerçekleşiyor. 65 yaş üstü ulaşım kartları şehir içinde vatandaşların ücretsiz ulaşımına izin veriyor. Kartlar şehir içi ulaşım araçlarında kullanılıyor. Ücretsiz ulaşım ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar içeriğimizde yer almaktadır.

65 Yaş Kartı Nerelerde Geçerli?

Bu konu Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları yönetmeliğinde yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. 2014 yılından beri 65 yaşını doldurmuş vatandaşlarımız şehir içi ulaşım araçlarından ücretsiz bir şekilde yararlanabilmektedir. Düzenlemeye göre karttan yararlanabilecek kişilerin Türk vatandaşı olması ve yaş şartını tamamlaması gerekiyor. Yönetmeliğin 5. maddesinde göre bu kişiler başvuru yapmaları dahilinde kart sahibi olabilecek ve belediyelere bağlı olarak kurulmuş şirket, işletme ve müesseselere ait denizyolu, demiryolu ve şehir içindeki toplu taşıma araçlarını ücretsiz bir şekilde kullanabileceklerdir. Yine bu kişiler, şehirler arası denizyolu ve demiryolundan yüzde 50 indirimli olarak yararlanabilirler. Ayrıca şehir içindeki belediyelere bağlı bulunan kuruluşlar da 60- 65 yaş arasındaki kişilerin ulaşımdan ücretsiz bir şekilde yararlanmalarını sağlayabilme hakkına sahiptir.

Ancak belirtmek gerekiyor ki bu kartlar her ilde geçerli değildir. Ücretsiz ulaşımdan yalnızca ikamet ettiğiniz il içerisinde taşıma araçlarını kullandığınız esnada yararlanabilirsiniz. Örneğin İzmir’ de ikamet eden ve kart başvurusunda bulunan bir şahıs İzmir içerisinde bu kartı hiçbir bedel ödemeden alır ve kullanır. Ancak İstanbul’ a gittiğinde bu kart bir anlam ifade etmeyecektir. Konu ile ilgili Milletvekilleri tarafından yapılmakta olan bir çalışma bulunmaktadır. Kartların tüm illerde kullanılması için çipli sistem oluşturulması, hatta bu çiplerin yeni kimlik kartlarına entegre edilmesi gerektiği söylenmektedir. Ancak henüz durum netlik kazanmış değil. 70- 75 ve 80 yaş üstündeki yaşlılara kredi kartı veren bankaları incelediniz mi?

65 Yaş Kartı Nerelerde Geçerli?
65 Yaş Kartı Nerelerde Geçerli?

Ücretsiz Ulaşım Kartı Nereden Alınır?

65 yaş kartları üzerinde kimlik numarası, isim soy isim, doğum tarihi ve yeri, seri numarası gibi kişisel bilgiler ve kart sahibinin fotoğrafı yer almaktadır. Kart ile ilgili tüm detayları belirleme ya da değiştirmeye Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilidir. Elektronik ortamda bilgileri bulunan kişilerden ekstra bilgi talep edilmez. Kart başvuruları ise İl Müdürlükleri‘ ne yapılacaktır. Bu kartı aldığınız taktirde sizden herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Ayrıca kart başvurusu yaptığınız esnada belirttiğiniz adrese kartınız teslim edilecektir. Kartlarınızda yer alan seri numaraları ise elektronik ortama kaydedilecektir.

Bakanlığın yanı sıra bu kartları almak için belediyelere de müracaat edilebilmektedir.

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 1 adet vesikalık fotoğraf başvuru için yeterli olmaktadır.

Kartınızın aktif hale getirilebilmesi için bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bu ücreti havale yolu ile de verilecek olan IBAN numarasına gönderebilirsiniz. Örneğin İstanbul ilimizde kullanılan kartlardan şartları taşıyanlar ve bu evraklar ile başvuru yapanlardan 10 TL ücret talep edilmektedir. Bu ücret kayıp ve çalıntı durumlarında 20 TL olmaktadır. Ya da Ankarakart almak isterseniz toplamda 7 tane bulunan başvuru merkezlerinden randevu almak şartı ile kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

65 Yaş Kartı Kullanım Saatleri

Ücretsiz ulaşım kartlarında herhangi bir kullanım saati bulunmamakta ve altmış beş yaş üstü vatandaşlarımız diledikleri saatte şehir içi ulaşım araçlarını rahatça kullanabilmektedir. Fakat diğer vatandaşlarımız arasında bu durumun bazı olumsuz sonuçları olmaktadır. Çünkü okul ya da iş saatlerinde belediye otobüslerinin, İETT’ lerin ya da minibüslerin çok yoğun olmasından şikayetçi olan bir kitle vardır. Özellikle İzmir’ de bu durum ile ilgili çok fazla şikayet bulunmaktadır. Bu sebeple kartların kullanımı için belirli bir saat aralığı konulması tavsiye edilmiştir. Fakat konu hala çözüme kavuşmuş değil.

65 yaş üstü vatandaşlarımız kartları gündüzleri 10.00 – 16.00, akşamları ise 19.00 – 24.00 saatleri arasında kullanabiliyor.

Ücretsiz Ulaşım Yasası

Yönetmelik 28931 sayılı Resmi Gazete ‘ de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Düzenleme, engellilere ve 65 yaş üstü kişilere verilecek olan kartları ifade etmektedir. Bu sebeple yönetmeliğe ücretsiz ulaşım yasası adı verilmektedir. Ancak yönetmelikte belediyeler, belediyelere bağlı bulunan işletmelerin 60- 65 yaş arasındaki kişilere ücretsiz ya da indirimli olarak ulaşım imkanı sağladığından bahsedilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, yönetmelikte kesin bir indirim oranının bulunmamasıdır.

Ücretsiz Ulaşım Yasası
Ücretsiz Ulaşım Yasası

Ancak özel halk otobüsleri (İETT, EGO gibi) bu yaş sınırında olan kişilere ücretsiz ulaşım imkanı sağlamak zorundadır. Bu araçlara devlet tarafından 600 ila 1000 TL arasında bir ücret ödenmektedir. Yani aslında ücretsiz olarak toplu taşıma kullanan kişilerin ücretleri devlet tarafından peşin ödenmiştir. Kart sahibi kişiler araçları kullanmasa da her ay düzenli olarak bedeller otobüs firmalarına ödenmektedir. Büyükşehirlerde bu tutar 1000 – 750 TL arasında olurken, diğer belediyelerde 600 TL civarındadır.

65 Yaş Kartı Başvuru Merkezleri

Kart başvuru merkezlerini sizler için araştırdık. Aşağıdaki linklere tıklayarak Başvuru merkezini ve başvuru yapabileceğiniz saatleri öğrenebilirsiniz.

 • İstanbulKart Başvuru Merkezleri
 • AnkaraKart İşlem Merkezleri
 • İzmirimKart Başvuru Merkezleri
 • Bursa (BurUlaş) Kart Başvuru 
 • Eskart Vizeleme İşlemleri
 • Antalya Kart Başvuru Merkezleri

Ücretsiz Ulaşım Kartı Nasıl Alınır?

Büyükşehirlerde kart başvurusu online olarak yapılabilmektedir. Ancak diğer şehirlerde şahsen başvuru gerekmektedir. Ücretler illere göre değişiklik arz etmektedir. Örneğin Eskişehir’ de herhangi bir ücret talep edilmezken İstanbul’ da bu ücret 10 TL‘ dir. Ücret talep eden bir şehirde yaşıyorsanız ödemeyi nakit, kredi kartı ya da havale yöntemlerini kullanarak yapabilirsiniz. Başvuru tarihinden sonra 2 iş günü içinde kart PTT’ ye teslim edilecektir. Kart şubelerde 1 hafta beklemekte ve başvuru merkezlerinden alınabilmektedir. Ayrıca yeni düzenleme ile birlikte artık verilen ikamet adreslerine de gönderildiği görülmektedir. Kart başvuruları eş, çocuk, anne ya da baba tarafından da yapılabilmektedir.

Bahsettiğimiz evraklar ile birlikte başvuru merkezlerine gitmeniz dahilinde başvurunuz alınacak ve teslimatı gerçekleştirilecektir. Ücreti yatırmanız dahilinde de kartınız kullanıma hazır hale gelmektedir. Ayrıca belediyeler nasıl diğer kartlar için dolum noktaları belirliyorsa kart başvuruları için de belirli noktalar belirleyebilmektedir. Buraları öğrenerek de kart başvurusunda bulunabilirsiniz. Kartınızı şehir içi hatlarda, halk otobüslerinde, ulaşım hatları, otobüs firmaları, deniz yolu ve demir yolu ulaşımında kullanabilirsiniz.

Kart sahiplerinin vefat etmeleri durumunda yakınları bu kartları kullanamaz. Böyle bir durumla karşılaşıldığında kartın iptalinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu kartlar İl Müdürlükleri’ ne teslim edilmelidir. Aldığınız kartın geçerli olmadığını iddia eden şoförlere, idari amirler tarafından 50 tam bilet değerinde ceza kesilmesi şeklinde bir idari para cezası da yürürlüktedir. Bu kartların gerçeğe aykırı olarak düzenlenmeleri durumunda da yine cezai işlem uygulanacaktır. Emeklilere aidatsız kredi kartı veren bankaları inceleyerek bu bankalardan herhangi bir ücret ödemeden kredi kartı alabilir ve güncel kampanyalardan yararlanabilirsiniz.

Devlet tarafından ulaşım hizmetinin belirli bir yaşa gelmiş vatandaşlarımıza ücretsiz olarak sağlanması adına yapılan düzenlemenin yaş dışında herhangi bir şartı bulunmaktadır. 65 yaşına gelmiş kişiler kimlik belgeleri ve en fazla 6 ay evvel çekilmiş vesikalık fotoğrafları ile birlikte belediye ve İl Müdürlükleri’ ne başvurabilirler.

YORUMLAR

 1. Erol dedi ki:

  65 YAŞ ÜSTÜ EMEKLİLERE OTO PARK ÜCRETLERİNDEN MUAF OLMALARI İÇİN BİR KANUN DÜZENLEMESİ YAPILMASINI RİCA EDİYORUM.ŞÖYLE BİR ÖRNEKLE NEDENİNİ BİLDİREYİM:VÜCUDUMDAKİ KİREÇLENME NEDENİ İLE DOKTOR 15 GÜNLÜK FİZİK TEDAVİSİ VERDİ ,MALTEPE DEVLET HASTANESİNİN PARK HİZMETİ OLMADIĞI İÇİN,ÜCRETLİ OTOPARKA ARACIMI KOYMAK ZORUNDAYIM, VE ÜCRET 30TL..15 GÜN TEDAVİ OLACAĞIMA GÖRE 15X30TL.= 450 TL.YAPIYOR.BU DURUM İLE İLGİLİ NE GİBİ BİR İYİLEŞTİRME YAPILABİLİNİR.İBB ‘NİN KONUYU İNCELEYEREK BU MADURİYETİN GİDERİLMESİNİ TALEP EDİYORUM.DÖNÜŞ YAPILIRSA MEMNUN OLURUM.

 2. Ercan dedi ki:

  Ben rehberim, Türkiyenin 81 iline gidiyorum, simdi 81 tane kart mi cikartmam gerekecek???65 yas ve üstü icin bir avantaj, ancak iyi planlanmamis , uygulamasi da iyi düsünülmemis. Cipli yeni kimliklere bu özellik konulabilir, cipli kimlikte vatandaslik numarasindan tutun da her bilgi zaten var, Tüm türkiyede hic kart cikartmaya hatta basvuru bile yapmaya gerek kalmadan her belediyede otomatik olarak kullanilmali, uzay cagindayiz 80 tane kart mi cikaracagiz???

 3. Cengiz idin dedi ki:

  Istanbuldan armutluya gecerlimi

 4. Muteber BOZACI dedi ki:

  65 yaşını doldurmuş kişilere verilen kart her ilde geçerli olmalı..insanlar her ilde yeni kart çıkartacak bilgisi veya sağlık durumu elverişli olmayabilir..Bu düzenlemenin yapılmasını talep ediyoruz..

 5. Kamuran turan dedi ki:

  65 yaşını doldurmuş kişilere verilen kart her ilde geçerli olmalı..insanlar her ilde yeni kart çıkartacak bilgisi veya sağlık durumu elverişli olmayabilir..Bu düzenlemenin yapılmasını talep ediyoruz..

  1. Maksut MERCAN dedi ki:

   Selâmünaleyküm.
   65 yaşını doldurmuş kişilere verilen kart her ilde geçerli olmalı..insanlar her ilde yeni kart çıkartacak bilgisi veya sağlık durumu elverişli olmayabilir..Bu düzenlemenin yapılmasını talep ediyoruz.

 6. BAHATTİN dedi ki:

  65 yaş üstü yurttaşlara verilen kart her ilde geçerli olmalıdır,madem verdiniz bu ayırım niye!!!

 7. Nurdoğan dedi ki:

  65 Yaş Ücretsiz Ulaşım Kartı Alabilmek İçin Doğum Tarihi Ay ve Gün Doldurmak Gerekiyormu?

  1. Bucalı mehmet dedi ki:

   Ay gün dolacak

 8. ÖZDEMİR MERCANKAYA dedi ki:

  65 yaş ücretsiz ulaşım kartı her ilde geçerli olmalıdır.istanbulda kart alan şahıs kartı ankarada geçmiyorsa bir eksiklik var demektir.kartı alan her ilde kullanmalıdır.böylece kart amacına ulaşır.

  1. Mustafa Aydın dedi ki:

   Heralde kart çıkarmak imkansız,ben fotogra çekiniyorum hobi olarak,Türkiyenin her iline gittiğimde kart çıkarırsam 81 tane kart taşımam gerekir.o zaman kartım yok ama kimliğim 65 yaşı gösteriyor diyerek araca binebiliyorum
   Ancak bunun doğru yolu verilse kullanılmasını sağlamaktır.Bakanlık buna acilen el atmalıdır.