Aynı Bankadan Aynı Bankaya EFT Havale Saatleri

03.01.2023
Aynı Bankadan Aynı Bankaya EFT Havale Saatleri

EFT ve havale işlemleri son zamanlarda öyle çok yaygınlaştı ki. Ancak her bankanın eft ve havale işlemleri için belirlediği saatler farklılık gösteriyor. Sizler için Ziraat Bankası, İş Bankası, Akbank, Vakıfbank, Halkbank gibi bankaların işlem saatlerini araştırdık. Peki bu saatler aynı bankadan aynı bankaya da işlem yaparken geçerli mi? Bankaların eft saatlerini gelin birlikte inceleyelim.

EFT ve Havale İşlemleri

Pek çoğumuz bu işlemleri yapıyoruz. Bazen internet üzerinden alışveriş yaparken karşımıza havale seçeneği çıkabiliyor. Ancak bu iki kavram arasındaki farkı pek çoğumuz bilmiyor ve para gönderme işlemi olarak tabir ediyoruz. Ancak bu iki kavram tamamen birbirinden farklıdır. Üstelik işlem saatleri de bankalar nezdinde birbirinden farklılık göstermektedir.

Havale, aynı bankalar arasında para gönderimi ya da yine aynı bankadan para alma işlemi olarak tanımlanabilir. Para transferi yapılacak olan hesabın ya aynı bankadan açılmış olması olarak da tabir edebiliriz.  Örneğin Vakıfbank’ tan Vakıfbank’a ya da Ziraat Bankası’ndan Ziraat Bankasına gönderilecek olan paralar havale olarak tabir edilmektedir. Aynı banka üzerinden işlem yapıldığı için para gönderimi ya da para alma işlemleri için saatlerce beklemeye gerek yoktur. Günün her saatinde gönderim yapılabilir.

EFT, ise bu tanımın tam tersidir. Açılımı Elektronik Fon Transferi‘dir. Cümle içerisinde iki banka kavramını kullanacağız. Çünkü EFT işlemi tam olarak budur. Bankalar arası para transferini ifade eder. Yani para göndereceğiniz ya da para alacağınız hesabın farklı bir bankada açılmış olması gerekmektedir. Havalenin günün her saatinde yapılabileceğini söyledik. Ancak EFT’ de durum böyle değildir. Bankaların çalışma saatlerinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Örneğin Denizbank‘ tan Vakıfbank’ a yapılacak olan para transferi EFT olarak tabir edilecektir.

eft-havale-işlemleri
EFT Havale İşlemleri

Bu durumda akıllara şu soru işareti gelebilir; Hafta sonu EFT yapılmaz mı? Sorunun cevabı hayır. Bankalar hafta sonu mesaisi yapmadıkları için bu işlemin hafta sonu gerçekleştirilmesi mümkün olmamaktadır. Hafta içi beş gün , 9:00 ve 17:00 saatleri arasında fon transferi yapılabilmektedir. Hafta sonuna denk gelirse ise ilk iş günü olan Pazartesi günü işlem gerçekleşmektedir. İki kavram arasında kesin farklar bulunmaktadır. Bankalar tarafından yapılan anlaşmalar neticesinde EFT işlemleri ücretli olmaktadır. Ancak yapılacak olan havale işlemlerinde herhangi bir ücret ödenmemektedir. Ayrıca saat olarak da farklılık bulunmaktadır. İstediğiniz gün ve dakikada havale işlemi yapabilirsiniz.

Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?

Hafta sonu havale işlemleri gerçekleştirilmektedir. Para göndereceğiniz kişinin hesabı ile sizin hesabınız şayet aynı bankada ise yapacağınız işlem havale olacağı için cumartesi ya da pazar günleri de bu işlemi yapabilirsiniz. Ancak hesap farklı bir bankada ise para gönderimi yapılması ya da para alınması mümkün değildir. İnternet üzerinden gönderim işlemi de yapılsa paranın hesabınızda olması için Pazartesi gününü beklemeniz gerekecektir. Ancak havale işlemini seçerek tutar belirledikten ve göndereceğiniz hesaba ait hesap numarasını ilgili alana girerek onayladıktan sonra gönderdiğiniz tutar 5 dakika içerisinde diğer hesapta olacaktır. Hesap numarasını bilmiyor iseniz linke tıklayarak kartın neresinde yazdığını öğrenebilirsiniz.

EFT işlemi için ise mesai saatleri kullanılmaktadır. Pazar günü bu işlemi yaptıysanız ancak ertesi gün hesaba ulaşır. Ayrıca bankalar resmi tatil yapmakta olan kuruluşlar olduklarından dolayı tatil günlerinde de EFT yapılması mümkün değildir. Tatil bitimine rastlayan ilk iş günü işleminizi yapabilirsiniz. İşleminiz çok acil ise yapmanız gereken aynı bankada hesabı olan bir tanıdığınızdan hesap numarası almanızdır.

Ziraat Bankası EFT Saatleri

EFT işlemleri için hesap numarası ve IBAN no kullanılmaktadır. Yapılan işlemler Ziraat Bankası tarafından denetlenmektedir. Yapılan işlemde herhangi bir usulsüzlük durumu var ise işlem gerçekleştirilmez. Şayet işlemin aynı gün gönderilmesini istiyor iseniz diğer hesabın da Ziraat Bankası’nda olması gerekmektedir. Ziraat Bankası EFT saati 09:00 ila 16:00′dır. Bu saat geçerse yapacağınız işlemler bir sonraki güne ertelenecektir. Şayet bankanın o günkü çalışma saati yarım gün ise 09:00- 11:00 arasında EFT yapabilirsiniz. Bu saatler arasında işlem yapmanız durumunda maksimum yarım saat sonra para hesaba aktarılacaktır.

ziraat-bankası-eft-saatleri
Ziraat Bankası EFT Saatleri

EFT işleminin ücretli olduğundan bahsetmiştik.

İşlem ücretleri aşağıdaki gibidir;

 • ATM’ den fon gönderimi : 7 TL
 • Mobil bankacılık ile fon gönderimi: 2,5 TL
 • Telefon bankacılığı ile fon gönderimi: 5 TL
 • İnternet şubesinden fon gönderimi: 3,5 TL’ dir.

Türkiye İş Bankası EFT Saatleri

İş Bankası‘ nda EFT işlemleri saat 09:00 itibari ile başlamaktadır. Son EFT işlem saati ise 17:15‘ tir. Bu saatler arasında EFT işlemlerinizi yapabilirsiniz. Son dakikalarda EFT yapmanız durumunda ise gönderim bir sonraki gün yapılacaktır. Tabi bu işlem ücretlidir. İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden EFT işlemi yapmanız daha karlı olacaktır.

 • ATM ‘ den EFT işlemleri : 10 TL
 • Mobil bankacılık : 3,5 TL
 • İnternet Şubesi : 3,9 TL
 • İş Bankası Şubeden EFT ücreti: 55 TL
 • Düzenli Olarak hesaptan EFT talimatı verilmesi : 59 TL’ dir.

Akbank EFT Saatleri

Akbank EFT saatleri 09:00 ile 16:00 saatleri arasıdır. Ancak ek ücret vermeniz durumunda 17:15 saatine kadar uzamaktadır. Belirtilen saatler dışındaki gönderimler ertesi gün hesaplara ulaşacaktır. Farklı bankalara yapacağınız ödemelerde Akbank’ ı kullanabilirsiniz.

İşlem ücretleri;

 • 750 TL’ ye kadar olan tutarlarda 65 TL EFT ücreti alınır.
 • ATM’ lerde yapılan işlemlerde: 10 TL
 • Telefon Bankacılığı: 45 TL
 • İnternet şubesi: 4,5 TL
 • Cep Şube: 3,95 TL

Vakıfbank EFT Saatleri

Banka tarafından her türlü para gönderme işlemi güvenilir bir şekilde gerçekleşmektedir. 09:00‘ da başlayan EFT süresi yeni düzenleme ile birlikte 17:15 olmuştur. Şubelerden EFT yapabileceğiniz gibi diğer kanallardan da fon gönderme işlemi yapabilirsiniz.

 • Şubeden 550 TL’ ye kadar yapılacak olan EFT işlemlerinde: 55 TL
 • İnternet ya da mobil bankacılık işlemlerinde: 5,5 TL
 • ATM’lerden yapılacak olan işlemlerde: 15 TL
 • Telefon kanalı ile yapılacak olan EFT’lerde: 3,5 TL
vakıfbank-eft-saatleri
Vakıfbank EFT Saatleri

Halkbank EFT Saatleri

Halkbank EFT saatleri 08:00′ de başlamakta ve 16:30′ da bitmektedir. Bu saatten sonra yapılacak olan işlemler bir sonraki gün gerçekleştirilecektir.

 • 390 TL’ ye kadar banka şubelerinden yapılacak olan EFT’ lerde: 53 TL
 • İnternet bankacılığı: 3.33 TL
 • Telefon bankacılığı: 4.76 TL

Diğer bankaların EFT işlem saatleri aşağıdaki gibidir;

BankaEFT Saati
Türkiye Finans09:00 – 17:15
Tekstil Bank08:30 – 17:00
Türk Ekonomi Bankası09:00 – 17:15
Şekerbank09:00 – 17: 15
Odeabank08:30 – 17:00
Albaraka Türk09:00 – 17:15
Anadolu Bank08:00 – 17:00
Burgan Bank09:00 – 16:30
Finansbank09:00 – 17:00
HSCB09:00 – 17:00
İNG Bank08:30 – 17:15
Kuveyt Türk09:00 – 17:20

ATM’ den EFT Nasıl Yapılır?

ATM üzerinden EFT iki şekilde yapılmaktadır. Bunlar bir tanesi hesap numarası ile, diğeri ise IBAN No ile.

Şayet IBAN numarasını biliyorsanız kartsız işlemler bölümünden IBAN numarasını, gönderim yapacağınız kişinin T.C. kimlik numarasını yazmanız yeterlidir. Daha sonra doğrulama yapmak için cep telefonuna gelen kodu giriyorsunuz. Bu sayede EFT işlemini kolayca yapabilirsiniz. Eğer hesap numarasını biliyorsanız yine kartsız işlemler> para gönderme> hesaba para gönderme> başka hesaba para gönderme adımlarını tek tek uygulayarak EFT işlemini tamamlayabilirsiniz.

atm-den-eft-nasıl-yapılır
ATM’ den EFT Nasıl Yapılır?

Ayrıca banka şubelerine giderek de EFT yapacağınız kişinin IBAN numarasını vererek EFT işlemi yapabilirsiniz. Genel olarak yüksek meblağlar bu şekilde gönderilmektedir. Çünkü şubeden fon transfer tutarları oldukça pahalıdır.

EFT işlemlerini yukarıda belirlediğimiz saatlerde şubelerden, banka ATM’ lerinden, internet ya da mobil bankacılık kullanarak ya da bankanın müşteri hizmetlerini arayarak gerçekleştirebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.