Eksi Limitten Para Çekilebilen Kredi Kartları 2023

03.01.2023
Eksi Limitten Para Çekilebilen Kredi Kartları 2023

Kredi kartı ile alışveriş yaptığımızda limitlerimiz bazen eksiye düşebiliyor. Kartlarda kullanılabilir müşteri limitleri bulunuyor. Banka tarafından size verilen limit dolsa da eksiye düşmesi sayesinde kartımızı kullanmaya devam edebiliyoruz. Ancak aylık olan kredi limitlerimizin eksiye düşmesi halinde elimizde para varsa borcumuzu kapatmamız daha mantıklı olacaktır. En iyi kredi kartı, en iyi öğrenci kartı terimleri ile tabir edilen faizleri düşük, limiti yüksek kredi kartları manasına gelir. Düşük limitli kredi kartları ile limit yetersizliğinden dolayı eksiye düşme vakaları ile çok sık karşılaşabiliriz. Sizler için eksi limitten para çekebilen kredi kartlarını araştırdık. Yani kredi kartlarından limit fazlası alışveriş yapılabiliyor.

Kredi Kartı Eksi Limit

Kredi kartları son zamanların en sık kullanılan banka ürünleridir. Gelir durumuna göre bankalar kredi kartı limiti belirlemektedir. Genelde maaşın 2 katı üst limit olmaktadır. Kartı kullandığınız 2. yıl ise limit 4 katına kadar artırılabilmektedir. Ayrıca ekstreler yolu ile borç durumuna bakmadan evvel, alışverişe gitmeden ne kadar limitimiz var diye bakarız. Limit dolmak üzere ise buna göre harcama yaparız ya da alışverişten vazgeçeriz. Ancak kontrol etmeyerek harcama yaptığımızda bazen çok aşırıya kaçtığımızı ve limitimizin eksilere kadar düştüğünü görebiliriz.

Henüz ödeme günü gelmemiş olan taksitler ekstrede eksi limit olarak görülebilir. Bu durumda panik olmaya gerek yok. Ödeme zamanı geldiğinde borçlarınızı kapattın sonra eksi limit ortadan kalkacaktır. Ayrıca bazı bankalar kredi kartları için mevduat hesabı açabiliyor. Şayet limiti aşıyor iseniz, yapacağınız alışverişler için tutar buradan karşılanacaktır. Ancak hesaplarda günlük faiz işlemektedir. Bu sebeple borçlarınız içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Bu durumda yapılması gereken şey hemen borçlarınızı ödemektir. Bakiyenin eksiye düşmesi bu durumdan kaynaklanmaktadır. Yani ek maliyetler bu hesaptan kesilir. Anlaşma koşullarına bu durum aykırı ise banka ile iletişime geçmeniz gerekiyor.

kredi-kartı-eksi-limit
Kredi kartları eksi limite inebilmektedir.

Diğer sebebi ise bankaların kredi kartı limitlerini bilginiz dışında düşürmesidir. Bu durumdan dolayı bakiyeniz düşer ve harcama yaptıkça eski limite ulaşırsınız. Tabi bununla da kalmaz, limit aşım ücreti talep ederler ve borç yükü altına girersiniz. Buna ek olarak da günlük faiz işler ve işin içinden çıkmanız çok da mümkün olmaz. Ayrıca harcamalarınız sonrası limitinizin eksiye düşmesi halinde, hesap kesim tarihinde borcunuzu kapatmak için ödeme yaptığınızda yatırdığınız tutar hesabınızı + ya çevirmeye yarar. Bu da borcunuzu ödediğiniz manasına gelmez. Böyle durumlar ile karşılaşmamak için limitinizi sürekli kontrol etmeniz ya da bankadan detaylı bilgi almanız gerekir. Yüksek limitli kredi kartlarını incelediniz mi?

Kredi Kartı Kullanılabilir Limitin Eksi Olması

Kullanılabilir müşteri limiti, banka tarafından müşteri adına tanımlanan limitten, hesap kesim süresine kadar taksitli işlem yapılması halinde vadesi gelmemiş olan borçları ve kalan tutarı ifade etmek için kullanılmaktadır. İşte yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden dolayı limit eksi duruma düşebilmektedir. Bu durumda bankalar müşterilerden ek ücret talep edebilmekte ya da faiz işletebilmektedir. Yapılan harcamalar sonrası aylık ödeme tutarını ödedikten sonra, kalan limit kadar harcama yapabilirsiniz. Tutarın tamamını ödediyseniz limitinizin tamamını kullanabilirsiniz. Ancak 5 bin TL limitli kredi kartınıza 500 TL borcunuz varsa yalnızca 4500 TL limiti kullanabilirsiniz. Şayet bu kullanılabilir limit tutarında da harcama yaptıysanız limitiniz eksiye düşer ve banka tarafından şu kadar daha kullanabilirsiniz şeklinde bir uyarı alırsınız. Nakit avans çekimlerinde de bu sorunla sık sık karşılaşılmaktadır. Ancak bazı bankalar kartta limit yoksa dahi bakiyeyi eksiye düşürerek nakit ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Borcunuzu ödedikten sonra, sadece – durum + ‘ ya döner. Fakat diğer borçlarınız üzerinde ödeme yapmış sayılmazsınız.

En İyi Kredi Kartı Hangisidir?

En iyi kredi kartı ile ifade edilmeye çalışılan aidatı olmayan ve faiz oranları düşük olan kredi kartı anlamına gelmektedir. Öğrenciler için, emekliler ya da ev hanımları için kredi kartı imkanı sunan pek çok banka bulunmaktadır. Kredi kartı almak için düzenli gelire sahip olmak gerekiyor. Ayrıca kartlarda nakit avans özelliği de bulunmalı. Aidatsız kredi kartlarının bazılarında indirim ya da puan bulunmuyor. Ayrıca temassız kart özelliği de yer almıyor. Fakat kart aidatı ödemek istemeyen banka müşterilerinin tercih edebilmesi için aranan çoğu özelliğe sahipler.

İş Bankası Maximum Card’ ın diğer kartlara göre daha avantajlı olduğunu söylemek mümkündür. Kartta herhangi bir ek ücret, kart ücreti ya da aidat bulunmamaktadır. Kazanılan puanlar sayesinde bedava alışveriş de yapabilirsiniz. Taksitlendirme özelliğinin aktif olması oldukça faydalıdır. Kartın diğer avantajı nakit çekebilmeye imkan tanımasıdır. Çektiğiniz tutarları 12 aya varan vadeler ile taksitlendirebilirsiniz. Ayrıca sms bankacılığı ile de kolayca başvurulabilmektedir.

En İyi Öğrenci Kredi Kartı

İş Bankası İŞ’ te Üniversiteli sloganı ile öğrencilere kredi kartı ürünü sunan bankalar arasında yer almaktadır. Öğrenciler düzenli geliri olmayan kişiler oldukları için bankalar kredi kartı verirken dikkatli davranmaktadır. Zaten kredi çekebilmek ya da kredi kartı başvurusunda bulunabilmek için 18 yaş sınırını taşıyor olmak gerekiyor.

işte-üniversiteli
İş’ te Üniversiteli İş Bankası

İş Bankası’ nın kredi kartı ile öğrenciler kart aidatı bile ödemiyor. Ayrıca kartta puan kazanma özelliği bulunuyor ve bu sayede bedava alışveriş yapılabilir. Yaptığınız alışverişleri taksitlendirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız. İş Bankası’ nın yanı sıra Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Garanti Bankası gibi bankaların da avantajlı kredi kartı ürünleri bulunmaktadır.

Kredi Kartı Limiti Her Ay Yenileniyor Mu?

Bankalar tarafından müşterilere tanımlanmış olan kredi kartı limitleri bulunmaktadır. Aylık olarak harcama yaptığınızı farz edelim. Tüm limitinizi harcadınız. Fakat farklı bir yere alışveriş yapmaya gittiğinizde kartta limitiniz kalmayabilir ve kartınızın alışverişe kapalı olduğu söylenebilir. Ay sonunda banka tarafından ekstreniz gönderilecektir. Burada yapmış olduğunuz tüm harcamalar ay sonunda gönderilen ekstrede yer alacaktır. Hangi mağazadan ne aldığınız ve tutarları burada yazmaktadır. Bu borçlarınızı belirlenen tarihte banka şubesine ödemezseniz kredi kartınız kullanıma kapatılacaktır. Tüm borcunuzu ödemezseniz kredi kartınızın limiti kapalı olur ve gecikme faizleri ile geri ödeme yaparsınız. Ancak borcunuzu ay sonunda kapatırsanız banka tarafından size verilmiş olan limitin tamamını bir sonraki ay yenilenmiş bir şekilde kullanabilirsiniz.

Geri ödeme yaparken asgari ödeme tutarı olarak belirlenmiş olan bir terim vardır. Borcun tamamını ödemeseniz de kartınızı kullanabilmek için bu tutarı ödemeniz gerekmektedir. Ancak burada belirtilmesi gereken nokta şudur ki, ödeme yaptığınız tutar kadar limit açılacaktır. Limitin geri kalanı ise borcun tamamı ödendikten sonra açılacaktır. Limitin eksiye düşmesi halinde de durum bu şekilde ilerlemektedir. Yatırdığınız tutar sadece eksi kısmı kapatacaktır. Ancak yine borcunuz olacağından, bu borçları kapatmadan kart limitinizin tamamını kullanamayacaksınız.  Tüm borçlarınızı kapatmadığınız taktirde faiz yüklenmeye devam edecek ve daha sonra borcunuz avukat tarafından tahsil edilmeye çalışılacaktır. Tabi kredi notunuz da düşecektir. Ticari kredi kartları da limit aşım ücretini ödemek zorundadır.

İş Bankası

Maximum Card, İş Bankası’ nın kredi kartı ürünüdür. Müşteri için belirlenen kredi kartı limiti bulunmaktadır. Bu limitler gelir durumuna göre belirlenmektedir. Ancak fazla harcama yapılması durumunda bazen limitlerin aşıldığı da görülmektedir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ nun verdiği karar ile borçlara ek olarak ödenmesi gereken faiz oranları belirlenmiştir. Bu düzenlemeye göre kredi kartı alışverişi, taksitli avans, para transferi, hesap özeti erteleme vb. işlemler için %1,59 Faiz işletilecektir. Gecikme faizi ise %1,89′ tür.

maximum-card
Maximum Card İş Bankası

Yapı Kredi

Yapı Kredi World Card limitleri de yine banka tarafından belirlenmektedir. Limit fazlası alışveriş yaptığınızda banka borcunuzu aşım faizi işleyecektir. Limitin aşılması durumunda, aynı gün içerisinde alışveriş faiz oranı dikkate alınarak bir hesaplama yapılır. Toplam borç ödenene ve banka tarafından belirlenmiş olan limite inene kadar bu aşım faizi işlemeye devam edecektir. Gecikme faiz oranı ise %1,59′ tır.

Akbank

Akbank Free Kart kredi kartı ile alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Müşteri limiti adı verilen ve her müşterinin gelir durumuna göre belirlenen limitler sayesinde verilen tutarı ay sonuna kadar harcayabilirsiniz. Ancak fazla yapılan harcamalarda bazen hesapta eksiye düşme durumunun olduğu görülebilmektedir. Ay sonuna kadar bu borcunuzu ödemeniz gerekmektedir. Hesap kesim tarihinden sonra borç ödenmezse %1,89 olarak belirlenen limit aşım ücreti de devreye girecektir. Bu oran alışveriş faiz oranı ile aynıdır.

Vakıfbank

Vakıfbank World Card ile yapacağınız alışverişleri taksitlendirebilir ve pek çok avantajdan yararlanabilirsiniz. Ayrıca banka sözleşmede belirlenen kurallar dahilinde müşterilerinin limit aşımlarına izin vermektedir. Limit aşım oranı ise mevcut limitin %20′ si kadar olabilmektedir. Vakıfbank’ ta da limit aşım faizi alışveriş faiz oranı kadar olmaktadır. Kart limitini aşanlar %1,59 faiz ödeyecektir.

vakıfbank-kredi-kartı
Vakıfbank kredi kartı ürünleri

Denizbank

Denizbank’ ın kredi kartı ürünü olan Bonus Kart ile yapacağınız harcamalarda kredi kartınızı limiti kadar kullanabilirsiniz. Ancak limit aşımı gerçekleştirilemiyor.

Bazı bankalarda limit aşımı mevcut olurken bazı bankalar bu duruma imkan vermiyor. Bununla karşılaşmamak için kredi kartı alırken bankanız ile görüşmeniz gerekiyor. Şayet limit aşımı mümkünse de faiz oranlarını dikkate alınız. Genel olarak alışveriş faiz oranı geçerli olmakla birlikte bu durum bankadan bankaya değişiyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.