Esnaf Ticaret Odası Kayıt Ücreti 2023 Yılı

03.01.2023
Esnaf Ticaret Odası Kayıt Ücreti 2023 Yılı

Esnaf ve sanatkarlar odasına, ticaret odasına esnaflarımız belirli bir ücret karşılığında kayıt oluyor. Gerekli evrakların tesliminden sonra kayıt ücretinin yatırılması gerekiyor. Ayrıca belirli dönemlerde aidat ödenmesi gerekiyor. Aidat borç sorgulaması da yapmak mümkün. Esnaf odası kayıt ücreti ve yıllık aidat hakkında genelgeye yayınlandı. 2023 esnaf sicil kayıt ücretleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Esnaf Odası Başvuru Yeni Kayıt Ücretleri 2023 Güncel

Kendi işyerini açmak isteyen ve kendi işini yapmak isteyen vatandaşlarımız için aynı zamanda kısaca esnaf olabilmek için öncelikle esnaf sicil kaydı yaptırmak gereklidir. Esnaf sicil kaydı yaptırmak için Türkiye cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmak gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olan vatandaşlarımızın ülke sınırları içerisinde oturuyor olması gerekmektedir. Madeni hakları kullanma ehliyetine sahip olan kişiler ve vergi mükellefi olan veya vergiden muaf olan kişiler ise esnaf odalarına kayıt yaptırabilirler.

Ayrıca kayıtta odalara yeni kayıt yaptıracak olan esnafların belirli bir tutar içerisinde kayıt parası ödemesi gerekmektedir. Esnaf Odası Başvuru ve Kayıt Ücretleri 2023 merak edenler için detaylar haberimizde..

Esnaf ve sanatkarların faaliyet gösterdikleri bölgede bağlı bulundukları Esnaf ve sanatkarlar odasında kayıt olmak gereklidir. Esnaflar işletme ruhsatı alabilmek için belediyeden istenen belgeler arasında olan Esnaf odası kayıt belgesini alabilmesi için bağlı bulunduğu esnaf odasına kayıt olması gereklidir. Esnaflar işyerini açtıktan hemen sonra işyeri çalışma ruhsatı almak için de gerekli olan esnaf ve sanatkar siciline kayıt yaptırmak ve ilgili odaya kayıt olmak zorundadırlar. Esnaflar çalışmaya başladıkları işyerlerinin faaliyet göstermesinin ardından 30 gün içinde bağlı bulundukları Esnaf ve meslek odasına ve Sicile tescil ve Sicil Gazetesinde ilan ettirmekle yükümlüdürler.

Esnaf Odası Başvuru Yeni Kayıt Ücretleri
Esnaf Odası Başvuru Yeni Kayıt Ücretleri

Esnaf Odalarına Nasıl Kayıt Olunur?

Esnaflar Odasına üye olmak için öncelikle esnaf ve sanatkarların T.C vatandaşı olması gereklidir. Yabancı ise Türkiye’de sanat ve ticaret yapıyor olması gereklidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olsun esnafın odaya üye olabilmesi  için Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olması gerekmektedir ve ayrıca vergi mükellefi olması gerektiği gibi aynı zamanda vergiden muaf olması da gereklidir. Esnaf odasına üye olan esnafların Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesindeki odalara kayıtlı olmaması da gereklidir. Kayıt tamamlandıktan sonra esnaf ve sanatkarlar odasına onaylatılmak için sicil tasdiknamesi alınarak sicil kaydı tamamlanmış olur.

Esnaf Odasına Kayıt İşlemlerinde Gerekli Belgeler Nelerdir?

Esnaf odasına yeni kayıt olacak olan esnaflardan Nüfus cüzdanı fotokopisi istenirken aynı zamanda nüfus cüzdanının aslını da istemektedirler bunun yanı sıra işletme vergi siciline dair vergi levhası fotokopisi ve işletmeye ait araçlarda Araç Ruhsat Fotokopisinin belgelerini temin etmek gerekmektedir. Yeni kayıt yaptırmak isteyen esnaflarımız için birinci derecede akrabaları veya başvuruda bulunan kişiye vekaletname vermek gerekmektedir. 2 adet vesikalık fotoğraf istenirken aynı zamanda odaya yapılacak olan kayıt vekaleten ise vekaletin aslı ibraz edilecek ve fotokopisi de istenen belgeler arasına konulacaktır. Ayrıca esnaf ve sanatkarlardan sicile kayıt sırasında meslek dalı ile ilgili Ustalık Belgesi de istenir.

Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sistemi olan ESBİS aracılığı ile esnafın vergi levhası gibi bilgilerine erişim sağlanabilecektir. Odaya üye olan esnafın sabit bir işyeri var ise; işyerlerinin bulunduğu yerdeki odaya kaydı yapılmalıdır.
Odaya üye olan esnafın sabit bir işyeri yoksa bu durumda kanuni ikametgahının bulunduğu yerdeki odaya kaydı yapılır. Aynı meslekten dolayı esnaf ve sanatkar odaları ile ticaret ve sanayi odalarına kayıt yapılamaz.

Esnaf Odasına Kayıt İşlemlerinde Gerekli Belgeler
Esnaf Odasına Kayıt İşlemlerinde Gerekli Belgeler

Esnaf Odası Adres Değişikliği Ücreti

Esnaf odalarında kaydı bulanan vatandaşlarımız kayıtlarında değişiklik yapmak zorunda kaldıklarında yani adreslerinde herhangi bir değişiklik meydana gelmiş olduğunda kayıtlarının bulunmuş olduğu esnaf odalarına adres değişikliği yapacaklarını beyan etmek zorundadırlar. Yapılacak olan adres değişikliğinde ise belirli bir ücret kesintisine tabi tutulacaksınız. Ayrıca adres değişikliği esnasında bazı evrakları tamamlamanız gerekecektir. Gerekli olan evraklar ise aşağıdaki gibidir:

 • Esnafın bağlı olmuş olduğu esnaf odalarından alacağı faaliyet belgesi
 • Kimlik belgesi ve fotokopisi
 • Vergi levhasının aslı ve fotokopisi

Yukarıdaki belgeleri tamamlayan esnaflarımız adres değişikliği yaparken bağlı bulunmuş oldukları odalara 139,15 Türk Lirası ödemeleri gerekecektir.

Esnaf Odası Yıllık Üye ve Aidat Ödemeleri 2023

Esnaf olarak faaliyet gösterenlerin işyeri açılışlarını yaptıktan hemen sonra 30 gün içinde bağlı bulundukları esnaf ve meslek odalarına üye kayıt için başvuru yapmaları gerekmektedir. Yeni kayıt için başvuru yaparak esnaf siciline kayıt olan esnafların, esnaf odasına yeni kayıt olan esnaflar bir yıl boyunca aidat ödemezler. İlk yıl aidat ödemeyen esnafların ikinci yıl ve sonraki yıllarda ki aidat ödemeleri ise yılda iki eşit taksitte olmak üzere Nisan ve Ekim aylarında ödenir.

Esnaf Odası Aidat Ödemeleri
Esnaf Odası Aidat Ödemeleri

1. grup Odaların Ankara İstanbul ve İzmir Esnaf odalarında ve bu illerin büyükşehire dahil tüm ilçelerinde  yıllık aidatların 375 TL alınacaktır.

2.Grup odalar  Ankara, İstanbul, İzmir illeri ile kalkınmada öncelikli iller dışında kalan iller ile bu illerin merkez ilçeleri ve büyükşehire dahil ilçelerinde yıllık aidat ücretleri 2020 yılı için 325 TL olarak alınacak olup,

3. Grup odalar Büyükşehir statüsünde bulunan kalkınmada öncelikli illerin büyükşehire dahil tüm ilçelerinde toplam 10 ilde 295 TL ve

-Diğer kalkınma öncelikli toplam 39 ilde 295 TL olarak alınacaktır.

Esnaf odası üye kayıt ve yıllık aidat ücretleri 2020
Esnaf odası üye kayıt ve yıllık aidat ücretleri

Muafiyet grubuna göre; kayıt ücreti ve yıllık aidatlar aşağıda belirtilen esnaf ve sanatkarlar için ülke genelinde 295 TL olarak belirlenmiştir. Üye kayıt ücretinden ve yıllık aidat ücretinden muaf olanlar ise; 3. Sınıfta yer alan gaziler, şehit, gazi dul ve yetimleri, engelli, vergiden muaf olan esnaflar ile kadın esnaflar üye kayıt ücreti olarak 295 TL ödeyecektir.

Ücret tarifelerin birliklerce onaylanması karşılığında belge satış fiyatına ilaveten  her bir tarife için 30 TL onay ücreti de tahsil edilecektir. 1 Grup odalarda onay ücreti 38 TL, 2 Grup odalarda 33 TL olarak belirlenmiştir.

Yıllık aidatlarını yıl içinde üyelerin yönetim kurulunca verilen kararlar ilam hükmünde olup icra dairelerince yerine getirilir. Yıllık aidatlarını ödemeyen üyelere ödeme yapılıncaya kadar Odaca yapılacak hizmetler ile düzenlenecek ve onanacak belgeler verilmez.

Esnaf Odası Kayıt Ücretleri 2023 Yılı

İçerisinde girişimcilerimiz ve esnaflarımız için yeni düzenlemeler yapılırken esnaf ve sanatkarlar odalarına yapılacak olan yeni kayıtların ücretlerinde de değişiklikler meydana gelmiştir. 2020 yılı içerisinde esnaf odalarına yeni kayıt yaptıran esnaflarımızdan bir yıl boyunca aidat ücreti alınmaz ve aidat ücreti olarak ödenen ücretler çok cüzi miktarlarda olmaktadır. Bu yıl içerisinde bağlı bulunan meslek kollarının odalarına kayıt yaptıracak olan esnafların ödemesi gereken tutar asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Belirlenmiş olan asgari ücret net olarak 2.825,90 lira olarak belirlenirken Brüt tutarı ise 3.577,50 lira olarak belirlenmiştir. Hal böyle olunca da esnaf ve sanatkarlar odasına yıllık ödenecek olan aidat ve kayıt ücreti 295 lira olarak belirlenmiştir.

Başvuru ücretini ödeyen esnaflar kooperatifin birçok olanağından yararlanabilir örneğin kredi çekebilirler. Krediye ihtiyacınız var ise Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Tablosunu inceleyerek yıllık %4,5 faiz oranı ile finansman imkanından yararlanabilirsiniz.

Yeni iş yeri açacak olan ve esnaf ve sanatkarlar odasına kayıt yaptıracak olan esnaflarımız bağlı bulunmuş oldukları odalara kayıt ve aidat ücreti olarak  295 lira ödeme yapacakken üye olan esnafın yıllık aidat ödemesi asgari ücretin onda birinden az olamaz.

YORUMLAR

 1. Umit dedi ki:

  2020 yilinda sirket kurdum bu odaya kayıt oldum 3 yıldır bir faydasını görmedim bunlar ne iş yapar hala anlamadım

 2. Huriye altundal dedi ki:

  Engelli işkur destekli terzi dükkanım var bana hiç bir karı yok 800 tl borç çıkardı ayrıca birde koçanı vermiyo parsını veriyorum borcun var diye zaten iş yok muasebeyle esnafa borçluyum gelirim yok bağkurumu dahi ödeyemiyorum.değerlendirilip bir yol bulunmasını istiyorum saygılar

 3. Turan demir dedi ki:

  Rize de bu soygun 800 TL yıllık ücrette 250 TL olarak alınıyor dizinde değiniz gibi moderen soygun… Ben Bi kaçkez bimere cimere yazdım herkes yazarsa bişeyler olur diye düşünüyorum

 4. Abidin dedi ki:

  Ne işe yararsınız yillardir anlamış degilim resmen resmi olarak haraç kesiyorsunuz

  1. Erol dedi ki:

   kesinlikle bina bir son verirlsin 2002 de askeriye ihalesine yufka vermek üzere bizden ihale icin esnaf sanatkarlar odasindan belge istendi ve kayit yaptik ayrica bu arada pazarlara gittigimizden pazarci odası kaydi ayrica normal esnaf odasi kaydi bulunmakta yani 3tane oda 18yildir 6aylik ihale için malesef dunya para ödüyorum soyuyorlar milleti evrak lazim para nasil kurtulacaz bilmiyorum ancak iflas veya dukkan kapatman gerekmis bildigin resmi mafya kan emici

 5. hasan dedi ki:

  Yasal falan diyorlar,ancak resmi bir çetedir. Hiçbir esnaf zerre fayda görmemişken bunun neresi çete olmuyor ki… Zaten vegilerimizi veriyoruz,varsa bir derdiniz maliye onu da alsın,bari devlet faydalanır. Niye bu çeteler faydalansın

  1. Kimya dedi ki:

   Vatandaşı soymak için kurulmuş proje dir . Devlete girmiş olsa keşke

 6. Candan dedi ki:

  odası diye ınsanları sömürüyorlar yedi sekiz senelik aidat borcum varmış niye arayip uyarmiyonuz haberim yok icraya vermişler bir kere gelip sen bizim üyemizsin napiyon var mi sıkıntın demezler icraya verirler helal etmiyirum

 7. Yılmaz çiçek dedi ki:

  Sigara satan bir esnaf olarak %4net kar ile satışı yaptırılan derdi çok karı yok denecek kadar az olan sigara kar marjı için hiç birşey yapmayan odaları kınıyorum unutmayın sadece tekel varken kar marjı %13e kadar çıkıyordu

 8. Hakan dedi ki:

  Selam zihniyeti ile esnafi seviyor. Allah razı olsun.

 9. durmuş bolat dedi ki:

  hiçbir faliyetlirini görmedim ben hakkımı helal etmiyorum

 10. tarkan dedi ki:

  haraç veriyoruz haraç. sanki ne iş yapıyolarsa hiçbirşey yapmıyolar belge alsan para veriyosun. selam versen para veriyosun buda yetmiyo bide aidat istiyolar. 2010 da şirket açtım 2015 yılında bi belge lazım oldu gittim esnaf odasından aldım yaklaşık 150-200 tl arası bi para ödedim çaktırmadan bide üye yapmışlar. 3 yıldır haberim yok arayan soran yok. şimdi 3 yıllık aidatım varmış ve beni icraya vermişler. araba altına gidipden gidesiler zehir zıkkım olsun o aldığınız paralar. türkiye büyümüş. böylemi büyüyüyorrrrrr. insan ilk taksitte arar aidatınız var der bizde ya verirriz ya iptal ederiz. dolandırıcı gibi biriktiripte haber vermeden icraya vermekte ne oluyo allahsız kitapsızlar.. nerde bu devlettt

 11. okan dedi ki:

  Çok değil mi ya 318 lira ya.
  Ne yapıyorlar ki.

 12. Bülent doğancoşkun dedi ki:

  Esnaf kefalete şöför olarak üye olabilirmiyim