Esnafa Nefes Can Suyu Kredisi (SIFIR FAİZLİ)

05.01.2023
Esnafa Nefes Can Suyu Kredisi (SIFIR FAİZLİ)

Esnaf ve sanatkarlar tarafından piyasalara can suyu olacak faizsiz kredi çıkmasını beklerken sicil affının çıkmasının daha çok önem kazandırdığı Kosgeb faizsiz kredinin ne zaman verileceği tüm esnafın cevabını aradığı sorular arasında yer alıyordu. Verildi verilecek derken Şubat ayında Kosgeb faizsiz kredi esnafa verildi.  Esnaf Can Suyu Kredisinin yeniden verilmesi planlanıyor daha fazla esnafın yararlanması için yeniden verilmesi planlanan Kosgeb faizsiz krediye başvuru yapacak esnafların miktarında daha da artış olması bekleniyor.

Kosgeb kredileri adeta piyasa ya can suyu niteliğinde oldu az da olsa piyasada sıcak para akışını sağladı. Sadece sınırlı sayıda esnafın yararlanabildiği ve geriye kalan ve faizsiz kredinin başvurusunu bile tamamlayamadan başvuruları kapatılan kredilerin tekrar verilmesi esnafa can suyu oldu. Esnafların zor durumdan bir önce çıkarılması ve 1 yıl ödemesiz 3 yıl vadeli olarak verilmesi ile bir de üzerine faizsiz olarak esnafa verilen Kosgeb 50 bin lira 0 faizli krediler ile her zaman esnafın yer almaya devam eden hükumet referandum sonrasında da aynı şekilde bir kez daha faizsiz kredi vereceği biliniyordu. Fakat başvuruların tam tarihi Kosgeb tarafından açıklanarak yeniden başlatılacak.

Kosgeb Esnaf Can Suyu Kredisi Başvurusu

Ülke ekonomisinin biran önce ve daha fazla olacak şekilde büyümesi amacıyla verilmeye başlanan ve  tekrar verilmeye sürdürülecek kredi destekleri KOBİ ve esnaflar için sağlanan finansal krediler can suyu görevi üstlenmektedir. Esnafa sicil affı yasasının yürürlüğe girmesi ile esnaf tarafından daha fazla yararlanabildiği Kosgeb faizsiz kredilerin yanında bankalardan ticari kredinin alınmasının önündeki engellerde kaldırılarak esnaflara sıcak para akışı sağlanmış oldu.

Esnaf KOSGEB Can Suyu Kredisi
Esnaf KOSGEB Can Suyu Kredisi

Esnafa can suyu adı ile verilen kredilerin devamının geleceğinden söz ediliyor. Ayrıca, girişimci ve kobiler KOSGEB tarafından desteklenmeye devam edecek.

TOBB tarafından esnafa verilecek olan nefes kredisinin  100 bin liradan 150 bin liraya yükseltilmesi de esnafların başvurularının alınmaya başlanacağı da duyuruldu. Ziraat bankası Denizbank ve TOBB tarafından  80 bin KOBİ’ye düşük faiz ve bir yıl vade imkanı ile kredi olarak verilecek nefes kredisine artırılan yeni rakamı olan 150 bin lira almak için Kobiler başvurularını açıldığı tarihte müracaat ederek alabilirler.

Gereken şartlar ilgili kurumlar tarafından belirtilmekle beraber daha evvel can suyu, Kosgeb kredisi vb. kobilere sağlanan desteklerden yararlanmamış olma şartı ön plana çıkmaktadır. Bu şekilde verilen kredi paketlerinin genel olarak faizsiz olduğu bilinmektedir. Ayrıca TESK tarafından onaylanmış olan bir kapasite raporu da sunmak gerekmektedir.

Bütün esnafların işlerinin daha iyi gitmesini sağlamak ve parasal yönden sıkıntılarını bir nebze olsun rahatlatacak bu tür kredilerin devamının gelmesini de esnaf dört gözle bekliyor. Özellikle de Kosgeb tarafından verilen faizsiz kredi esnafın göz bebeği oldu. Zaten piyasada paranın azalması  ile zor günler geçiren ve kepenk kapatmak zorunda kalan esnafın bir de faiz ile uğraşmaması için verilen tüm çabalar yerini ve layığını buldu ve kredi i ki kez verildi ve rekor sayıda  başvuru yapıldı. Yeniden verilecek olan ve adeta piyasaya yeniden can suyu olacak Kosgeb faizsiz 50 bin lira işletme kredisinin şartlarını ve koşullarını daha şimdiden sağlamak başvurular açıldığında daha fazla önem taşıyor.

İş kuran gençlere devlet desteği verilecek. İçeriğimizi inceleyin!

Kobilere destek kredisi verilecek! Videoyu izleyin, destek kredilerinden yararlanın.

Sistemden kaynaklanan sorunlar nedeniyle başvurularının yapılamaması gibi bir durumla karşılaşmamak adına Kosgeb veri tabanına kayıt ve Kosgeb beyannamesi verme kayıt ve güncelleme işlemlerinin şimdiden yapılması da ayrı bir önem taşıyor. Başvurular açılır açılmaz yeniden başvuru yapacak olan esnafların bu gibi formalite ve resmi işlemlerini şimdiden yapmaları ile finansman önünde ki engellerini şimdiden kaldırmaları sayesinde faizsiz kredilerden yararlanmaları daha kolay hale gelecektir. Online uygulamalı girişimcilik eğitimine katılın. Sertifikanızı alın ve Kosgeb tarafından verilen desteklerden yararlanın.

Ayrıca finansmana ihtiyaç duyanlar bankalar tarafından Kobilere özel hazırlanmış olan işletme kredilerine de başvurabilir. İş Bankası, Şekerbank, Vakıfbank, Halkbank, Türk Ekonomi Bankası vb. bankaların uygun faiz oranları ve değişen vadeler ile esnafa destek kredisi verdiği bilinmektedir. İhtiyaçlarınızı karşılamak, işletme kurulumu gerçekleştirmek, makine, teçhizat alımları gibi konularda bu bankaların sunduğu kredilerden yararlanabilirsiniz.

Esnaflara kredi verilmeye devam edeceğinden bahsediliyor. Verilecek olan bu krediler esnafa can suyu olacak ve esnafımız derin bir nefes alacak.

YORUMLAR

  1. Aziz DUMAN dedi ki:

    Sayın :Yetkili/Yetkililer

    Benim Danışmanlık hizmet ofisim vardır. Hizmet ofisimi geliştirmek ve teknik donanım ihtiyaçlarımı karşılamka amacı ile CANSUYU kredisini alabilme imkanım varmıdır. İşletmem bir yıldır kuruludur.Resmi tüm formaliteleri belge doküman Tic.Sicil Gazetesi Vergi Levhası, Faaliyet Belgesi, İmza Sirküsü, Faaliyet Sicil Tasdiknamesi vs. resmi iş ve işlemlerini tamamlamış bulunmaktayım.
    Selam ve saygılarımla;