Halkbank Öğrenci Eğitim ve Öğretim Kredisi

04.01.2023
Halkbank Öğrenci Eğitim ve Öğretim Kredisi

Her türden öğrenci eğitim masraflarının karşılanması amacı ile kredilere ihtiyaç duymaktadır. Öğrencilere kredi veren pek çok banka vardır. Bankaların verdikleri bu krediler ihtiyaç kredisi statüsünde değerlendirilebilir. Vakıfbank, İş Bankası, Denizbank, Akbank gibi bankalar tarafından 2023 yılında eğitim kredisi verilmektedir. Bu bankaların yanı sıra Halkbank tarafından uygun faiz oranları ve vadeler ile verilen eğitim kredileri de bulunmaktadır. Halkbank tarafından verilen eğitim kredilerinin vadeleri 36 ay olabilmekte ve öğrencilere rahat rahat kredilerini ödeme imkanı sunulmaktadır. Ayrıca bankanın öğrencilere yönelik olarak hazırladığı kredi kartı ürünlerine de başvuru yapabilirsiniz. Eğitim kredisi ile ilgili tüm detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Halkbank Eğitim Kredisi

Hayat şartlarının oldukça pahalı olduğu şu dönemde her türlü finansman ihtiyacımızın karşılanması amacı ile banka şubelerine başvuru yapıyoruz. Bankaların da zaten işleri bu olduğu için her türden müşterisine uygun faiz oranları ve ödeme koşulları ile kredi imkanı sunuyor. Eğitim masraflarının karşılanması amacı ile de kredi sunan pek çok banka var. Bu bankalar arasında Halkbank’ da yer alıyor. İlköğretim, ortaöğretim ve üniversite gibi her kademeden öğrencinin eğitim masraflarının karşılanması ile banka uygun faiz oranları ile kredi sunuyor.

Halkbank Eğitim Kredisi 2019
Halkbank Eğitim Kredisi

Halkbank tarafından verilen eğitim kredileri ihtiyaç kredisi statüsünde değerlendirilebilir. İhtiyaç kredilerinde de bildiğimiz gibi vadeler 36 ay olmaktadır. Bankaların kullandıracakları kredilerin limitleri ve diğer şartlar birbirinden farklı olacaktır. Halkbank tarafından verilecek olan kredinin üst limiti 100 bin TL olmaktadır. Halkbank, eğitim kredilerinin faizlerini tahsis ücretlerine göre belirlemektedir. Faizsiz eğitim kredisi alarak eğitim hayatınıza devam edebilirsiniz.

 • Tahsis ücretli kredilerin faiz oranları; %1,71
 • Tahsis ücretsiz kredilerin faiz oranları; %1,76 olmaktadır.

Kredinin diğer avantajı ise taksit seçeneklerinin müşterinin bütçesine göre ayarlanabilir olmasıdır. Artan ya da azalan taksitli olarak kredi kullanabileceğiniz gibi serbest ödeme dönemleri ile 3 ayda bir ödemeli ya da ilk 2 taksiti ertelemeli olarak kullanabilirsiniz.

Örneğin 36 ay vadeli 10 bin TL tutarında kredinizi %1,71 faiz oranları ile aylık 395,61 TL taksit tutarı ile geri ödeyebilirsiniz.

Halkbank Eğitim Kredisi Şartları

Halkbank tarafından uygun faiz oranları ve vadeler ile verilmekte olan kredilerden yararlanmak için bazı şartlara sahip olmanız gerekmektedir.

 1. Kredi üst limiti 50 bin TL olup daha üst limitte kredi kullandırılmayacaktır.
 2. Tahsis ücretli kredilerden %5 oranında Banka Sigorta Muamele Vergisi kesilmektedir.
 3. Yukarıda bahsettiğimiz faiz oranları sigorta talebinde bulunan müşteriler için geçerli olmaktadır.
 4. Krediden ilköğretimden lise bitimine kadar devlet okullarında ya da özel okullarda okuyan ve spor okulu gibi yerlerde eğitim görev öğrencilerin velileri ile 2 yıllık önlisans, 4 yıllık lisans programları, doktora ve yüksek lisans öğrencilere yararlanabilir.
 5. Kredi kullanılabilmesi için eğitim ücretini gösteren belgenin bankaya sunulması gerekiyor.
 6. Kredi kullanacak olan öğrenciler 18 yaşından büyük olması gerekiyor.
 7. Öğrencinin düzenli geliri varsa banka şubesine sunmalıdır. Örneğin yarı zamanlı olarak çalışıyorsa elde ettiği geliri belirleyebilmelidirler. Öğrencilere kredi veren bankalar a giderek başvurularınızı yapabilirsiniz.
Halkbank Eğitim Kredisi Şartları
Halkbank Eğitim Kredisi Şartları

Halkbank Eğitim Kredisi Nasıl Alınır?

Halkbank’ tan eğitim kredisi almak isteyenlerin gerekli evraklar ile banka şubelerine gitmeleri gerekmektedir. Banka kredi talebinde bulunan şahıslar ile ilgili bir tahkikat başlatacak olup uygun görmesi durumunda müşterisini kredilendirecektir. Bankaya sunulması gereken evraklar aşağıdaki gibidir:

 • T.C kimlik belgesi
 • Bankadan temin edilecek olan kredi başvuru formu
 • Öğrencinin aktif olarak eğitim gördüğünü kanıtlayan belge
 • Eğitime ilişkin faturalar
 • Bu belgelerin yanı sıra banka tarafından kefil ya da teminat talep edilebilecektir.

Banka evraklarda herhangi bir eksilik olmaması durumunda müşterinin finansal durumunu inceleyerek kredi verip vermeyeceğine karar vermektedir.

Öğrenciler Kredi Alabilir mi?

Bankalar tarafından kredi başvurularının kabul edilebilmesi için en önemli kriter düzenli gelir sunma durumudur. Örneğin çalışanlar 6 aydır sigortalı olduklarını bankalara kanıtlamalıdır. Ev hanımları ve öğrenciler bankacılık literatüründe gelir belgesi olmayan kişiler olarak nitelendirildiklerinden dolayı kredi almaları oldukça zor olmaktadır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan son düzenlemeye göre kredi talepleri artık ciddi manada incelenmektedir. Özellikle gelir durumuna çok dikkat edilmekte olup düzenli gelire sahip olmayan kişilere kredi verilmesi oldukça zor olmaktadır.

Ancak part time yani yarı zamanlı olarak çalışan öğrencilerin kredi çekmesi daha kolay olmaktadır. Ancak öğrencilerin kredi alabilmeleri için uygulayacakları pek çok taktik vardır. Bankaların gerekli gördüğü durumlarda bu krediler için kefil ya da teminat talep edebileceklerini söyledik. Örneğin kredi başvurusu yaparken düzenli gelire sahip ya da kredi notu yüksek bir yakınınızı kefil olarak götürürseniz kredi talebiniz daha kolay kabul edilecektir.

İnsanlar arasında yanlış bir algı vardır. Öğrenciler asla kredi alamaz şeklindeki söylemler doğru değildir. Örneğin öğrenci daha evvel az çok banka ile bir ilişki içinde olmuşsa, örneğin kredi kartı kullanmış ya da bir mevduat hesabı varsa banka tarafından kredi başvurusunun kabul edilebilmesi de oldukça kolay olacaktır. Çünkü bu şekilde oluşmuş bir kredi notu olacağı için banka daha net bir değerlendirme yapabilecektir.

Ancak bankalar tarafından kredi başvuruları reddedilmiş olan öğrenciler velileri ya da yasal vasileri tarafından yapılacak olan kredi başvurusu sonrası kredi alabilirler.

Halkbank Kredi Kartı Başvurusu

Halkbank tarafından öğrencilerin kullanacakları bir kart geliştirilmiştir. Bank 24 Jet kart ile öğrencilerin cüzdan taşımalarına gerek kalmıyor. Size verilen limitleriniz dahilinde üye iş yerlerinden alışveriş yapabilir, kartınızı bir şifre dahilinde ya da herhangi bir şifre belirlemeden kullanabilirsiniz. Kartın temassız özelliği bulunmakta olup 35 bin TL.’ ye kadar olan alışverişlerinizi şifresiz olarak yapabilirsiniz. Mastercard ve Visa amblemi bulunan her yerden alışveriş yapabilirsiniz.

Banka kartı özelliği sayesinde kartınıza para yükleyebilir ve daha sonra çekebilirsiniz. Hesabınızda yapılan hareketleri öğrenebilirsiniz. Diğer hesaplarınızla hesabınız arasında bağ kurabilir ve diğer hesaplarınızın hareketliliğini takip edebilirsiniz. Diğer bankaların ATM’ lerini kullanarak nakit çekim ve bakiye sorgulama gibi işlemlerinizde işlem ücreti ödersiniz. Otomatik ödeme talimatı ile hesaplarınıza yükleme yapabilirsiniz. Üniversite öğrencilerine kredi kartı veren bankalar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bank 24 Jet Kart Kullanan Üniversiteler

 • Bayburt Üniversitesi
 • İstanbul Şehir Üniversitesi
 • Erzincan Üniversitesi
 • Mustafa Kemal Üniversitesi
 • 7 Aralık Üniversitesi
 • Erciyes Üniversitesi
 • Hakkari Üniversitesi
 • Karatekin Üniversitesi
 • Gazi Üniversitesi

Bankanın anlaşmalı olduğu üniversiteler yukarıdaki gibidir. Bu üniversitelerin yemekhanelerinde bu kartlar geçerli olmaktadır. Gazi Üniversitesi gibi öğrenci nüfusu yoğun olan üniversitelerde bu karta sahip olan binlerce öğrenci vardır. Kredi kartının üst limiti 1.000 TL. civarındadır.

Bank 24 Jet kart sahipleri 0 850 222 0 400 çağrı merkezinden, ATM’ lerden, Pos cihazlarından hesaplarına yükleme yapabilirler. Ayrıca kartınızı kaybetmeniz ya da çaldırmanız durumunda hemen çağrı merkezini arayarak kartınızı işleme kapatmanız gerekiyor.

Eğitim Kredisi Veren Diğer Banka Şubeleri

Halkbank’ın yanı sıra eğitim kredisi veren daha bir çok banka şubesi bulunmaktadır. Bu bankalara giderek de eğitim kredisi başvurularını yapabilirsiniz. Yaş şartına uymayanların kredi başvuruları velileri tarafından yapılacaktır.

 • Ziraat Bankası eğitim kredisi
 • Türkiye İş Bankası eğitim kredisi
 • Denizbank eğitim kredisi
 • Fibabanka eğitim kredisi
 • Yapı Kredi eğitim kredisi
 • Vakıfbank eğitim kredisi veriyor. Bu banka şubelerine giderek kredi başvurularınızı yapabilirsiniz.

Bu bankaların eğitim kredilerinin yanı sıra geliştirdikleri kredi kartı ürünleri de bulunmaktadır. Öğrencilere verilen kredi kartlarının limitleri diğer kredi kartlarına göre oldukça düşüktür. 1.000 TL. gibi bir limite sahip olan bu kredi kartlarından nakit avans çekerek de finansman ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Kredi kartlarının sağladığı pek çok avantajdan yararlanabileceğiniz gibi, eğitim kredilerini de uygun faiz oranları ve uygun vadelerde kullanarak eğitim masraflarınızı karşılayabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.