Esnafa Nefes Kredisi Veren Bankalar TOBB

03.01.2023
Esnafa Nefes Kredisi Veren Bankalar TOBB

Esnafa nefes kredisi verilmeye devam ediyor. Kobilere Tobb, KGF, Ziraat Bankası ve Denizbank aracılığı ile düşük faizli kredi verilmektedir. Verilecek olan nefes kredisinin hangi şartları gerektirdiğini, nasıl başvuru yapılacağını ve nerelerden alınabileceğini sizlere anlatacağız.

Nefes Kredisi Nedir?

Nefes kredisi Kobilere geçtiğimiz yıllarda verilmeye başlanan devlet destekli bir kredi çeşididir. Amaç Kobi’ lerin finansal sıkıntılarının ortadan kaldırılmasıdır. Kredi Garanti Fonu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Ziraat Bankası ve Denizbank aracılığı ile yapılan bir protokol neticesinde verilmektedir. TOBB’ a bağlı olan oda üyelerine kullandırılan kredinin faiz oranı yıllık %9,9‘ dur. Kredinin vade süresi 12 aydır. Nakit ve ticari amaçlı verilen bir kredi türüdür. Bu kurumlar ile anlaşma yapan iki finansal kuruluşun yaptığı açıklamalar neticesinde başvurular 3 Eylül’ de başlamıştı. Bu uygulamadan 50 bin tane Kobi’ nin faydalanacağı söyleniyor. Kredinin aylık faizi ise %0,825 oranına denk gelmektedir. Kobi beyannamesi doldurmak hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Kredi İçin Aranacak Şartlar

Nefes kredisi ne yazık ki başvuruda bulunan herkese verilmiyor. Kredi başvurusunda bulunabilmek için aranan bazı şartlar var. Bu şartlar;

  • İlk şart, işletmenizin Kobi tanımında olmasıdır. (Kobi tanımı değişmişti. Yazımızın ilerleyen kısımlarında bu tanımdan söz edeceğiz.)
  • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği‘ ne (TOBB) bağlı odalardan herhangi birine üye olmak
  • Bağlı bulunulan odadan başvuru için nefes kredisi başvurusunda kullanılacaktır ibaresini içeren bir yazı almak
  • Başvurduğunuz süreden itibaren geriye dönük olarak işletmenizin 1 yıldır faaliyet gösteriyor olması gerekmektedir.
Kredi İçin Aranacak Şartlar
Kredi İçin Aranacak Şartlar

Başvuruda bulunabilmek için ilk olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine üye olmak gerekmektedir. Üyelik için talep edilecek olan bedel yalnızca 10 TL‘ dir. Üye olduktan sonra TOBB’ a giderek nefes kredisi almak istediğinizi söylemelisiniz. Bu aşamadan sonra size nefes kredisi faaliyet belgesi verilecektir. Bu belge ile anlaşmalı olan bankalara giderek başvuru yapabilirsiniz. Başvurular şahsen kabul edilecektir. İnternet üzerinden başvuru yapılmamaktadır. Bu belge ile banka şubesine gittikten sonra aldığınız belgenin Kredi Garanti Fonu’ na uygun olup olmadığı araştırılacaktır. Şayet kredi almanızın önünde hiçbir engel yoksa başvurunuz kabul edilecektir. Daha önce nefes kredisi aldıysanız, bir kez daha başvuru yapamayacağınızı da hatırlatmamız gerekiyor.

Kimler Nefes Kredisi Başvurunda Bulunamaz?

Ayrıca faaliyet alanları da bu çerçevede belirlenmiştir. Nefes kredisi başvurusunda bulunamayacak olan sektörler, eczaneler, döviz büroları, emlak işleri ile uğraşanlar, mali müşavirler, faktoring şirketler, YMM’ ler, Tarım Kredi ve Kooperatifleri ve Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri’ dir. Bu sektörler dışında faaliyet gösteren Kobi’ ler nefes kredisi başvurusunda bulunabilmektedirler.

Gelelim Kobi tanımına… Değişen tanıma göre, mikro, küçük ve orta ölçekli işletmeler şu şekli almıştır; Mikro işletmelerde 10 kişiden az çalışan olması gerekmektedir. Yıllık gelirleri 3 milyon TL’ yi aşmamalıdır. Küçük işletmelerde çalışan sayısı 50′ den az olmalıdır. Yıllık gelirin ise 25 milyon TL’ den az olması gerekmektedir. Orta büyüklüğe sahip işletmelerin ise 250′ den az çalışanları olmalı ve yıllık bilançoları 125 bin TL’ yi aşmamalıdır.

Kredi Garanti Fonu tarafından yapılan açıklamaya göre, bu güne kadar esnaf kredilerinden 25 bin adet Kobi faydalanmıştır. 2. nefes kredisi Nisan ayı itibari ile Kobilere verilmiş ve 3. başvuruların ne zaman yapılacağı konuşuluyordu. Halkbank esnaf kefalet 30 bin TL faizsiz kredi vermektedir.

Nefes Kredileri Verilmeye Başladı

Nefes kredilerinin 12 ay vade ile verildiğinden söz ettik. Ancak Kobilerin sıkıntı yaşamaması adına 6 ay erteleme yapılabiliyor. Bu şekilde kredilerin vadesi aslında 18 ay olmuş oluyor. Kredi konusunda görüşülen bankalar Ziraat Bankası A.Ş., Ziraat Katılım Bankası, Denizbank, Vakıfbank, Vakıf Katılım Bankası ve Halkbank‘ tır. Kredi üst limiti 150 bin TL olarak belirtilmiş durumdadır. Kredi alırken banka 250 TL dosya masrafı talep edecektir. Kredi Garanti Fonuna’ da 250 TL vermeniz gerekiyor. KGF kefil tutarından % 0,050 komisyon alınacaktır. 100 bin TL’ lik bir kredide 1000 TL’ ye yakın bir masraf olacaktır.

Nefes Kredileri Verilmeye Başladı
Nefes Kredileri Verilmeye Başladı

Nefes kredilerinin başvuruları yapılmıştı. Üyelik belgesi ile bankaya başvuru yapılabiliyordu. Verilecek olan kredinin %85′ i devlet hazinesinden karşılanacaktı. Geçen yıl toplamda 5 milyon TL, 2. başvurularda 7 buçuk milyon TL nefes kredisi verilmiştir. 3. başvurularda ise 10 milyar TL’ lik bir bütçe oluşturulmuştur. Faiz oranı maksimum %15 olacaktır. 3. etap için dokuz banka protokole katılmıştır. Verilen bu desteğin amacı ülkemizde yaşanan kur artışlarından Kobi’ lerin zarar görmelerinin engellenmesidir. Üyelik bedeli olarak ise 10 TL talep edilecektir. Kobilere sağlanan avantaj bu anlamda önemlidir. Çünkü vadeli mevduat hesaplarının neredeyse 3 puan aşağısında faiz ödeyeceklerdir. Kullanılan 5 milyar kredi ile 400 milyon TL’ lik tasarruf sağlanacak. Verilecek olan krediler ile birlikte ülke ekonomisinin de ivme kazanacağından söz ediliyor.

Görüşülen bankalardan yalnızca 2 tanesi ile protokol sağlanmıştır. Bu manada ödemeler Ziraat Bankası ve Denizbank’ tan alınabilecektir. Verilecek olan kredi limiti farklılık arz edebilmektedir. Bu bölgesel bir durumdur. İl ya da ilçe bazında değişik limitlerin uygulanması mümkün olabilmektedir. Çok küçük yerleşim yerlerinde alabileceğiniz kredi tutarı 50 bin TL olurken, farklı bir ilde alınabilecek tutar 150 bin TL de olabilmektedir. Karar tamamen birlik tarafından verilecektir. Olumsuz bir durum ile karşılaşıldığında yine kuruma başvurmanız gerekiyor. Ya da şikayetlerinizi nefeskredisi@tobb.org.tr  adresine mail yolu ile bildirebilirsiniz.

Ziraat Bankası

TOBB ve Kredi Garanti Fonu ile anlaşmalı olan bankalardan bir tanesi Ziraat Bankası’ dır. Yapılacak olan kredi başvurusu ile birlikte KGF teminatı sağlanacaktır. Bu sayede sunulacak olan kredi imkanlarından rahatlıkla yararlanılabilecektir. Kredi başvurusunda bulunabilecek olan işletmelerin Kobi şartlarını taşıması, çiftçi, esnaf ve sanatkar olması (kobi kapsamında olmak koşulu ile), seyahat şirketleri, gemi inşaatı faaliyeti ile ilgilenenler, ihracat yapanlar ve hava yolu işletmesi işi yapanlardır. Bu faaliyet alanları ile ilgilenenlerin yurt içinde olması gerekmektedir. Kobilerin Ziraat Bankası’ ndan kredi alabilmeleri için vergi borçları olmamalıdır. Borcu olanlarda ise yapılandırma işlemi yapılıyor olmalı ya da yapılan yapılandırma işlemi iptal edilmemiş olmalıdır. Ne yazık ki vergi borcu olanlar başvuru yapamayacaktır.

KGF kefalet oranları %85′ ten başlayarak %100‘ e ulaşmaktadır. Ziraat Bankası tarafından verilecek olan en az kredi miktarı 12 bin, en yüksek kredi miktarı ise 200 bin TL’ dir.

Nefes kredisi
Nefes kredisi Ziraat Bankası ve Denizbank’ tan alınmaktadır.

Tabi ki Ziraat Bankası’ nın kredi verebilmesi için yine yukarıda bahsettiğimiz Kobi tanımına dahil olunması gerekmektedir. İşletme kredileri 1 yıl ödemesiz olacaktır. 1 yıl ödemesiz olan kredilerin vadesi 5 yıldır. Bir diğer kredi de 3 yıl ana para ödemesiz olandır. Bu kredinin vadesi de 10 yıldır. Kredi bankaya yapılacak olan başvuru sonrası Kredi Garanti Fonu tarafından değerlendirilecektir.

Detaylı bilgi almak için tıklayınız.

10 TL üyelik bedeli ödeyerek TOBB’ a kayıt olabilir ve nefes kredisi alabilirsiniz. Bu gün itibari ile krediler ödenmeye başlamıştır. Kredi başvurusunda bulunduysanız ve başvurunuz olumlu sonuçlandı ise, Ziraat Bankası ya da Denizbank şubelerini ziyaret ediniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.