KOSGEB Desteği Alan Vatandaşın Yorumu

03.01.2023
KOSGEB Desteği Alan Vatandaşın Yorumu

Kosgeb işini kurmak isteyen vatandaşlarımızın her daim yanında olan kurumlardan bir tanesidir. Kosgeb’den destek almak isteyen vatandaşlarımız para alan var mı, para ne zaman ödeniyor gibi sorunlara çözüm aramaktadır. Kosgeb bayan girişimcilere daha çok destek vermektedir. İçeriğimizde destek alan bir vatandaşın yorumunu inceleyebilirsiniz.

KOSGEB DUR DURAK BİLMİYOR!

Açıldığı günden buyana binlerce kişiye eğitim veren, yeni işyeri başlangıç sermayesi için finansman sağlayan ve girişimciliği destekleyerek finansman sağlayan KOSGEB, kamunun gücünü 2023 yılında da hissettirecek. Hiç parası olmayan gariban, bir işe kalkışacağı zaman, gelir belgesi ve maaşı da olmaması durumunda, bankalar yüzüne bakmayacaktır. Bu durumda girişimcinin aklında 2023 yılını sallayacak süper bir iş fikri olsa dahi, bu sadece hayalde kalacak ve girişime dönüşemeyecektir.

Sosyal devlet işte burada devreye giriyor ve KOSGEB parası olana da, olmayana da her türlü desteği sağlıyor. Tabi bunun için, çeşitli şartlar var. Bu şartlar geçmiş yıllarda olduğu gibi 2023 yıllarında da olacaktır. Tabiri caizse Devlet yetimin hakkını yoldan geçene ödemez. Günümüz şartları malum birçok kişi ekonomik problemler nedeniyle son yıllarda zor günler yaşıyor. Kredi ve kredi kartı borçluları, temerrüte düşen kişilerin sayısı her geçen gün çoğalıyor. Artık kredi kartlarında limit kalmaması ve eksi mevduat hesaplarının da dolmuş olması nedeniyle, insanlar tefecilere ve senetle para veren kişilere yöneliyorlar. Faiz oranı ne kadar olursa olsun, 2023 yılında çaresiz kalan kişiler senetle kredi veren ve çok yüksek faiz alan şirketlere son çare olarak başvurmaktadırlar. Bu durum insanların bilinçsizliğinden değil, çaresizliğinden kaynaklanıyor.

KOSGEB KREDİSİ ALMAK NEDEN BU KADAR ZOR?

Kosgeb yardımlaşma kuruluşu değildir. İhtiyaç sahiplerinin aylık düzenli olarak ödeme aldıkları veya bir defaya mahsus tüm borçlarınızı kapatabilen bir kuruluş değildir. Eğer paraya ihtiyacınız varsa bunun için, kafanızdan bir iş fikri uydurarak, Devlete ve KOSGEB kuruluşuna çamur atmak, hiç kimseye bir yarar sağlamaz. KOSGEB’in verdiği kredi ve hibenin şartlarının olması, başvuranlardan evraklar istemesi, kursa katılma şartı koşması ve iş planı hazırlatması girişimcilik desteğinin ihtiyacı olanlara verilmesi içindir. Kredi alamayanların söylediği gibi, bu destek herkese verilse idi, adı girişimcilik destek programı yerine yardım programı olurdu. Eğer tek amacınız para yardımı almaksa, iş kurmak, dükkan açmak, üretmek, ithalat ve ihracat gibi bir girişiminiz yoksa, lütfen başka kurum ve kuruluşlara başvurun. Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve bazı özel ve tüzel kuruluşlar maddi desteğe ihtiyacı olanlara  çeşitli yardımlarda bulunuyorlar.

Lütfen bu kuruluşlara da başvurun!

Kosgeb hibe ve kredi
Kosgeb’ten hibe ve kredi alarak faaliyete başlayabilirsiniz.

SEKTÖR ÖRNEKLERİ

Eğer 2023 yılında gıda ürünleri imal etmek istiyorsanız, hayvancılık alanında et üretimi ve saklanması sektöründe hizmet veriyorsanız, tarımsal alanda sebze ve meyve yetiştiriyorsanız, süt ürünleri imal ediyorsanız KOSGEB’in 2023 yılında verdiği İMALAT C kategorisinde 1-11-12-13-3-31-32 gibi desteklenen kodlardan bir sektör seçerek hibe ve sıfır faizli kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Bunun haricinde unlu mamul imalatı amacıyla fırın kuran, tüm gıda maddelerinin imalatı için 10.8 kodu ile, yiyecek içecek üretimi için KOSGEB’den destek alabilirsin. Bu sektör genelde ev hanımlarının ev yemekleri lokantası veya restoranı açmak için başvuru yaptıkları kategoriler dendir.

İkamet etmek veya etmemek amacıyla bir inşaat yapmak istiyorsunuz, binanın yıkım faaliyetinden tutunda, elektriğinden suyuna kadar tüm giderleri için Kosgeb F 41,42,43 nace kodu ve alt maddeleri gereğince inşaat desteği alabilirsiniz.

Otelcilikle ilgileniyorsunuz veya lokanta açacaksınız, yukarıda ki ev hanımları örneğinde de bahsettiğimiz üzere, ev yemekleri lokantası, yöresel lezzetler ve diğer tüm yiyecek hizmeti faaliyetleri için 55-56 ve L bendi gereğince hibe ve faizsiz krediniz hazır. Siz yeterli başvuru yapın. Teknoloji ile ilgilenen arkadaşlar için, bilgi ve iletişim dalında kitap yayımı, gazetecilik ve rehberlik faaliyetleri, bilgisayar programlama, danışmanlık, veri işleme, haber ajansı kurulması, diğer telekominikasyon faaliyetleri, televizyon programcılığı gibi alanlar içinde Kosgeb destek veriyor. Gerek teknopazar, gerek genel destek, gerekse yeni girişimci desteği programlarına bu sektörler içinde başvurulabiliyor. Başvuru kodları ise J bölümünün 58 ile başlayıp 63 ile biten kodları arasındadır. Esnaf için, sizin için kendi işinizi kurun diye KOSGEB size tüm kapıları aralıyor. Yeter ki desteklenen sektörlerde bir başvurunuz olsun.

Kosgeb sektör örnekleri hakkında bilgi alarak işinizi kurabilirsiniz.

Meyve Verecek Şekilde Düşünün!

Eğer sizde bu düşünce içindeyseniz, Devlet desteklerinden vazgeçin. Başkalarının kamu giderlerini nasıl harcadığı bizim ilgilendirmez ancak, KOSGEB’in verdiği paranın içinde bu ülkenin vatandaşı olan herkesin hakkı var. Bu paralar Devlet gelirleri ve bütçe dahilinde verilebiliyor. Sizden iş kuracak gençler için para alınarak, ne iş yaptığı belli olmayan, bir planı projesi olmayan, borçlarını kapatmak için veya eğlenmek için Devletten para almak isteyen birine verilmesini ister miydiniz? Lütfen empati yapın ve kendi yerinize koyun. Veritabanı kaydı, güncelleme işlemi, proje geliştirme, iş planı hazırla gibi faaliyetler hakkında hiçbir bilginiz yok ise, bu konuda rehberlik ve danışmanlık hizmeti veren kuruluşlar var. Düşük bir meblağ ile aklınızdaki iş projesini hayata geçirebilmeniz ve hibe desteğinden yararlanmanız için size yardımcı olabilirler. Bu firmalarla görüşün, fiyat teklifi alın, değerlendirin, başvurun. Durup dururken kimse kimseye para veya destek vermiyor. Bir amacınız olsun ve icraata dönüştürün. Meyve verecek şekilde düşünün. Bunun dışında KOSGEB’i veya Kamuyu eleştirmek kimseye hiçbir yarar sağlamaz.

KOSGEB ilk kayıt sayfasına bağlantıya tıklayarak kolayca kayıt olabilirsiniz.

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

  • Hemen şimdi başlamak isterseniz, veritabanı kaydınızı gerçekleştirin, beyannamenizi doldurun ve hibe desteklerine başvurun.
  • Pek çok kişi bu desteklerden yararlandı. İsterseniz daha evvel yapılan yorumları okuyabilirsiniz.
  • Eğer proje hazırlamak için danışmanlık firmalarına verecek paranız yok ise, iş planı örneklerini inceleyebilirsiniz.
  • Eğer işinizi yeni kuramadıysanız, Kobi iseniz  girişimcilik desteklerine başvurun.

KOSGEB’in destek vereceği programlar hakkında bilgi alabilir ve bu programlardan herhangi birinde faaliyet göstererek ve projenizi hazırlayarak hibe ve kredi alabilirsiniz.

Yeni bir proje başlamadan yukarıda anlatılanları harfiyen yerine getirin. Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi üyeliğinizi de ihmal etmeyin. Beyannamenizi sürekli güncelleyin ve iş yerinizde KOSGEB sisteminde güncellemeniz gereken bir değişiklik yaptığınızda vakit geçirmeden hemen bu güncellemeyi gerçekleştirin. Kosgeb tarafından hazırlanmış yeni bir destek programı bulunmaktadır. İş planınızı hazırlayarak bu desteklere başvurabilirsiniz. Hayırlı ve kazançlı işler dileğiyle.

YORUMLAR

  1. Tyc01 dedi ki:

    Arkadaşlar öncelikle merhaba . Lütfen iyice okuyun . Ben Kosgeb desteği aldım 2016/8 ayında eğitime gittim sertifikamı aldım . Ardından 2 gün geçti güzellik merkezi açtım . Bir çok detaylı işlem var , bir çok noter ve devlet dairesinden onaylı belgeler , koşturmayalar derken … Vergi levhasını aldım ( bunlar çok zahmetli ve ücreti yüksek belgeler ) . Sizin adınıza özel kaşe yaptırıyorsunuz , ardından tabela falan . Ben tek kalemle giriş yaptırdım , 50 bin tl lik cihaz aldım zaten . Belgelerde yalnıca o gözüküyor . Bunun dışında bir çok şey tabi ama onlar gözükmüyor . Maddi durumum yoktu , zaten paranız yoksa SAKIN bulaşmayın benden tavsiye . Yazık oluyorsunuz . Her neyse danışman muhasebe ve kosgeb derken tüm memleketi geziyorsunuz , her yerden belgeler alıyorsunuz onaylatıyorsunuz . Faturalandırmalar yapıyorsunuz . Ağustosta başladım , 2017 Nisan ayında onayımı verdiler . O güne kadar kira personel giderlerinizi gösterip hepsini makbuzlarıyla saklıyorsunuz . Her şey detaylı onaylı bir şekilde . Ben tabi Nisan ayına gelene kadar akla karayı seçtim , para yok çünkü sigortalı eleman göstermek zorundasınız , tek eleman çalıştırıyordum . Her ay 500 tl ye yakın muhasebeye eleman sigortası ücreti veriyorum . Şimdi 2018 , arttı tabi . Stopajları geliyor 3 ayda bir , muhasebeye verdiğiniz miktar 1000 tl ti bulup geçebiliyor bile . Personele en az asgari maaş vermek veya öyle göstermek zorundasınız . Her şeyiniz yasal . Bağkur ödemek zorundasınız 600 tl . Kiranız vAr o size kalmış Mevla . Elektrik suyunuz , varsa internet faturanız . Her şeyi hesaba katın lütfen . Tekrar söylüyorum az bir Mevla birikmişiniz varsa bile bu işe GİRMEYİN lütfen . Ben şuan 2 yolun dolmak üzere , annem ek iş yapmasına rağmen bir çok borcun içindeyim . Kapatmak için uğraşıyorum . Gün geçtikçe batıyoruz çünkü . Size 4 ayda bir para yatırıyorlar . Siz o dört ayda eleman maaşı + sigortası + Bağkur + kira + elektrik su internet derken bir çok borca giriyorsunuz zaten . Gelen para direk borçlarınıza gidiyor . Yani bende böyle oldu iflas ettim , hem maddi hem manevi . Umarım sizde böyle bir sorun yaşanmaz dilerim ki . Ama yine de sizlere detaylı anlatmak istedim . Diyeceğim şu ki , paranızı veriyorlar evet ama resmen sizi borca soka soka veriyorlar . Tabi başka yerden ek geliriniz varsa veya maddi durumunuz iyiyse dört ayda gelen para sizleri sarsmaz . Tekrardan söylüyorum , benim birikmiş 16 tl param vardı ona güvendim idare ederim diye , işin içine girince anladım tabi . Pişmanım verdiğim emeklere , zamanıma ve giden paralarıma yanıyorum ha bir de üzerime kalan borçlara . Lütfen cüzii miktarda paranız varsa veya hiç yoksa güvenip bu işe girmeyin . Ben üzülerek yazıyorum bu yazıyı , gerçekten çok kötü durumdayım çünkü . Ha bir de şöyle bir durum var. Bağ-Kur’lu olduğunuz için hiç bir sigortalı işe giremiyorsunuz ek gelir elde etmek için . Yapabileceğiniz en mantıklı iş garsonluk oluyor . Zaten aldığınız para da yemek ve yola gidiyor . Allah’a emanet olun yolunuz açık olsun …