Esnaf Kefalet 500 Bin TL. Ticari Araç Kredisi Veriyor!

04.01.2023
Esnaf Kefalet 500 Bin TL. Ticari Araç Kredisi Veriyor!

Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifi tarafından esnafa verilen ticari araç kredilerinin limiti 500 bin liraya yükseltildi. İşyerine binek, kamyonet, otobüs, kamyon ve benzeri ticari araçları satın almak isteyen esnaflar, kefalet kooperatifine başvuru yaparak 60 ay vadeli 500 bin liraya kadar ticari araç kredisi çekebilecekler. Ayrıca esnaflar için verilen ihtiyaç kredileri için de yeni düzenlemeler yapılarak daha önce verilen 150 bin liralık ihtiyaç kredisi oranının 200 bin lira değerine çıkarıldığı da gündem de yerini almıştır. Tüm bu düzenlemelere ek olarak yeni dükkan açmak isteyen girişimcilerimize özel veya iş yeri satın almak isteyen esnaflarımıza özel bankalardan alınacak olan konut kredilerinden daha uygun faiz oranları ile 10 yıl vade ile iş yeri satın almak isteyen vatandaşlarımıza özel 500 bin liraya kadar kredi imkanı sağlanacaktır.

Esnafa Araç Kredisi Veriliyor

Esnaflarımızın çok uzun zamandan beri beklemiş olduğu esnaf kefalet kredilerinde düzenlemeler yapılarak yeni yasalar yürürlüğe girmiştir. Yapılan bu son düzenlemeler hakkında açıklamalar yapılarak esnafın yüreğine su serpilmiştir.

Ak parti Grup toplantısında verilen müjdeli haberin sonrasında twitter;
hesabından şu sözleri paylaşarak yeni düzenlemeler açıklanmıştır;

Hedefimiz; faizlerin makul bir seviyeye gelmesi ve esnafımızın faiz farkı desteğine ihtiyacının kalmamasıdır.”
“Esnaf ve sanatkarlarımızın kullanacağı işletme kredisi sınırını 150 bin liradan 200 bin liraya çıkardık.”
“Bulunduğu iş yerini satın almak veya iş yerinde taşıt almak isteyen esnaflarımıza düşük oranlı faizle 500 bin liraya kadar kredi verilecek”

Esnaf Kefalet Ticari Araç Kredisi Limitleri

Ak Parti grup toplantısında yaptığı konuşma esnasında esnada müjdeli haberi esnaflarımıza verilmiş ve alınan son kararları gündeme taşımıştır. İşyerine araç almak isteyen esnaflar, bağlı bulundukları esnaf ve sanatkarlar kefalet kooperatiflerine başvuruda bulunarak kredi taleplerini dile getireceklerdir. Bunun sonrasında kooperatifler başvuru sahiplerinin taleplerini inceleyecekler ve hiç bir olumsuzluk meydana gelmediği sürece ve yapılan başvurunun uygun görülmesi sonucunda Halk Bankası tarafından esnafa 500 bin lira ticari araç kredisi kullandırılacak.

Esnaf Kefalet Ticari Araç Kredisi Limitleri
Esnaf Kefalet Ticari Araç Kredisi Limitleri

Geçmiş olduğumuz yıllarda esnaflara Şoför Taşıt Edindirme Kredisi verilmekte idi. Bu krediler sayesinde çok sayıda esnafımız kredi ile otomobil, otobüs, kamyonet ve minibüs alabilmekte idi. Esnaflarımıza özel verilen araç kredisinin eski limiti 150 bin lira iken yeni düzenlemeler sayesinde verilecek olan araç kredilerinin limiti 500.000 TL.’ye yükseltiliyor.

Bu sayede özellikle pahalı araç almak isteyen esnaflar (otobüs, kamyon, tır vb.) bu kredi sayesinde hiçbir bankadan alamayacağı para miktarı ile sıfır kilometre araçlarına sahip olabilecekler. Daha önce otobüs ve kamyonlar 5 yaşına, minibüs ve kamyonetler ise 3 yaşına kadar esnaf kefalet ticari taşıt kredisine konu edilebiliyordu. Hayata geçirilmiş olan yeni düzenlemenin de aynı şekilde geçerli olacağı değerlendiriliyor.

Eğer Kooperatiflerden herhangi birine üye değilseniz, ticari araç kredisi çekmek için üye olmanız şarttır. Üyelik şartları ve gerekli evraklar isimli içerikten konu hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Halk Bankası Tarafından Verilen Kefalet Desteği

Halk Bankasından Esnaf Kefalet desteği ile 500 bin lira ticari araç kredisi kullanan esnafların, satın almış oldukları araçlara banka tarafından rehin işlemi uygulanmaktadır. Ayrıca aracın türüne ve modeline göre banka tarafından kasko sigortası mecburi olarak yapılmaktadır.

Esnaf Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi bu düzenleme öncesinde şoför esnafına tamirat kredisi ve kamyonet veya servis aracı yenileme kredisi vermekte idi. Yenileme kredileri aracı 10 yıldan daha eski olan esnaflar için verilmekte idi. Ayrıca bu destekten yararlanmak isteyen esnafın en az yüzde 8 oranında cebinden para ödemesi gerekliydi. Aracın yüzde yüzüne kredi verilmiyordu.

Daha önce hiç kooperatiflere kredi başvurusunda bulunmamışsanız eğer  hangi sektörlere finansman desteği sağladıklarını bilmezsiniz.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Ticari Araç Kredisi Şartları Nelerdir?

Henüz TESKOMB internet sitesinde yeni yürürlüğe giren kredi ile ilgili bir düzenleme mevcut değildir. Bu kapsamda ticari araç kredisi çekmek isteyen esnafların asgari olarak belirli şartları taşıyor olması gerekmektedir. Ticari araç kredisi çekmek isteyen esnafların uyması gereken şartlar aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 1. Esnafın daha önceden kredi kullanmamış olması gerekir. Her esnafın aylık ödeyebileceği belirli bir kredi limiti mevcuttur. Eğer esnaf kazandığından daha fazla borca girerse, bu kez çektiği veya çekeceği kredilerin taksitlerinin ödenmesini riske atmış olur. Bu sebeple başka paketlerle kefaletten düşük faizli esnaf kredisi çekenler, borçlarını kapatmadan yeniden kredi çekemezler.
 2. Ticari araç kredisi çekecek esnafın kredi notu yüksek olmalıdır. Birçok bankaya borcu bulunan, kredi kartı borçlarını ödemeyen, yapılandırma kredisi çekmesine rağmen, yapılandırmanın taksitlerini ödemeyen, diğer bankalara ve kartlara olan borçlarını esnaf kefalet araç kredileri ile kapatmayı düşünen esnaflar umutlanmasın. Çünkü kooperatif bakmasa da, Halk Bankasının ilk incelediği bölüm kredi notu puanlamasıdır.
 3. İşyerinin bulunduğu esnaf kefalete başvurmak gerekir. Aslında başvuru yapmak için işletmenin veya esnafın ikametgah adresinin aynı bölgede olması yeterlidir. Ancak başvuru sahibi hakkında mâli durum araştırması yapılacağından ve kooperatif ortakları kefil istendiğinden, işletmenin aynı bölgede bulunması önem arz etmektedir. Başka bir semtte dükkanı bulunan bir esnaf, diğer semtte ki esnaf kefalette başvurursa, kefil bulamaz.

Halk Bankası Ticari Araç Kredisi Hesaplama

Halkbank tarafından tüm vatandaşlarımıza Yeşil Işık adı verilen bir taşıt kredisi paketi sunulmaktadır. Bu paketten yararlanmak için kefalet kooperatifi ortağı olmak veya esnaf olmak gerekmez. Tüm vatandaşlarımız binek veya ticari sıfır ve ikinci el araç alımlarında bu krediden faydalanabilirler. Ancak şunu söylemek gerekir ki, bu kredinin aylık faiz oranı kefaletin verdiğinden çok daha fazladır.

20 bin lira kredi çeken bir vatandaşa en fazla 5 yıl vade yapılabilmektedir. 105 lira dosya masrafı ödeyen başvuru sahibi aylık %1,02 oranında faiz ödeyecektir. Hesaplama sonucunda 5 sene vadeli 20 bin lira otomobil kredisi alan bir vatandaş;

 • Aylık ödeme; 472,53
 • Toplam geri ödeme; 28.351,80

Ancak bu kredinin esnaf kefaletten alındığını düşünürseniz ve kooperatif faiz oranlarına herhangi bir düzenleme yapmaz ise hesaplama şöyledir;

 • Aylık ödenecek taksit tutarı; 462,09 TL. 
 • Toplam ödenecek para; 22.180,34 TL. 

Esnaf kefalet ve diğer bankaların arasında ortalama aylık taksit bazında en az 100 TL. gibi bir tutar değişmektedir. Araç kredilerinde geri ödeme miktarlarının farkı ise çekilen ana paraya ve faize bağlıdır. Halkbank esnafa faizsiz kredi veriyor. Şartları inceleyin, kredinizi alın!

Esnaf Kefalet Kredisi Başvuruları Nereye Ve Ne Zaman Yapılacaktır

Esnaflar için yapılan yeni düzenlemelerde esnaf kefalet kredilerinden yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın öncelikli olarak kooperatiflere üye olması gerekecektir. Kooperatiflere üyeliği bulunmayan vatandaşlarımızın başvuruları dikkate alınmayacağı gibi hiç bir düzenlemeden de yararlanmaları mümkün olmayacaktır. Üyelik işlemlerini tamamlayan veya zaten üyeliği bulunan esnaflar ise Kooperatif yönetimlerine dilekçe yazarak çekmek istedikleri kredi tutarını ve taleplerini belirtmeleri gerekmektedir.

Başvuruda bulunan esnafın kredi talebi değerlendirmeye alınacak ve değerlendirme sonucunda kredi talebi olumlu karşılanırsa istemiş oldukları tutarda krediyi çekebileceklerdir. Tabi ki kredi başvuruları Halk bankasının şubelerine bildirilecektir. Banka ise başvuruda bulunan şahsın kredi puanına bakarak esnaf kefalet kredisini onaylayacak ve 500 bin liralık iş yeri satın alma kredisi veya 500  bin liralık ticari araç kredisi için talep edilen ücretleri hesabınıza yatıracaktır. Banka tarafından yapılan istihbarat olumsuz sonuçlanırsa kredi alamazsınız.

YORUMLAR

 1. Erkan dedi ki:

  Yeni tır fiyatlarından haberiniz yok sanırım 500bin liraya hangi aracı alacaz 10 yaşındaki bir tır bile 1milyon dan satılıyor 2 milyon kredi lazım

 2. Recep dedi ki:

  O git bankadan cek diyen koperatif yalakasi alinacak arabayi rehin aldığı yetmiyormu bu adam zaten esnaf çalıştığı arabasinida rehin veriyor daha ne istiyor kactane esnaf var tarlasi daoresi olan

 3. necip bilik dedi ki:

  sayın binali yıldırım sizlerde diger geçmiş devlet adamları gibi ordan oyle sallıyor atıyorsunuz ben esnafım ticari aracım bir adet panelvan 3 cocuk babasıyım evimi zor gecindiriyorum bir kamyon almak istedim hacmimi buyutmek icin halk banka gittim bu ilanı esnaf kefalet teminat ve ipotek istedi …… ipoteğim olsa ben ne yapayım esnaf bilmem nesini sizler bizim alnımızın terinden maaş alıp takozu bizek esnafa kredi deyip yine bizim hakkımızı yedirmiyormusunuz yazıklar osun hepiniz aynı

 4. Emirhan dedi ki:

  Ben nakliyeciyim 2004 model kamyonum var bunu değişmek istiyom ve kredi notumda çok yuksek. Ama bağlı olduğum koparatif baskaniyla aram yok. Kredi verdirmiyor. Ben nasil taşıt kredisi alacam

 5. Gürhan kargın dedi ki:

  Arkadaşlar 2 senedir , Bu haber var ben gittim baş vurçaktım . Haberlerde bizde gördük ama taşıt yenileme kıredisi diye bişey yok bize böyle bişey ulaşmadı dediler. Tapu varsa normal kredi veririz dediler. Evlenene 10bin TL yalanı gibi insanların gururunla oynuyorlar. oy yok kamyetciler olarak..

  1. Tufan dedi ki:

   Habere yalan diyorsun da, Resmi Gazete’yi açıp hiç bakmazmısın. Sana vermedilerse yalan demenin yeri yok. Bu iş kanunla mevzuatla yayınlanıyor. Kime oy veriyorsan ver.

 6. murat karagöz dedi ki:

  biz gerekli evrakları hazırladık esnafız hesapta insanların anca hevesini kırıyolar anca işleri düşünce görücem onları bunlarhep – (eksi)oluyor bu tarafınıda düşünüp öyle vaadlerde bulunun

 7. mert dedi ki:

  seçim zamanı oda başkanları yalvarıyor böyle olacak şöyle olacak sonrada bizlik bi şey yok diye cvp veriyorlar dolmuşçu ya taksiciye bir hak yok araba alırsan sana kredi var yoksa yok bu taraftan her kese her işletmeye var adamın ufak bir bakkalı var ona 150 000 taksici dolmuşçu ya faturalı araba al sana kredi var olmaz böyle şey

 8. Enver dedi ki:

  Dükkan edindirme kredisine başvurdum her istediği evrakları T temin ettim bu kredi için peşinat verdim lakin banka bölge müdürlüğüne gönderdiği evrakların geriye geldiğini tapunun ipoteğine kimin alacağı belli değil esnaf kefalet de istiyor bankada ipoteği istiyor diye cevap aldım 200 bin peşinat verdiğim için geriye de koyamıyorum dükkana madur oldum sabahlara kadar uyumuyorum ne yapacağım bilmiyorum lütfen bana yardımcı olun kime başvura bilirim…

  1. yüksel dedi ki:

   Bimer ve cimer e yaz

 9. ibrahim dedi ki:

  Esnaf Kefalet’in başında bir bey oturuyor. Makamına görüşmeye gittiğinizde tvnin sesini bile kısmaya tenezzül etmiyor. 20 Bin kredi için bir tapu 3 esnaf kefil istiyor. Kefillerinde tapusunu istiyor. Biz kendisinin yanından ayrılmadan önce selam başlamama nezaketini gösteriyoruz. Makamından ayrılınca selam başlıyoruz. Benim bir tapum 3 de tapulu kefilim olsa senin kredine mi kaldım da 20bin tl kredi için selamlar… Neyse bu işler bu krediler hep kendi çevrelerini selam ve daha fazla refaha çıkarmak için. Esnafa hiç bir hayrı yok. Kurnaz Kefalet Kooperatifine selam diyor iyi geceler diliyorum.

  1. Fikri dedi ki:

   Esnaf kefalet yıllık %5 faizle kredi veriyor. Bu kredinin faizinin bir kısmını devlet karşılıyor. yani anlayacağınız kredinin faizi ülkenin vergileri ile ödeniyor. Esnaf kefalet çektiğin parayı geri ödeyin diye bu kadar kefil ve ipotek istiyor. Siz istiyorsunuz ki kefil mefil tapu filan istemesin, parayı çekelim olay bitsin. O zaman bankalara başvurun. onlar istemiyor.

   1. Özgür dedi ki:

    Sırf tapu istese neyse, 2 tane borçsuz esnaf. Hadi bul bakalım bulabilirsen, zaten zaman kötü kimse kimseye neden kefil olmak istesin. Be mubarek 20-30 bin para veriyorsun 300 binlik dükkana ipotek koydun hala niye kefil peşinde koşturtuyorsun bizleri…

   2. Şahin dedi ki:

    Abi bunlar zenginlere verirler kendi adamlarına verirler kefalet başkanına gidiyorsun he ne istiyorsun yüzüne bile bakmıyor yok tapu yok kkb yüksek yok kefil benim kkb yüksek olsa normal bankadan alırım bari araca rehin koyuyor bunlar hem dükkana hem aldığın araca hem kwfillere yok böyle bişi ya