Yeni Evlenenlere Faizsiz Devlet Kredisi (EVLİLİK HEDİYESİ)

03.01.2023
Yeni Evlenenlere Faizsiz Devlet Kredisi (EVLİLİK HEDİYESİ)

Yeni evlenenlere devlet destek veriyor. Eşya yardımının yapılmasının yanı sıra bankalar da faizsiz ya da düşük faizli evlilik kredisi kampanyaları ile evlenecek olan çiftlere destek veriyor. İçeriğimizden evlenenlere, evlenecek olanlara devlet tarafından verilen destek ve yardımları öğrenebilirsiniz.

Yeni Evlenenlere Devlet Yardımı

Yeni evlenenler, evlilik hazırlığı içinde olanlar ve evlilik yolunda olanlara devlet yardım olarak çeyiz parası veriyor. Çeyiz hesabı açan bankalarda vadesiz mevduat hesabı açtırıp açtırdığı bu çeyiz hesabına düzenli olarak para biriktiren genç çiftlere devlet yardım olarak çeyiz parası veriyor. Devlet Bankalarının Evlilik Kredisi Destekleri ayrıntıları haberimizde..

Evlenenlere Çeyiz Parası Yardımı

Aylık veya 3 ayda bir düzenli olarak para biriktiren 24 yaşındaki gençler 3 yıl sonra biriktirdikleri paranın üzerine birde devletin verdiği 5 bin lira çeyiz parasını alarak çeyiz ve düğün masraflarını bu yardım ile giderebiliyor. Evlenenlere verilen bu yardım 3 yıl sonunda % 20 devlet destekli olarak ilk kez evlilik yapan ve evlilik cüzdanı ile birikim yaptığı bankaya evlenme tarihinden en az 6 ay içinde başvuru yapan genç çiftlere veriliyor.  Çiftler isterlerse bankalarda kendi adlarına ayrı ayrı hesap açtırıp düzenli para biriktirerek 3 yılın sonra 5+5 bin lira toplamda 10 bin lira çeyiz yardımı alabilirler. Çeyiz hesabı açtırabileceğiniz Ziraat katılım bankası ve Albaraka Türk bankasından sizde çeyiz parası almayı düşünüyorsanız belirli aralıklarda birikim yapmalısınız. Bu birikimlere ek olarak % 20 devlet katkısı ile sizde toplamda 5 bin lira çeyiz parası alabilirsiniz. Peki ne kadar süre para biriktirip ne kadar destek alacaksınız.

Devlet Bankalarının Evlilik Kredisi Destekleri
Devlet Bankalarının Evlilik Kredisi Destekleri

Çeyiz hesabı açtırdığınız bankanın hesabına 3 yıldan önce çıkanlar devletten herhangi bir katkı payı alamazlar. 36 ay ve 47 ay arasında sistemde kalarak düzenli olarak aylık 100 lira ile 1000 lira arasında birikim yapanlar ise % 10 devlet katkısı payı olarak 4.223 TL para alabilirler. Yine 48 ay ile 59 ay arasında yani 4 ya da 5 yıl sistemde kalarak para biriktirenler ise en az % 15 kar oranına tekabül eden 4,751 TL para alabilirler. Sistemde 5 yıl kalanlar 60 ayı dolduranlar ise destekten tam olarak faydalanır ve 15 bin lirayı eksiksiz olarak alabilirler.

Evlilik Kredisi Hesaplama

Evlenenlere devlet tarafından verilen çeyiz parasının yanında düğün salonu, düğün organizasyonu ve çeyiz gibi masrafların karşılanması için evlilik kredisi veren bankalardan kredi veriliyor. Bankalar her yıl bahar aylarında başlattığını ve ihtiyaç kredisi kapsamında evlilik yapmak isteyenlere evlilik masraflarını karşılayabilmeleri amacıyla verdikleri evlilik ve düğün kredisi adı altında düşük faiz oranları ve 3 ay taksit erteleme fırsatları ile kredi veriliyor. Bankaların evlilik kredilerin hangisinin en uygun olduğunu görebilmeniz için evlilik kredisi hesaplaması yapılması gerekiyor. Bunun için bankaların kredi hesaplama menüsünden kredi türü, toplam vadesi ve alınacak kredinin tutarını yazıp aylık faiz oranından ödenecek aylı taksit tutarı görülebiliyor.

İsterseniz Bankaların verdiği evlilik kredisinin hesaplamasını sizler için yapalım.

  • Ing Bank’dan 1,99′ dan başlayan faiz oranları ile 10 bin TL kredi çekmeniz durumunda 36 ay vadeli olarak aylık 417 TL taksit ödemesi yapmanız gerekmektedir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Evlilik hazırlığı içinde olan gençlere devlet destekli evlilik kredisi veren bankalar ise; Ziraat Bankası, Halk Bank ve Vakıflar Bankasıdır. Çeyiz hesabı açılan kamu bankalarından çeyiz hesaplarına 3 yıl boyunca para biriktiren genç çiftçilere toplam biriktirdikleri 15 bin lirasının üzerine devlet çeyiz parası olarak 5 bin lira da devlette veriliyor. 24 yaşındaki genç çiftlere ilk kez evlendikleri takdirde 3 yıl boyunca çeyiz hesabı açtırdıkları bankalara düzenli olarak para biriktirme şartı ile 3 yılın sonunda % 20 devlet desteği alabiliyor.  İsterlerse 2 ayrı çeyiz hesabı açtırıp toplamda 10 bin lira alabilmekte mümkün. Bunun için çiftler ayrı ayrı çeyiz hesaplarına düzenli olarak para biriktirip toplam 15 bin lirasının üzerine 5 bin lira da devletten çeyiz yardımı alabiliyor.

Ziraat Bankası Evlenme Kredileri

Ziraat bankasından evlilik kredisi almak isteyen genç çiftler bankada açtırdıkları çeyiz hesaplarına çeyiz yardımı olarak devlet desteği alabilecekleri gibi bankadan ihtiyaç kredisi kapsamında sunulan evlilik kredilerini alabilirler. Gençleri evliliğe teşvik etmek amacıyla kamu bankaları olan Ziraat bankası, Halkbankası ve Vakıflar bankasından devlet destekli olarak uygun ödeme seçenekleri ile evlilik kredisi alınabilmektedir. Ziraat bankasından evlilik kredisi almayı düşünüyorsanız öncelikle evlilik kredisi hesaplamasını buradan yapabilirsiniz. Bankalar evlenme kredisi kampanyalarını bahar aylarında genellikle Mayıs aylarında başlatıp, Eylül ayı gibi sonlandırmaktadır. Evlenme kredilerini diğer bankalarda düzenlemektedir. Yapı Kredi bankası, ING bank, Finansbank, Garanti bankası, Odeabank, Albarakatürk ve Kuveyttürk, Denizbank, Akbank gibi bankalarda evlenme kredilerini ihtiyaç kredisi kapsamında tüketicilerin hizmetine sunmaktadır.

Sizde evlilik yolunda düğün hazırlıkları içindeyseniz evlilik kredisi veren bankalardan ve devlet destekli çeyiz parasından yararlanarak düğününüzü sıkılmadan bunalmadan yapabilirsiniz.

YORUMLAR

  1. Erhan eren dedi ki:

    Yeni evlilik yapmak istiyorum eyer yardımcı olursanız sevinirim