Halkbank Esnaf Kredisi Esnaf Kefalet 2023 Yılı 30 Bin TL Faizsiz Kredi

02.01.2023
Halkbank Esnaf Kredisi Esnaf Kefalet 2023 Yılı 30 Bin TL Faizsiz Kredi

Esnafa müjde! Faizsiz olacak şekilde Halkbank esnaf kredisi verilecek. Şartları taşıyanlar kredi başvurusu yaparak banka tarafından verilecek olan 30 bin TL faizsiz kredilerden yararlanabilecek. İçeriğimizden örnek kredi hesaplamaları ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Esnafa Halkbank Müjdesi

Halk bankası kamu kuruluşlu bir banka olduğu için devlet tarafından alınan kararlar neticesinde en uygun kredi faiz oranları ve kredi limitleri ile karşımıza çıkmaktadır. Son zamanlarda gündeme getirilmiş olan projelerin yanı sıra hayata geçirilen projeler de dikkatlerimizi çekerken halk bankası halkın yanında olduğunu göstermektedir. Özellikle bu aralar esnaflar için gündeme getirilmiş olan projeler dikkatleri çekmektedir.

Halk bankası tarafından esnaflara faizsiz kredi kullandırılması ait tarar resmi gazetede 29 Aralık 2020 tarihli 3340 sayı numarası ile yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Yayınlanan bu karar ile esnaflarımız Halkbank faizsiz esnaf kredisi kullanmalarının yolu açılmıştır. Ayrıca bu kanun maddesi ile daha önceki yıllarda bankadan esnaf kredisi kullanan esnafların kullandıkları kredi taksitlerinin diğer yıla sarkan ödemeleri için faiz indirimi yapılmasına karar verilmiştir. Bu imkandan yararlanmak isteyen esnaflarımızın bankaya müracaat etmeleri gerekmektedir.

Esnaf ve Sanatkarlara Faizsiz Kredi İmkanı

Geçmiş olduğumuz yıl gündeme gelmiş olan ve esnaflarımız için düzenlenen projeler dahilinde banka kredilerinin faiz indirimleri dikkatleri çekerken ise esnaf ve sanatkarlarımıza özel sıfır faizli kredi imkanları sağlanacaktır. Bankanın uygulayacağı bu faiz indirimi esnasında meydana gelen kayıpları ise hazine müsteşarlığı tarafından karşılanacaktır. Bankanın yapacağı faiz indirimleri sayesinde belirtilen esnafların faizsiz kredi kullanmalarının önü de açılmış  olmaktadır. Ayrıca daha önceki yıllarda kredi kullanan esnafların yaptıkları iş dallarına göre diğer yıla sarkan kredi taksitlerine %50 ile % 100 arasında faiz indirimi uygulanacaktır.

Ayrıca  Halkbank tarafından esnaflara yönelik olarak aşağıdaki krediler verilecektir.

 • ESKKK Kredisi
 • ESKKK Kefaleti olmaksızın verilen krediler
 • 0 faizli güncel esnaf kredileri 
 • Esnaf yatırım kredileri olmaktadır. Bu kredilere başvurabilir ve düşük faiz oranları ya da faizsiz olarak esnafa verilecek olan kredilerden yararlanabilirsiniz.

Halkbank faizsiz esnaf kredisi imkanlarından kimlerin yararlanacağı hakkında bilgi vermek gerekirse kimler bu faizsiz krediyi kullanabilecek;

 • Geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösteren yani el dokuma işleri, bakır işlemeciliği, çini ve çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik, oymacılık gibi ve bu işlere benzerlik gösterdiklerini gösteren Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesine sahip olan esnaf ve sanatkarlar
 • Ustalık belgesi sahibi olan esnafa; Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında kredi başvurusu tarihi itibari ile en az 3 yıllık ustalık belgesine sahip olanlar.
 • Son 1 yıl içerisinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf veya sanatkarlar.
 • KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimini bitiren ve başvuru tarihi itibariyle 30 yaşını doldurmamış genç girişimci esnaf ve sanatkarlara Kosgeb tarafından kabul edilen projelerini bankaya sunmaları durumunda 100 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanabilir.
 • Esnaf ve sanatkarlara makine, ekipman ve demirbaş alımları iş yeri modernizasyonları veya ham madde gibi ihtiyaçlarını karşılamaları adına 30 bin liraya kadar faizsiz kredi verilmektedir.
Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi 201
Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi

Yukarıda belirttiğimiz esnaf ve sanatkarlar belirtilen özellikleri taşıması halinde bankadan faizsiz esnaf kredisi kullanabilmektedirler. Ayrıca banka bu krediyi kullanmak isteyenlerden aşağıdaki şartları taşımamasına dikkat etmektedir.

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi Şartları Nelerdir?

 • Ertelenmiş, taksitlendirilmiş ve yeniden yapılandırılmış kredi borcu bulunan ve halen taksit ödemeye devam eden esnaflarımız ve sanatkarlarımız bu borçlarının tamamını ödemeden bu kredi imkanından yararlanamazlar.
 • Kredi kullandırılacak esnaf ve sanatkarlar geriye dönük bir yıl içerisinde en fazla 2 kez faiz indirimli kredi kullanabilmektedir.
 • Diğer kamu kurum ve kuruluşlarından faiz indirimi veya hibe desteği alanlar bu kredi imkanından yararlanamazlar.
 • Bu karar kapsamında kredi kullanan esnaf ve sanatkarlar kullandıkları kredinin taksitlerini ödemedikleri takdirde bankanın usul ve esasları doğrultusunda işlem yapılmaktadır.

Ayrıca yine bu karar kapsamında geçtiğimiz yıl Halk bankasının esnaflara vermiş olduğu faizli kredilerden kullanmış iseniz ve  bu kredinin ödemesi sarkmış ise bu kalan kredi taksitleri için faiz indiriminden yararlanmak istiyorsanız Halkbankası şubelerine giderek kredi faiz indiriminden yararlanmak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir.

Sizde yukarıda belirttiğimiz kredi kullanım şartı ve özelliklerine uygun iseniz; Halkbank faizsiz esnaf kredisi imkanlarından yararlanarak faizsiz kredi başvurusunu en yakın zamanda banka şubesine uğrayarak yapabilirsiniz. Halkbank tarafından esnafa sunulacak olan kredi kampanyaları ile ilgili detaylı bilgiyi banka şubelerinden alabilirsiniz.

Esnaf ve Sanatkarlara Özel Halkbank Anlaşmalı İhtiyaç Kredisi

Geçmiş olduğumuz yıl devlet tarafından gündeme getirilmiş olan ve projesi taslak halinde bekleyen bir çok konu hayatımıza dahil olarak yeni düzenlemeler ile karşımıza çıkmaktadır. Bu projeler arasında en çok esnaf ve sanatkarlar için yapılan yeni düzenlemeler dikkatleri çekerken bir çok girişimci vatandaşımızın da yüzü gülmüştür. Halk bankası esnaf kefalet kredilerinde 30 bin Türk Lirası faizsiz indirim uygulaması yaparken aynı zamanda geçmiş olduğumuz yıllarda çekilen banka kredilerinin faiz oranlarının da düşürülmesi mümkün olacaktır. Fakat geçmiş olduğumuz yıl çekilen kredilerin faiz oranlarını düşürerek yapılandırma yapmak isteyen esnaflarımız en yakın tarihlerde banka şubelerine giderek başvuru yapabileceklerdir.

Bunların yanı sıra hükumet tarafından bir açıklamaya göre esnaf ve sanatkarlar odasında kaydı bulunan ve esnaf kefalet kredilerinden yararlanmak isteyen esnaflarımız ticari araç kredileri için başvuruda bulunmuş oldukları taktirde 500 bin Türk Lirasına kadar kredi imkanı sağlanacaktır. Ayrıca yeni iş yeri kurmak isteyen girişimcilerimiz veya yeni dükkan satın almak isteyen girişimcilerimiz için de verilecek olan kredi tutarında değişiklikler yapılmış ve 500 Bin Türk Lirasına kadar kredi limiti sağlanacağı belirtilmiştir. Verilecek olan bu ihtiyaç kredilerinin limiti geçmiş olduğumuz yıllarda 150 bin Türk Lirası iken bu yıl 200 bin Türk Lirasına kadar yükseltilmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.