KOSGEB’in Girişimcilerde Aradığı Kriterler ve İlk Başvuru Önerileri

KOSGEB’in Girişimcilerde Aradığı Kriterler ve başvuruları yaparken tavsiyeleri içeren yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

03.01.2023
KOSGEB’in Girişimcilerde Aradığı Kriterler ve İlk Başvuru Önerileri

Kosgeb kuruluşu, Devlet tarafından sağlanan kredi desteğini verirken girişimci olduğunu iddia eden kişilerde bazı kriterleri arıyor. KOSGEB her önüne gelene ve yoldan geçen her vatandaşa kredi vermiyor. Aklına bir iş fikri gelen vatandaş girişimci olduğunu söyleyerek destek talep edebilir ancak, girişimci sözde değil, icraatla olunur. İşte KOSGEB’in aradığı Girişimcilik kriterleri..

Girişimcilik Kredisi Kimlere Veriliyor?

Devlet bu kuruluşu, girişimciliği desteklemek amacıyla kurdu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olan kuruluş için her dönem belirli kriterlerde destek programları hazırlanıyor. Bu programlarda, programın başlama bitiş zamanı, verilen desteklerin türleri ve kimlere verileceği, başvuru şartları, desteğin ödeme şekli ve takibi gibi hususlar açıkça belirtiliyor.

Girişimcilerimiz için KOSGEB tarafından düzenlenmiş olan YENİ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ isimli bir paket mevcut olup, ilk açıldığından bugüne kadar sürekli olarak verilen bir teşvik paketidir. Tek amaç iş kurmak için girişim gösteren kişilerin hayatın zorlu şartlarında ayakta durabilmeleri için yardımcı olabilmektir. Eğer üreten olmaz ise, dışarıya bağımlı oluruz. Üretim ve tüketim dengesinin sağlanması ve bu arada para kazanması gereken kişilerin tespiti ve gerekli desteğin sağlanması Devletin arka plandaki görevlerindendir ve bu görev Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Kosgeb gibi kuruluşlarca finansa edilerek denge sağlanmaktadır. Ancak yeni girişimci desteği 2023 yılında verilmeyecektir. Bu destek yerine yeni yılda destekler GİRİŞİMCİLİĞİ GELİŞTİRME DESTEK PROGRAMI adı altında verilecektir.

2023 yılında 60 bin lira geleneksel girişimciler için, 360 bin lira ise ileri girişimciler için verilecektir.

KOSGEB’in Girişimcilerde Aradığı Kriterler

Kosgeb’in Youtube Kanalında Destekler ve Hibeler Hakkında Güncel Görsel Eğitimler Mevcuttur. KOSGEB YOUTUBE KANALINA abone olabilirsiniz.

Girişimci Arkadaşlara 4 Temel Adımda Destek Veriliyor?

1. Ücretsiz Eğitimlere Katıl
2. Girişimcilik Sertifikanızı Alın
3. Projeni Hazırla
4. Desteği Kap!

Bu 4 temel aşama her ne kadar basit gibi görülse de, birçok girişimci KOSGEB’in gereksiz yere evrakla uğraştırdığını öne sürmektedir. Girişimcilik kursuna online katılarak, sertifika alıp sonra iş planı projesini doldurup başvuru yapıp kredi alacaksın. Tüm bu aşamaların kolay olduğunu söylemiyoruz ancak, 60 bin lira geri ödemesiz işyeri sermayesi almak için, gerçekten iyi şeyler yapacağınızı Devletimize kanıtlamak zorundasınız. Eğer gerçekten KOSGEB size haksızlık yapıyor ise, bunun birçok itiraz ve şikayet merci var. Buralara başvurabilirsiniz ancak, KOSGEB herkese eşit davranır ve hak edene, hak ettiği miktarda mevzuat hükümlerine göre destek sağlar.

Nereden Başlamalıyım?

Kim olursanız olun, eğer projeniz veya şartların KOSGEB’in mevzuatına aykırı ise, iş kurduğunuz veya kurmak istediğiniz sektör nace kodlarında mevcut değilse, ne yaparsanız yapın destek alamazsınız. Bugün özel bir bin lira kredi çekerken bile, size 20 sayfada sözleşme imzalatılmaktadır. Bu sözleşmede çektiğiniz krediyi faizi ile geri ödemeniz gerektiği, ödemezseniz başınıza kötü şeyler gelebileceği, icra memurları veya avukatla muhatap olabileceğiniz hatta parayı ödememekte ısrarcı olursanız evinizde ki eşyalarınıza el konulacağı, maaşınızın belli bir kısmına el konulacağı bu sözleşme içerisinde mevcuttur. 1.000 TL. tutarında bireysel ihtiyaç kredisini geri ödememeniz veya geç ödemeniz durumunda finans kuruluşu veya banka başınıza bu işleri açacağını baştan belirttiğinde, bu duruma itiraz etmeden bütün sayfaları okumadan hızlı hızlı okuyan vatandaşlarımız, KOSGEB’in geri ödemesiz olarak verdiği 50 bin lira için talep ettiği iş projesini yerinde bulmayıp itiraz etmektedir.

Nereden başlamalıyım diye merak edenler KOSGEB ilk kayıt sayfasına kayıtlarını yaptırarak işe başlayabilirler.

Bankalar KOBİ Kredisi verirken, işyerinin KOSGEB veritabanına kayıtlı olması durumunda, verecekleri krediler için daha sıcak bakıyor ve daha az riskli görüyorlar.

YORUMLAR

 1. mehmet cınar dedi ki:

  iyi günler
  günümüzüzde makineleşen robotik makinalar ve otomasyon sistemleri için ve onlara kumada eden otomasyon panoları için klima yapmaktayım
  bunun imaları seri imaları için iş yeri kurmak istiyorum
  türkiyede cok yapılan bir iş değil bunun için
  iş kurma kredisi alabilirmiyim