Mikro Kredi Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

05.01.2023
Mikro Kredi Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Mikro kredi nasıl alınır? Kimlere veriliyor? Şartları Nelerdir? Hangi işleri yapmak gerekir? Aynı mahallede ikamet eden ve iş kurmak amacıyla bir araya toplanan 5 bayana ve ev hanımlarına çeşitli kuruluşlar tarafından verilen küçük çaplı krediye mikro kredi adı verilmektedir. Akbank mikro kredi vermektedir. Antalya, İstanbul gibi illerde mikro kredi sayesinde para kazanan pek çok vatandaş bulunmaktadır. Mikro kredi öğrencilere verilmez. Bu kredi yalnızca ev hanımlarına verilmektedir. Dilerseniz bu kredi için gereken şartları, evrakları ve başvuru aşamalarını inceleyelim.

Mikro Kredi Nedir? Nasıl Alınır?

Asıl olarak 1976 yılında Bangladeş’te başlayan mikro kredi yoksullukla mücadele için başlatılmış bir sistem olarak hayatımıza giriş yapmıştır. Mikro kredi sisteminin başlamasının temel amacı yoksulluğun ve dar gelirlilerin sayısının azalmasıdır mikro kredi projesi özellikle de kadınlara yönelik bir oluşturulan bir projedir. Mikro kredi sistemi fonlar ile finanse edilmektedir. Özel sektör ve devlet tarafından fonlar ile finanse edilen mikro kredi iş kurmak isteyen dar gelirli kadınların iş fikrini hayata geçirmeleri için oluşturulan kredi fonlama sistemidir. Mikro kredi ile iş kurmak isteyen kadınlara para tahsis edilmektedir. Tahsis edilen para da mikro krediden yararlanan kadınların haftalık olarak paralarını geri ödemesi ile finansörlere geri kazandırılmaktadır.

Kamu veya özel bankaların mikro kredi ile alakalı kredi yoktur. Bankaların verdiği küçük miktarlı krediler nedeniyle  ev hanımlarına mikro kredi veren bankalar denilmektedir.

Mikro Kredi Kimlere Verilir?

Mikro kredi dar gelirli ev kadınlarını kendi işlerine başlatıp aile bütçelerine katkıda bulunmalarını sağlamak için geliştirilmiş bir sistemdir. Bu sistemde kadınlara mikro kredi olarak verilen 100 lira ile bin lira arasındaki parayı mikro krediden alıp, 3 günlük bir eğitimden sonra hemen bu parayı bir hafta içinde alıp işinizi başlatabilirsiniz. Mikro kredi ile kadınlara kefilsiz, koşulsuz ve şartsız olarak bin liraya kadar nakit para finanse edilmektedir. Mikro kredi almak için tek gereken şey aynı semtte oturan 5 tane kadın arkadaş olarak bir araya gelmeniz istenmektedir. Bir siz artı 4 kadın toplamda 5 kişi ile birlikte ekip kurarak mikro kredi finanse eden kuruluşa başvuru yaparak kefilsiz koşulsuz şartsız kredinizi alabilirsiniz.

Mikro Kredi Nedir? Kimlere Verilir?
Mikro Kredi Nasıl Alınır?

Toplamda 5 arkadaş kadın bir araya gelerek her biri biner liraya kadar ilk sermayeyi alabilir, parayı aldıktan sonra isteğe bağlı olarak isterlerse ayrı ayrı yapmak istediğiniz işleri yaparak, isterse beraber yapmak istedikleri işleri biraraya gelerek cesaretle kararlılıkla yapmaları amacıyla mikro krediden yararlanabilmeleri için gerekli finansman desteği sağlanmaktadır. Mikro Kredi veren Kaymakamlık hakkında bilgi için tıklayın!

Bayanlara Mikro Kredi Desteği

Mikro krediyi almak işin en zevkli tarafıdır. Aynı semtte oturan 5 kadın biraraya gelerek mikro kredi merkezini arayarak yapmak istediğiniz işi yetkililere anlatmak suretiyle mikro kredi başvurusu yaparak ilk sermaye olan 100 lira ile 1000 lira arasında ilk sermaye alınabilmektedir. Mikro kredi şartları yaparken istenilen işi anlatıp mikro kredi veren kuruluşun güvenini kazanınca, şartsız koşulsuz kefilsiz olarak sadece karşılıklı güven ile paranızı alabilirsiniz. İlk sermaye hemen bir hafta içinde verilmektedir. Mikro krediye başvuran kadınların dar gelirli olduğunu belirtmek için bir belgeye ihtiyaç yoktur. Mikro kredi sisteminde zaten sistem öyle çalışıyor ki eve görüşmek için gelen gözetimciler hem mikro krediyi almak isteyen kadınları dinliyor hem de oturulan evin durumuna bakarak kişinin dar gelirli olup olmadığını anlayarak belgesiz olarak krediyi finanse ediyorlar. Mikro kredi sistemine başvuruda bulunan kadınları dinleyerek komşularından da kişinin yapmak istediği işi dinleyerek tamamen insani duygu ve gözlemler ile karşılıklı güvene dayalı bir sistem işletilmekte ve dar gelirli kadınların iş sahibi olmaları için para finansmanı sağlanmaktadır. Mikro kredi alınırken bir belge ve bir kayıt gerekmiyor. Genelde aynı mahallede oturan insanların yaşam koşulları beş aşağı beş yukarı birbirine benzer nitelikte olduğu için aynı mahallede oturma şartı da sırf bu yüzden koyulmuştur.

Aynı semt ve mahallede oturan 5 bayan arkadaş bir araya geliyorsunuz mikro krediden para almak için hazırsınız ama ne zaman hazırsınız dar gelirliyseniz, çünkü dar gelirli kadınlara öncelik veriliyor, ikinci olarak da yapmak istediğiniz bir iş var ise mikro krediden kolaylıkla yararlanabiliyorsunuz. Mikro Kredi Nasıl Alınır? Genel Müdürlüğü İletişim Bilgileri

Ev Hanımlarına Mikro Kredi Şartları Nelerdir?

Mikro krediden ilk sermaye parasını alarak iş kuran yoksul kadınların sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Mikro krediden para alıp iş kuran çoğu kadın kazandığı para ile evini geçindirmeye başlamışlardır. Dolayısıyla sistem sorunsuz bir şekilde işlemekte ve yoksul kadınlara iş kazandırmaktadır. Yoksul kadınlar mikro kredi ile ne tür işler kurmaktadır? Öncelikle kadınların el yatkınlıklarının yani bir becerisinin olması lazımdır. Beceri deyince hemen dolma yapmak, ütü yapmak ilk akla geliyor. Kadınların el becerileri sadece bunlar ile kısıtlı değil o kadar çok iş başlatıyorlar ki bu kadınlar bunlardan bazılarına örnek vermek gerekirse; örneğin yoksul kadınlar mikro krediden ilk paralarını alarak terzilik yapıyorlar, manav açıyorlar, bisiklet dükkanı, tuhafiye, lokanta, boyacılık, inek bakıcılığı, halı dokuma gibi türlü türlü işleri yapmaktadırlar.

Ev Hanımlarına Mikro Kredi Şartları Nelerdir?
Ev Hanımlarına Mikro Kredi Şartları Nelerdir?

Bayanlar Mikro kredi ürünleri elden ödenen 1.000-3.000 TL. ücretten ibarettir.

Mikro kredi telefon kampanyası ise daha önce başlatılan ancak henüz devam etmeyen bir kampanyadır.

Mikro kredi ile iş yaparken biraz farklı ve yaratıcı iş fikirlerini hayata geçirmek lazım, sadece ben yemek yaparım, elimde sadece dikiş gelir nakış gelir demek yerine farklı iş kollarında işyeri açmak gerekiyor. Mikro kredi alan kadınlarımızın yaptığı işlerin çerçevesi gerçekten çok büyük, kadınlarımız mikro kredi alarak tatlıcılıktan, iç çamaşır satışına kadar bu yelpazede iş kollarını yapabilmektedirler.

Mikro Kredi Nereden Alınır?

 • KADEV; Bekar Sokak No.17 Beyoğlu-İstanbul TEL: 0212 292 26 72
 • Türkiye grameen mikro finans programı; Kaptan paşa Sokak No: 29/5 Gaziosmanpaşa ANKARA Telefon:  Numarası 0312 436 90 90
 • İsrafı Önleme Vakıfları: Büyükesat Mahallesi, Kaptanpaşa Sk., 06700 Çankaya/Ankara Tel: 03124369090

Mikro Kredi Nasıl Geri Ödenir?

Mikro kredi alan kadınlar birbirlerine destek olmaktadırlar. Birbirlerine müşteri olarak kendi aralarında birbirlerine destek olarak işlerini yürütüyorlar. Mikro kredi alan kadınlar birbirlerinden alışveriş yapma imkanı sunarak birbirlerine destek olma imkanı da sunmaktadır.

Mikro kredi de ilk aşamada kadınlara 100 lira ile 1000 lira arasında işinizi kurmanız için ilk para verilmektedir. Mikro kredi veren kuruluş paranın geri ödemesini ise her 100 lira için haftalık olarak iki buçuk lira istemektedir. Yani verilen her 100 lira için geri ödeme olarak haftalık 2.5 lira evinize gelip tahsil edilme yoluyla geri ödenmektedir. Eğer 1000 lira alındıysa bu durumda 25 lira haftalık olarak alınmaktadır. Mikro krediyi geri ödemezseniz ne olur? Mikro krediyi genellikle geri ödeyemeyen olmamaktadır.

Kadınlar kulübü sitesinden mikro kredi ile ilgili birçok paylaşım bulabilirsiniz. Yüzde yüze yakın herkes geri ödemeleri kolaylıkla yapabilmektedir. Çünkü ilk başta verilen 3 günlük eğitim, samimiyet, kararlılık, istek, cesaret tüm bunlar birleştiği zaman 5 kadınla birlikte oluşturduğu hem cesaret hem kararlılık ile mikro kredinin de yardımlarıyla bu sistemde ger ödemeler yüzde yüze yakın bir başarı ile devam etmektedir.

YORUMLAR

 1. Gülhan Yitmez dedi ki:

  Ben ev hanımıyım mikro Kredi desteği almak istiyorum ilginize

 2. Sema dedi ki:

  Tek neden alamıyoruz beş kişi bulmak çok zor sadece birey olarak boyle bi kredi verilemiyomu acaba

 3. Serpil Hazır dedi ki:

  Ben kuaför salonu icerisinde sauna düsunüyorum kuaför salonu acmak klasik bir calıßma ama icinde artılar varsa niye banal bulunsunki sauna masaj sac bakımı dahil bir dükkan acma düşunceme mikro kredi onay verirmi

 4. Fatma dedi ki:

  5 kadın nereden bulucam devlet niye tek kişiye veya 2 kişiye vermiyor Micro krediyi

 5. Ayşe örer dedi ki:

  Ben onyıldır çeşitli firmalarda aşçılık yaptım şuan halazırda çalışıyorum aşçıyım mikro kredi alıp kendi işimi yapmayı istiyorum