Faizsiz Evlilik Kredisi 2023

03.01.2023
Faizsiz Evlilik Kredisi 2023

Yeni evlenecek olan çiftleri maddi anlamdaki düşüncelerinden ve sıkıntılarından kurtarmak için pek çok banka tarafından düşük faizli ya da faizsiz evlilik kredisi şansı sunulmaktadır. Devlet destekli evlilik kredisi başvurusunda bulunmadan önce, düğün bütçenizi belirleyerek, basit bir şekilde başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Peki düğün harcamalarında çiftlere faizsiz evlilik kredisi 2023 yılında hangi bankalar tarafından verilmektedir, faizsiz kredi şartları nelerdir, evlilik kredisi nasıl ve hangi bankadan alınır? Evlilik arifesinde olan tüm çiftlerin merak ettiği tüm soruları yanıtladık. İşte faizsiz evlilik kredisi hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar!

Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Evlenmek isteyen çiftlere maddi destekte bulunmak için faizsiz ya da düşük faizli olacak şekilde geri ödemeli kredi imkanı verilmektedir. Evlilik için gerekli olan ihtiyaçlarının temininde zorlanan çiftler soluğu bankalarda alıyor. Bankaların faizsiz evlilik kredisi şartlarını ve faiz oranlarını araştırıyor. Konumuza başlamadan önce hiçbir banka üzerinde evlilik kredisi adı altında sunulan kredi türünün olmadığını söylemek isteriz. Fakat evlilik için ihtiyacınız olan nakit için bireysel kredi türü üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz.

Türkiye Esnaf ev Sanatkarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yapmış olduğu açıklamada salgın sürecinde evlenme oranının düştüğünü belirterek, düğün sektörünün hareketlenmesi ve canlanması için faizsiz evlilik kredisinin başlaması gerektiğini belirtmiştir. Palandöken;

“Kovid-19 nedeniyle işsiz kalan ve evlenmeye niyetlendiği halde düğün masraflarını karşılayamayacağı için bunu erteleyen çiftlerin evlilik hayalleri, ekonomik nedenler yüzünden suya düşmemeli. Yuva kurmak isteyen çiftlerin hayallerinin gerçekleşmesi, düğün sektörünün canlanması ve ekonominin hareketlenmesi için yeni evlenecek çiftlere sıfır faizli ve 6 ay geri ödemesiz evlilik kredisi verilmeli. Çiftlere evlilik kredisi müjdesi verilirse hem gençlerimiz dünya evine girer hem de piyasada hareketlenme yaşanır. Yuva kuracak çiftlerin yaptığı harcamalar 415 meslek koluna birden etki ediyor.” açıklamasında bulunmuştur.

Devlet destekli evlilik kredisi, evlilik adımı atan çiftler için büyük bir adım olacaktır. Düğün masraflarını ödemek amacı ile çeşitli bankalar tarafından da kredi desteği sağlanmaktadır. Faizsiz evlilik kredisi başvurusu ihtiyaç kredisi adı altında verilmektedir. Ayrıca evlilik ya da düğün kredisi adıyla da destek uygulaması bulunan bankalar bulunmaktadır. Evlilik kredisi faizsiz hangi banka veriyor? inceleyebilirsiniz.

Evlilik Kredisi Veren Bankalar 2023

Yeni yuva kuracak olan çiftlere, evlilik kredisi veren bankaları şu şekildedir:

 • QNB Finansbank Evlilik Kredisi
 • TEB Evlilik Kredisi
 • ING Evlenme Kredisi
 • İş Bankası Evlilik Kredisi
 • Garanti BBVA Evlenme Kredisi
 • Akbank Düğün Kredisi
 • Aktif Bank Evlilik Kredisi
 • Yapı Kredi Evlenme Kredisi
 • Denizbank Evlenme Kredisi
 • Albaraka Türk Düğün Finansmanı
 • Kuveyt Türk Evlenme Kredisi
 • Türkiye Finans Evlenme Finansmanı

Her bankanın faiz oranı, ödeme planı ve şartları birbirinden farklılık göstermektedir. En detaylı bilgiyi bankalar ile iletişime geçerek alabilirsiniz. Evlilik kredisi veren bankaların faiz oranları nasıldır? bakalım.

Evlilik Kredisi Veren Bankaların Faiz Oranları

EVLİLİK KREDİSİ VEREN BANKALAR FAİZ ORANLARI
QNB Finansbank%1,39
TEB %1,45
ING%1,54
İş Bankası%1,65
Garanti BBVA%1,69
Akbank%1,63
Aktif Bank%2,79
Yapı Kredi% 2,39
Vakıfbank Evlilik Kredisi%1.51
Denizbank%2,23
Albaraka Türk%1,55
Türkiye Finans%1.59
Ziraat Katılım Evlilik Kredisi %1,54
Halkbank Evlilik Kredisi%1,67
Evlilik Kredisi Faiz Oranları

2023 güncel faiz oranları tablodaki gibidir. Fakat ihtiyaç kredisinin tutarına göre bazı bankalar farklı faiz oranları uygulamaktadır. Ayrıca bazı bankaların faiz oranlarını belirleyen bir diğer faktör de KKB skor oranlarıdır. Örneğin; düşük faizli kredi tutarları KKB notu 1850 üzeri müşteriler için geçerlidir. Bankaların ihtiyaç ve evlilik kredisi faiz oranları, başvuru şartları ve ödeme planları hakkında detaylı bilgiyi, şubelerden ya da müşteri temsilcilerden alabilirsiniz.

Evlilik Kredisi 2023 Ne Kadar?

Tüm bankalar aracılığı ile 50.000 TL’ye kadar evlilik kredisi verilmektedir. Daha çok ihtiyaç kredisi adı altında verilen finansal destekler Ziraat, Halkbank, Vakıfbank, QNB Finansbank, Vakıfbank ve TEB gibi pek çok banka tarafından yeni evlenecek olan çiftlere düşük faiz oranları ile imkanlar sunulmaktadır.

Yeni evlenenlere faizsiz devlet desteği nasıl alınır, başvuru şartları nelerdir? hemen bilgi alabilirsiniz.

Evlilik Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evlilik kredisi başvurusu yapmak için bankaların internet siteleri ya da şubeleri aracılığı ile anında başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bazı bankalara sadece şube üzerinden başvuruları kabul etse de pek çok bankanın internet sitesi üzerinde yer alan formlar bulunmaktadır. İstenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girerek evlilik kredisi başvurunuzu tamamlayarak, değerlendirmeye sunabilirsiniz. Kredi başvurunuz en kısa süre içerisinde değerlendirilip olumlu ya da olumsuz sonucunuz tarafınıza bildirilecektir.

Evlilik Kredisi 2023 Şartları

Evlilik kredisi bankaların kampanyalarına ve faiz oranlarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Değişeceğiniz belirterek genel olarak kredi çekmek isteyen vatandaşlardan istenen evlilik kredisi şartları şu şekildedir;

 • Düğün kredisi en fazla 36 ay vade ile verilmektedir.
 • İhtiyaç kredilerinde KKDF ve BSMV vergileri alınan kredilere dahildir.
 • Başvuru sahibinin gelirine ve bankanın belirlemiş olduğu kampanyalar doğrultusunda kredi tutarı değişiklik göstermektedir.
 • Çiftlerden her biri ayrı ayrı evlilik kredisi başvurusu yapabilir.
 • Ayrıca çiftler birbirine kefil olarak da kredi çekebilmektedir.
 • Evlilik kredisi başvurusu durumunda kefil ve teminat durumu kişinin gelir durumuna ve geçmiş kredi notuna bağlıdır.
 • Birçok bankanın taksit erteleme imkanı bulunmaktadır.
 • Taksit erteleme imkanı ile örneğin 3 ay taksitlerinizi erteleyebilirsiniz.

Evlilik kredisi için istenen şartlar hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, bankalar ile iletişime geçebilirsiniz. Devlet destekli evlilik kredisi faiz oranları ve başvuru şartları her banka için değişiklik göstermektedir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Yeni evlenecek olan çiftler maddi anlamda destek sağlamak amacı ile, çeyiz hesabı uygulaması yapılmaktadır. Devlet çeyiz hesabı imkanı sunan bankalar üzerinden hesap açıp, en az 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapmanız gerekmektedir. Düzenli ödemelerinize %20-%25 oranında devlet katkısı da eklenerek birikimleriniz artacaktır.

Devlet destekli evlilik kredisi şartları ise:

 • Çeyiz hesabı açtırmak isteyen kişilerin T.C. vatandaşı olması.
 • 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğin yapılmış olması gerekmektedir.
 • Bankalar üzerinden yurt içi mevduat ya da katılım bankalarından çeyiz hesabı açması.
 • Evlenme tarihinden önce en az 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapılması.

Devlet destekli evlilik kredisinden yani çeyiz hesabı uygulamasından yararlanmak için bankalardan TL cinsinden mevduat ya da katılım hesabının açılması yeterli olacaktır. Başvuru sürecinde istenen belgeleri eksiksiz ve zamanında teslime ederek, siz de çeyiz hesabı hizmetinden yararlanabilir ve evlenme aşamasında ihtiyacınız olacak nakdi biriktirmiş olursunuz.

Faizsiz Evlilik Kredisi Ziraat Bankası

En az 3 yıl birikim yaparak, 27 yaşından önce evlenmeniz durumunda birikimlerinizi evlilik hazırlığı sürecinden anında kullanabilirsiniz. Faizsiz evlilik kredisi Ziraat Bankası aracılığı ile istenen şartlarda; 24 yaşını doldurmamış olmak, T.C. vatandaşı olmak ya da 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28. maddesi kapsamında yer almak, evlenme tarihinden önce en az yıl boyunca düzenli ödeme yapmak, 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapmak, evlenme tarihinden itibaren ilk 6 ay içerisinde belgeleri ile birlikte başvuran kişiler devlet katkısından yaralanabilecekler. Düzenli ödemelerin aksatılması durumunda devlet katkısı verilmeyecektir.

Faizsiz evlilik kredisi Ziraat Bankası devlet katkısı, birikim yapılan ödemeye göre değişiklik göstermekte olup hesaptaki birikimin %25’i geçmeyeceğini söylemek isteriz.

Vade SüresiDevlet Katkı Oranı Azami Katkı Tutarı
36-47%208.693,56
48-59%22​10.031,03
60+%2512.037,24
Faizsiz Evlilik Kredisi Ziraat Bankası

Verilen devlet katkısı azami tutarı ve düzenli ödemelerdeki alt ve üst sınırlar her yıl değerleme oranı kadar arttırılacaktır. Düzenli ödemelere ek olarak, üst sınırı aşmamak şartı ile, istenilen zaman hesaba para yatırılabilecektir. Hesabın açılış sırasından bir defaya mahsus olmak kaydı ile, üst sınırı aşan bir tutar yatırılabilecektir. Faizsiz evlilik kredisi Ziraat Bankası çeyiz hesabı TL cinsinden açılmakla birlikte çiftlerin ortak hesap açma imkanı bulunmamaktadır. Bir kişi kendi adına birden fazla çeyiz hesabı da açamayacaktır ve açılan hesap başka bir bankaya taşınamayacaktır. Hesap bakiyesi, asgari ödeme tutarının altına düşmemesi şartı ile senede 2 defa olmak üzere birikimden çekebilme hakkı tanınacaktır. Ayrıca hesap açılış esnasında bir defaya mahsus olmak üzere azami olarak 31.149.19 TL’ye kadar para miktarı yatırılabilmektedir. Daha detaylı bilgi ve hesap açtırmak için tüm yurt içi Ziraat Banka’larını ziyaret edebilirsiniz.

Faizsiz Evlilik Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Evlilik kredisi başvurusu esnasında sizlerden talep edilen evraklar ve belgeler şu şekildedir;

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • İkametgâh belgesi (3 ay içerisinde alınmış olmalıdır.)
 • Gelir beyan belgesi
 • Serbest meslek sahipleri için son vergi levhasının fotokopisi
 • Maaş cüzdanlarının fotokopisi (Emekli olanlar için)
 • Son maaş bordrosu fotokopisi (Belirli bir ücret karşılığında çalışanlar)
 • Bir iş yerinden belirli bir ücret karşılığı çalışanlar için son maaş bordrosunun fotokopisi
 • Kira geliri bulunan kişiler için, varsa tapu ve kira kontratı fotokopisi
 • Elektrik, doğalgaz, su ve telefon gibi abonelik işlemleri gerektiren hizmet alanlarında, işlem tarihinden önceki 3 ay içinde, başvuru sahibinin ismine özel olarak düzenlenmiş bir faturanın aslı

Bu belgelere ek olarak bazı bankalar, kefil ya da teminat gösterilmesini de istemektedir. Evlilik kredisi başvurusunda bulunacağınız bankalar ile iletişim geçerek, başvuru esnasında istenen belgeleri ve şartları daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Helal Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Devlet destekli evlilik kredisi almak isteyen çiftler, caiz yollar ile vadeli ya da kar oranlı olarak bankaların helal yollar ile sunduğu kredileri araştırmaktadır. Helal yoldan faizsiz evlilik kredisi veren bankalar arasından katılım bankaları yer almaktadır. Bu bankalar sıfır ya da düşük bir faiz oranı ile birlikte konut, araç, ihtiyaç, mobilya ve ziynet eşyası alımında kar payıyla finansal destekler sağlamaktadır. Sadece bir ürün alımı için ekonomik anlamda destekleme yapan bankalardan kredi almanın caiz olduğunu savunan hocaların helal evlilik kredisi başvurusu ve şartları hakkında bazı görüşleri ve önerileri yer almaktadır.

Bu önerileri ve görüşleri şöyle özetleyecek olursak; diyelim ki mobilya, ziynet ya da beyaz eşya almak için maddi anlamda desteğe ihtiyacınız var. Bunları taksitli olacak şekilde mağazalardan alamıyorsanız, sizlere kredi imkanı sunan katılım bankalarına başvurduğunuzda ve sizin yerine alıp kendilerine borçlandırdıklarında caiz olarak görülmektedir. Banka yetkilisi mağazadan ürünleri alacak, kendi karlarını satın aldıkları ürünlere ekleyerek size satması gerekmektedir. 2023 yılında henüz katılım bankaları, yeni evlenecek olan çiftlere bu imkanı sunmaktadır. Evlilik finansmanı adı altında sunulan bu fırsat, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, Albaraka Türk, Kuveyt Türk ve Türkiye Finans Katılım Bankaları tarafından verilmektedir. Bu bankaların kar payları değişiklik gösterse de hemen hemen aynı oranlar arasında yer almaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.