Evde Bakım Maaşına Kredi Veren Bankalar

03.01.2023
Evde Bakım Maaşına Kredi Veren Bankalar

Evde bakım maaşı alan vatandaşlarımızın, bu maaşlarına bazı bankalar tarafından kredi verilmektedir. Evde bakım maaşı tutarı nedeniyle her ay hesabına düzenli maaş yatan vatandaşlar, ihtiyaç kredisi veren bankalara müracaatta bulunarak, aylık 200-300 TL. ödeme ile 36 ay vadeli evde bakım maaşı kredisi alabilirler. Engelli maaşına kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Bakım maaşı alanlara kredi kartı da verilmektedir. Bankalara gelir belgesi olarak bakım maaşı sunulması halinde bazı bankalar kredi imkanı sağlayacaktır. Evde bakım maaşına kredi veren bankaları sizlere içerikte anlatmaya çalışacağız.

Evde Bakım Maaşı Kaç Para Oldu?

Geçtiğimiz yıl evde bakıma muhtaç olan kişilerin bakıcılarına aylık olarak ödeme yapılıyordu. 2023 yılında evde bakım maaşının 1.657 TL olduğu açıklandı. Artık vatandaşlar bu tutarda ödemelerini alabiliyorlar.

Evde Bakım Maaşı Kaç Para Oldu?
Evde Bakım Maaşı Kaç Para Oldu?

Evde Bakım Maaşı Şartları Nelerdir? Başvuru Nereye Yapılır?

Maaş alabilmek için 3 önemli şart var. Bu kriterleri taşıyan vatandaşlara evde bakım maaşı alabilme hakkı sağlanıyor. Bu şartlar şunlardır;

 1. Maaş alınacak hastanın ağır engelli olduğunu belirtilen sağlık kurulu raporu olması gerekiyor. Bu rapor Sağlık Bakanlığının belirlediği hastanelerden alınabiliyor. Sağlık raporunda engel oranı % kaç belirtilirse belirtilsin, ağır engelli kutucuğunun işaretli olması gerekiyor.
 2. Kişinin maddi durumunun gelir kriterleri açısından esnafkredi.net belirlenen oranlardan düşük olması gerekiyor.
 3. Kişinin kendi hayatını idame ettirecek durumda olmaması, bakıma muhtaç olması gerekiyor.

Buna göre 2023 yılında engelli maaşı alacak kişilerin veya o ailede ki kişilerin asgari ücretin %66,6 oranından daha fazla olmayan gelirleri olmalıdır. Bu oranda fazla geliri olanlara evde bakım maaşı verilmemektedir.

Evde Bakım Maaşı Şartları Nelerdir? Başvuru Nereye Yapılır?
Evde Bakım Maaşı Şartları Nelerdir? Başvuru Nereye Yapılır?

2023 yılı için hesaplama yapıldığında kişi başına asgari ücretin 2/3 sınırlama hesabı, 1.704,67 TL.’dir. Yani evde kişi başına düşen gelir 1704,67 TL.’den fazla ise, evde bakım maaşı alınamaz.

Evde bakım maaşı başvurusu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının İl veya İlçe Müdürlüklerine gerekli evraklarla birlikte yapılmalıdır.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Evde bakım maaşı başvurusu için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir:

 1. Ağır Engelli Sağlık Raporu
 2. İkametgah belgesi
 3. Nüfüs kayıt örnekleri
 4. Aylık gelir var ise gelir belgesi
 5. Engelliye ait 2 adet fotoğraf
 6. Tüm hanenin kimlik fotokopileri
 7. SGK’dan alınacak ailenin sigorta durumu belgesi

Devletten evde bakım parası alan vatandaşlarımız, çekecekleri kredinin aylık ödemesi maaşın %70’ini geçmeyecek şekilde, evde bakım maaşı kredisi çekebilirler. Maaşlar Aile ve Sosyal Politikalar Şubesinin belirteceği banka şubesine yatırılmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar
Evde Bakım Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Evde Bakım Maaşına Kredi Veren Bankalar

Türkiye’de ihtiyaç kredisi veren aşağıda isimleri yazılı BBDK kayıtlı bankaların tümünden evde bakım maaşına ihtiyaç kredisi alınması mümkündür. Bu bankalar şunlardır.

 1. T.C. Ziraat Bankası
 2. Vakıfbank
 3. Halkbank
 4. TEB
 5. İş Bankası
 6. Akbank
 7. Yapı ve Kredi
 8. Denizbank
 9. Finansbank
 10. HSBC
 11. INGBank

Bu bankalara gerekli evraklar ile başvuran vatandaşlarımız evde bakım maaşına ihtiyaç kredisi çekebilirler. Banka için önemli olan husus, kredinin geri ödenmesini sağlayacak şekilde gelir beyanıdır.

İkinci bir husus ise, kişinin KKB risk puanlama notunun yeterli seviyede olmasıdır. Zira kişi kredi kartı borçlarına veya daha önce çektiği kredi borçları var ise, engelli aylığı, evde bakım maaşı veya Devletten hangi kalem adı altında destek alırsa alsın, bankalardan kredi alamaz.

2023 yılı içinde İŞKUR müdürlüklerince yeni işyeri açmak isteyen engelliler için yeni bir destek paketi açıkladı. Buna göre sıfırda dükkan açmak isteyene 36.000 TL hibe verildi. Ayrıntıları Engelli Hibe Desteği sayfasından inceleyebilirsiniz.

Engelli Maaşına Kaç Ay Vade Yapılıyor?

Engelli maaşı alan vatandaşlarımızın ödemeleri anlaşmalı bankalara aylık olarak yapılmaktadır. Bu kapsamda bu maaş için verilen krediler de, aylık ödemeleridir. Bu finansman talep ve mevzuat gereğince bireysel finansman olacağı için yapılabilecek maksimum vade oranı 36 ay ile sınırlıdır.

Bunun haricinde konut kredileri 120 ay vade yapılabilse de, bir çok banka engelli maaşına konut kredisi vermeye gönüllü olmayacaktır.

Bazı bankalar tarafından özellikle mobil ve internet sayfalarından maaş bordrosu istenmeden kredi verilebilirken, bazı bankalar tarafından 2023 maaşı alanlara, engelli ve özürlü maaşlarına, bakım maaşına kredi verilmediği söylenmektedir.

Bankaların kredi dağıtma politikası şöyledir;

Eğer bankanın elinde yeteri kadar mevduat var ise, banka bu mevduattan para kazanmak için faizleri düşürerek, yeni kampanyalar düzenleyerek kredi vermektedir. Elinde çok parası olan banka, kredi verme şartlarını yumuşattığı gibi, faizlerde de indirim uygulamaktadır. Örneğin birçok bankanın bireysel müşteri temsilcileri ile görüşerek evrak üzerinden ihtiyaç kredisi veya evde bakım maaşına kredi çekmek mümkün değil iken, bankanın internet bankacılığından hiçbir gerekçe göstermeden 20.000 TL’ye kadar kredi çekilebilmektedir. Akbank Direkt kredi bu kredilere örnektir.

2023 Özürlü Maaşına Kredi Veren Bankalar Var mı?

Kanun adıyla alınan 2023 sayılı engelli maaşları içinde durum evde bakım aylığı gibidir. Bankaların bu maaşlara kredi vermek istememelerinin en önemli sebebi, haciz edilememeleridir. Bu maaşı alan kişilerin bankaya borçları olsa bile maaşlarına haciz ve icra işlemi uygulanamamaktadır. Zira devlet bu maaşı zor durumda olan vatandaşa aylık asgari geçimini sağlayabilmesi amacıyla vermektedir. 2023 engelli maaşı alan vatandaşların bir kısmı TEB, Yapı ve Kredi, Denizbank gibi bankalardan 2023 maaşına kredi çektiklerini dile getirmektedirler.

2022 Özürlü Maaşına Kredi Veren Bankalar Var mı?
Özürlü Maaşına Kredi Veren Bankalar Var mı?

Bankaların 2023 sayılı maaşa kredi verme durumları, kredi teamülleri ve bankacılık mevzuatı ile ilgilidir. Eğer banka krediyi verip, geri alamazsa kişiyi diğer gelirleri ile haczedilebilse de, bu maaşına dokunulamaz. Özürlü maaşı ile kredi çekilir mi sorusuna yanıt olarak, paraya ihtiyacı olan vatandaşlarımızın için en güzel yanıt, işsizlere ve çalışmayanlara maaş bordrosuz kredi veren bankalar gösterilebilir.

Engellilere özel bankacılık hizmeti sunan bankalar:

 • Yapı Kredi Engelsiz Bankacılık
 • Vakıfbank Engelsiz Bankacılık
 • TEB
 • Şekerbank
 • İng
 • Ziraat Katılım

Bu bankalardan herhangi birine engelli kimlik belgeniz ile birlikte başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Devletin engelli vatandaşlarımıza sunduğu teşvik, hibe ve diğer desteklerden de yararlanabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. atike mehmet dedi ki:

  atmayın be kardeşim kaç bankayı aradım hiç biri kredi vermiyor