Aynı Bankadan 2 Farklı Kredi Kartı Alınır mı?

05.01.2023
Aynı Bankadan 2 Farklı Kredi Kartı Alınır mı?

Kredi kartı kullanıcılarının en çok merak ettiği konulardan biri aynı bankadan iki kredi kartı alıp alamayacaklardır. Aynı bankadan iki kredi kartı ancak ortak limitle alınabilmektedir. Bu kavramla ortak kredi kartı kavramını birbirine karıştırmamak gerekir. Ortak kart, ticari işletmelerin kullandığı bir kart türüdür. Şahısların ise ikinci kredi kartı başvurusunda bulunduğunda limit yasasına uygun hareket etmesi gerekmektedir. Bankalar 3. kredi kartını yine ortak limit dahilinde vermektedir. Aynı bankadan 2. kredi kartını nasıl alabileceğinizi ve kart limitlerini içeriğimiz de bulabilirsiniz. Aynı bankadan 2 kredi kartı alabileceğiniz gibi 2 ayrı kredi de çekebilirsiniz. İçeriğimiz de sizlere aynı bankadan kaç adet kredi kartı alabileceğinize ilişkin bilgiler vereceğiz.

Aynı Bankadan İki Kredi Kartı Alınır mı?

İhtiyaçlarımız bitmiyor, hatta her geçen artıyor. Giderimiz gelirimizden daha fazla. Veya bazen yanımızda nakit olmuyor. Alacağımız ürünü peşin alamıyor ancak taksitlendirmek istiyoruz. Bu durumlarda imdadımıza kredi kartları yetişiyor. Bankaların da birçok kredi kartı ürünü bulunuyor. Bankalar bu anlamda en uygun alışveriş faiz oranını sunma konusunda birbirleri ile yarışıyor. Tüketicilerin taksitlerini zamanında ödemeleri ve herhangi bir mağduriyet yaşamamaları adına farklı kurallar belirlemeye çalışıyorlar.

Kredi kartı alabilmek için kredi notunuzun yüksek olması gerekiyor. Ayrıca kart aidatlarını da ödemek gerekiyor. Ancak sistem tüketiciyi kredi kartı almaya zorluyor.

Eskiden kredi kartları yalnızca belirli kesimlerde olurdu. Şimdi ise hemen hemen herkeste var. Hatta hayat şartlarının zorlaşması ile birlikte artık vatandaşımız hemen hemen her bankadan aldığı kredi kartı var. Bu anlamda akıllara aynı bankadan iki kredi kartı alınır mı? sorusu geliyor. Yasalara göre aynı bankadan en fazla 4 kredi kartı alınabiliyor. Ancak belirli koşullar dahilinde. Daha evvelki yapılmış olan ödemenin düzenliliği, kredi notu, bankaya kredi borcu olup olmadığı gibi sorular göz önünde bulundurularak bankalar müşterilerinin taleplerine cevap veriyor. Kart limiti belirlemede ise şahısların gelir durumu göz önünde bulunduruluyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ nun verdiği karara göre bir kişinin kredi limiti ilk etapta maaşının 2 katı tutarında olabiliyor. Kart alabilmek için bankaya gelir belgesi sunulması gerekiyor. Limitin yanı sıra, aynı tüketicinin kaç adet kredi kartı ürününe sahip olacağı da önceden belirlenmektedir.

aynı-bankadan-iki-kredi-kartı-almak
Aynı bankadan iki kredi kartı almak

Bir kredi kartı ürününe sahip olan banka müşterisi ikinci kartı almak için aynı bankaya müracaatta bulunabilir. Ancak talebin onaylanması tamamen bankanın inisiyatifinde olan bir durumdur. Şahsın sicil durumu, kredi notu dikkate alınarak başvurusu kabul edilebileceği gibi, olumsuz bir imaj yaratması durumunda başvurusu ret de edilebilir. Onaylanması durumunda ise 2. kredi kartının limiti yapılacak olan incelemeler sonrasında belirlenecektir.

Ortak Kart Limiti Nedir?

Yaptığımız alışverişlerde kart limitimiz yeterli olmayabilir. Ya da alacağımız bir ürünü taksitlendirmek için daha fazla limit gerekebilir. Bankalara kart limitini artırmaları için talimat verdiğinizde, bu talep kabul edilmeyebilir. Bu durumun sebepleri arasında düzenli olarak ödeme yapmamamız gelebilir. Ancak bunun farklı bir sebebi vardır. Bankalar nezdinde her müşterinin bir kredi değeri bulunmaktadır. Banka tarafından belirlenmiş olan üst limit dikkate alınarak kart limitiniz belirlenir. Buna kredi kartı ortak limiti adı verilir. Örneğin ortak kart limiti 10 bin TL ve aynı bankadan iki kredi kartı aldınız. Bu kartların limitleri ise toplamda 8 bin TL. Limit artırımı talebi ile bankaya gittiğinizde bu durumda kart limitiniz maksimum 2 bin TL artırılarak bu sayede 10 bin TL’ ye tamamlanması sağlanacaktır.

Ortak limit durumunun söz konusu olabilmesi için almış olduğunuz kredi kartına ek bir ürün almanız gerekmektedir. Yani iki kartınız birbiri ile bağlantılı olmalıdır. Böyle bir durumda bankanın size verdiği ortak limit 5 bin TL ise, ilk kredi kartınızın limiti 4 bin TL. ise, 2. ek kredi kartınızın limiti yalnızca 1.000 TL. olacaktır. Ortak limitin yaygın olarak kullanılmasının sebebi ikinci karta kart aidatı ödememektedir. Şayet ilk kartınızın olduğu bankaya 2. kart için başvuruda bulunursanız , banka size kart vermek yerine limitinizi artırma talebinde de bulunabilir. Fakat 2. bir kredi kartı almakta kararlı iseniz başvurunuzun olumlu olması kaydı ile karta sahip olabilirsiniz. Ancak 2. kartınızın limiti ilk kartınızdan düşük olacaktır. İkinci kartın yüksek limitli olması durumu, sadece ticari kredi kartlarında mümkün olmaktadır. Ticari kredi kartı limitlerini inceleyebilir işletmecilere ne kadar limitte kredi kartı verildiğini öğrenebilirsiniz.

Kredi kartı aidatı ödemek istemeyen banka müşterileri bu anlamda ek kart alabilirler. Ek kart ile mevcut kartın işlemleri birbirleri ile bağlantılı olarak çalışmaktadır. Yani ek kartınız ilk kartınızın limitini kullanabilmektedir.  Mevcut kartın örneğin aile fertlerinin kullanımına açılması ve mevcut kart limitinin kullanılması sağlanmaktadır.

Kredi Kartı Limiti Sorgulama

Kredi kartı limit sorgulama işlemleri ile, kartınızı hangi tutara kadar kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bu özellik, özellikle yüksek meblağlarda yapılacak alışverişlerde kullanılacak bir konudur. Bankalar artık müşterilerine limit birleştirme özelliği sunuyor. Örneğin Akbank’ ın kredi kartı ürünü olan Axess Card üzerinden; Visa Card’ ın limiti 5 bin, Master Card’ ın ise 2 bin TL olması durumunda, Master Card ile  2 bin TL alışveriş yapmanızda Visa Card’ ınızda yalnızca 3 bin TL limit kalmış olacaktır.

kredi-kartı-limit-sorgulama
Kredi kartı limit sorgulama

Kredi Kartı Limit Yasası

Kredi kartlarına limit sınırlaması uzun yıllardır var. Gelirin ancak 4 katı kadar limitli kredi kartı alınabileceğini belirten bankalar sürekli olarak bir kısa mesaj ile limitinizi yükseltelim şeklinde mesajlar atmaya devam ediyor. Hatta normalden daha fazla limit verdikleri de görülmektedir. Ancak normal şartlarda kart limitiniz en fazla gelirinizin 2 katı kadar olabiliyor. Kartı bir yıl kullandıktan sonra ise limitiniz 4 katına çıkarılıyor. Limitin artırılması güzel bir uygulama olarak görünse de, limit arttıkça  yapılan harcamalar da artıyor. Bu sebeple limit artırmak bazı durumlarda yapılan harcamalara engel olunamaması sebebi ile büyük borçlar altına girilmesine sebebiyet verebiliyor. Esnafa yüksek limitli kredi kartı içeriğimizden 250 bin TL.’ ye kadar limit alabileceğiniz kredi kartlarını inceleyebilirsiniz.

Esnaf kredi kartlarının limitleri bilindiği gibi daha yüksek olmaktadır.

Banka Kredi Kartı Limitini Düşürebilir Mi?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından yürürlüğe giren bir uygulama ile kart sahibinin kart limitini azaltmak, kart iptalinde bulunmak ya da yapmış olduğu kredi kartı sözleşmesini fesih etme hakkı olduğunu belirtti. Bu sebeple kart sahibi kart limitini azaltmak istediği talebini bankaya iletir iletmez işlemi 7 gün içerisinde gerçekleştirilecektir. Bankalar sistemsel olarak müşterilerinin kartları ile ilgili yapmış oldukları tüm işlemleri görebilmektedir.

Yüksek limitli gördükleri kredi kartlarını takip eden bankalar, bu kart sahiplerinin gelirlerinin düşmesi durumunda kart limitlerini, kart sahibine sormadan düşürebilirler. Ancak düşük limitlere sahip kredi kartlarında bu duruma pek rastlanmamaktadır. Kart kullanımı, limit durumu ve şahsın gelir durumu göz önünde bulundurularak limit artırılabileceği gibi düşürülebilir de.. Ancak kendiniz limit düşürme talebinde bulunuyorsanız, banka tarafından mevcut borçlarınız varsa bu borçların ödenmesi talep edilebilir. Bu borçları kapattıktan sonra limit düşürme işleminiz yapılacaktır. Yüksek limitli kredi kartı veren bankaları öğrenmek için linke tıklayarak bilgi alabilir, yüksek limitli kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.

Özetle ikinci kredi kartını aynı bankadan alabilirsiniz. Ancak bu konuda detaylı bilgi almak için bankanız ile görüşün. Örneğin Akbank Axess Card ürününü kullanan müşterilerinin ikinci kart taleplerini yapacağı incelemeler sonrasında olumlu karşılamaktadır. Ancak bu kartların ikisi birbirinden farklı olsa da, ortak bir limit belirlenir. Yani iki karta ayrı ayrı limit tahsis edilmez. Siz bu durumda iki kart aidatı ödemek durumunda kalırsınız. Kredi kartı borcu taksitlendirme işlemi konusunda sizi bilgilendirmek amacı ile hazırladığımız içeriği inceleyebilirsiniz.

Bankalardan ek kart talebinde bulunabileceğiniz gibi ikinci kredi kartı ürününü de isteyebilirsiniz. Banka yapacağı inceleme sonrası kredi notunuzu yüksek ve sicilinizi temiz görürse kart başvurunuz onaylanacaktır. Ancak 2. kartın limitinin mevcut kart limitinden az olacağını unutmayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.