Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

05.01.2023
Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Konut alımları için vatandaşlarımız bankalardan kredi alıyor. Ancak bankalar konutun ekspertiz değerinin %80’i kadar kredi veriyor. Peşinatı olmayanlar konut kredisinin tamamı alabilir miyim diye merak ediyor. Ziraat Bankası, Vakıfbank gibi bankalar peşinatsız kredi veriyor. Bu bankalardan kredi alabilir ve evin ekspertiz değerinin tamamına kredi alabilirsiniz. Ancak bu kredilerden yararlanmak için belirli şartlara sahip olmak gerekiyor.

2023 Yılında Sermayesiz Konut Kredileri

Kenarında birikmişi olmayan ve hiçbir nakit parası olmayan kişilere kira ödemek yerine kendi evlerinin taksitlerini kira öder gibi ödemeleri ve bu sayede de ev sahibi olmaları için gerekli olan şartları ve 2023 yılı için gerekli olan kredi faiz oranları bu yazımızda sizler ile paylaşıyoruz. Sizler de nasıl hiçbir birikiminiz olmadan Peşinatsız Konut Kredisi 2023 Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? Öğrenebileceksiniz.

Hiç Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar

Geçtiğimiz yıllarda konut alacak vatandaşlara bankalar son derece kibar davranarak ev sahibi olmalarını sağlayabiliyorlardı. 2011 yılından önceleri bankalar ev alacak olan vatandaşlara %100 kısmını karşılayarak ev almalarını sağlıyordu. Ancak 2010 senesinin sonlarına doğru ve 2011 başlarından yürürlüğe giren kanun ile konut kredisi kullanacak olan kişiler daire miktarının %75’i oranında kredi kullanma imkanı sunuldu. Bu oran son düzenleme  ile %80 ‘ e çıkarıldı. Aynı şekilde iş yeri almak isteyen vatandaşlara ise %50 oranında imkan sağlandı. Bu durumda hiçbir birikimi olmayan ve ev almak isteyenler ise ev almak için bankaların yolunu tuttular.

Peşinatsız olarak ev sahibi olmak isteyenler buradan ulaşabilirler.

Hiç Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar 2019
Hiç Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar

Peşinat Olmadan Ev Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Özel sermayeli birçok banka günümüzde hiçbir peşinat istemeden ev kredisi vermekte ve yani sizin elinizde hiç paranız olmasa dahi bir bankaya giderek ev alacağınızı söylemeniz gerekli belgeleri tamamlamanız durumunda banka sizlere ev kredisinin tamamını veriyor. Ev kredisinde peşinatsız ev sahibi olmak için kredi veren bankalar özel ve kurumsal bankalar kredinin tamamını vermekte bu bankalar Finansbank, Odeabank, Akbank, Garanti bankası siz peşinatsız ev kredisi kullanmak isteyen kişiler için %100 oranında kredi şartları nelerdir? Ve nasıl alınır? İnceleyelim.

Peşinat Olmadan Ev Kredisi Kullanmanın Şartları Nelerdir?

Ev kredisi kullanmak için hiçbir peşinat istemeden kredi alabilmek için kredi veren bankanın birinci şartı olarak ipotek olarak bir daire olması gerekmektedir. Kredi için kullanılacak olana evin veya dairenin kredi kullanacak olan şahsın üzerine olması şart değildir. Herhangi bir arkadaşının yada babanızın üzerine olması yeterli banka ipotek koyarak bu evin üzerine sizlere ev kredi imkanı sağlamaktadır. Sistem gereği kredi kullanılacak olan eve %80 oranında kredi çıkacağı için geri kalan %20’lik kredi oranı ise ipotek olarak gösterdiğiniz evin üzerine tüketici kredisi olarak çekilecek ve hiçbir peşinat kullanmadan ev sahibi olabilecekler. Ev kirası ödemek yerine kira öder gibi kendi eviniz olabilecekler. Daha detaylı olarak anlatmak gerekir ise 100 TL değerinde bir ev almak istiyorsanız bankalar kanunen bu eve %80 kadarını ödeme yapmaktalar yani 80 TL ödeme gerçekleştiriyorlar. Geriye kalan 20 TL ise ihtiyaç kredisi kullanarak ipotek ettiğiniz ev veya gayrimenkul üzerinden kredi kullandırılıyor ve evinizi hiç peşinat ödemeden alabiliyorsunuz. Esnaf kefalet kredisi veren bankalara da başvurabilirsiniz.

Yüzde Yüz Geri Ödemeli Ev Kredisi İpotek Usulü Nasıl Alınabilir?

Eğer sizler ev alırken kendinize bir ipotek olarak evini gösterecek yakınınızı yada akrabanızı bulamadınız yani yukarıda bulunan şartları yerine getiremediniz ise sizlere banka bir aracılığı ile bir kolaylık sağlanabilir. Bu nasıl olur banka alınacak eve çıkacak krediyi tespit etmek için ekspertiz raporu düzenlemesi için SPK kurumuna bağlı bir elemanı gönderir. Bu raporda ekspertiz raporu yüksek çıkarsa banka sizlere evin değeri kadar para ödemiş olur ve sizler yine hiçbir peşinat ödemeden ev alabilme imkanına sahip olabilirsiniz. Yani anlatılmak istenen tam anlamı ile şu; alınacak evin değerini belirlemek için ev bedel tespitine gelen ekspertiz 100 TL değerinde bulunan eve 130 TL fiyat biçerse banka da size istediğiniz 100 TL miktarında krediyi ödemiş olur ki bu durumda sizler tam kredi kullanmış olursunuz.

Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınır Şartları Nelerdir
Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınır Şartları Nelerdir

Size Ne Kadar Ev Kredisi Çıkar, Geri Ödemeler Nasıl Hesaplanıyor?

Kredi ile ev alacak olan vatandaşların en çok merak ettikleri konular arasında banka kredisinin kendisine ne kadar çıkacağı ve bu kredilerin aylık ödemeleri ne kadar olacağı hakkındaki bilgiler merak konusudur. Ev kredisi kullanacak olan kişiler öncelik olarak kredi notları kontrol edilir ve bu notlara göre bir değerlendirme yapılır yani bordro ile krediyi ödeyecek gücü var mı diye bakılır. Ayrıca bu kontrol sonrası kişinin bankalarda olan kredi notu önem taşır. Yani sizler bankalardan daha önceler de kredi kullanmış ve ödememişseniz yada bankalardan eksi bakiye diye tabir edilen alt hesap ödemelerini geciktirmiş iseniz bunun yanında kredi kartları ile ilgili olarak kara listede yer alıyorsanız kredi çıkması güç yada sizin için bu durum eksi puan olarak görünür. Alacağınız evin bulunduğu il ve ilçe önemli yer tutar ve evin durumu da kredinin miktarını etkiler.

Kredi alınacak olan tamamen bitmiş ise inşaat aşamasında değil ise bankalar bu durumu artı puan olarak değerlendirmektedirler. Ama yine de tüm bu unsurlar arasında en önemli kriter kredi kullanacak olan şahsın aylık gelir durumudur. Kişinin aylık geliri üzerinden yapılacak olan kredi limit hesaplaması %35-40 oranında kredi imkanı bankalar tarafından sağlanmaktadır. Konut kredisi masrafları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.  Kredi ile ev almak istiyorsanız ev kredisi masrafları ve toplam ödemeniz gereken tutarı sitemizden takip edebilirsiniz.

Peşinatsız Konut Kredisi 2023 Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? konularına açıklık getirdik. Sizde 2023 de verilecek olan, ipotekli faizsiz esnaf yüzde yüzüne konut kredisi için hemen en düşük faizli kredi veren banka şubelerine başvurabilirsiniz.

YORUMLAR

  1. Kalender dedi ki:

    Teşekürler