Hint Keneviri Tohumu Ne Kadar? Satın Alan Firmalar Var mı?

04.01.2023
Hint Keneviri Tohumu Ne Kadar? Satın Alan Firmalar Var mı?

Son günlerin en çarpıcı konularından bir tanesi kenevir üretimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Çiftçilerimiz tarafından kenevir tohumunun yasak olup olmadığı merak etmektedir. Hasat sonrası kenevir satın alan pek çok firma bulunmaktadır. Ülkemizde 19 ilde kenevir yasağının kalkması ile birlikte yetiştiriciliğin karlı olup olmadığı merak edilmektedir. Kenevirden uyuşturucu yapıldığı bilinse de aslına pek çok ürünün ham maddesi olarak kenevir kullanılmaktadır. Ülkemizde var olan tohumlardan yasal olarak üretim yapabilirsiniz. Ancak yurt dışından kenevir tohumu getirmek zor olacaktır.

Kenevir tohumu toz halinde de satılacaktır. Üretim için tohum arayanların kavrulmamış olanları tercih etmeleri gerekmektedir.

Kenevir Tohumu Yasak mı?

Kenevir üretiminin yasal olup olmaması durumu ülkelere göre değişiklik arz etmektedir. Bazı Avrupa ülkelerinde kenevir ekimi yasak olduğu halde bazı ülkelerde herhangi bir izne gerek olmadan üretim yapılabilmektedir. Ülkemizde de daha önceki yıllarda kenevir üretimi yasaklanmıştı. Yapılan düzenlemeler ile 19 ilimizde kenevir üretimine izin verilmiştir. Bu illerin, il merkezleri ve ilçelerinde kenevir üretimi izin alınmak sureti ile yapılmaktadır.

Ülkemizde kenevir üretimi yapılacak olan iller aşağıdaki gibidir;

 • Amasya
 • Antalya
 • Bartın
 • Burdur
 • Çorum
 • İzmir
 • Karabük
 • Kastamonu
 • Kayseri
 • Kütahya
 • Malatya
 • Ordu
 • Rize
 • Samsun
 • Sinop
 • Tokat
 • Uşak
 • Yozgat
 • Zonguldak

Yukarıda saydığımız 19 il kenevir yetiştiriciliği için uygundur. Özellikle Samsun ve Kastamonu illerinden oldukça verim alınmaktadır. Bu illerde tohum ve lif üretimi konusunda yasak ortadan kaldırılmıştır. Çiftçilerimiz tarafından bu bölgelerde üretim yapılabilmesi için resmi kurumlardan gerekli izinlerin alınması gerekmektedir. Sadece çiftçilerimiz değil, bilimsel araştırma yapacak olan kurum ve kuruluşlar tarafından da resmi izinlerin alınması gerekmektedir. Bu iller dışında herhangi bir yerde üretim yapılması durumunda, tespit edilir edilmez bitkiler imha edilecektir. Yasal olmayan faaliyetlerde bulunanlara ise çeşitli cezalar verilecektir.

Hint Keneviri Tohumu Ne Kadar?

Kenevir ekecek olanların yasal izinleri aldıktan sonra tohum alması gerekiyor. Kenevirin de bazı türleri var. Hint keneviri yapraklarından uyuşturucu elde edilen bir bitki olarak karşımıza çıkmaktadır. Yukarıdaki 19 ilde Hint keneviri üretimi yapabilirsiniz. Ancak üretim için resmi kurumlardan izin alırken hangi kenevir türünü üreteceğiniz ile ilgili de detaylı bilgiler vermeniz gerekmektedir. Devlet kontrolünde üretim yapılması durumunda kenevirden oldukça fazla endüstriyel ürün üretilebilir.

Kenevirin yararları saymakla bitmez. Tek bir zararı kendisinden uyuşturucu üretilmesidir. Fakat devlet kontrolünde yapılırsa çeşitli sektörlere hitap edecektir. İlaç sektöründen medikale, otomotiv sektöründen kozmetik sektörüne kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Kenevir üretimi yüksek maliyetler gerektirmemektedir.  Kenevir tohumunun kilogramı 30 TL‘ den satılmaktadır. 1 dekar araziden 60 kilogram tohum çıktığını söylemek yanlış olmayacaktır. Geçen yıl 59 hektar araziden 1 ton tohum elde edilmişti.

Kenevir Satın Alan Firmalar

Kenevir bir endüstriyel bitkidir. Uyuşturucu üretimi yapıldığı gerekçesi ile yasaklanmıştır. Ülkemizdeki bazı iller kenevir üretimi için uygundur. Yetiştirilme amaçları farklıdır. Yasal olarak alacağınız izinlerde bu amaçları belirtmeniz gerekmektedir. Tek yıllık bir bitkidir ve asıl değerli bölümleri lifleridir. Hasat işlemi elle yapılacağı gibi makine yardımı ile de yapılabilmektedir. Hasat işlemi tamamlandıktan sonra kuruması için tarlaya serilmektedir. Kuruyan kenevirler desteklenmektedir. Daha sonra lifleri ayrılmaktadır. Liflerin esnekliği azdır. Bu sebeple genelde ketene benzetilmektedir.

Kenevir kullanım alanlarına göre değişiklik göstermektedir. Dayanıklı bir madde olduğundan dolayı yelken bezi, halat, dikiş ipliği, yangın musluklarına takılan hortumlarda da kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra kenevir aşağıdaki sektörlerde kullanılmaktadır;

 • Kozmetik ve sabun yapımı 
 • Kağıt üretimi
 • Petrol yan maddeleri 
 • Kumaş üretimi 
 • Otomotiv sektörü 
 • Yakıt yapımı
 • İlaç sektörü 
Kenevir Satın Alan Firmalar

Bu sebeple kenevir ilaç firmaları, tekstil firmaları ve otomotiv firmalarında kullanılan hammadde niteliğinde bir üründür. Ayrıca TÜBİTAK tarafından kenevir üretimi için de destek verilmektedir. Bu yasağın kaldırılmasının en güncel sebebi ise hükumet tarafından naylon poşetlere açılan savaştır. Bu sayede file kullanımı hedeflenmektedir. Kenevir file üretiminde de kullanılan bir maddedir. Geçtiğimiz yıllarda 1 ton kenevir tohumu, 9 ton da kenevir lifi üretilmişti. Bu yıl ise yasağın ortadan kalkması ve üretimin daha geniş bir alana yayılması ile birlikte üretim miktarında artış beklenmektedir. Firmalar tarafından kenevir lifi satın alınmaktadır.

Kenevir Yetiştiriciliği Karlı mıdır?

Ülkemizde kenevir üretimi geçmiş yıllarda oldukça yaygındı. Ancak getirilen yasaklarla birlikte kenevir üretimi durduruldu. Bu ülkemiz tarafından verilen bir karar değildi. Almanya başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde de kenevir üretimi yasal değildir. Yasal üretim yapılan ülkeler de vardır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre Resmi Gazete’ de yayınlanan Kenevir Yetiştiriciliği ve Kontrolü Hakkında Yönetmelik ile kenevir üretimi yasal bir hal almıştır.

Kenevir üretimi risklidir. Uyuşturucu olarak da kullanıldığından dolayı çalıntı olayları meydana gelmektedir. Teknik usullere uygun üretim yapılmadığından dolayı küflenme gibi problemler de meydana gelebilir. Ayrıca kenevir satın alan firmaların üründe aradığı bir takım özellikler vardır. Bu özelliklere uymayan ürünler yapılacak olan testlerden geçemeyeceğinden dolayı ürünleriniz elinizde kalabilir. Kar elde etmek isteyenlerin konu ile ilgili teknik bilgiler edinmesi gerekiyor. Usulüne uygun üretim yapılması durumunda kenevir lifi ya da kenevir tohumu satarak para kazanabilirsiniz. Daha fazla detay için kenevir yetiştiriciliği isimli araştırma yazımıza göz atabilirsiniz.

Kenevir Yetiştiriciliği Karlı mıdır?Kenevir Uyuşturucu mu?

Kenevir ve marihuananın halk arasında bilinen adı esrardır. Bu maddeleri kullanmak görsel seçici algıların bozulmasını beraberinde getirebilir. İçeriklerinde bulunan ana maddenin ismi THC‘ dir. İçeriğinde bulunan bu madde sayesinde kalp atışları hızlanır. Dumanında bulunan katranın akciğerlere zararı vardır. Marihuana dene uyuşturucu kenevirin kurutulmuş baş kısımlarından üretilir. Hint keneviri reçinesi ise esrar yapımında kullanılmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda ülkemizde kullanılması kesinlikle yasaktır. İzinsiz üretim ve ticaretini yapanlara idari yaptırımlar uygulanmaktadır.

Kavrulmamış Kenevir Tohumu

Hint kenevirine dişi kenevir adı da verilmektedir. Çiftçiler tarafından üretime başlarken kenevirlerin dişi ya da erkek olup olmadığı anlaşılamamaktadır. Üretilen kenevirlerin neredeyse %70′ lik bölümü dişi kenevir olurken sadece %30′ luk kısım erkek kenevirdir. Erkek kenevirin pek çok faydası bulunmaktadır. Kenevir tohumları kavrulabileceği gibi, çiğ olarak da kullanılabilmektedir. Müsli  karışımlarına ilave edileceği gibi kek ve böreklerde de kullanılabilmektedir. Kenevir tohumunun faydaları aşağıdaki gibidir;

 • Kemikleri güçlendirmektedir.
 • İçeriğinde çok sayıda vitamin ve demir bulunmaktadır. Kansızlık, kansızlığa bağlı olarak yorgunluk hissi, halsizlik, baş ağrısı gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Folik asit, A, B, C ve E vitaminleri bakımından oldukça zengindir.
 • Kenevir tohumu içeriğinde bulunan lifler sayesinde sindirim problemlerine yardımcıdır. İshal, kabızlık gibi sorunların tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Çinko, kalsiyum, magnezyum, demir, potasyum, sodyum, manganez gibi mineralleri barındırır.Cilt sağlığı ve saçlar için oldukça faydalıdır. Ciltte kullanıldığında daha parlak bir görüntü elde etmenize yardımcı olacaktır. Bu sebeple kozmetik sektöründe çok sık kullanılmaktadır.
Kavrulmamış Kenevir Tohumu
Kavrulmamış Kenevir Tohumu
 • Günde üç yemek kaşığı kenevir tohumu tüketmek gerek duyduğunuz proteini karşılamanıza yardımcı olacaktır. Protein bakımından zengin olmakla birlikte içeriğinde amino asitler de vardır. Diyet listelerinde kendisine rastlamak mümkündür. Bunların yanı sıra vejetaryen insanların tüketebileceği bir üründür.
 • Gama linolenik asit adı verilen yağ asidine sahip olması durumunda hormanal dengeyi sağlamaya yardımcı olmaktadır.
 • Magnezyum sayesinde uyku problemlerine faydalı olmaktadır. Uykusuzluk sıkıntısına birebirdir.
 • İçeriğinde omega yağ asitleri bulunmaktadır. Bu da beyin sağlığınız için oldukça faydalıdır.
 • Kalp damar için oldukça yararlıdır. Bunun yanı sıra kolesterolü de  düşürmek için kullanılmaktadır.
 • Ağrılı adet dönemlerinde kullanıldığında rahatlama etkisi yaratacaktır.

Kenevirin kullanım sektörleri ve yararları saymakla bitmez. Lifinden, tohumundan, sap ve yaprak kısımlarından istifade edilen bu ürün ülkemizde 19 ilde yasal olarak üretime başlamıştır.

Üretim yapmak isteyenlerin dilekçe ile ilçelerde kaymakamlara, illerde valiliklere başvurmak gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.