Devletin Verdiği Faizsiz İşyeri Açma Kredisi (100 Bin TL.)

04.01.2023
Devletin Verdiği Faizsiz İşyeri Açma Kredisi (100 Bin TL.)

İşyeri açmak isteyen gençlerimize birçok banka tarafından işyeri açma kredisi verilmektedir. Esnaflarımız içinde yeni bir bayilik almak, dükkanı büyütmek, küçük işletmelerinin kapasitelerini büyütmek, bankaların işyeri açma finansmanları sayesinde mümkündür. Finans kuruluşları bu kredilerin adına “KOBİ” adını verirler ve eğer başvuru sahibinin Vergi Mükellefliği söz konusu ise, dükkan açma kredisi yerine işletme esnaf kredilerini kullandırırlar. Bu içeriğimiz de, basit usulde vergi ödeyen esnaflar, limited ve anonim şirketleri ile deftere tabi esnaf için para kaynakları yer almaktadır.

Bankalara başvurmadan önce, bir miktar Devlet hibesi almak fena olmaz. Elinizde hiç paranız yok ise, birçok girişimcinin yaptığı gibi, sizde Devlet Destekli İşyeri Kredilerini inceleyebilirsiniz. İkamet ettiğiniz yerde bulunmakta olan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından yeni hayata atılan gençlerimiz için ücretsiz eğitimler verildiği gibi, bu eğitimlerin sonunda başarılı olanlara 60 bin liraya kadar geri ödemesiz işyeri desteği de söz konusudur. Hiç paranız olmadan, tedarikçilerle anlaşma sağlayarak Devlet hibe ödemesinin arifesinde aldığınız ürünleri ödeme konusunda fikir birliğine varabilirsiniz, sermayesiz işyeri açabilirsiniz.

İşyeri açma kredisi veren bankalar
İşyeri açma kredisi veren bankalar

Eğitim Şart!

Devletten bu hibeyi almak isterseniz eğer, güncel 2023 yılı kurs tarihlerini takip ederek, KOSGEB isimli kuruluşa başvurmanız şarttır. Kurs tarihlerini incelemeniz sonucunda, anlaşmalı kuruluşların başvuru numaralarını arayarak, başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Kurs tarihleri linkine tıklayarak 2023 yılı içinde başlayacak olan kurslar hakkında bilgi alabilir ve katılım sağlayabilirsiniz.

Türkiye’de hizmet veren yerli ve yabancı tüm mevduat bankalarından iş kurma desteği almak mümkündür. Bu kredi desteğinden yararlanmak isteyenler, eğer vergi mükellefi iseler KOBİ Bankacılığı, henüz vergi tabi değillerse Bireysel Bankacılık yetkilisine başvurabilirler. Kurulacak işletme için gerekli olan sermayenin miktarı, geri ödeme planı, başvuru sahibi işletme veya kişinin KKB puanlaması bankalar için önemli hususlardır. 20 bin liraya bayilik alınarak bir iş kurulabildiği gibi, 500 bin liraya bir büfede satın alınabilir. Banka krediyi verirken, kişinin ödeme gücünü ve taahhüdüne göre gerekli evrakları ve belgeleri belirleyerek aylık, 3 aylık veya yıllık ödeme planlarını hazırlamaktadır.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası KOBİ Bankacılığında lider bir kuruluş olmakla beraber, kendi işlerinin sahibi olmak isteyen, gençlerimize, ev hanımlarına, işsizlere ve ek iş yapmak isteyenlere her türlü finansman desteğini sağlamaktadır. Ziraat’ten işyeri kredisi almak için, çektiğiniz parayı geri ödeyebileceğinizi ispatlamanız ve aylık belirli bir gelirinizin olması gerekmektedir. Bu illa ki, bir iş yerine ait maaş bordrosu olmayabilir. Aylık kira gelirleri veya evrak üzerinde ispatlanabilen tüm gelirleri olan kişiler bankadan kredi alabilirler. Esnafa nefes kredisi veren bankalar isimli içeriğimizi inceleyerek 2023 yılında verilmesi planlanan nefes kredisi ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Devlet destekli işyeri açma kredisi
Devlet destekli işyeri açma kredisi

İpotek Tesisi

Yukarıda varsayılan envanterlerin hiç birine sahip olmayan kişiler, üzerine kayıtlı olan taşınmaz gayrimenkullerini ipotek ettirerek, iş kurma kredisi çekebilirler. Bunun için banka taşınmazlarınıza bir eksper gönderir ve malın değerinin tespiti yapılır. Bu işlem sonrasında, Örneğin; Taşınmazınız 200 bin lira değere sahipse, işyeri açmak için 100 bin lira tutarında, yani eksper oranının yüzde 50’sine kadar iş kurma kredisi çekmenize izin verecektir.

Vakıfbank

Eğer açacağınız dükkan için işyeri kiralama yerine, dükkanı satın almak isterseniz Vakıflar Bankası doğru adresiniz. Banka her ay veya standart bir şekilde gelirleri olanlar için bireysel iş kurma kredileri vermektedir. Tabi bu krediler, Ticari KOBİ Kredilerinden hariçtir. Eğer KOBİ iseniz, KOBİ Bankacılığına başvurmanız gereklidir. İkinci bir şart olarak kredi notunuzun düzgün olmasıdır. Eğer icralık, avukatlık bir durumunuz var ise, işiniz zor. Banka işyeri açma kredisi verdiği kişilere başlangıçta hayat sigortası yapmakta ve bu sigorta her yıl yenilenmektedir. Eğer amacınız dükkan satın almaksa alacağınız dükkanın %75’i oranında krediniz Vakıflar Bankasında..

Bu sayfayı ziyaret ederek faiz hesaplama ve başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Halk Bankası

Esnaflarımız en çok Halkbank tarafından desteklenmektedir. Ziraat Bankası nasıl çiftçiye ve tarımla uğraşanlara destek veriyorsa, esnafın desteği de Halkbank’tadır. Halkbank Türkiye’de esnafa sıfır faizli kredi veren tek Devlet bankası olma özelliği taşımaktadır. Çünkü, 3 kategori de belirlenmiş olan kriterleri yerine getiren gençlerimiz sıfır faizli işyeri kurma kredisi alabilirler. Halkbank işyeri kredileri şunlardır;

 1. Eskimiş ve kaybolmaya yüz tutmuş olan sanatları icra eden gençlerimiz için sıfır faizli iş kurma kredisi,
 2. KOSGEB’den onay alabilen, projesi kabul görmüş kişiler için destekler,
 3. 3 yıllık Ustalık Belgesine sahip olan kadın, erkek, genç, yaşlı tüm Ustalarımız için faizsiz kredi verilmektedir.

Eğer bu şartlara durumunuz uyuyor ise, gerekli evrakları ve belgeleri hazırlayarak, acilen Halkbank şubelerine başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz.

Gerekli Evraklar ve Belgeler Listesi

Dükkan açmadan önce Belediye Başkanlığı, Vergi Dairesi, Esnaf veya Ticaret Odaları, Kooperatifler kayıt için bir çok evrak talep etmektedirler. Gerekli evraklar isimli yazımızdan, bu evrakların neler olduğunu listeleyebilirsiniz. Her kuruluşun istediği belgeler, farklı kategorilerde listelenmiştir.

Belgelere ilaveten son bir husus ise, bazı işyerlerini açmadan önce ustalık belgesi istenmektedir. Ustalık belgesine sahip olmayanların Ticaret Siciline kayıt olmadan (şirket açma) dükkan açmalarına müsaade edilmez. Ustalık Belgesi isimli içeriğimiz de, hangi sektörler için bu belgelerin gerekli olduğu, basit usulden vergi ödemenin şartları yer almaktadır.

Gerekli evraklar ve belgeler
Gerekli evraklar ve belgeler

Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bankalar 2023 yılında iş kuracak kişilere verdikleri kredilerden en düşük 100 TL. civarında dosya masrafı talep ederler. Esnafkredi.net olarak tavsiyemiz, kredi başvurusu yapmadan önce hesabınızı iyi yapmanız ve gerekli olduğunu düşündüğünüz kredi miktarından bir miktar daha fazla çekerek, kenara atmanızdır. Eğer dükkanı açtıktan 2 ay sonra kapatmak istemiyorsanız, işlerin kötü gittiği günler için kenarda köşede bir miktar para bulundurmalısınız. Kredi Hesaplama işlemi yaparken mutlaka bu hususu da, göz önünde bulundurunuz.

KOSGEB ve Diğer Kurumlar

Kurum ve kuruluşların verdiği desteklerden yararlanmak için Kobi tanımına uygun olmanız gerekmektedir. KOSGEB tarafından kobi miyim? isimli formu doldurarak değişen kobi tanımına uygun olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Devlet ortalama olarak her yıl esnafımıza belirli miktarlarda faizsiz kredi vermektedir.  Kooperatif ve Halkbank Destekli 30 bin lira, KOSGEB destekli sıfır faizli kredi ödemesi yapıldı.

Öyleyse KOSGEB, TESKOMB, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank, Esnaf Kefalet Kooperatifleri ve esnaf kuruluşlarını takip ederek Devlet destekli iş kurma kredi desteklerine başvuru yapabilirsiniz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile Kaymakamlık iş kurma kredisi veriyor!

YORUMLAR

 1. Engin dedi ki:

  Bu kredi ile hayvacılk işi için lazımdır

 2. Ferhat dedi ki:

  2012 yılında aldığım KOSGEB belgesi var.İş yeri mülkiyetini satın alıp burada işletmemi kurmak istiyorum.Devlet hibesinden faydalanıp iş yerini satın alabilirmiyim.Ayrıca KOSGEB’i kullanarak faizsiz krediden de faydalanabilirmiyim?yardımcı olursanız sevinirim.

 3. Çetin türkatalay dedi ki:

  Tavuk kaz ordek gibi kanatli hayvan ureticiligi yapamak istiyorum destek bekliyorum

 4. Çetin türkatalay dedi ki:

  Isyeri açmak istiyorum test ek bekliyorum

 5. dilek dedi ki:

  özel bir yurt açmak istiyorum ve sermaye yok kredi ile yapcam vermezlermi

 6. İşyeri Açma Kredisi Veren Bankalar dedi ki:

  Bakkal açmak isterken, KOSGEB’e başvurdum. 50 bin tl. faizsiz kredi aldım. Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank hep faizli kredi veriyor. İş kurmak isteyen gençlere bence bir destek sağlanmalı. Bu iş sadece kredi vermekle olmaz.
  devlet destekli işyeri açma kredisi hesaplama işlemini ve nasıl alınır bunları bilmiyordum. vakıfbank halkbank iş kurma kredisi veren bankalar içindeymiş.
  Eğer Devletin verdiği faizsiz kredi den yararlanmak istiyorsanız KOSGEB’e başvurmalısınız.

  1. Mehmet dedi ki:

   İş yeri açmadan mı aldınız peki benim sermayem yok kredi alamaz mıyım