Doların Yükselmesi Konut Fiyatlarını Arttırır Mı? Son Durum

05.01.2023
Doların Yükselmesi Konut Fiyatlarını Arttırır Mı? Son Durum

Doların 7 TL’ ye varan oranlarda yükselmesi ile vatandaşlar arasında devalüasyon olacak fikri yaygınlaşmıştı. Bu artışlardan özellikle yurt dışı ile bağlantılı ve dolar üzerinden alım yapan firmaların etkileneceği söyleniyordu. Bu süreçte en çok yıpranacak olanlar ise inşaat firmaları idi. Bu içeriğimizde dolar bazında konut fiyatlarını inceleyeceğiz. Fiyatlar düştü mü, yükseldi mi, ev almak için doğru zaman mı gibi soruların cevaplarını yanıtlayacağız.

Dolar Neden Yükseldi?

Doların yükseliş sebebini devalüasyon olur mu? isimli yazımızda ele almış ve doların artışına Merkez Bankası’ nın almış olduğu önlemlerden bahsetmiştik. Doların yükselişini bazı kesimler FED’ in yani Amerikan Merkez Bankası’ nın faiz oranlarını yükselttiğine bağlamıştı. Bazı kesimler ise olayın tamamen siyasi olduğunu savunuyordu.

8 TL’ ye kadar çıkan dolar OCAK ayının ilk haftasında olduğumuz şu günlerde 7,31 TL’ dir. Bu hafta itibari ile de sürekli olarak düşük oranlarda da olsa artış görülmektedir. Dolar ile birlikte diğer ürünlerde de fiyat artışı gözlenmiştir. Çeyrek altın 733 TL’ den satılmaktadır.

Döviz kuru çok hareketli olduğundan dolayı sürekli olarak takip edilmesi gerekmektedir.

Doların İnşaat Sektörüne Etkisi

Ülkemiz para birimi olan Türk Lirası’ nın yılbaşından beri Amerikan Doları karşısındaki imajı oldukça çizilmiştir. Ocak ayından bu yana kadar açıklanan verilerde %26 oranlarında bir değer kaybı meydana geldiği söylenmektedir. Merkez Bankası çeşitli destekler ile dolar karşısında sağlam bir duruş sergilenmesi için elinden geleni yapmaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar neticesinde inşaat malzemelerinin fiyatlarının artması doğrudan konut fiyatlarında bir artış meydana getirmemektedir. Ancak sürekli olarak ihracat yapıldığı için inşaat malzemelerinin fiyatlarında artış olması da olağan olacaktır.

Fakat alınacak olan konutların fiyatları da dolardan etkilenecektir. Fiyat artışı kaçınılmazdır ve sektörde herhangi bir artış beklememek de olağan dışı olacaktır. Yani dolardan dolaylı ya da doğrudan da olsa konut fiyatları etkilenecektir.  İnşaat malzemelerini ihraç edenler genelde borçlanmaları da USD cinsinden yapmaktadır. Bu sebeple fiyatların artış göstermesi durumunda borçlandıkları tutar da doğal olarak artmış olacaktır. İnşaat malzemeleri kur artışından %75’e varan oranlarda etkilenmektedir. Ancak bu malzemelerdeki fiyat artışlarının konutlara etki etmesi genelde uzun vadede olmaktadır. Çünkü alınan malzemenin sözleşmesi bu yıl için yapılmış ve yine fatura tarihi bu yıl ile sınırlı tutulmuştur. Bu sebeple fiyat artışlarının etkisinin önümüzdeki yıl daha fazla hissedileceğini belirtelim.

Konut Fiyatları Ne Durumda?

İlk olarak konut alıcılarından bahsetmek istiyoruz. Konut alma potansiyeli olan iki insan tipi vardır. İlk olarak konut yatırımı yapan insanları anlatalım. Bu insanlar sürekli olarak piyasa incelemesinde bulunurlar ve konut fiyatlarını takip ederler. Uygun konut bulduklarında kaçırmaz ve satın alırlar. Zaten genelde peşin paraları olduğu için konut eski dahi olsa bir kaç tadilat işlemi ile aldıklarından belirli oranlarda yüksek meblağlara bu konutları satarlar. Ya da uygun fiyata satın alarak kira geliri elde ederler.

Diğer insan tipi ise senelerce uğraşıp didinerek parasını biriktirmiş ya da belirli bir birikimi olarak kalan tutarı banka kredileri yolu ile temin ederek ev alma faaliyeti göstermek istemektedir. Bu tip insanlar ne olursa olsun ev alma potansiyelinde olduğu için kur yükselse dahi çok az bir süre bekleyerek ev alma eğilimi göstermektedir. Fakat yatırımcı konut alıcıları hali hazırdaki yatırımlarını bir eve bağlamayarak vadeli hesaplarında tutarlar. Yatırımlarının artışlarını an be an takip ederler. Fiyatlar düştüğünde konut almaya karar verirler. Bu sebeple kur artışlarında şayet paraları döviz ise ekstra bir kazanç sağlamış olurlar.

konut-fiyatları-ne-durumda
Konut Fiyatları Neden Artıyor

Bahsettiğimiz gibi yatırımcı konut alıcıları paralarını döviz hesaplarında tuttuğu için ve konut almadıkları için konut talebi de azalacaktır. Fiyat artışı da bildiğimiz gibi talebin artması ile meydana gelmektedir. Yani kısa vadede talep olmadığı sürece konut fiyatlarında artış gözlenmeyecektir. Ayrıca fiyatların artmamasının temel nedeninin aslında ülkemizdeki konut stoğu olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. 600 binin üzerinde konut stoğu bulunmaktadır. İnşaat firmaları bu stoğun azalması için konut fiyatlarında artış yapmamakta ve hatta satışına zarar yapmaktadır. Yatırım amaçlı değil de ihtiyaçtan dolayı ev almak isteyenler ise Türk Lirası cinsinden alım yapabilirler.

Şu an için konut almak oldukça mantıklı görünmektedir. Çünkü malzeme artışlarının konut fiyatlarına olan etkisinin en az 1 yıl içerisinde olacağı ifade edilmektedir. Yükselişin ani bir şekilde olmaması için konut alıcıları için aslında bir fırsat olarak ifade edilmektedir.  Zaten konut stoğunun tükenmesi amacı ile firmalar zararına satış yapmayı bile kabul edecektir. Ancak konut satışı yapacak olanların da bir yıl bekleyerek fiyat artışı olduğunda satışa çıkarmalarını öneririz. 240 ay vadeli konut kredisi veren bankaları ve faiz oranlarını incelemek için tıklayınız.

Düşük faizli konut kredisi başvurusu için banka şubelerine gidebilirsiniz. Konut kredisi faiz oranları düştü!

Konut Kredisi Faiz Oranlarının Durumu

Hükumet tarafından konut kredilerinin düşürülmesi talep ediliyor. Bu durum konut alımlarında düşüş etkisi yaratıyor. İnşaat firmaları da konut satışında azalma yaşanacağından bu durumdan bir an önce kurtulmasının gerekliliğini belirtiyor. Çünkü konut alımlarını etkileyen başlıklardan ilki şüphesiz faiz oranlarıdır. İkinci etken ise yukarıda bahsi geçen döviz kurunun artışıdır. Faiz oranlarından nasıl bir değişim olacak, zamanla göreceğiz.

Ayrıca konuya iki farklı  açıdan bakmak gerekiyor. Alımlar şehir bazılarına göre de değişkenlik gösterecektir. Çünkü İstanbul’ da fiyatların yüksek olmasından ötürü alımlar da oldukça azdır. Ancak Kocaeli, Van gibi illerde alım gücünün yüksek olduğu görünmektedir. Bu iller bu sebeple fiyat artışından çok da etkilenmezler.

Devalüasyon Olursa Konut Fiyatları Nasıl Seyreder?

Piyasada yatırım yapılması için öncelikle ülke ekonomisine güven duyulması gerekir. Şu an için konut fiyatlarının sabit oranda ilerlemesinin ancak konut stokunun azalmamasının da temel sebebinin güvensizlik olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Konut stokunun çok olması genel itibarla konut alınmadığı manasını taşımaz. Çünkü ülkemizdeki konut ihtiyacı sürekli olarak devam edecektir. Bu sebeple devalüasyon olması beklenmiyor ve bu şartlarda herhangi bir konut krizi olması söz konusu değil. Kriz yaşanacağını var sayarsak bu durumda ülke ekonomisi de kötüye gideceği için ve ihracat oranlarında azalma yaşanacağı için doğrudan konut fiyatlarında da azalma meydana gelecektir. 2020 yılında konut kredilerinde bir düşüş meydana gelecek mi?

Özetle konut alımlarında fiyat olarak zamlar henüz tutara yansıtılmadığı için önemli ve avantajlı bir dönem. Ancak ülke ekonomimiz şu an bir belirsizlik zemininde bulunmaktadır. Yani doların ne zaman düşeceği ve fiyatlarda ne zaman azalma meydana geleceği henüz belli değildir. Bu sebeple alıcıların güven ortamının sağlanmasını beklemelerini öneriyoruz. Ayrıca nakiti olmayan ve finansal kuruluşlara güvenen vatandaşlarımız kredi çekerken dikkatli olmalılar. Çünkü vadesi ne kadar fazla olursa olsun konut kredileri şu an %2 seviyelerinde seyretmektedir. Sükuneti koruyarak biraz beklemekte yarar var.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.