Arıcılık Hibe Destekleri 2022 Arı Yetiştiriciliği Kredileri

13.04.2022
Arıcılık Hibe Destekleri 2022 Arı Yetiştiriciliği Kredileri

Devlet tavuk, hindi, ördek, kaz, inek, koyun, keçi, dana, sığır yetiştiriciliğine hibe ve destek verdiği gibi arıcılık sektöründe hizmet veren çiftçilerimize 2022 yılında da arıcılık hibe destekleri ile arı yetiştiriciliği kredileri vermektedir. Bu hibeler, Bakanlık tarafından hazırlanan projeler kapsamında verilmekte olup, hibe desteğinden yararlanmak isteyenler ilgili dönemlerde başvuru evraklarını tanzim ederek, rehberde belirtildiği şekilde başvurularını tamamlarlar. Devlet arıcılık desteklerinin yanı sıra Ziraat Bankası gibi bankalar tarafından da arıcılık kredileri verilmektedir. Bu kredilerden yararlanarak da faaliyetlerinize devam edebilirsiniz.

ARICILIK HİBE DESTEKLERİ

Genç çiftçilerimiz için geliştirilen proje de, arıcılık sektörüne 30 bin liraya varan destek sağlanmaktadır. Bu destekten 18 ile 41 yaş aralığında ki tüm gençlerimiz yararlanabildiği gibi, 3 yıl boyunca arıları satmamak ve alınacak arılı kovanların yönetmeliğe uygun olmaları gerekmektedir. Genç çiftçi kapsamında verilecek olan destekler geçtiğimiz yıl mayıs ayında sona ermiştir.

Arıcılık Hibesi

En az 40 arılı kovan satın alan gençlerimize arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği hibesi verilmektedir. Yukarıda uygulama rehberinin proje başlangıcı görülmektedir.

50 ARILI KOVANI OLANA HİBE VERİLMEYECEK

Tarım ve Orman Bakanlığının yayınladığı tebliğde dikkat çeken en önemli konu bugüne kadar arıcılık sektöründe böyle bir uygulama yapılmasa da, 2022 yılından itibaren acılık ile uğraşan ve en az 50 arılı kovanı olan arıcılara hibe verilmeyeceği açıklanmıştır.

Arıcılık Hibe Destekleri

Tarım ve Orman Bakanlığı’ na kayıtlı olarak 50 kovan veya daha fazlasında arılı kovanınız varsa, hibeden yararlanamazsınız. Devlet bu uygulama ile sektörde hizmet veren ailesini geçindirebilecek kadar arıcılıkla uğraşan kişiler yerine, ilk kez başlayan sermayesi olmayan kırsal kesimde bal üretimi ile ilgilenecek çiftçilerimize öncelik tanımıştır.

Arı Yetiştiriciliği Malzemelerine Hibe Desteği

Bakanlığın verdiği 30 bin lira sadece arılı kovan alımında değil, arı ve arı ürünleri yetiştiriciliğinde ihtiyaç duyulan tüm alanlarda kullanılabilmektedir. Bu malzemelerden bazıları aşağıdaki gibidir.

Arıcılık hibesi alarak sıfırdan bu işe başlamayı hedefliyorsanız, hesabınızı iyi yapmalısınız. Zira arı yetiştiriciliği sadece arılı kovan ve elbise alarak yapılmaz. Eğer amacınız bahçenize 2 arı kovanı koyup, organik bal yemekse sıkıntı yok. Ancak bu işi profesyonel olarak yapıp, hasat zamanında kavanoz kavanoz bal satmak istiyorsanız birçok gideriniz olacağını unutmayın. Arıcılık hibe destekleri veya kredilerine başvurmadan önce aşağıda ki malzemeleri de bir kenara not etmenizde fayda var.

50 Kovan Arıcılık Projesi Gerekli Malzemeler

Kovanlar için gerekli aparatlar, Petek Yapıştırma Makinası, Bal Tenekesi, Arıcı Karavanı, Sır Alma Bıçağı, Bal Refraktometresi, Asit Buharlaştırma Aparatı, Bal Mikseri, Şapka Tipi Uçan Haşere Tuzağı, Tekli Oksalik Asit Buharlaştırma Aparatı, Nano Gümüş İçerikli Malzemeler, Çekiçli El Demiri, Çerçeve Tutma Aleti, Çerçeve Tutma Aleti, Organik Asit Eldiveni, Arıcı Pürmüz Çakmağı, Erkek Arı Gözü Peteği, Kabarmış Mum Peteği, Güneş Enerji Sistemi, Bal Mumu Eritme makinesi, Bal kutu ve kavanozları, Varroa Savaşcısı, Karabuğday Tohumu, Arı Kuşu Kaçıranı, Elektronik Kontrollü Çit, Bal Taşıma Sandığı, Polen Kurutma Makinası, Oksalik Asit Buharlaştırma malzemeleri, Kovan Koruyucu Siren, Bal Sağım Çadırı, Ballı Bitkiler ve Yemler, Çerçeve Delme Aleti, Arı Otu Tohumu vb. birçok malzemeye ihtiyaç duyacaksınız. Bu sebeple, hibe desteğini almadan, kaç arılı kovan alacağınıza karar vermeden önce bu listeye göz atamanız da yarar var.

2022 yılında verilen geri ödemesiz destek ile arılı kovan almak isteyenlerin dikkat etmeleri gereken bir hususta, arıların anneden, babadan, eşten, çocuktan ve bu kişilerin sahip olduğu işletmelerden arılı kovan alınamaz. Bakanlık bu durumda hibe vermez.

devlet-kovan-destekleri
Devlet arıcılık destekleri

Arı Hibesi İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Öncelikle bakanlığın hazırladığı gencciftci.gov.tr adresine üye olunur ve giriş yapılır. Daha sonra kişisel bilgiler doldurularak sağ sekmeden sektör bölümü arıcılık olarak seçilir. Devam butonuna basıldığında gider kalemleri ekrana yansıyacaktır. Aşağıda yer almakta olan gider kalemleri ekranında;

Arıcılık hibesi

“En Az 40 Adet arılı kovan içerikli, gider kalemleri genel müdürlükçe belirilenen arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği projesini” seçiniz.

Bu işlemden sonra gider kalemi ekle butonuna tıklayınız. Bu işlemden sonra 30.000 TL. tutarında arı hibesinin gider hanesine eklendiğini göreceksiniz. İLERİ butonuna tıklayarak devam ediniz ve en son bölümde hazırlamanız gereken evraklar görüntülenecektir.  Bu evrakları sistemden çıktı alarak, en kısa sürede projeyi uygulayacağınız kırsal alanın bağlı bulunduğu Tarım ve Orman Müdürlükleri‘ne başvurunuz.

Arıcılık kredisi veren bankalar

Arıcılık Kredisi Veren Bankalar ve Şartları

 • Şekerbank Arıcılık Kredisi arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği için 36 ay vadeli yılda bir kez hasat ödemeli kredi desteği sağlamaktadır. Bu krediden yararlanmanız için Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliğine üye olmanız şarttır.  Eğer üye değilseniz, arılık birliğine üye olmak için arı yetiştiriciliği merkez sayfası üzerinden indirebilirsiniz.
 • Bu krediden arıcılık birliğine üye olanlar ve arıcılık işletmesi olan tüzel kişilikler faydalanabilmektedir.
 • Türkiye Ekonomi Bankası; TEB çiftçiler ve üreticiler arı yetiştiriciliğine finansman sağlamaktadır. Nakliye, arı yemleri, arılı kovan, petek ve diğer malzemelerin alımı için 30 bin lira arıcılık hibe desteklerine ilaveten, bu krediden de yararlanabilirsiniz.  Başvuru için gerekli evraklar ve belgeler şunlardır;
  • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi,
  • ÇKS kayıt belgesi (Eğer kayıtlı değilseniz GTHM’ne başvurun.)
  • Eğer yüksek miktarda kredi çekecekseniz tarla tapusu,
  • Arıcılık birliğine üye olduğunuza dair kimlik belgesi.
 • QNB Finansbank; Yeni arıcılığa başlayan gençlerimizin tüm giderlerinin %85’ini karşılayan Qnb Finansbank %15 oranında bir peşin parası olanlara hibeye de gerek kalmadan kredi vermektedir. İsterseniz yılda bir kez, isterseniz altı ayda bir, ister 3 ayda bir veya her ay taksit taksit ödeyin, 2 yıla kadar vadeli bu krediden Arıcılık birliğine kayıtlı olan, aldığı tüm malzemelerin proforma faturalarını bankaya sunan arıcılar yararlanabilir.
 • Yapı ve Kredi Bankası; Yapı kredi bankası arıcılar için lazım  olan her türlü malzemenin satın alınması için destek sağlamaktadır. Yapı Krediden arı kredisi alabilmek için arıcılık sistemine kayıtlı en az 50 kovan arısı olmak, arıcılık birliğine kayıtlı olmak gerekli şartlar arasındadır.

Arıcılık Birliğine Nasıl Üye Olunur?

Arı yetiştiriciliği hibesi, bankaların verdiği krediler ve diğer tüm Devlet teşvik ve desteklerinden yararlanmak için yukarıda anlatıldığı gibi birliğe üye olmak şarttır. Birlikte 2 çeşit üyelik vardır. Bunlardan birincisi Asıl üye iken diğeri ise Aday üyedir.

Asıl üye: En az 30 arılı kovanı olan veya Bakanlık tarafından izin belgesi bulunan, ana arı üretim işletmesine sahip, arı kayıt sistemlerine dahil olan, tüzel veya gerçek kişileri ifade eder.

Aday Üye: 30 arılı kovandan daha az arısı olan veya 30 kovandan fazla arısı olmasına rağmen Arıcılık Birliğinin imkanlarından kısıtlı olarak yararlanmak isteyen kişilerdir.

Arıcılık Birliğine Nasıl Üye Olunur?
Arıcılık Birliğine Nasıl Üye Olunur?

Arıcılık Birliği Üyelik Şartları Nelerdir?

 • Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olmak,
 • Asıl üye için 30, aday için 30’dan az arılı kovana sahip olmak,
 • Arıcılığın yapıldığı alan ile aynı ilin hudutları içerisinde ikamet etmek.
 • Arı kayıt sistemine dahil olmak ve ıslah programları ile ilgili üzerine düşen görev, sorumluluk, teknik ve mali yükümlülüğü yerine getirmek gerekmektedir.

Arıcılık sistemine https://tbs.tarsey.gov.tr/Authentication.aspx adresinden giriş yapabilirsiniz.

Arıcılık birliği, yönetmeliği, hibe ve destekleri, üyelik ile ilgili diğer konular için Arıcılık Birliğinin Sözleşmesini inceleyebilirsiniz. Arıcılık Hibe Destekleri  Arı Yetiştiriciliği Kredileri isimli içeriğimiz de arıcılığa yeni başlayan gençlerimiz için verilen 30 bin lira hibe desteğine ilaveten bankaların sunduğu kredileri de inceledik.

Hibe için en az 40 kovan arı almanız gerektiğine göre, alacağınız malzemelere göre iyi bir proje hazırlamalı eğer gerekiyorsa özel bankalara ve devlet bankalarına da başvurarak kredi çekebilirsiniz. Ayrıca TKDK IPARD programları kapsamında 302 sayılı tedbire göre  Arıcılık ve Arı Ürünlerinin Üretimi, İşlenmesi ve Paketlenmesi konusunda belirlenen oranlarda destek sağlanacaktır. 2022 yılında bu hibelerden de yararlanabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Özgür dedi ki:

  Arkadaşlar koskep sertifika sini nereden nasıl alabilirim

 2. hakan dedi ki:

  arkadaşlar selam aleykum arıcılığı gözünüzde büyütmeyin ben sertifikamıda aldım arıcılıkta yapıyorum . halk eğitimden hocamdan arıcılık yetiştiriciliği videolarını aldım aile dostumuz bir arıcıyla 1 hafta takıldım inanın benim anlattıklarım yıllardır arıcılık yapan dostumuz bana sen bizden iyi biliyorsun dedi. sadece kendinize güvenin işin püf noktası arılar yaza girişinde sağlam besleyecen ALLAH ın izniyle arı haşereleri ilaçlarını zamanında kullanın aldığınız bilgileri uygulayın inş bolbol kazanırsınız arkadaşlar.

  1. Can dedi ki:

   Abi ben 21 yaşındayım. Bu işi yapmak istiyorum eğitimleri falan almak istiyorum. Mesleğimi bu iş olarak yapmak istiyorum hem kendi işimin patronu olmak için hemde kazanç olarak bana cazip geliyor. Bana ne tavsiye edersin. Yapabilirmiyim sence