Kargo Firması Nasıl Açılır? Bayilik ve Franchising

Kargo Firması Nasıl Açılır? Bayilik ve Franchising

Ticarete atılmak ve kendi işini uzun yıllar boyunca bilinir bir marka garantisi ve çatısı altında yapmak isteyen girişimciler tarafından son zamanlarda kargo şirketlerinin bayilik fırsatları araştırılıyor. Girişimcilerin araştırma konusu haline gelen; kargo şirketi bayiliği almak mı sıfırdan kargo şirketi kurmak mı daha mantıklı, kargo şirketi kurma maliyeti ne kadar, devren satılık kargo şirketi nereden bulabilirim, Aras kargo bayilik alma şartları nelerdir, bayilik maliyeti ne kadar, UPS, Sürat, Mng ve PTT kargo acentelik ve kar marjları ile ilgili tüm merak edilenler içeriğimizde yer almaktadır.

Kargo Bayilikleri Almak En Karlı İş Fikirleri Arasında Yer Alıyor

Kargo firmalarından bayilik yani franchise verilmekte ve bu bayilik fırsatları son zamanlarda birçok girişimciye iş kapısı açmaktadır. Aktif olarak hizmet veren kargo firmalarından bayilik şartları ve nasıl bayilik alındığını merak edenler için içeriğimizde kargo bayiliği veren firmaları ve bayilik için ne kadar para gerektiğine dair tüm merak edilenlere yer verdik.

Kargo Şirketi Bayiliği Almak İsteyenler Buraya

Pandemi döneminde internet alışverişlerinin yaygınlaşması ve gelişen teknoloji ile birlikte e- ticarette gelişmelerin yaşanması en çok lojistik sektöründe hizmet veren kargo şirketlerini etkilemektedir. Kargo şirketlerine artan talepler her geçen gün artış göstermesi ile bu işe girmek isteyen girişimcilerde hangi kargo firmaların bayilik verdiklerini araştırılma konusu haline getirmiştir. E-ticaretin büyük bir ivme kazanması ile günümüzde kargo şirketlerini kurmak karlı iş fikirleri arasında yer almaktadır. Nakliye ve lojistik sektörlerinin hacimlerinin her geçen gün artması ve artan taleplerin karşılanması için birçok girişimci kargo firması açmayı düşünmektedir. Ülkemizde yerli (Yurtiçi, Aras, MNG, Sürat) ve yabancı (UPS, DHL, TNT vs) yıllardır kurdukları altyapı sayesinde büyük bir rekabet halinde hizmet vermeye devam etmektedir. Yerli ve yabancı bu kargo firmalardan acentelik başvurusu alarak iş sahibi olunabilir. Bazı girişimciler ise sıfırdan kargo firması kurulur mu merak etmektedir.

Sıfırdan Kargo Şirketi Kurmak Ne Kadar?

Sıfırdan kargo firması kurulması için en az 20 milyon lira sermayeniz olmalıdır ve günümüzde bu şartlarda kargo firması girişimciler tarafından kurulması imkansız oldukça zor ve maliyetli olacağından, kargo firmalarının verdiği bayilikleri alarak işletmenliği yani isim hakkı bedelini kullanarak, o firmanın tüm desteklerinden ve lojistik hizmetlerinden yararlanarak yani bayiliğini alarak işyeri açılabilmektedir.

Kargo Şirketi Kurma Maliyeti 2023

Kargo bayiliği maliyetleri kısaca kargo firmaları tarafından talep edilen bayilik bedelleri firmadan firmaya, lokasyon ve özellikle şube büyüklüğüne göre farklılık göstermektedir. Örneğin İstanbul’ da en işlek cadde olan İstiklal Caddesi’nde 100 bin TL’ ye bir şube açabilrken işlek olmayan ve mahalle arasında bir şubenin açılık bedeli buna nazaran daha az maliyetli olacaktır. Tüm bu nedenlerden dolayı da bayilik bedelleri hakkında net bir rakam belirtmek ve üzerinde yeni bir şey söylemek mümkün değildir. Bazı firmalar belirledikleri bedelleri açık açık belirtirken bazı firmalar isim hakkı bedelini saklı tutmaktadır. Ancak genel itibariyle kargo firmaları en az 200 bin TL. yatırım gereksinimi talep edecektir. Buna banka teminat mektubu giderleri de dahil olacaktır.

Kargo Bayiliği Veren Firmalar Hangileridir?

Kargo bayiliği alarak taşımacılık ve lojistik sektöründe hizmet vermek isteyen girişimciler için kargo bayiliği veren firmalar;

 • Ups Kargo
 • Mng Kargo
 • Ptt Kargo
 • Aras Kargo
 • Yurtiçi kargo
 • Vatan Kargo
 • Sürat kargo firmaları bayilik vermektedir.

Bu firmaların bayilik, acentelik şartları ve tüm talep ettiklerini yazımızda yer verdiğimiz tüm başlıkları inceleyerek detaylı bir şekilde bayilik ile ilgili kafanızda ki soru işaretlerinin cevaplarını bulabilirsiniz.

Bayilik Şartları Nelerdir?

Mng Kargo Bayilik Şartlarını inceleyek olursak:

 • Yaş şartı: 25 Yaşını Doldurmuş olmak
 • Girişimci erkek İse Askerlik hizmetinin tamamlamış olması ve askerlik ile ilişiğini bulunmaması
 • Acente başvuru formunun doldurulması
 • En az iki senelik iş tecrübesinin bulunması
 • MNG kargo acenteliği için gerekli olan yatırım bütçesine sahip olmak
 • Bankaya gerekli olan teminat mektubunu sunmak,
 • Öğrenim şartı: en az lise- tercihen lisans mezunu olması
 • Acenteliğe başvuran girişimcinin müşteri ilişkileri kuvvetli, daha çok çözüm odaklı olması
 • Çalışma şartlarına özellikle esnek mesai saatle
 • Şirketin değerlerini benimsemesi
 • Gerekli olan tüm yasal izinlerin alınması gibi tüm kriterleri sağlıyor olması gerekmektedir.

MNG Kargo Bayilik Maliyeti ise; 100.000 – 250.000 TL arasında lokasyon ve acentenin durumuna göre değişmektedir. En net bayilik maliyeti için MNG Kargo Genel Müdürlükleri ile irtibata geçilmelidir.

Gerekli sermaye ihtiyaçlarınızı İşyeri açma kredisi veren bankalara başvuru yaparak karşılayabilirsiniz.

Aras Kargo Bayilik Alma Şartları

Aras kargo acentelik veren bir diğer kargo firmasıdır. Özellikle marka bilinriliği ile diğer kargo firmalarını geriden bırakan yatırımcısına yüksek kar vaat eden firmadan, Acentelik başvurusu yapmak isteyenler başvuru yaptıktan sonra Türkiye haritasından istediği il tercihini yaptıktan sonra açık kalan bayilikleri görebilir ve adresleri açık olarak yazılan acenteliğe başvuruda bulunabilir.

Başvuruda bulunmak isteyen girişimcilerin aradıkları franchise bedelidir. Aras Kargo franchise isim hakkı bedeli 30 bin TL ila 60 bin TLortalama rakamlardan bahsedilse de bu bilgi güncellenmiş olabileceğinden en net bilgi içim girişimcilerin Aras Kargo bayilik görüşmesi sırasında almaları gerekir. Acentelik isim hakkı bedeline ilave olarak banka teminat mektubu da talep edilir. Yine de genelleme yapacak olursak; bir Aras Kargo acenteliği almak isteyen girişimciler ortalama 60 bin ila 150 bin TL’lik sermaye gereksinimleri olacaktır.

Bayilik Bedeli: 50.000 TL- 100.000 TL Aras kargoya acente olarak yatırım yapacak olan kişiler için yatırım maliyeti açılacak şubenin lokasyonuna, işletmenin büyüklüğüne göre ve şirket politikalarına göre değişiklik gösterebilecektir.

Müşteri Hizmetleri: 444 25 52

Acentelik başvurusu yanında Firma esnaf kurye hizmeti verecek araçlı kuryeler aramaktadır.

Aras Kargo esnaf kurye” ile kendi işinizin patronu olmak ister misiniz? Cevabınız evet ise hemen link üzerinden tüm detaylara ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Esnaf Kurye Başvuru Formu Sende Tıkla Kendi İşinin Patronu OL!

Arak kargo kiralık araç sürücü kuryeler arıyor. Aracınızın yaşı 6 yaşını geçmemiş ve kapalı kasalı ise Esnaf kurye başvuru formunu tıklayarak Aras kargo ile birlikte çalışmak için şirket ile iletişime geçebilirsiniz.

Aras Kurye Acentelik Başvurusu

Aras Kurye A.ş Acentelik başvurusu da almaktadır.

PTT Kargo Bayilik

Taşımacılık sektöründe artan taleplerin karşılanması amacıyla PTT kargo hizmetleri sunulmaktadır. PTT acenteliği almak isteyenlerden bazı şartların sağlanması isteniyor. Bu şartlar;

PTT Kargo bayilik şartları aşağıdaki gibidir:

 • T.C vatandaşı olmak
 • Reşit ve mümeyyiz olmak
 • Bir yargı kararı ile kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak
 • Kamu suçlarında mahkum olmamak
 • Askerliğini yapmış, tecilli veya muaf olmak
 • En az lise veya dengi okul mezunu olmak

Acentelik almak isteyen gerçek ve tüzel kişiler için şartlar şu şekildedir;

Gerçek kişiler için; T.C. Kimlik beyanının verilmesi, mezuniyet bilgilerini gösteren diploma veya mezuniyet belgesinin aslı veya PTT tarafından onaylanmış sureti, Sicilin temiz olduğunu gösteren Adli sicil kaydı beyanı, Erkek kişilerin askerliğini yaptığına dair yazılı beyanı, Sağlıkla ilgili olarak görevini devamlı yapmaya engel bir durum olmadığını gösteren sağlık raporu istenir. Tüzel kişiler için de Ticaret Sicil Gazetesinin aslı veya PTT tarafından onaylı sureti, temsil ve imzalama yetkili kişilere ait imza sirküleri, ilzama yetkili kişiler için adli sicil kaydı bulunmadığına dair yazılı beyanı, evrakları belirtilen sürelerde ve gösterilen PTT Merkez Müdürlüğü’ne bir başvuru dilekçe ile müracaat edilmelidir.

Acente Başvuru: https://www.ptt.gov.tr

Bayilik şartlarını aşağıdaki dosyayı indirerek inceleyebilirsiniz.

Ups Kargo Bayilik Alma Şartları Nelerdir?

Ups kargo ticarete atılmak ve kendi işinin patronu olmak isteyenler için yeni acentelere yer açıyor. 107 yıllık dünya çapında ki tecrübesiyle günde milyonlarca paket teslimatı yapan, çağın ilerisinde teknolojik alt yapıya sahip karlı bir geleceğe adım atmak için sizde Ups Kargo acenteliğine başvuru yapabilirsiniz.

Ups kargo acenteliği için firmanın belirlediği genel şartlar şunlardır;

 • Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilen G3 yetki belgesi almak,
 • Şirketin marka kimliğine uygun işyeri ve araç donanımına sahip olmak, şartlarını sağlamak gerekiyor.

Bayilik bedeli ise aşağıdaki gibidir:

 • Sermaye; 50.000 TL-100.000 TL
 • Teminat Mektubu;10.000 TL- 50.000 TL bunlar faaliyet sahasında göre farklılık göstermektedir.
 • Bayilik içi firma yetkilileri ile yapacağınız görüşmeler sonrasında daha detaylı bilgiler verilmektedir. UPS kargo servis sağlayıcı başvuru formuna hemen buradan tıklayarak sizde ticarete UPS kargo şirket markası garantisi altında ilk adımınızı atabilirsiniz.

Sürat Kargo Bayilik Kar Marjı

Sürat kargo bayilik kuracak girişimcilerin en az 100 bin TL sermaye ile işe başlamalıdır. Acente olarak açılacak olan şube açılış maliyeti 40 bin TL, en fazla ise 80 bin TL arasında değişir.

Sürat Kargo Bayilik almak isteyen girişimciler Sürat kargo kar marjını araştırıyor. Sürat kargo acentelik başvuru yapanlar bu işten ne kadar kazanacak isterseniz hemen bir hesaplama yapalım.

Şubeye gelen her bir kargo için, toplam kargo ücretinin % 30’u kadar komisyon şube alır, giden kargo için % 30 komisyon verilir. Mesela; kargo ücreti 30 TL tutan bir gönderiden, acente 9 TL alır. 30 TL tutarında bir kargo acenteye geldiğinde yine 9 TL komisyon alınmaktadır. Acenteler günde 100 gönderi kabul etmek ve göndermek ve toplam en az 2000 TL ciro yapma hedefi ile işe başlar Toplam cirodan acentelere % 30 pay verilir. Bayilik alan kişi, bayiliğe ilişkin personel, kira ve araç masrafları ve giderleri kazandığı bu paydan ödenmektedir.

Acente Başvuru: https://www.suratkargo.com.tr/Basvurular/AcenteBasvuruFormu

Telefon Numarası: 0212 410 30 30 İletişim.

Vatan Kargo Bayilik Alma

Vatan kargo bayilik veren kargo firmasıdır Şube açılış teminat bedeli kısa süreliğine en düşük bölgeye göre 35.000 TL ile 60.000 TL arasında belirlenmiştir. Şubelere firma tarafından; personel eğitim, pazarlama, proje, reklam desteği (%40) ve bölge desteği sağlamaktadır. Acente şubelerin iç ve dış giydirmeleri şirket tarafından şirket standartlarına uygun bir şekilde ücretsiz olarak karşılanmaktadır.

İsim hakkı bedeli: Talep Etmemektedir.

İletişim: www.vatankargo.com.tr

Acente Başvuru: acentebasvuru@vatankargo.com.tr . Vatan kargodan bayilik almak isteyenler başvurularınızı buradan yapabilirsiniz.

Mng Acenteliği İle Para Kazanma Yolları

MNG Kargo ailesine katılarak kargo sektörünün güçlü markasının sağladığı cazip fırsatlar ve kazanç imkanlarından yararlanmak isteyen girişimciler için MNG ile para kazanmanın yollarından da bahsedelim. Kendi işini yapmak için ve kendi işinin patronu olmak isteyen girişimcilere ticaretin kapıları MNG Kargo ile açılıyor. Sizde MNG Kargo güvencesinde güçlü ve karlı bir işletmeye sahip olmak için acentelik şartlarını inceleyebilir hemen buradan acenteliğe başvuruda bulunarak ticari hayata hızlı bir giriş yapabilirsiniz. MNG kargo acenteliği haricinde MNG Kargo ile bir diğer para kazanmanın yolu ise girişimci kurye kayıt olmaktan geçiyor.

”Girişimci Kurye Ol’

MNG Kargo ailesiyle çalışmak isteyenler girişimci kuryeye kayıt olarak kazanç sağlayabilirler. Kargo firmalarının artan taleplerine yetişebilmek amacıyla son zamanlara sisteme aldığı kurye ol kazan yöntemi MNG ailesinde karşımıza çıkıyor. Sizin de kendi aracınız varsa aracınız ile dağıtım yaparak kazanç elde edebilirsiniz. Siz de teslimat sürecinde MNG kargo ile çalışmak isterseniz hemen buradan girişimci kurye ol kaydınızı oluşturun binlerce takım arkadaşın arasına katılın, teslimatını gerçekleştireceğiniz adres başına gelir elde edin.

Girişimci Kurye ol Dağıttığın Kargo Başına Para Kazan!

Neden girişimci kurye olmalısınız?

 • Aracını Al Gel; Kendi veya kiralık hafif ticari aracınla kendi işinin sahibi olabilir,
 • Dağıttığın Kadar Kazan; Kargo teslimatını yaptığın adres başına gelir elde edebilir,
 • MNG Kargo Güvencesinde Çalış; MNG Kargo tarafından sağlanacak olan teknik donanım ve eğitim destekleri sayesinde güvenle ve huzurla çalışabilirsiniz.

MNG Girişimci kurye başvurusu için tıklayınız.

Bu yazımızda Bayilik başvuru şartları ve kargo firmalarından para kazanma yollarını inceledik. İsterseniz bayilik ve sıfırdan kargo firması kurmak yerine devren satılık kargo şirketlerini bularak bu ilanları inceleyerek en nihai kararınızı verebilirsiniz.

Devren Satılık Kargo Şirketi

Sıfırdan kargo şirketi kurmak yerine devren satılık kargo şirketi Sahibinden sitesinde Devren Satılık Acente ilanları arasında yer alıyor. Bu şekilde sahibinden devren satılık kargo ve dağıtım şirketlerine ait ilanları sahibinden sitesinden inceleyerek ne yapmak istediğinize karar verebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.