Arıcılık Hibe Destekleri 2023 Arı Yetiştiriciliği Kredileri

02.01.2023
Arıcılık Hibe Destekleri 2023 Arı Yetiştiriciliği Kredileri

Devlet tavuk, hindi, ördek, kaz, inek, koyun, keçi, dana, sığır yetiştiriciliğine hibe ve destek verdiği gibi arıcılık sektöründe hizmet veren çiftçilerimize 2023 yılında da arıcılık hibe destekleri ile arı yetiştiriciliği kredileri vermektedir. Bu hibeler, Bakanlık tarafından hazırlanan projeler kapsamında verilmekte olup, hibe desteğinden yararlanmak isteyenler ilgili dönemlerde başvuru evraklarını tanzim ederek, rehberde belirtildiği şekilde başvurularını tamamlarlar. Devlet arıcılık desteklerinin yanı sıra Ziraat Bankası gibi bankalar tarafından da arıcılık kredileri verilmektedir. Bu kredilerden yararlanarak da faaliyetlerinize devam edebilirsiniz.

ARICILIK HİBE DESTEKLERİ

Genç çiftçilerimiz için geliştirilen proje de, arıcılık sektörüne 30 bin liraya varan destek sağlanmaktadır. Bu destekten 18 ile 41 yaş aralığında ki tüm gençlerimiz yararlanabildiği gibi, 3 yıl boyunca arıları satmamak ve alınacak arılı kovanların yönetmeliğe uygun olmaları gerekmektedir. Genç çiftçi kapsamında verilecek olan destekler geçtiğimiz yıl mayıs ayında sona ermiştir.

Arıcılık Hibesi

En az 40 arılı kovan satın alan gençlerimize arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği hibesi verilmektedir. Yukarıda uygulama rehberinin proje başlangıcı görülmektedir.

50 ARILI KOVANI OLANA HİBE VERİLMEYECEK

Tarım ve Orman Bakanlığının yayınladığı tebliğde dikkat çeken en önemli konu bugüne kadar arıcılık sektöründe böyle bir uygulama yapılmasa da, 2023 yılından itibaren acılık ile uğraşan ve en az 50 arılı kovanı olan arıcılara hibe verilmeyeceği açıklanmıştır.

Arıcılık Hibe Destekleri

Tarım ve Orman Bakanlığı’ na kayıtlı olarak 50 kovan veya daha fazlasında arılı kovanınız varsa, hibeden yararlanamazsınız. Devlet bu uygulama ile sektörde hizmet veren ailesini geçindirebilecek kadar arıcılıkla uğraşan kişiler yerine, ilk kez başlayan sermayesi olmayan kırsal kesimde bal üretimi ile ilgilenecek çiftçilerimize öncelik tanımıştır.

Arı Yetiştiriciliği Malzemelerine Hibe Desteği

Bakanlığın verdiği 30 bin lira sadece arılı kovan alımında değil, arı ve arı ürünleri yetiştiriciliğinde ihtiyaç duyulan tüm alanlarda kullanılabilmektedir. Bu malzemelerden bazıları aşağıdaki gibidir.

 • Ana arı malzemeleri
 • Arı yemi ve keki
 • Kovanlar ve parçaları
 • Arıcılık ilaçları
 • Bal dinlendirme tankları
 • Arı yemlikleri
 • Arı yemlerinin alımı
 • Arıcılık elbise ve kıyafetleri
 • Arı oğulları
 • Plastik diğer ürünler
 • Bal eritme kazanları
 • Körükler
 • Bal süzme malzemeleri

Arıcılık hibesi alarak sıfırdan bu işe başlamayı hedefliyorsanız, hesabınızı iyi yapmalısınız. Zira arı yetiştiriciliği sadece arılı kovan ve elbise alarak yapılmaz. Eğer amacınız bahçenize 2 arı kovanı koyup, organik bal yemekse sıkıntı yok. Ancak bu işi profesyonel olarak yapıp, hasat zamanında kavanoz kavanoz bal satmak istiyorsanız birçok gideriniz olacağını unutmayın. Arıcılık hibe destekleri veya kredilerine başvurmadan önce aşağıda ki malzemeleri de bir kenara not etmenizde fayda var.

50 Kovan Arıcılık Projesi Gerekli Malzemeler

Kovanlar için gerekli aparatlar, Petek Yapıştırma Makinası, Bal Tenekesi, Arıcı Karavanı, Sır Alma Bıçağı, Bal Refraktometresi, Asit Buharlaştırma Aparatı, Bal Mikseri, Şapka Tipi Uçan Haşere Tuzağı, Tekli Oksalik Asit Buharlaştırma Aparatı, Nano Gümüş İçerikli Malzemeler, Çekiçli El Demiri, Çerçeve Tutma Aleti, Çerçeve Tutma Aleti, Organik Asit Eldiveni, Arıcı Pürmüz Çakmağı, Erkek Arı Gözü Peteği, Kabarmış Mum Peteği, Güneş Enerji Sistemi, Bal Mumu Eritme makinesi, Bal kutu ve kavanozları, Varroa Savaşcısı, Karabuğday Tohumu, Arı Kuşu Kaçıranı, Elektronik Kontrollü Çit, Bal Taşıma Sandığı, Polen Kurutma Makinası, Oksalik Asit Buharlaştırma malzemeleri, Kovan Koruyucu Siren, Bal Sağım Çadırı, Ballı Bitkiler ve Yemler, Çerçeve Delme Aleti, Arı Otu Tohumu vb. birçok malzemeye ihtiyaç duyacaksınız. Bu sebeple, hibe desteğini almadan, kaç arılı kovan alacağınıza karar vermeden önce bu listeye göz atamanız da yarar var.

2023 yılında verilen geri ödemesiz destek ile arılı kovan almak isteyenlerin dikkat etmeleri gereken bir hususta, arıların anneden, babadan, eşten, çocuktan ve bu kişilerin sahip olduğu işletmelerden arılı kovan alınamaz. Bakanlık bu durumda hibe vermez.

devlet-kovan-destekleri
Devlet arıcılık destekleri

Arı Hibesi İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Öncelikle bakanlığın hazırladığı gencciftci.gov.tr adresine üye olunur ve giriş yapılır. Daha sonra kişisel bilgiler doldurularak sağ sekmeden sektör bölümü arıcılık olarak seçilir. Devam butonuna basıldığında gider kalemleri ekrana yansıyacaktır. Aşağıda yer almakta olan gider kalemleri ekranında;

Arıcılık hibesi

“En Az 40 Adet arılı kovan içerikli, gider kalemleri genel müdürlükçe belirilenen arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği projesini” seçiniz.

Bu işlemden sonra gider kalemi ekle butonuna tıklayınız. Bu işlemden sonra 30.000 TL. tutarında arı hibesinin gider hanesine eklendiğini göreceksiniz. İLERİ butonuna tıklayarak devam ediniz ve en son bölümde hazırlamanız gereken evraklar görüntülenecektir.  Bu evrakları sistemden çıktı alarak, en kısa sürede projeyi uygulayacağınız kırsal alanın bağlı bulunduğu Tarım ve Orman Müdürlükleri‘ne başvurunuz.

Arıcılık kredisi veren bankalar

Arıcılık Kredisi Veren Bankalar ve Şartları Nelerdir?

 • Şekerbank Arıcılık Kredisi arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği için 36 ay vadeli yılda bir kez hasat ödemeli kredi desteği sağlamaktadır. Bu krediden yararlanmanız için Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliğine üye olmanız şarttır.  Eğer üye değilseniz, arılık birliğine üye olmak için arı yetiştiriciliği merkez sayfası üzerinden indirebilirsiniz.
 • Bu krediden arıcılık birliğine üye olanlar ve arıcılık işletmesi olan tüzel kişilikler faydalanabilmektedir.
 • Türkiye Ekonomi Bankası; TEB çiftçiler ve üreticiler arı yetiştiriciliğine finansman sağlamaktadır. Nakliye, arı yemleri, arılı kovan, petek ve diğer malzemelerin alımı için 30 bin lira arıcılık hibe desteklerine ilaveten, bu krediden de yararlanabilirsiniz.  Başvuru için gerekli evraklar ve belgeler şunlardır;
  • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi,
  • ÇKS kayıt belgesi (Eğer kayıtlı değilseniz GTHM’ne başvurun.)
  • Eğer yüksek miktarda kredi çekecekseniz tarla tapusu,
  • Arıcılık birliğine üye olduğunuza dair kimlik belgesi.
 • QNB Finansbank; Yeni arıcılığa başlayan gençlerimizin tüm giderlerinin %85’ini karşılayan Qnb Finansbank %15 oranında bir peşin parası olanlara hibeye de gerek kalmadan kredi vermektedir. İsterseniz yılda bir kez, isterseniz altı ayda bir, ister 3 ayda bir veya her ay taksit taksit ödeyin, 2 yıla kadar vadeli bu krediden Arıcılık birliğine kayıtlı olan, aldığı tüm malzemelerin proforma faturalarını bankaya sunan arıcılar yararlanabilir.
 • Yapı ve Kredi Bankası; Yapı kredi bankası arıcılar için lazım  olan her türlü malzemenin satın alınması için destek sağlamaktadır. Yapı Krediden arı kredisi alabilmek için arıcılık sistemine kayıtlı en az 50 kovan arısı olmak, arıcılık birliğine kayıtlı olmak gerekli şartlar arasındadır.

Arıcılık Birliğine Nasıl Üye Olunur?

Arı yetiştiriciliği hibesi, bankaların verdiği krediler ve diğer tüm Devlet teşvik ve desteklerinden yararlanmak için yukarıda anlatıldığı gibi birliğe üye olmak şarttır. Birlikte 2 çeşit üyelik vardır. Bunlardan birincisi Asıl üye iken diğeri ise Aday üyedir.

Asıl üye: En az 30 arılı kovanı olan veya Bakanlık tarafından izin belgesi bulunan, ana arı üretim işletmesine sahip, arı kayıt sistemlerine dahil olan, tüzel veya gerçek kişileri ifade eder.

Aday Üye: 30 arılı kovandan daha az arısı olan veya 30 kovandan fazla arısı olmasına rağmen Arıcılık Birliğinin imkanlarından kısıtlı olarak yararlanmak isteyen kişilerdir.

Arıcılık Birliğine Nasıl Üye Olunur?
Arıcılık Birliğine Nasıl Üye Olunur?

Arıcılık Birliği Üyelik Şartları Nelerdir?

 • Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olmak,
 • Asıl üye için 30, aday için 30’dan az arılı kovana sahip olmak,
 • Arıcılığın yapıldığı alan ile aynı ilin hudutları içerisinde ikamet etmek.
 • Arı kayıt sistemine dahil olmak ve ıslah programları ile ilgili üzerine düşen görev, sorumluluk, teknik ve mali yükümlülüğü yerine getirmek gerekmektedir.

Arıcılık sistemine https://tbs.tarsey.gov.tr/Authentication.aspx adresinden giriş yapabilirsiniz.

Arıcılık birliği, yönetmeliği, hibe ve destekleri, üyelik ile ilgili diğer konular için Arıcılık Birliğinin Sözleşmesini inceleyebilirsiniz. Arıcılık Hibe Destekleri  Arı Yetiştiriciliği Kredileri isimli içeriğimiz de arıcılığa yeni başlayan gençlerimiz için verilen 30 bin lira hibe desteğine ilaveten bankaların sunduğu kredileri de inceledik.

Hibe için en az 40 kovan arı almanız gerektiğine göre, alacağınız malzemelere göre iyi bir proje hazırlamalı eğer gerekiyorsa özel bankalara ve devlet bankalarına da başvurarak kredi çekebilirsiniz. Ayrıca TKDK IPARD programları kapsamında 302 sayılı tedbire göre  Arıcılık ve Arı Ürünlerinin Üretimi, İşlenmesi ve Paketlenmesi konusunda belirlenen oranlarda destek sağlanacaktır.

2023 yılında bu hibelerden de yararlanabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Özgür dedi ki:

  Arkadaşlar koskep sertifika sini nereden nasıl alabilirim

 2. hakan dedi ki:

  arkadaşlar selam aleykum arıcılığı gözünüzde büyütmeyin ben sertifikamıda aldım arıcılıkta yapıyorum . halk eğitimden hocamdan arıcılık yetiştiriciliği videolarını aldım aile dostumuz bir arıcıyla 1 hafta takıldım inanın benim anlattıklarım yıllardır arıcılık yapan dostumuz bana sen bizden iyi biliyorsun dedi. sadece kendinize güvenin işin püf noktası arılar yaza girişinde sağlam besleyecen ALLAH ın izniyle arı haşereleri ilaçlarını zamanında kullanın aldığınız bilgileri uygulayın inş bolbol kazanırsınız arkadaşlar.

  1. Can dedi ki:

   Abi ben 21 yaşındayım. Bu işi yapmak istiyorum eğitimleri falan almak istiyorum. Mesleğimi bu iş olarak yapmak istiyorum hem kendi işimin patronu olmak için hemde kazanç olarak bana cazip geliyor. Bana ne tavsiye edersin. Yapabilirmiyim sence

 3. Yamnuska dedi ki:

  yav eleştiriyi birakin, kimse anasının karnında öğrenmiyor

 4. cıvcıv dedi ki:

  arkadaslar 18 ve 40 yas genc nesıl yapsın dıye koymuslar zaten yapabılecek arkadas varsa yapsın ama bunude soylegım zor ıs hemem para kazanmagı dusunmegın bence 2 yıl sora para kazanırsınız bence bende cok ıstıyorum arıcılık yapmak ama kendıme guvenmıyorum ben bu ısı yapanlar ılk basta ana arı yuretsın bol bol ondan sora zaten arı gelır

 5. Muhammet dedi ki:

  5 ari hilesi için nasıl başvurulur

 6. Genç Çiftçiler dedi ki:

  18 yaş yapması gayet güzel. Gençlere teşvik veriyorlar. Ben 20 yaşındayım ve şuan Düzce Üniversitesi nin Arıcılık bölümünde okuyorum. Keşke bu hibeyi sadece Üniversitenin arıcılık bölümünde okuyan kişilere verselerde millet de Üniv e gelip uzmanca öğrenip hibeyi alsa. hasta arılarına kendi ilacını veren sözde arıcılar da gördüm. Ülkede cahillik biraz fazla malesef. Hibe ile aldıkları arıları 1 sene yaşatamazlar devletimizi 30.000₺ zarara sokarlar.

 7. Tahir Selçuk dedi ki:

  18_40 yaş aralığı çok saçma ne yani şimdi ben 45 yaşındayım devletin verdiği imkânlardan faydalanamazmiyim..o zaman emekli et beni olmaz olurmu o zaman yaş sınırı 65 Allah aşkına milletin aklı ile alay etmeyi bırakın…. yollayın bizi sabun fabrikasına hiç değilse bir işe yarayalim….

  1. Rahman kangal dedi ki:

   Çok dogru katılıyorum yaş 60 olmalı

 8. Ali KARADAYI dedi ki:

  2 Yıldır arıcılık yapıyorum Tek kuruş hibe yada kredi almadım alamadım Nedenine gelince iseniz zaten sizi ihya ediyorlar eğer değilseniz Günde 1 ton bal üreten tesisiniz olsa sizi batırırlar sakın kredi falan da istemeyin Onlar kredi verecekleri kendileri YARI YARIYA gibi mesela

  1. yasar dedi ki:

   kardesım zaten hıde zor ıs ılce tarım bakalıgında tanıdım olucakkı hıbe alacaksın yoksa hıbe almak zor ıs ıl ılce tarım bakalıgında calısanlar tınlamıyor kımsegı benım bıldıgım sıkayetde eden yok korkuyor mıllet sıkayet etmeye tarım bakanlıgında calısanları yoksa devlet hıbesı parası olmayanlar ıcın guzel bırsey bu arada sen en dogrusunu yaptın ne devleteten hıbe almısın nede bankadan senın dedıgın gıbı yoksa bal uretemezsın 😉

 9. zafer dedi ki:

  Devlet 18 yaşındaki kanı deli ye güvenip de yardımcı oluyor da 40 yaş üstü tecrübeli ayakları yere sağlam basan vatandaşa güvenmiyor.Bu da demektir ki 18-40 yaş arasında olup da bu işi yapmak isteyecekler çok az.kısaca devlet diyorki ben veriyorum ama sen almıyorsun kardeşim diyor.her teşviklerinde böyle absürd bir madde var zaten.Devletin arıcılığı yada koyunculuğu desteklemek gibi samimi bir niyeti yoktur.Yada bu destek bütçelerini torpilli adamlarına kullandıracaklardır.Bırakın milletin umutları ile oynamayı..

 10. islam reyhan dedi ki:

  Değerlı yonetıcı arkadaşlar 40 50 kovanlan 15yıl hobı olarak arıcılık yaptım ışlerım bozulunca arıcılığıda bırakdım emeklıyım şımdı yıne arıcılık yapmak ıstıyorum ımkanım yok arıcılık sertıfıkam var kosgep sertıfıkam var neyazıkkı 30000tl hıbe verılıyor fakat 41yaş tahdıdı konmuş pekı bız bu mesleğı bıldığımız halde neden bu tanımış olduğunuz ımkanlarda yarlanamıyoruz ozaman demekkı bız tedavulden kalkmışız neden herkes yaralanmıyor ozaman bızı zeyırleyın hıç bırşeye hakkımız kalmamış hoşca kalın

  1. Ismail dedi ki:

   Cevabi vereyim simdiki aricilar yani genelde 50 yas ortalamasinda olanlar dunyanin ritmine uyarak yeni nesil ariciliga yonelmiyor koloni sayisi dunyada 2’incisi bal uretiminde 8 veya 9 degisiyor buda devletin genc aricilara yonelmesini sagliyor bol balli gunler saygilar.