Kredi Kartından Nakit Avans Çekme Güncel Faizleri

03.01.2023
Kredi Kartından Nakit Avans Çekme Güncel Faizleri

Kredi kartlarının bir özelliği olarak artık nakit avans çekilebiliyor. Ancak faiz oranları ile birlikte bir hesaplama yaptığımızda bu uygulama çok maliyetli oluyor. Karttan nakit çekilerek, geri ödeme taksitlendirilebiliyor. Vakıfbank, İş Bankası gibi bankaların kredi kartlarında da nakit avans özelliği bulunuyor. Yani kart, hem kredi kartı olarak kullanılırken diğer yandan da kredi çekmeye imkan tanıyor. Garanti Bankası, Yapı Kredi ve Ziraat Bankası gibi bankalar taksitli nakit avans imkanı sağlarken belirli oranlarda faiz uygulaması yapmaktadır. Nakit avans ve taksitli nakit avans ekstrelere farklı bir biçimde yansıyacaktır. Sizler için taksitli ve nakit avansın ne olduğunu, hangi bankalardan nakit avans çekilebileceğini, nakit avansın geri nasıl ödeneceğini ve güncel faiz oranlarını araştırdık.

Kredi Kartından Nakit Avans Nasıl Çekilir?

Bankadan gelir durumunuza göre bir kredi kartı aldınız. Ancak kısa sürede nakit paraya ihtiyacınız oldu. Bankalara kredi başvurusunda bulunsanız geç sonuçlanacak. Acil ihtiyaçlar için bankaların kredi kartı ürünlerine nakit avans özelliği eklenmiştir. Bu özellik ile birlikte sahip olunan mevcut kredi kartları üzerinden para çekilebilmektedir. Ancak faiz oranları oldukça yüksek olduğu için bu uygulamaya paraya çok sıkışık olanlar başvurmaktadır. Bunun yanı sıra sağladığı kolaylıklar da yok değildir.

Nakit avans özelliğini bankadan çekilen bir kredi olarak düşünmek gerekiyor. Bazı durumlarda bu sebeple kredi çekmek daha mantıklı olabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta ödeyeceğiniz işlem masrafları ve faiz oranlarıdır. Ancak çok acil paraya ihtiyaç duyanların tabi ki günün istedikleri saatinde nakit avans çekerek ihtiyaçlarını giderme avantajları bulunmaktadır. Çekilebilecek nakit avans miktarı kredi kartınızın limiti ile doğru orantılı olacaktır. Fakat nakit avans kullanabilmek için bazı prosedürlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Tabi kredi ile benzer özelliği taksit ödem özelliğinin olmasıdır.

Nakit avansı nakit ödemeniz gerekmez. Bankaya giderek başvuruda bulunup günlerce hatta haftalarca hakkınızda tahkikat yapılmasını beklemek gibi bir durumunuz da söz konusu olmaz. Hatta bu bekleme süresinde size kredi verilip verilmeyeceği kesin bile değildir. Gerekli incelemelerde bulunan banka talebinizi geri de çevirebilir. Nakit avans çekmek ise ATM’ye giderek kartınızı takarak şifrenizi girmeniz ve seçenekler bölümünden nakit avansı seçmeniz yeterli olmaktadır. Birden fazla karta sahipseniz daha sonra nakit avans çek istediğiniz kartı seçmelisiniz.

Tabi bankalar her ne kadar nakit avans azami tutarı belirlese de, çekebileceğiniz miktar ancak kart limitiniz kadar olacaktır. Yüksek limitli kredi kartı veren bankaları araştırarak buralardan kredi kartı alabilir ve daha yüksek tutarlarda nakit avans ya da taksitli avans çekebilirsiniz. Ayrıca esnaf kredi kartı almak isteyenler de içeriğimizi inceleyebilir ve yüksek limitli kredi kartı avantajlarından yararlanabilirler.

Kredi Kartı Nakit Avans Hesaplama

Nakit avans kullanmak isteyen bir banka müşterisi iseniz güncel faiz oranlarından haberdar olmanız gerekmektedir. Hesaplama yapılırken dikkat edilecek nokta geri ödemeyi peşin mi taksitli mi yapacağınızdır.

Şayet geri ödemeyi nakit yapacaksanız;

Çekilen tutar + güncel faiz oranı + nakit avans işlem ücreti = Geri ödeme tutarı bulunacaktır.

Ancak bankalar müşterilerinin geri ödemelerinde sıkıntı yaşamamaları adına taksit imkanı da sunmaktadır. Taksitli geri ödemenin hesaplanması ise şu şekilde yapılmaktadır;

  • İlk olarak vade süresi belirlenir.
  • Faiz oranı incelenir.
  • Ödeme planı oluşturulur.
  • Herhangi bir bankadan kredi çektiğinizde ödemeniz gereken tüm ek masraflar ödemeniz gereken toplam tutara eklenmektedir.

Taksitli Nakit Avans Hesaplama

Çekilen tutar + güncel faiz oranı + Banka sigorta muamele vergisi + Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu = Geri Ödeme Tutarı hesaplanmaktadır.

taksitli-nakit-avans-hesaplama
Taksitli nakit avans hesaplama

Ancak faiz oranlarından dolayı ihtiyaçlarınız çok acil değilse, kredi kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Günlük kullanılacak ve taksitlendirilmeyecek ihtiyaçlar için kredi kullanmak oldukça mantıklı olacaktır. Bankamatiklerden de kullanılabildiği için ihtiyaç duyduğunuz her an rahatlıkla çekebilirsiniz.

Yukarıda görüldüğü üzere taksitlendirme seçeneğinin kullanılması durumunda çok fazla masraf ödemek durumunda kalırsınız. Yani nakit avansınızı taksitli olarak kullanmak istiyorsanız, kullanmayın daha iyi. Yalnızca gerekli görülen durumlarda kullanılması gerekiyor.

Nakit avansın faiz oranları, banka kredilerinin faiz oranlarının oldukça üstündedir. Buna ek olarak pek çok ek ödeme yapmanız gerekmektedir. Ödemeyi ertesi gün bile yapıyor olsanız, kullanım ücreti ödemek zorundasınız. Üstelik ödemediğinizde faiz de işleyecektir. 6 ay gibi bir vade ile nakit avans çekeceksiniz, bunun yerine ihtiyaç kredisi kullanmanız daha mantıklı olacaktır. Yani nakit avans konusunda önemli olan geri ödemeyi ne kadar zaman içerisinde yapacağınızdır. Uzun vadeli geri ödemelerde hiçbir şekilde nakit avans çekmenizi önermiyoruz.

Garanti Bankası Nakit Avans

Garanti Bankası’ndan aldığınız kredi kartı ile banka ATM’ lerinden ya da diğer bankaların ATM’ lerinden nakit avans çekebilir ve acil finansman ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Ayrıca çekmiş olduğunuz nakit avansı hesabınıza aktarabilirsiniz. Ayrıca kartınızı yurt dışında da kullanabilirsiniz. Faiz oranı yüzde 1,59′ tır. Nakit avans tutarına yalnızca faiz oranı eklenecektir. Diğer masraflar yalnızca taksitli avansta eklenmektedir.

Nakit çekim ücreti, çektiğiniz nakit avans tutarının %3,75+ 9 TL olarak belirlenmiştir. Son ödeme tarihine kadar borcunuzu ödemezseniz çekmiş olduğunuz  tutara günlük faiz işleyecektir. Nakit avans çekimlerinde erken kapatma ya da borcun bir kısmını kapatma talebi için yine de işlem ücreti ödersiniz. Faiz işlemeye devam eder. Ödemenin belirli bir kısmının yapılması halinde, kalan miktara nakit avans faiz oranı yansıtılır. Nakit avans çekilen gün herhangi bir kısmi kapatma ya da borcun tamamını kapatma gibi bir durum söz konusu olmaz. Döviz çekilirse TL cinsinden geri ödeme gerçekleştirilir.

Yine Garanti Bankası’ nda da geçerli olan bir kural olmakla beraber 1 takvim yılı içerisinde 3 kez borcun asgari tutarını ödemezseniz kartınız borcunuz ödenene kadar kullanıma kapatılacaktır. Garanti Bankası’ nın nakit avans üst limiti 6 bin TL’ dir. Ancak her müşteri kart limitine göre çekim yapabilecektir.

Ayrıca bankadan taksitli nakit avans da kullanabilirsiniz. Alt limit 500 TL’ dir. Vade miktarı 5 ay ile 12 ay arasında değişmektedir. Faiz oranı %1,79′ tır. Detaylar.

Akbank Nakit Avans

Akbank’ ın kredi kartı ürünü olan Axess Card’ a sahipseniz nakit avans kullanabilirsiniz. Yalnızca banka ATM’ lerinden değil sms aracılığı ile de nakit avans çekebilirsiniz. ”NA” boşluk kartınızın son hanesi ile birlikte talep ettiğiniz tutarı yazarak ”5990”‘ a kısa mesaj göndererek nakit avans başvurusunda bulunabilirsiniz. Faiz oranı %1,59′ tır. Ayrıca % 3.75 + 9 TL​​’ de nakit avans ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Ayrıca bankadan taksitli nakit avans da alabilirsiniz. Alt limit 200 TL’ dir. Üst limit ise 15 bin TL olarak belirlenmiştir. Vade miktarı 8 ay ila 12 ay arasında değişmektedir. Akbank taksitli nakit avansınızı hemen alabilir ve acil finansman ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Detaylar.

Vakıfbank Nakit Avans

Vakıfbank kredi kartı ürününe sahipseniz, bu kredi kartınız ile nakit avans çekebilirsiniz. Worl Card sayesinde kısa süre içerisinde finansal ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. En güzel yanı ise günün her saatinde para çekebilmeniz. İster banka ATM’ lerinden, isterseniz diğer bankaların ATM’ lerinden para çekimi yapabilirsiniz. Acil nakit sıkıntısını gidermek için telefon, internet bankacılığı ya da banka şubelerine taleplerinizi iletebilirsiniz.

  • Nakit avans günlük çekim üst limiti 1. 500 TL
  • Ticari kartlar ya da tarım kartları için ise 3. 000 TL‘ dir.

Nakit avans alt limiti ise 500 TL’ dir. Taksitli nakit avans kullanmak isteyenler için banka 6 ay vade sunmaktadır. Limiti yeterli durumda olan müşteriler kullanabilmektedir. Faiz oranı 1,79′ tır. Taksitli işlemlerde yukarıda belirttiğimiz formül uygulanmaktadır. Kredi Kaynak Destekleme Fonu %15, Banka Sigorta Muamele Vergisi %5′ tir. Ticari kartlarda %7,5 + 5 işlem ücreti de talep edilmektedir. Belirlenen taksit tutarından daha az ödeme yapılması durumunda alışveriş faiz oranı da taksit tutarına eklenecektir.

Nakit avansta bilinmesi gereken konu 1 yıl içerisinde 3 kez borcunuzun asgari tutarından az ödeme yapmanız durumunda borcunuzun tamamı bitene kadar kartınız limit artırımına ve nakit avans çekimine kapatılmaktadır. Yani yıl içerisinde asgari tutarların altında sadece 2 kez ödeme yapabilirsiniz. Yoksa kartınız kullanıma kapatılır. Nakit avans taksitleri kredi kartı ekstresine yansıtılmaktadır. Vade tarihinden daha evvel borcunuzu kapattığınızda, vadesi geçen borçlar için faiz tutarının geri ödemesi yapılmayacaktır. Aynı gün borç kapatma işlemi de kural gereği yapılamamaktadır.

Yapılan bir düzenleme ile birlikte nakit avans işlemlerinden 14 gün içerisinde vazgeçilebilmektedir. Taksitli nakit avansta borçların hepsini kapatabilirsiniz ya da vadesi gelmemiş bir taksiti erken ödeyebilirsiniz. Bu durumda banka tarafından indirim uygulanması söz konusu olacaktır.

Vakıfbank hesaplama aracı ile vade ve tutar belirleyerek geri ödeme planını görebilirsiniz.

Tabi nakit avans çekmek yerine, kart limitlerinizi de artırabilirsiniz. Banka bu talebinizi kabul etmezse de ikinci kredi kartı ürününe sahip olabilir ya da ek kart alabilirsiniz. Aynı bankadan birden fazla kredi kartı alabilir, avanslarınızı buralardan çekebilirsiniz.

Nakit avansı kredi kartı ürününe sahip olduğunuz bankaların ATM’ lerinden kullanabilirsiniz. Faiz oranı alışveriş faiz oranı olmakla birlikte, taksitlendirme yaptığınızda çok fazla işlem ücreti ve ek maliyet ödemek durumunda kalırsınız. Şayet ihtiyacınız çok acilse ve kısa vadede geri ödeme yapacaksanız sadece işlem ücreti ve faiz ödeyeceğinizden nakit avans kullanabilirsiniz. Yani doğru zamanda doğru hamleyi yapmak gerekiyor. Uzun vadede geri ödeme yapacaksanız nakit avans değil, ihtiyaç kredi kullanınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.