Online Uzaktan KOSGEB Eğitimine Katılın!

03.01.2023
Online Uzaktan KOSGEB Eğitimine Katılın!

Kosgeb adlı kurum açtığı kurslar ile vatandaşlarımıza uygulamalı girişimcilik eğitimleri vermektedir. Girişimcilik kursu kaç saat diye merak edenler vardır. Bu kurs online olarak düzenlenmekte olup kursa katılanlardan ücret alınmamaktadır. İçeriğimizden kurslar ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Dairesi Başkanlığı, hibe desteğinin yanında, ücretsiz eğitim ve kurslar da veriyor. Yeni girişimci kursu bunlardan sadece bir tanesi.

Küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme bakanlığı (KOSGEB) 1990’lı yıllardan beri hizmet vermektedir. İlk zamanlarda kurulu işletmeleri destekleyen bu kurum son dönemlerde yeniden yapılandırılarak yeni iş kurmak isteyen girişimcilerimize de destek vermektedir. Kendi iş yerini açmak isteyen girişimcilere eğitim desteği vererek ilk adımı atmalarını sağlamaktadır. Daha sonrasında ise hibe destekleri ve imkanları ile de çok sayıda girişimci ve girişimci adaylarına desteklerini sürdürmektedir. Girişimci adaylarına verilen bu kurs ve eğitimler ücretsiz olmakla birlikte aynı zamanda meslek sahibi olmanıza da katkı sağlamaktadır.

Ücretsiz Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri

KOSGEB’in girişimciler için sunmuş olduğu bu imkanlardan yararlanmak için öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Yani 18 yaş ve üzerinde olan tüm girişimci adayları bu eğitimlerden yararlanabileceklerdir. Bunun yanı sıra KOSGEB desteklerinden yararlanacak olan adayların emekli olmaması gerekmektedir. Emekli maaşı alanlar bu desteklerden yararlanamayacaklardır. Ücretsiz eğitim veren kurslara katılmak için Kosgeb uzaktan eğitim olarak düzenlenen bu uygulamalı girişimcilik kurslarına başvuru yapabilir ve ücretsiz olarak eğitim alabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra üniversitede Girişimcilik dersi görmüş olan ve bu yönde eğitim aldığına dair bir belgesi bulunan vatandaşlarımızın tekrar bu eğitimleri almasına gerek kalmayacaktır.

Eğitimlere katıldıktan sonra projenizi hazırlayabilir ve KOSGEB market açma hibesi alabilirsiniz.

Uzaktan Uygulamalı Girişimcilik Kursu Kaydol

KOSGEB uygulamalı girişimcilik kursundan yararlanacak olan adaylar için Türkiye genelindeki girişimciler için online olarak ve tamamen ücretsiz eğitim vererek girişimci ruhuna sahip olan ve ticari zekası kuvvetli olan vatandaşlarımız için eğitim desteği vermektedir.

Eğitiminin Amacı Nedir?

KOSGEB iş kurmak isteyen ve hibe kredi imkanlarından yararlanmak isteyen adayların girişimcilik sertifikasına sahip olmasını istemektedir. Bunun başlıca sebeplerinden biri ise ticarete atılacak olan bir girişimcinin yapacakları işler üzerinde en ince ayrıntısına kadar bilgi sahibi olmaları gerektiğini ve kurmuş oldukları işletmelerin uzun soluklu olmalarının hedeflenmesi ile alakalı olmaktadır. Uygulamalı girişimcilik eğitimi daha önceden 70 saatlik bir eğitim düzenlerken verilen kurslar 32 saate düşürülmüş ve bu kurslarda iyi bir iş planı hazırlanmasının ince ayrıntıları ele alınmaktadır.

2020 yılında yapılan düzenlemeler sonrasında UGE online olarak düzenlenmektedir. 2023 yılında da aynı şekilde verilmeye devam edilecektir.

Uygulamalı girişimcilik eğitimi, girişimciliğin yaygınlaştırılması amacı ile, iş planı hazırlanmasını sağlamak ve bu yolla işletmelerin başarı durumlarının artırılması amacı ile verilmektedir. Asıl amacı kaliteli ve girişimcilik şuurunun hakim olduğu işletmelerin kurulmasıdır. Eğitimde iş olanı hazırlanmasına dair konular anlatılmaktadır. Bu eğitimlere katılmak girişimcilik desteği almak için şart koşulmaktadır. Uygulamalı girişimcilik eğitimi kurum müdürlüğü tarafından alınmaktadır. Eğitim sonrası kuruma başvuruda bulunulur. Kuruma yapılan başvuru sonrasında başarılı görülen iş planları ödüllendirilir.

Kosgeb tarafından 2023 yılında da destekler verilmeye devam edecektir.

Girişimciliği Geliştirme Destek Programı

Yeni girişimci desteği sona ermiş ve Kosgeb yeni girişimcilik programı ile girişimcilere destek olmaya devam etmektedir. Verilecek olan bu destek programının amacı, işletmelerin kurulması, yatırımcıların bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi, ayrıca hazırlanan iş planlarının ödüllendirilmesidir. İşletmelerin yeni kuruldukları ve kırılgan oldukları dönemdeki varlıklarının sürdürülebilmesi amacı ile destek vermektedir. KOSGEB’in destek verdiği programlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bu anlamda girişimcilere 2023 yılında verilecek iki tür destek vardır. Bunlardan bir tanesi ileri girişimci desteği olurken diğeri de geleneksel girişimciler için verilen destekler olmaktadır. İleri girişimcilere verilecek olan destek tutarı 360 bin TL olurken geleneksel girişimciler 60 bin TL tutarında desteklenecektir. Bu desteklerden yararlanmak için de eğitimlere katılmak gerekmektedir.

Desteklerden yararlanmak için bu sertifikayı almanın zorunlu olduğunu ve eğitimlere de katılım zorunluluğunun bulunduğunu bir kez daha hatırlatalım.

YORUMLAR

  1. Ayşe dedi ki:

    Ben ev hanımıyım kendime cay bahcesine kafetarya açmak istiyorum bana destek çıkarmanız ucyuzbin TL kredi istiyorum siz ev hanımlara kredi veriyormusunuz kendim isimi kurmak istiyorum yardımcı olurmusunuz

  2. Şenduran HAÇAT dedi ki:

    İyi günler sayın yetkili kosgeb girişimcilik kursu hangi saat diliminde