Mahkumlar Kredi Çekebilir mi? (Denetime Çıkan veya Açık CİK)

05.01.2023
Mahkumlar Kredi Çekebilir mi? (Denetime Çıkan veya Açık CİK)

Ülkemizde bulunan kamu ve özel kuruluşlu bankalar krediye ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın yanında olarak dönem dönem düzenlemiş oldukları avantajlı kredi imkanları ile bir çoğumuzun yarasına merhem olmaktadır. Fakat bir çok banka kredi talebinde bulunan vatandaşlarımızın belli başlı şartlara uyum sağlıyor olması gerektiğini öne sürmektedir ve bankaların şartlarına uyum sağlayan vatandaşlarımız ise talep etmiş oldukları kredilerden yararlanabilmektedir. Tüm bu açıklamaların ardından sizler ile bugün Mahkumlar kredi çekebilir mi? adlı başlığı inceleyerek bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Hükümlü Tutuklu Kısıtlaması

Son zamanlarda dikkatleri çeken konuların başında yerini alan mahkum kredileri hakkında toplamış olduğumuz bilgiler dahilinde bir çok hüküm giymiş olan vatandaşımızın tahliyesinden sonra kredi çekme imkanlarının olduğu doğrudur. Bu konu kafaları biraz karıştırmış olsa da son yapılan kanuni düzenlemelerin ardından hüküm giymiş olan vatandaşlarımızın da kredi imkanlarından yararlanması mümkün olacaktır.

Mahkumlar Kredi Çekebilir mi
Mahkumlar Kredi Çekebilir mi

Bir çoğumuz mahkumlara ön yargı ile yaklaşarak onlar hakkında kesin ve kati karar vermişizdir. Bu sebeple de eski hükümlü veya hüküm giymiş ve tahliye edilmiş olan vatandaşlarımızın iş bulması çok zor olduğu için ve hiç bir gelire sahip olmadıklarından dolayı mağdur durumda kalmış olmaları göz önünde bulundurularak devlet bu konu hakkında bir düzenleme yapmış ve iş kurmak isteyen mahkumlara veya eski hükümlülere kredi çekme hakkı tanımıştır.

 İşkur eski hükümlü hibe desteği projesi hakkında detaylı bilgi edinerek siz  de bu uygulamadan yararlanabilirsiniz.

Denetimdeki Hükümlü Kredisi Nedir?

Başbakanlık tarafından düzenlenmiş olan Sosyal riski azaltma projesi adı altında yürürlüğe girmiş olan mahkum kredisi bir diğer adı ise hükümlü kredisi olan ve bankaların iş kurmak isteyen mahkumlara vermiş olduğu kredi sayesinde çok sayıda eski hükümlü kendi iş yerini kurarak geçimlerini sağlayacaklardır. Bu kredi türünden yararlanmak isteyen hükümlülerin Başbakanlığın sosyal riski azaltma projesine başvuru yapmaları gerekmektedir. Kredi başvurusu yapmadan önce iyi bir iş planı çıkararak gerekli olan tüm bilgileri not almanızda fayda görüyoruz. Bu sayede maliyetini net bir şekilde hesaplayabilir ve gerekli olan sermayeyi ortaya çıkartabilirsiniz. Mahkum kredisinden yararlanmak isteyenlerin uyması gereken şarlar aşağıdaki başlığımızda yer alacaktır.

Srap Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Srap kredisi bir diğer adı ile mahkum kredisi çekmek isteyen vatandaşlarımızın uyması gereken belli başlı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlara uyum sağlayan hükümlüler talep etmiş oldukları kredi imkanlarından yararlanabilecek ve kendi iş yerlerini kurabileceklerdir. Peki hükümlülerden istenen bu şartlar nelerdir?

 • 1990 modelin üzerinde bir taşıta sahip olmamanız gerekmektedir.
 • Üzerinize kayıtlı herhangi bir menkul veya gayrimenkule sahip olmamanız gerekmektedir.
 • Ustalık belgesine sahip olmanız gerekmektedir.
 • Bağ-kur, SGK veya Emekli Sandığından sigortalı olmamanız gerekmektedir.
Srap kredisi başvuru şartları nelerdir?
Srap kredisi başvuru şartları nelerdir?

Yukarıda saymış olduğumuz maddelere uyum sağlıyorsanız eğer Srap projesinden yararlanmanız mümkün olacaktır.

Mahkum Kredisinin İşleyişi Nasıldır?

Sosyal riski azaltma projesi ile imzalanan mahkum kredilerinin de diğer krediler gibi belirli bir işleyişi bulunmaktadır. Bu kredi türünün işleyişi şu yönde olmaktadır. Srap kredisini çeken hükümlü krediyi çektiği tarihten iki yıl sonra geri ödeme yapmaya başlayacaktır. Bankalar bu kredi türü için 8 yıl vade imkanı sunmaktadır. Banka tarafından onaylanan kredi tutarı size nakit olarak verilmemektedir. Kredi aşamasında hazırlamış olduğunuz iş projesinde yer alan ve iş yerinizde kullanılması gerekli olan makine ve teçhizatlarına alınarak size verilmesi ile kredi talebiniz yerine getirilmiş olmaktadır.

Sıradan vatandaşların yaşantılarını düzene koymak adına verilen krediler ve hibe destekleri hayatlarını devam ettirmeleri adına hükümlülere de sağlanmaktadır.

Eski mahkumlara kredi veren bankalar var mı? Sorunuzun yanıtı içeriğimizde.

YORUMLAR

 1. Ali Çelik dedi ki:

  Acil kredi

 2. Mehmet Burak URAZ dedi ki:

  Daha detaylı bilgi ve başvuru formu alabilirmiyiz

 3. Umut dedi ki:

  Şuanda covid 19 iznindeyim ihtiyacım var

 4. hataplı hüseyin can dedi ki:

  nakit kredi cekme imkanı ne