Katılım Bankaları Faizsiz İhtiyaç Kredisi Verir mi?

05.01.2023
Katılım Bankaları Faizsiz İhtiyaç Kredisi Verir mi?

Günümüzde hemen hemen herkes ihtiyaçlarını karşılamak için banka kredilerine başvurmaktadır. Banka kredisi alırken de bir çok insan faiz  söz konusu olması nedeniyle tereddüt duymaktadırlar. Ancak bir çok banka faizsiz kredi vererek büyük avantaj sağlamakla birlikte, insanları bir nebze de olsa rahatlatmaktadır. Faizsiz kredi veren bankalara genel olarak katılım bankaları diyoruz. Katılım Bankaları Faizsiz İhtiyaç Kredisi Verir mi? Katılım bankaları istediğiniz kredi miktarını size direk olarak vermemektedir. Yani elinize istediğiniz miktar para geçmiyor. İhtiyacınız olan her neyse mobilya, beyaz eşya vb. sizin adınıza alınıyor ve bankaya taksit olarak geri ödüyor burada ise banka size sağlamış olduğu kredi tutarına ve kredi türüne göre kar payı belirlemektedir.

Katılım Bankalarının İşleyiş Sistemi

Katılım bankalarının ihtiyaç kredileri nakit para olarak verilmiyor. Katılım bankalarının çıkarmış olduğu kartla anlaşması olan tüm mağazalardan alışverişinizi yapabiliyorsunuz. Bu kartın işlemi şu şekildedir. Kartı aldığınız katılım bankası tarafından karta 36 aya kadar taksit süresi belirleniyor. Siz anlaşmalı mağazalardan  tek çekim olarak ürünü satın alıyorsunuz. Yaptığınız tek çekimlik alış veriş miktarı önceden belirlenen taksit sayısına sabit katılım oranı ile bölünüyor. Bu şekilde almış olduğunuz ürünü tek çekim olarak almış oluyorsunuz. Katılım bankaları islama uygun faizsiz kredi veren bankalardır. Bu bankalar ayrıca vatandaşların ihtiyacını karşılamak için oluşturdukları fondan kar paylarını da koyarak para olanağı sağlamaktadır. Bu şekilde olan katılım bankaları faizsiz olması sebebiyle muhafazakar aileler tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Katılım Bankalarının İşleyiş Sistemi
Katılım Bankalarının İşleyiş Sistemi

Katılım Bankaları

Ülkemizde bulunan katılım bankaları aşağıda maddeler halinde yer alırken ayını zamanda bankaların ödeme türleri ve işleyiş sistemleri hakkında da da bilgiler verilmektedir.

 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Türkiye Finans  Katılım Bankası

1. Albaraka Türk Katılım Bankası

İhtiyaç Kredisi kullanma şartları;

 • 18 yaşını doldurmuş olmanız gerektiği gibi bankanın belirlemiş olduğu üst yaş limitini aşmamış olmanız gerekmektedir.
 • Katılım bankalarının ihtiyaç kredilerinden yararlanmanız için sabit bir gelire sahip olmanız gerekmektedir Bu sebeple de gelir durumunuzu resmi olarak belgelemeniz gerekir.
 • Kredi ödemeleriniz varsa bunları zamanında ve eksiksiz bir şekilde ödemiş olmanız gerekir.
 • İpotek verecekseniz eşinizin rızası olduğuna dair bankaya yazılı beyan vermeniz gerekir.
Albaraka Türk Katılım Bankası

İhtiyaç Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

 • İkametgah
 • Son iki ay içerisinde ödenmiş olan elektrik, su veya doğal gaz faturanızın fotokopisi
 • Nüfus cüzdanınızın fotokopisi veya ehliyetinizin fotokopisi
 • Gelir Belgesi
 • Özel sektör çalışanları için ise çalışmış oldukları şirketlerin imza sirküleri ve maaş bordrosu gerekli olarak görülecektir.
 • Memurlar olan vatandaşlarımız ise Maaş bordrosu ile başvuru yapabilecekler
 • Emekliler olan vatandaşlarımız ise ihtiyaç kredisi çekmek için emekli aylık dökümünü gösteren belgeler ile başvuruda bulunabilirler.
 • Çiftçiler ise arazi tapu fotokopisinin yanı sıra çiftçilik belgeleri ile başvuruda bulunabilirler.
 • Şirket Ortakları katılım bankalarının ihtiyaç kredilerinden yararlanmak için gelir tablosu, güncel vergi levhası, imza sirküleri, oda kayıt belgesi ve bilanço ile başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.
 • Gayrimenkul ve kira geliri olanlar ise tapu belgesi ve ilgili yerin kira kontratı sayesinde ihtiyaç kredileri için başvuruda bulunabilirler.

2. Kuveyt Türk Katılım Bankası

Seyahatten eğitime, evlilik giderleri için ya da evinizin ihtiyaçlarınızı karşılamak için Kuveyt Türk faizsiz İhtiyaç Kredisi başvuru yapabilirsiniz.  Kuveyt Türk katılım bir ilki gerçekleştirerek ihtiyaç kartı çıkarmıştır. İhtiyaç kartla alış verişinizi tek çekim olarak yapıp, ödemeyi ise başvuru esnasında belirttiğiniz vade ile taksit ödemesi yapabileceğiniz gibi 6 ay ile 36 ay arasında da taksit seçeneklerinden yararlanmanız mümkün olacaktır.

KuveytTürk Katılım Bankası

3. Vakıf Katılım Bankası

Vakıf katılım bankası da müşterilerine faizsiz olarak kar payı oranında tüketici finansmanı veren bankalar arasında yer almaktadır. Vakıf katılım bankası müşterilerinden ipotek ya da kefil istememektedir. Sadece müşterilerinden gelir belgesi talep etmektedir. Vade oranını diğer bankalara göre daha kısa tutan vakıf katılım 36 aya kadar vade ve 50.000 Türk Lirası tutarında kredi imkanı sağlamaktadır. Banka kar payı oranlarını da sizin tercih edeceğiniz borçlanma vadesine göre belirleyecektir.

Katılım Bankaları Faizsiz İhtiyaç Kredisi Verir mi?
Katılım Bankaları Faizsiz İhtiyaç Kredisi Verir mi?

4. Ziraat Katılım Bankası

Ziraat katılım bankası uygun kar payı oranlarıyla müşterilerine eğitim, sağlık, tatil gibi tüm nakit ihtiyaçları için ihtiyaç finansmanı sunmaktadır. İhtiyaç finansmanı için gerekli belgeleri hazırlayıp banka şubelerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Gerekli olan belgeler; Nüfus cüzdanı, ya da sürücü belgesi, aylık gelirinizi gösteren doküman ve son 3 aylık bulunduğunuz adrese ait fatura (elektrik, su, doğalgaz) Banka gerekli görürse farklı belgelerde isteyebilir. Ayrıca Ziraat katılım bankası kar payı oranını sabit  tutmaktadır.

Katılım Bankaları Faizsiz İhtiyaç Kredisi Verir mi?

5. Türkiye Finans Katılım Bankası

Türkiye Finans katılım bankası da diğer katılım bankaları gibi başvuru için nüfus cüzdanı ya da onun gibi ehliyet, pasaport gibi kimlik bilgilerinizi gösterebilecek olan belgeleri istemektedir. Ayrıca bankaya gelir belgesinin ibrazını vermiş olduğunuz takdirde avantajlı kredi imkanlarından yararlanabileceksiniz.

Türkiye Finans Katılım Bankası

Finans katılım bankasından ihtiyaç duymuş olduğunuz nakit paraya sahip olmak isteyen vatandaşlarımız geri ödemelerini yaparken tercih ettikleri vadeye göre kar oranına tabi tutulacaklardır. Türkiye Finans Katılım Bankası’ nın ihtiyaç kredisi ile ilgili bilgi alarak bu bankadan ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz.

Katılım bankalarından kredi alabilir ve ihtiyaçlarınızı ertelemeden 36 aya varan vade seçenekleri ile geri ödeyebilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Fazıl kaya dedi ki:

  Slm Ben istanbul dan fazıl benim akbanka borcumdan dolayı diger bankalar kredi vermiyor Ben ikinci el kamyon almak istiyorum Bunun için nerden ve nasıl nakit veya senetle bir araba alabilirim beni bilgilendirirseniz sevinirim. Saygılar