Sıfır Faizli Konut Kredisi Veren Bankalar 2023

02.01.2023
Sıfır Faizli Konut Kredisi Veren Bankalar 2023

Faizsiz ev almak isteyenler için bankalar dönem dönem konut kredisi düzenlemektedir. Ayrıca devlet tarafından faizsiz ev kredisi imkanın da sunulduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Konut kredilerinin vadeleri diğer kredi türlerine göre daha yüksek olurken, faizlerde yapılan indirimler sonrası makul seviyelere inmeye başlamıştır. İçeriğimizden faizsiz kredi veren bankalar hakkında gerekli bilgileri alabilir ve örnek kredisi hesaplamalarını inceleyebilirsiniz.

60 AY VADELİ SIFIR FAİZLİ KONUT KREDİSİ İMKANI

Emlak GYO önderliğinde yapılan proje kapsamında geçtiğimiz yıllarda %25 peşinat katkı payı ödemesi yapan müşterilere 60 ay vadede sıfır faizli konut kredisi imkanı sağlanmıştı. Normal şartlarda bankalardan konut kredisi çeken vatandaş BBDK mevzuatı gereğince en az %20 oranında peşinat ödemesi gerekiyor. Bu oranda 200 bin liralık bir ev almak isteyen vatandaşlarımız 40 bin lira peşinat ödemesi gerekiyor. Bu kampanya sayesinde %20 olan oran %10 seviyesinde başlıyor ve az faiz ödemek isteyenler sıfır faize kadar faiz indirimi sağlayabiliyor. Kampanya uygulanmıştı ve konut satışlarında patlama yaşanmıştı. Uygulamadan birçok vatandaşımızın faydalanması beklenirken, faiz ödemek istemeyen vatandaşta bu sayede faizsiz konut kredisi çekmiş olacak.

60 AY VADELİ SIFIR FAİZLİ KONUT KREDİSİ İMKANI
60 AY VADELİ SIFIR FAİZLİ KONUT KREDİSİ İMKANI

PEŞİNATA GÖRE FAİZ ORANLARI BELİRLENECEK

Projede 4 kademeli katkı payı yani peşinat sistemi uygulanıyor. Peşinat oranına göre ev kredisi faizleri şekil alırken İnşaat firmasına ödenecek peşinata göre ödeyeceğiniz aylık faiz oranı şekilleniyor %10 ile %25 arasında 4 ödeme modeli olup, bunlar aşağıda ayrıntıları ile anlatılmıştır.

 1. %10 peşinat modeli: 1. katkı payı sisteminde ev almak isteyen müşteriler %10 oranında peşinat ödüyorlar. Bu müşteriler  60 ay vade yapmaları durumunda %0,53 ile %0,57 arasında aylık faiz öderken, 120 ayda %0,70 ile %0,78 arasında, 240 ay 20 yıl vadede ise %0,95 ve %1,01 arasında faize denk geliyor. En yüksek faiz oranı 240 ay vadede %10 peşinatta uygulanıyor.
 2. %15 peşinat modeli: Eğer %15 oranında katkı payı ödeyecek kadar paranız var ise, faiz biraz daha düşüyor ve 60 ayda %0,33-38 arasında, 10 yılda %0,59 ile %0,72 arasında 20 yıl vade seçeneğinde ise %0,88 – %,0,93 arasında vade ödemeniz gerekiyor.
 3. %20 peşinat modeli: %20 peşinat ödeyen müşteriler 3. kademeden faydalanıyor ve 5 yıl vadede %0,13 ile %0,45 aralığında, 120 ayda %0,48 ile %,0,61 aralığında ve son olarak da 240 ay vadeli konut almak isteyenler ise %0,80 ve %0,86 arasında faiz ödüyorlar.
 4. %25 peşinat modeli; Eğer konutu satın almak için konutun değerinin %25’i oranında paranız varsa, en şanslı sizsiniz çünkü 60 ay vadeli sıfır faizli konut kredisi alabiliyorsunuz. Ancak 60 ayda karşınıza çıkacak taksitler yüksek ise 120 ayı tercih edebilir ve bu kez %0,36 dan başlayan ve en yüksel %0,49 oranında faiz ödeyebilirsiniz. Ancak bu da yeterli değilse son olarak 20 sene vadeli aylık %0,73’den başlayan ve %0,79 aralığında faiz oranını seçebilir, bu oranlar ile konut kredisi çekebilirsiniz.

Bu oranlar şuan Türkiye’de uygulanan en düşük faizli konut kredisi oranlarının çok daha altında olup, katılım bankalarınca ödenen katkı paylı sistemden daha azdır. Proje dahilinde sıfır faizli konut kredisi veren bankalar ise aşağıda listelenmiştir.

 • Garanti Bankası
 • Halkbank
 • İş Bankası,
 • Vakıf katılım,
 • Vakıfbank,
 • Ziraat Bankası,
 • Akbank,
 • Albaraka,
 • Ziraat Katılım Bankası

Proje anlaşmaya varılan yukarıda yazılı 9 banka tarafından finanse edileceği söylenmektedir. Aşağıda ki çizelgede aylara göre faiz oranları listelenmiştir. Hiç peşinatı olmayan vatandaşımız da bu proje haricinde Peşinatsız konut kredisi seçeneklerini değerlendirebilir.

Ev almak için bankaları araştıran ve faizlerin düşmesini bekleyen müşterilerimiz bu projeye başvuru yaparak Emlak GYO tarafından satışa sunulan evlerden satın alabilir ve bu vadelerle ev sahibi olabilirler.

Bu projenin faiz oranları TOKİ tarafından satışa sunulan evlerden daha da uygun olup, sıfır faizli konut kredisi veren bankaların içerisinde size en uygun vade ve katkı payı oranını tercih edebilir ve hemen başvurunuzu yapabilirsiniz. Emlak GYO tarafından başlatılan kampanya sona ermiştir. Ancak yeni bir kampanya başladığında sitemiz üzerinden duyurmaya devam edeceğiz.

Konut Kredisi 2023 Güncel

Döviz kurunun artması ile birlikte faiz oranları da çok yükselmişti. Ancak hükumet tarafından bazı tedbirler alınarak faiz oranlarında indirime gidildi. Yapılan yüzde 10 indirim sonrası bankalar faiz oranlarını yavaş yavaş aşağılara çekmeye başladılar. Halkbank ve Ziraat Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre anlaşmalı olunan inşaat şirketlerinden yapılacak olan konut alımlarında faiz oranlarının indirildiği duyurulmuştur.

Faiz oranlarının artması ile birlikte konut stoklarında da artış yaşanmıştı. Bankaya borcu olan inşaat şirketlerinin borçlarının ödenmesini sağlamak ve oluşan konut stokunun eritilmesi amacı ile başlatılan kampanyaya dahil olarak siz de 2023 yılında konut alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Konut Kredisi 2021 Güncel
Konut Kredisi alabilir ve bütçenize göre bir ödeme planı ile ev sahibi olabilirsiniz.

Konut Kredisi Başvuru Evrakları Nelerdir?

Konut kredi başvurusunda bulunmak için aşağıdaki evraklar ile banka şubelerine gitmelisiniz. Bu evraklara ek olarak banka sizden teminat ya da kefil talep edebilmektedir.

 • Bankadan temin edilecek olan kredi başvuru formu
 • T.C. kimlik belgesi, pasaport ya da sürücü belgesi
 • Gelir durumunu gösteren belge
 • Faturadır.

Bankalardan alınacak olan konut kredisi gelende konutun ekspertiz değerinin yüzde 80′ i kadar olmaktadır. Ancak peşinatsız konut kredisi veren banka şubeleri de mevcuttur. Konut kredilerinin vadeleri genel olarak 120 ay, 240 ay olmaktadır.

YORUMLAR

 1. Bekir sıtkı intepe dedi ki:

  Merhaba bu kampanya hala devam ediyor mu?

 2. Cuma dedi ki:

  Durum ne basladimi Vermeye krediyi

 3. serkan dedi ki:

  gülcan hanım belçikayı yediniz biirdiniz sıra türkiye yemi geldi bırakında asgari ücretle çalışan insanlar faydalansın bişilerden zaten sizin gibileri aynı projelere bin bir hile ile katılıp birden fazla ev alıyor sonra faiş fiyata satıyorlar daha geçengün adamın biriyle konuştum dar gelirli aileler için olan bir projeye 34 bin tl ödeyerek girmiş ev çıkmış ödediği 34 bin tl için 118 bin tl istiyor 118 bin tl karşılığında evi ve ödemesi gereken taksitleri devir ediyor örnek veriyorum 300 bin tl lik daire alacak kişiye 500 bin tl gibi bir rakama çıkıyor devir bedeli ve diğer masraflarla yeter artık düşün bu milletin yakasından yediniz bitirdiniz