Kaymakamlık Kredisi Nasıl Alınır? (15 Bin Lira Faizsiz)

05.01.2023
Kaymakamlık Kredisi Nasıl Alınır? (15 Bin Lira Faizsiz)

Devletin kadınlara, girişimcilere, ev hanımlarına verdiği faizsiz kredi, iş kurma destekleri ve yardımları devam ediyor. Geri ödemesiz hibe destekleri belirli bir program dahilinde verilirken Kaymakamlık 15 bin lira faizsiz işyeri açma kredisi veriyor. Ev hanımlarına verilen destek bu programdan ayrı olup, Sydv tarafından sağlanmaktadır. Peki Kaymakamlık işyeri açma yardımı nasıl alınır? Şartları nelerdir? Kimler Başvuru yapabilir? İşte ayrıntılar..

Kaymakamlık İşyeri Açma Yardımı

İlçelerde ikamet eden vatandaşlarımız için Kaymakamlık kredisi verildiği, Valiliklerden veya kaymakamlıktan kredi desteği sağlandığına ilişkin haberleri duymuş olmalısınız. Asıl olan şu ki, Devlet kurumlarının hiçbirinden herhangi bir destek programı haricinde kredi desteği verilmez. Kaymakamlık kredisi adı verilen destek, Sosyal Hizmetler Müdürlüğünce yapılmakta olan yardımlardan ibarettir. Bu kapsamda maddi desteğe ihtiyacı olanlar bu birimlere başvuruda bulunabilir. 2 Memur kefil getiren kişilere 15 bin liraya kadar işyeri açma kredisi verilmektedir.

Kaymakamlık Faizsiz İş Kurma Kredisi Veriyor mu?

Ülkemizde bulunan bazı kaymakamlıklarca Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ na bağlı olarak faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü tarafından verilen desteklere aracılık edilmektedir. Sosyal Yardımlaşma Vakıfları Kaymakamlık bünyesinde hizmet verdiğinde, bu krediye de Devlet Kaymakamlık Kredisi adı verilmektedir.

Kaymakamlık Faizsiz İş Kurma Kredisi Veriyor mu
Kaymakamlık Faizsiz İş Kurma Kredisi Veriyor mu

Kaymakamlık İşyeri Açma Kredisi Nasıl Alınır?

 • İlk şart olarak vatandaşın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında dosya açması gerekmektedir.
 • Dosyası mevcut olan vatandaş Kaymakamlık İşyeri Açma Kredisi talebinde bulunmalıdır.
 • Esnaf olmak isteyen vatandaşın yapmak istediği işle ilgili, daha önceden almış olduğu belge veya sertifikaları varsa, bu belgelerini de talebine ek yaparak sunmalıdır.

Kişinin kaymakamlık kredisi talebinde bulunduğunda, bir proje hazırlaması ve proje içeriğinde satın almak istediği malzemeleri listelemesi ve bu liste dahilinde, 3 ayrı firmadan demirbaş ve diğer ürünlerin alımı için fiyat teklifi hazırlaması ve bu teklifleri de talebiyle birlikte sunması gerekmektedir.

Devletin verdiği faizsiz işyeri açma kredisi dönem dönem verilmeye devam etmektedir. Ayrıca düşük faizler ile bankalar tarafından verilen kredilere de  başvuru yapabilirsiniz. Örneğin QNB Finansbank tarafından 120 ay vadeli olarak verilen işyeri açma kredisi ilk 3 ay ödemesiz olmaktadır.

Kaymakamlık kredisi adı verilen destekte, Bakanlık tarafından 15.000 TL işyeri açma kredisi desteği sağlanmaktadır. Bu kapsamda kişinin kurmak istediği işyerinin maliyetinin 15 bin liradan fazla olmaması esası aranır.

Kaymakamlık kredisi talebini sunan vatandaştan gerekli evrakların ve belgelerin tamamlanması istenecektir. Tüm evraklarını hazırlayan vatandaşın kaymakamlık kredi başvurusu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf Mütevelli Heyetine arz edilecek ve inceleme bu heyet tarafından yapılacaktır.

Mütevelli heyetince kaymakamlık işyeri açma kredisi talebi uygun görülen girişimcinin evrakları ve projesi  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğüne gönderilecektir.

Genel Müdürlük tarafından kişinin projesi belirli bir zaman zarfında incelenecek ve incelemeyi müteakiben uygun görülmesi durumunda destek sağlanacaktır.

Projesi uygun görülen girişimci, işyerini açmak istediği dükkanı kiralayacak ve SYDV tarafından işyerine malzeme alımı için 15 bin lira kaymakamlık işyeri açma kredisi desteği sağlanacaktır.

Kaymakamlık İşyeri Açma Kredisi Şartları Nelerdir?

 • Kişinin 18 yaşını tamamlamış ve fiil haklarına sahip olması,
 • Başvuru sahibinin proje hazırlaması ve başvuru dilekçesi ile birlikte SYDV’na evraklarını teslim etmesi,
 • Projesinde belirttiği iş ile ilgili daha önceden aldığı eğitim veya tecrübeleri var ise, bunları belgeleyerek sunması,
 • 15 Bin Lira işyeri açma kredisi geri ödemeli destek olduğundan, kredi alabilmesi için halen görevde olan 2 adet kamu personeli kefil getirmesi gerekmektedir.
Kaymakamlık İşyeri Açma Kredisi Şartları Nelerdir
Kaymakamlık İşyeri Açma Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

Kaymakamlık İşyeri Açma Kredisi Geri Ödeme Planı

Destek toplamda 15 bin liraya kadar verilmekte olup, bu kredi 1 yıl boyunca geri ödemesizdir. Yani faizsiz olarak verilen destekten yararlanan vatandaş, 12 ay boyunca geri ödemeye yapmayacaktır.

1 yıl sonunda ödemeye başlayan iş kurma yardımı 48 ay (4 sene) boyunca aylık eşit taksitler halinde geriye ödenecektir.

 • 15.000 TL kredi çeken girişimci 48 x 312,5 TL ödeyecektir.
 • Toplam geri ödeme miktarı 15 bin lira olup SYDV desteği olduğundan faiz alınmamaktadır.

Faizsiz olarak alabileceğiniz bu kredi ile işletmenizin finansman ihtiyaçlarını karşılayabilir ve işletmenizin en kırılgan olduğu dönemde geri ödeme yapmayarak işlerinizi toparlayabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Kimlik fotokopisi
 • Başvuru dilekçesi
 • İş projesi
 • 3 farklı firmadan alınan fiyat araştırma mektupları
 • Kefillerin onay evrakları

İş Kurma Kredisi Veren Bankalar

 • Halk Bankası
 • Akbank
 • Ziraat Bankası
 • Vakıflar Bankası
 • TEB
 • İş Bankası
kaymakamlik-işyeri-açma-kredisi-yardımı
Kaymakamlık Faizsiz İşyeri Açma Kredisi Şartları Görseli

Devletin Verdiği Faizsiz Kredi ve Destekler

İşyeri açmak isteyen girişimcilere:

 • KOSGEB tarafından girişimciler desteklenmeye devam etmektedir.
 • Kaymakamlıklar 2 memur kefil getirene 15 bin lira destek sağlamaktadır.
 • Kendi işletmesini kurman ve tarımsal faaliyetlerde bulunmak isteyenlere Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hibeler verilmeye devam etmektedir.
 • İŞKUR tarafından işyeri açmak isteyen eski hükümlü ve engellilere 35 bin lira hibe ödenmektedir.

Kaymakamlık kredisi, SYDV bütçe olanağından karşılanmakta olup, genelde destek verildikten sonra geri alma süreci tamamlandığında toplanan para yeniden verilmesi esastır. Ancak tüm ilçelerimizde bu destek yoktur.

Şuan itibariyle Kaymakamlık teşvik kredisi, kadın destek yardımı, ev hanımlarına özel kredi ve vakıf hibeleri bulunmamakta olup, aylık yapılan fakirlik yardımları haricinde verilen tek destek budur. Yeni iş kurana devlet desteği verilecek.

ÖNEMLİ: Bu kredi Türkiye’de bulunan her kaymakamlık tarafından verilmemekte olup, Sosyal Yardımlaşma Vakıflarının bütçe olanaklarına ve düzenledikleri teşviklere göre verilir. Örneğin Sincan Kaymakamlığı tarafından verilirken, Ödemiş Kaymakamlığınca verilmeyebilir. Bu sebeple bağlı bulunduğunuz kaymakamlıklardan detaylı bilgi almanız gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.