30 Yıl 360 Ay En Uzun Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar

03.01.2023
30 Yıl 360 Ay En Uzun Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar

En Uzun Vadeli Konut Kredisi Hangi Bankada sorusunu soran siz değerli okuyucularımız için BBDK kayıtlı tüm bankaların 5, 10 ve hatta 20 yıl vadeli konut kredilerini inceledik. Kira öder gibi, taksit taksit ev almak için uzun vadeli kredi çekmek avantajdır. Ancak şuan itibariyle standart ev finansmanları 10 sene vadeli olduğundan ve 40-50 bin lira civarında fiyatı olan evlere ise kredi çıkmadığından, krediye uygun küçük bir daire almak zorundasınız. İşte burada önemli konu, uzun vade ve faizlerin uygun olmasıdır. Esnaf, emekli, çalışan, memur, amir, polis, öğretmen, işçi, ev hanımları ve tüm müşterilerimiz için En uzun vadeli konut kredisi haberimizde.

15 yıl, 240 ay, 360 ay, 30 yıl vade yapan bankaların olduğunu biliyor muydunuz?

Bankalar listesi

 • Halkbank ve TOKİ İşbirliği
 • Şekerbank,
 • Tc. Ziraat Bankası,
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Qnb Finansbank,
 • Denizbank,
 • Garanti Bankası ve MORTGAGE Garanti,
 • Yapı ve Kredi Bankası ve Leasing hizmetleri

Bu bankaların büyük bir bölümü, BBDK Konut Kredi Sözleşmeleri Yönetmeliği gereğince kredi kullandırmaktadırlar. Bankalar tarafından ilk başvuru esnasında, tüketiciye konut kredisi bilgilendirme metnini verilmesi zorunludur. Bu metin içinde vade, faiz, hesaplama, gecikme, şartlar, evraklar, kullanıcıdan talep edilecek ücretler, sabit faiz, akdi faiz oranı ve bu faiz oranları ile birlikte aylık ödenecek taksit tutarları, cayma vb.  her türlü durum için 12 punto büyüklüğünde yazılmış açıklamalar bulunmaktadır.

En uzun vadeli konut kredileri

Maalesef ev alma heyecanını yaşan hiçbir müşteri, bu sözleşmeyi tek tek okumamakta, hatta sayfalarına tek tek imza atarken bile sıkılmaktadır. Yarın öbürgün herhangi bir olumsuzluk halinde, evrak dolabına dahi koymayı üşendiğimiz sözleşme metnini arar dururuz.

Halk Bankası Uzun Vadeli TOKİ Konut Kredisi Veriyor

Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca yurdun dört bir bölgesinde satışa çıkartılan konutlardan bazıları, dar gelirli aileler için yapılmaktadır. 1+1 ve 2+1 büyüklüğünde satışa sunulan bu konutlar için, bazı merkezlerde kişinin sicil araştırması yapılmakta, evi satan alan müşteri kendisinin veya ailesinin daha önceden evi olmadığını ve satın aldığı bu evde uzun vadeli konut kredi taksitlerinin bitişine kadar kendisinin oturacağını, eğer bu şartlara uymaz ise, evinin elinden geri alınabileceğini taahhütname ile taahhüt etmektedir. Bu konutların amacı, ev alma gücü olmayan ve bankaların yüksek faizli kredilerini ödeyemeyen vatandaşı ev sahibi yapmaktadır.

TOKİ Halk Bankası ile anlaşma yapmış olup, en uzun vade, en düşük faiz devlet bankası olan Halkbank tarafından verilmektedir. TOKİ başlangıçta diğer bankaların %25 konut kredi peşinatından ayrı olmak üzere bir miktar nakit para talep edip, 10.000 TL. civarında peşinat veren müşteri 15 yıl 180 ay vadeli konut kredisi kullanmaktadır. Bu kredinin aylık taksitleri ise ortalama 500-600 TL. olduğundan vatandaşlar bu taksitleri kira öder gibi ödeyerek ev sahibi olabilmektedir.

Hesaplı evim konut kredisi

Normal şartlarda Halk Bankası Hesaplı Evim Konut Kredisi paketiyle 120 ay vadede bugün için aylık yüzde 1,52 faiz almaktadır. Yukarıda yer almakta olan görsel de 120 ay vade için hesaplama mevcuttur.

Normal bir hesaplama yapıldığında 1+1 ev için 10.000 TL. peşinat veren bir müşteri aylık 500 – 600 TL. x 10 yıl ödeme yaptığında ortalama olarak evin değerini ödemektedir. Ancak bu müşteri hiçbir bankadan 10 bin lira peşinat ile evin geri kalanı için kredi alamadığından Halkbank TOKİ finansmanı mantıklı gelmektedir. Ancak 3+1 ev fiyatları ve taksitleri dar gelirli vatandaş için inşa edilmediğinden, maddi durumu yeterli olan ve kredinin aylık taksitlerini ödeyebilecek vatandaşlarımız bu kredileri de tercih edebilirler. Avantajlı yönü ise ev satın alınır alınmaz kiraya verilebilir ve kredi taksitinin bir kısmı kiracının verdiği kiradan karşılanabilir.

Sıfır Faizli Konut Kredisi Veren Bankalar Var mı?

2023 yılında sıfır faizli olarak konut kredisi veren banka bulunmamaktadır. Türkiye’nin büyük şehirlerinde inşa edilen evler için 60 ay vadede sıfır faiz avantajı uygulandı. Ancak bu evler dar gelirli vatandaştan çok, lüks siteler içindi. Yine de kampanyadan size uygun bir ev olabileceğini düşünüyor iseniz sıfır faizli konut kredisi isimli yazıyı incelemelisiniz.

Şekerbank 30 Sene Vadeli Konut Kredisi Veriyor!

Şekerbank şubelerinde 1 yıl ile 30 yıl arasında vade avantajı mevcuttur. 30 yıl vade demek, insanın hayatı boyunca konut kredisi ödemesi anlamına gelse de, hayatı boyunca ekonomik durumu nedeniyle ev sahibi olamayacağını düşünen vatandaşlarımız için 30 sene boyunca başkasının evine kira ödemek yerine mantıklı bir tekliftir. Bankanın tüm ev kampanyaları şunlardır:

 • Kiraya Son Kampanyası
 • Gelirine uygun %3 ve %5 kampanyası
 • Her Şey Dahil
 • Çiftçi Kiraya Son Konut (3 – 6 ve yılda bir kez hasat ödemeli seçenekli)
 • Esnaf Kiraya Son Konut (3 er aylık ve 6 şar aylık ödeme seçenekleri vardır)
 • Esnaflar için her şey içinde olan kampanya
 • Tüm müşteriler için 3 ve 6 aylık ödemeli konut kredisi

Bunlarla birlikte eğer eski evinize tadilat yapmak istiyorsanız Esnafa ve Çiftçiye özel konut tadilat kredileri de mevcuttur.

Kiraya son kampanyasında; Dosya masrafı: 500 TL. Ekspertiz ücreti: 500 TL. (tüm bankalarda ortalama bu tutarlardadır.) Taşınmaz Rehin ücreti 150 TL. Toplam masraf ve ücretler 1.210 TL. dir.

Biz nasıl olur da 30 yıl vadeli olarak bu krediyi öderiz diye müşteriler için hesaplama yapmak gerekirse;

 • İlk yıl; 8.952 TL. /12 = 746 TL. Aylık
 • İkinci yıl; 4.775 TL, /12 = 397 TL. Aylık
 • Üçüncü yıl; 3.391 TL, /12 282 TL. Aylık
 • Dördüncü yıl; 2.705 TL. / 225 TL. Aylık
 • Beşinci yıl; 2.298 TL. /12 191 TL. Aylık
 • Altıncı yıl; 2.031 TL. /12 169 TL. Aylık

ödemesi olup, altıncı yıldan sonra taksitler daha da düşmektedir. Geriye kalan yıllarda yıllık olarak 1.800 TL. ile 1.200 TL. arasında yıllık taksit ödenmektedir. 1.200 lirayı 12’ye böldüğümüzde ise her ay 100 TL. gibi bir tutara denk gelmektedir.

Şekerbank  en uzun vadeli konut kredisi linkinden yıllık olarak ödemeniz gereken tutarı daha net olarak inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası ikinci bir ipotek tesis edilirse ikinci ipoteğin %75’ine kadar kredi sunduğu gibi şuan için standart finansmanında taksit sayısı maksimum 120’dir. 120 ay vadeli konut kredisinin faiz oranı yüzde 1,28’dir. 1.635,47 TL aylık taksitler ile kredinizi alabilirsiniz.

Garanti Bankası Kiracıya Mortgage ismi verilen kampanyası ile 20 yıl uzun vade sağlamaktadır.

20 yıl vadeli konut kredisi hesaplaması aşağıda mevcuttur.

 • Kredi Miktarı : 150.000 TL
 • Taksit Tutarı: 2.878,97 TL
 • Vade: 120 ay
 • Aylık Faiz Oranı Faiz Oranı:% 1,65
 • Kredi Tahsis Ücreti:750 TL
 • Ekspertiz Ücreti: 750  TL
 • Taşınmaz Rehin Ücreti: 225 TL
 • Tüm Masrafların Toplamı 1.660 TL

Denizbank ise 25 yıl en uzun süreli ev finansmanı imkanı ile birçok müşterisini ev sahibi yapmıştır. Bu bankalar içerisinden herhangi birini tercih etmeden önce, geri ödeme planına dikkat edin. 30 yıl vade çok uzun süre olduğu için 10 yıl sonra ödeyeceğiniz taksitler, her yılın başında balon ödeme olup olmadığı, taksitlerin sabit mi, yoksa piyasalara göre değerlendirmeye esas olup olmadığı önem arz etmektedir. En düşük faizli konut kredisi isimli içeriğimizden bankaların güncel konut kredisi faizleri ile ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Yeni evinizin size ve ailenize hayırlı uğurlu olmasını temenni ederiz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.