İstanbul’da Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır? (200 Bin TL. DESTEK)

05.01.2023
İstanbul’da Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır? (200 Bin TL. DESTEK)

Esnaf kefalet kooperatifleri sayesinde esnafları desteklemek ve yardımcı olmak amacı ile ihtiyaç duyulan finansmanı sağlayan bir kurumdur. Ülkemizde bulunan çok sayıda esnafımız ihtiyaçlarını gidermek veya yapmış oldukları işler üzerinde gerekli olan ticari araçlar için ihtiyaç duymuş olduğu kredi desteğini esnaf kefalet kredileri sayesinde karşılamaktadırlar. Tabi ki esnaf kefalet kredilerinden yararlanabilmek için bazı şartlara uyum sağlıyor olmak gerekmektedir, Esnaf kefalet kredisi nedir, İstanbul’da bulunan Esnaf Kefalet Kooperatiflerinden esnaf kefalet kredisi nasıl alınır, şartları nelerdir, hangi evrakları hazırlamak gerekir, kooperatif adresi ve telefon bilgileri yazımızda yer almaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir?

Büyük ve küçük esnafları desteklemek amacı ile ve aynı zamanda ihtiyaç duymuş oldukları nakdi kolay bir şekilde sağlamak amacı ile kurulmuş olan bir kurumdur. Bu kurum sayesinde esnaflar ihtiyaç kredileri için, ticari araç kredileri için veya iş yeri satın almak için ihtiyaç duymuş oldukları kredileri sağlayabilmektedirler. Ülkemizde ticari alanda bir çok yeni düzenlemeler yapılmıştır. Yapılan bu düzenlemeler neticesinde ise ekonomik hayatı canlandırmak planlanmıştır. Yapılan açıklamalar doğrultusunda esnaf kefalet kredilerinde 500 bin Türk Lirasına kadar ticari araç kredisi imkanı sağlanacaktır. Bu kredinin yanı sıra yeni dükkan açmak isteyen veya yeni işyeri satın almak isteyen esnafların başvurmuş oldukları esnaf kefalet kredilerinin limiti 500.000 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda ihtiyaç kredileri için 150.000 Türk Lirası verilirken bu tutar  200.000 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

Esnaf Kefalet Kredisi
Esnaf Kefalet Kredisi

İstanbul Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

İstanbul Anadolu Yakası ve Avrupa yakasında ikamet etmekte olan esnaflarımızın esnaf kefalet kredisi alabilmeleri için öncelikle İstanbul Kooperatifine kayıtlı olmaları gerekmektedir. Kayıt işlemleri TESKOMB Birliğinin mevzuatı gereğince yapılmakta olup aynı zamanda hangi sektörde olduğunuzun veya ne iş yaptığınızın önemi olmaksızın, küçük ya da büyük esnaf olmanıza bakılmaksızın kredi imkanı sağlanmaktadır. Fakat esnaf kefalet kredilerinden yararlanmanız için bazı şartlara uyum sağlıyor olmanız gerekecektir. İstenilen şartlar arasında üyelik ilk şarttır. Ayrıca İstanbul’da çok sayıda kooperatif bulunmaktadır bu kooperatiflerin listesini ise aşağıda bir tablo yardımı ile sizlere sunacağız.

İSTANBUL’DA BULUNAN ESNAF KEFALET KOOPERATİFLERİ

GÜNGÖREN-BAĞCILARSİLİVRİYENİ TUZLA
GAZİOSMANPAŞAİSTANBULSULTANGAZİ (Y. GOP)
FATİHHALKALIYENİ AVCILAR
EYÜPKÜÇÜKÇEKMECEÜSKÜDAR
ESENLER-ATIŞALANIKURTULUŞÜMRANİYE
DUDULLUKOCASİNAN-OSMANİYETAKSİCİLER
ÇATALCAKAYNARCA VE HAVALİSİŞİŞLİ
BÜYÜKÇEKMECEKARTAL VE ADALARŞİLE
BEYOĞLUKARAKÖYSULTANBEYLİ VE HAVALİSİ
BEYAZITKAPALIÇARŞISEFAKÖY
BEŞİKTAŞKAĞITHANEPENDİK-MALTEPE
BAYRAMPAŞAKADIKÖYPAŞABAHÇE
BAKIRKÖYİSTANBUL OTO SANAYİ SİTESİMALTEPE
ARNAVUTKÖYİSTANBUL OTO SANATKARLARIKÜÇÜKYALI
AKSARAYELEKTRİK TEKNİSYENLERİKÜÇÜKKÖY

Kooperariflerin ana binası Fatih’te bulunmaktadır. Adres Bilgisi: Alemdar Mahallesi Himayei Etfal Sk. No:8/1  Cağaloğlu Fatih İSTANBUL olarak kayıtlı olup, Telefon numarası 0212 527 84 47 ‘dir.

İstanbul esnaf kefalet kooperatifleri adresini bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

İstanbul Esnaf Kefalet Kooperatifine Nasıl Üye Olunur?

Kooperatiflerin üyelik ve kredi işlemleri 5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu hükümlerine göre belirlenmiştir. Bahse konu olan kanunun 6. maddesinde “Esnaf ve sanatkârların sicile kayıtları yapılmadıkça, hiçbir şekilde odaya kaydı yapılamaz.” denilmektedir. Bu kapsamda İstanbul Esnaf Kefalet üyesi olabilmek için ilk şart vergiye tabi olmak ve vergi dairesinden iş yeri açılışını yaptırmaktadır.

İkinci işlem olarak vergi levhasını alan esnafımızın 1 ay içerisinde Meslek odalarına kayıt ettirmeleri gerekmektedir. Esnaflarımız bu sürede Sicil Gazetesinde ilan vermek zorundadır.

İstanbul Esnaf Kefalet Kooperatifi Üyelik Şartları Nelerdir?

 • Türk,ye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak,
 • Medeni haklardan engelli olmamak,
 • Vergi açılışını yaptırmış olmak veya vergiden muaf durumda olmak,
 • TOBB üyesi olmamak,
 • En az bir yıldır esnaflık yapıyor olmanız gerekmektedir.
 • Vergi borcunuzun bulunmaması gerekmektedir.
 • Banka sicilinizin temiz olması ve aynı zamanda kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir.
 • Size kefalet verecek olan kooperatifin bölgesinde bulunan bir adreste ikamet etmeniz gerekmektedir.
 • Esnaf ve sanatkar olmak gerekmektedir.

İstanbul Esnaf Kooperatifine Üye Olmak İçin Gerekli Evraklar

Kooperatif üyeliği için gerekli belgeler sadeleştirilmiş olup, şuan sadece esnaflarımız nüfus cüzdanları ve vergi levhaları ile kayıt yaptırabilmektedir. Eğer ticari aracınız varsa veya bu sektörde iseniz, ticari araca ait ruhsat fotokopisi istenmektedir.

Kooperatif Yeni Kayıt, Vize ve Açılış ve Kapanış Ücretleri

 • Yeni kayıt ücreti : 571 TL.
 • 5 Senelik kayıt vizesi 51 TL.
 • Adres değişikliği; 139 TL.
 • Sicil Kapanış İşlemi; 42 TL.

Esnaf Kefalet Kooperatifi üyelik şartları ve gerekli evraklar için Esnaf kefalet üyeliği için gerekli şartlar isimli içeriğimizden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Üye olan esnaflar İstanbul’da Esnaf Kefalet Kredisi alabilme hakkına sahip olmaktadır. İstanbul Esnaf Kefalet Kooperatifleri tarafından esnaflarımızın sektörlerine ve ihtiyaçlarına göre finansman sağlanmaktadır. Verilmekte olan krediler şunlardır;

 • İstanbul Esnaf Kefalet İşletme Kredisi 
 • Kooperatif İhracat-Tesis Kredisi,
 • İskonto Kredisi,
 • Aylık Eşit Taksitli Kredi,
 • Şoför Taşıt Edindirme Kredisi,
 • Tesis Kredisi,
 • Şoför Esnafına Taşıt Onarım Kredisi,
 • Servis Aracı Kamyonet Yenileme Kredisi,
 • İstihdamı Destekleme Kredisi

Şoför esnafa verilen krediler ile market, büfe sahiplerine verilenler aynı kategoride değildir. Bu kredilerin ödemeleri, faiz oranları, taksitlendirmeler, erteleme ve dondurma işlemleri, İstanbul Esnaf Kefalet Kooperatiflerinin mevzuatına göre yapılabilmektedir.

Esnafa yüksek limitli kredi kartı içeriğimizden bilgi alabilirsiniz.

Kooperatiflerden 35 bin liradan başlayıp 125 bin liraya kadar kredi kullanılabilmektedir. Eğer ödeme süresi 12 ay içerisinde ise yıllık %8,5 faiz alınmaktadır. Ancak esnafımız 1 yıldan daha uzun bir sürede ödemek isterse yıllık %8,5 oranında faiz alınmaktadır.

Yıllık %8,5 faiz oranı aylık 0,70, faiz oranına tekabül etmektedir. Esnafa kefalet kredi hesaplaması bağlantısından örnek ödeme tablolarını ve aylık taksit oranlarını inceleyebilirsiniz.

İstanbul Esnaf Kefalet Kooperatif Adresleri

 • Taksiciler; Cumhuriyet Mahallesi, Abide-i Hürriyet Cad. Baybaba Apt. No:137, 34380 Şişli/İstanbul
 • Bayrampaşa; Orta mahalle Mahallesi, Abdi İpekçi Cad. No:15, 34040 Bayrampaşa/İstanbul – Avrupa
 • Yeni Avcılar; Merkez Mahallesi, 34310 Avcılar/İstanbul
 • Küçükyalı; Altıntepe Mahallesi, Bağdat Cd., 34840 Maltepe/İstanbul
 • Maltepe; Gülensu Mahallesi, Bağdat Cad. İsmetbey İş Merkezi No:374 D:36, 34848 Maltepe/İstanbul – Asya
 • Küçükçekmece; Fatih Mahallesi, 27 Mayis Cad. Yagcioğlu Pasaji, 34290 Küçükçekmece/İstanbul – Avrupa
 • Bakırköy; Yenimahalle Mahallesi, İstanbul Cad./niyazibey Sok. Ufuk Apt. No:16 D:5, 34142 Bakırköy/İstanbul – Avrupa

Sizde İstanbul Anadolu Yakasında veya İstanbul Avrupa Yakasında ikamet ediyorsanız, İstanbul Esnaf Kefalet Kredisi çekmek için kooperatif üyeliğinizi başlatabilir ve en düşük faizli esnaf kredisi olanaklarından faydalanabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Esnaf kefalet kredilerine başvuru yapmak isteyen esnaflarımız başvuru işlemlerini yapmak için kooperatiflere talep etmiş oldukları kredi tutarlarını yazılı olarak beyan etmeleri gerekmektedir. Müracaat yapan esnafların başvuruları yönetim kurulu tarafından değerlendirmeye alınır. Başvuruların olumlu yada olumsuz cevapları 15 gün içerisinde başvuru sahibine yazılı olarak bildirilir. Kredi başvurusu olumlu olarak yanıtlanan esnafların talepleri Halk bankasına iletilir. Halk bankası da kredi başvurusu yapan şahsın talebini değerlendirmeye alır ve değerlendirme sonucu olumlu olduğu taktirde başvurulan kredi miktarı esnaflarımıza verilir. Banka tarafından yapılan istihbaratın olumlu sonuçlanmaması halinde esnaf kredilendirilmez.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.