Katılım Bankalarının Faizsiz Konut Kredileri 2023

02.01.2023
Katılım Bankalarının Faizsiz Konut Kredileri 2023

Günümüz de toplumun hemen hemen hepsi ihtiyaçlarını karşılayabilmek için banka kredilerine başvurmaktadır. Ev, araba ya da her hangi bir ihtiyacını karşılayabilmek için başvurdukları yollardan bunlar sadece bir kaçı. Banka kredileri artık hayatımızın her yerinde yer almaktadır. Uygun ödeme koşulları, uzun vade seçenekleri herkese cazip gelmektedir. Son zamanlarda da yaygınlaşan katılım bankalarının faizsiz konut kredisi vermesi büyük avantaj sağlamıştır. Çoğu kişi özellikle muhafazakar kesim banka kredilerini faizsiz olarak nereden hangi bankalardan alacaklarını araştırmaktadır. İşte tam da bu sırada Katılım Bankalarının Faizsiz Konut Kredisi seçenekleri karşımıza çıkıyor.

Kar Payı İle Çalışan Bankalar

Gayrimenkul  alabilmek herkesin ilk tercihi arasında yer alırken, İnsanlar kiradan kurtulup ev sahibi olabilmek için yıllarca çalışır. Fakat kira vererek para biriktirmek oldukça zor bir iştir bu sebeple  Banka kredileri taksitlendirme seçenekleriyle hayatınıza kolaylık sağlamaktadır. Banka kredileri denildiği zaman akıllara ilk olarak faiz işlemleri gelmektedir. Bir çok insan faizlerin yüksek olması sebebi ile kredilere yanaşmak istemez. Bir çok muhafazakar kesimde din açısından faiz kullanmanın haram olduğunu düşündüğü için faizli kredi seçeneklerine yanaşmak istemez. Fakat faizsiz kar payı ile çalışan bankalar vardır. Bu bankalar Katılım Bankaları olarak bilinmektedir. Ve bir çoğumuzun hayatında yer almaktadır. Kar payı ile çalışan bankaların sağlamış olduğu kredi türleri arasında konut kredisi yer alırken aynı zamanda araç kredisi, ihtiyaç kredisi gibi kredi türleri de bulunmaktadır.

kar payı ile çalışan bankalar
kar payı ile çalışan bankalar

Katılım Bankaları Hangileridir?

Ülkemizde bulunan özel kuruluşlu ve kamu kuruluşlu olan çok sayıda banka bulunmaktadır. Bu bankaların arasında katılım bankaları da yer almaktadır. Katılım bankaları özellikle muhafazakar ailelerin tercih etmiş olduğu bankalar olurken faiz kullanmak istemeyen vatandaşlarımızın da yardımına koşmaktadır. Türkiye de yer alan Katılım bankalarının listesi aşağıda yer almaktadır.

 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası

1.Kuveyt Türk Katılım 

Kuveyt Türk katılım bankası 120 aya kadar vade seçeneğiyle kredi imkanı sunarken ayrıca alacağınız konutun ekspertiz değerinin %80 lik kısmını finanse edilebilir.

Kredi Hesaplama

Finansman Tutarı: 100.000 TL

Finansman Tahsis ücreti: 500 TL

Vade: 60 ay

Kar Oranı : %1,37 TL

Aylık ödenecek tutar : 2.455,25 TL

Ekspertiz ücreti : 1.320 TL

ipotek tesis ücreti : 245 TL

Aylık Maliyet Oranı: %1,6200

Toplam masraf: 3.097,27 TL

Katılım bankaları

Başvuru Yapmak İçin Gerekli Evraklar

 • 18 yaşını doldurmuş olan ve 65 yaş üstünü geçmemiş olan vatandaşlarımız kredi talebinde bulunurken,
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Gelir belgesi (maaş bordrosu)
 • Satın alacağınız konutun tapu fotokopisi gibi evraklar ile başvuru yapmaktadır.

2. Albaraka Türk Katılım Bankası

Satın almak istediğiniz evin ekspertiz değerinin % 80′ i kadar konut finansmanı kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda 120 ay vade ile aylık eşit taksitler aralığında 2 ay da bir veya 3 ayda bir ödeme yapabileceğiniz gibi esnek taksitler halinde ödeme yapabilme imkanına sahipsiniz. Tüm bunların yanı sıra kredi vadesi boyunca hayat sigortası da yaptırmanız mümkün olacaktır.

Kredi Hesaplama

Finansman Tutarı: 50.000 TL

Vade: 36 Ay

Kar Oranı: %1,39 TL

Aylık Ödenecek Tutar: 1.776,30 TL

Geri Ödenecek Toplam Tutar: 63.947,05 TL

Tahsis Ücreti: 250 TL

Ekspertiz Ücreti: 1,500 TL

İpotek tesis ücreti: 318 TL

Sigorta: 330 TL

Yıllık Maliyet Oranı: 21,72%

Başvuru İçin:

 • 18 yaşını doldurmuş olmanız gerektiği gibi üst yaş sınırını da aşmamanız gerekmektedir.
 • Konut finansmanından yararlanacak kişinin nüfus cüzdanını yanında bulundurması önemlidir.
 • Ayrıca tapu fotokopisini de yanınızda bulundurmak oldukça önemli olacaktır.

3. Ziraat Katılım Bankası

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat katılım bankası kamu kuruluşlu olan bir bankadır. Bu banka faizsiz konut kredisi çekmek isteyen vatandaşlarımız için 120 aya kadar vade imkanı verirken %1.13 kar payı ile de ihtiyaç duymuş olduğunuz kredi imkanını size sağlamaktadır.

Finansman Tutarı : Konut Finansmanı

Aylık Kar Oranı: % 1,41

Finansman Tutarı: 100.000 TL

Vade: 120 ay

Aylık Ödenecek Taksit Tutarı: 1.702,65 TL

Toplam Geri Ödeme Tutarı: 204.318,00 TL Hesaplama için tıklayınız.

Faizsiz kredi veren devlet kurumları ve bankalarını incelemelisiniz.

4. Vakıf Katılım Bankası

Vakıf katılım bankası, 120 ay vade ile size en uygun konut finansmanı sağlayan bir diğer kamu kuruluşlu katılım bankamızdır. Çekmek istediğiniz kredi türü ile dilediğiniz gibi kendinize ödeme planı oluşturabilirsiniz. Satın almak istediğiniz evin ekspertiz değerinin % 80 i kadar finansman kullanabilme imkanını da ayaklarınıza kadar getirmiştir. Tüm bu açıklamaların ardından bankanın sunmuş olduğu kolaylıkları da göz önünde bulundurarak örnek bir hesaplama yapabiliriz.

Örnek Hesaplama

Finansman Tutarı : 100.000 TL

Vade : 120 ay

Kar Oranı : %1,29

İpotek tesis ücreti: 168 TL

Aylık taksit tutarı: 1.642,87 TL

Toplam Geri Ödeme: 197.144,39 TL olacaktır.

Gerekli Belgeler

 • Başvuru formu
 • Kişinin çalıştığı yere göre gelir belgesi gerekli
 • Nüfus cüzdanı ve ya sürücü belgesi fotokopisi
 • Finansman alacağınız konuta ait tapu fotokopisi
 • Gerekli görüldüğü durumlarda müşteriye ait elektrik, su, doğalgaz faturası fotokopisi ( 2 ay öncesine ait olması gerekir.)
 • Şubeler tarafından istenen belgeler talep edilecektir.

5. Türkiye Finans Katılım Bankası

Türkiye Finans katılım bankası  size konut finansmanı sağlamaktadır. Uygun koşullarda ev sahibi olmanız için size destek vermektedir. Almak istediğiniz konutu katılım bankacılığına uygun bir şekilde Türkiye finans olarak satın alır ve size istediğiniz vade ile satar. Belirlenen konut finansmanlarından dilediğinizi seçerek uygun ödeme koşuluyla zorlanmadan ev sahibi olabilirsiniz. Türkiye finans katılım diğer katılım bankalarından biraz farklı olarak değişik taksitlendirme ödeme seçenekleri ile karşımıza çıkmaktadır. Bunları sıralamak gerekirse;

 • Artan taksitli mortgage : Düşük taksitle başladığınız ödemenizi zaman içerisinde artırarak ödeme imkanı veren taksitlendirme yöntemi olarak bilinir.
 • Azalan taksitli mortgage : Taksit miktarının ilerleyen aylarda kademeli bir şekilde azaltılarak ödeme imkanı sağlayan taksit yöntemlerinden biridir.
 • Ara ödemeli mortgage : 3 ay 6 ay veya 12 ay gibi belirli zamanlarda düzenli bir şekilde oluşturulan planlı ödeme türüdür.
 • Değişken ödemeli konut finansmanı : Taksit tutarlarınızı değişken bir şekilde, yani kendi ödeme gücünüze göre planlayabildiğiniz konut finansmanıdır.
Türkiye Finans Katılım Bankası

Başvuru için gerekli belgeler

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi eğer yanınızda yok ise ehliyetinize ait bir fotokopi de olabilir.
 • Satın alacağınız konutun kat mülkiyeti ya da kat irtifakı tapusunun aslı ve aynı zamanda fotokopisi
 • Yapının kullanım izin belgesi
 • Gelir belgesi maaş bordrosu

Limit: 100.00 TL

Vade: 120 Ay

Kar Oranı: %1,55

Aylık Taksit: 1.840,66 TL

Katılım bankaların 2023 yılında uygulayacakları faiz oranları yukarıda belirtildiği gibidir. 2023 yılında konut alımlarınızı bu krediler ile yapabilir ve yeni bir konut sahibi olabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.