Ptt Asker Yol Parası Sorgulama 2023

Askerlik vazifesini yapacak olan gençlerimizin devlet tarafından ulaşım masrafları karşılanmaktadır. Askerlik yol ücretleri hesaplamaları kilometrelere göre yapılmaktadır. Usta birliğine gidiş dönüşlerde ve yine bedelli askerlikten dönerken yol parası verilmektedir.

03.01.2023
Ptt Asker Yol Parası Sorgulama 2023

Askerlik vazifesini yapacak olan gençlerimizin devlet tarafından ulaşım masrafları karşılanmaktadır. Askerlik yol ücretleri hesaplamaları kilometrelere göre yapılmaktadır. Usta birliğine gidiş dönüşlerde ve yine bedelli askerlikten dönerken yol parası verilmektedir. İnternet üzerinden askerlik yol parası sorgulaması yapılması mümkündür. Askerlik yol parası ne zaman yatar diye merak edenler içeriğimizden bilgi alabilir ve yol parası sorgulama yöntemlerinden parası yattı mı diye sorgulama yapabilir.

Bu ücretler T.C. kimlik numaralarına göre PTT şubelerine yatırılmaktadır.

Askerlik Yol Parası Nasıl Alınır?

Yaşınız geldi ya da teciliniz bitti. Eee! her Türk asker doğar! sözünden hareketle askerlik şubesi görev yerlerinizi belirledi. Bilindiği gibi askerlik acemi ve usta birlikten oluşuyor. İster acemi isterseniz de usta birlikte askerlik hizmeti yapıyor olun, vazife yapacağınız yerlere gidebilmek için devlet  tarafından gençlerimize yol parası ödeniyor. Her ailenin maddi durumu iyi değil. Üstelik askere giden gençlerin ailelerinin maddi anlamda eşit duruma sahip değil. Askerlerin bir kısmı da evli ve ailesini geçindirmek durumunda. Askerlik vazifesi ülkemizin her noktasında yapılabiliyor. Uzak yerlere çıkması durumunda ise ulaşım masrafları için paraya ihtiyaç oluyor.

Askerlik Yol Parası Nasıl Alınır?
Askerlik yol ve iaşe parası PTT aracılığı ile alınıyor.

Görev yerlerine intikal etmek için seyahat etmek gerekiyor. Devlet vatandaşlarımıza eşit şartlarda hizmet sunmak ve maddi anlamda dezavantajlı olan gençlerin mağdur olmaması adına yol parası desteği veriyor. Bu desteği bir sosyal yardım olarak düşünmemek gerekiyor. Çünkü askerlik hizmetini yapacak olan herkesin belirlenen tutar hesaplarına yatırılıyor. Birliğe katılacak olan gençlerin yemek paraları da yine devlet tarafından karşılanıyor. İster usta birliğe, isterse de usta birliğe katılacak olan gençlere bu tutarlar, mesafelere göre belirlenen tutarlarda ödenmektedir. Gençlerimizin ödemelerin nasıl yapıldığını, ne kadar yol parası verildiğini, bu tutarın hangi bankadan çekileceğini merak ediyor. Askerlik yol parası olarak bilinen bu ödemenin aslında Yol ve İaşe Bedeli‘ dir.

Askerlik Yol Ücreti Hesaplama

Askere gidecek olanlara verilen bu tutarlar yol ve yiyecek masrafları olarak iki kaleme ayrılmaktadır. Bu tutarlar birlikte ödenir. Askerlerin sevk olacakları zamanlarda askerlik şubeleri yaptıkları yazışmalar ile ücretler hakkında bilgi edinir. Daha sonra edinilen bilgiler doğrultusunda ödenecek olarak tutarın hesaplaması yapılır. Belediyeler bünyesinde bulunana birimler otobüs fiyatları hakkında bilgi alır ve edinilen bilgiler askerlik şubelerine teslim edilir. İşte bu belirlenen tutarlarda askerle yol parası ödemesi gerçekleştirilir.

İaşe bedeli 20 TL. olarak belirlenmiştir. Bu tutarın kaç gün için ödeneceği ise gidilecek olan mesafe ile doğru orantılı olacak şekilde artmaktadır. Yol ücretleri ise gidilecek olan mesafeye göre değişiklik gösterecektir.

 • 0 km ve 600 km arası için iaşe bedeli : 20 TL. (1 günlük)
 • 604 km ve 1200 km arası için iaşe bedeli : 40 TL. (2 günlük)
 • 1201 km ile 1800 km arası için iaşe bedeli : 60 TL. (3 günlük) olmaktadır.
Askerlik Yol Ücreti Hesaplama
Askerlik yol ücreti hesaplaması mesafeye göre yapılmaktadır.

Askerlik hizmeti için güvenli bir şekilde teslim olunması amacı ile devlet tarafından verilen yol parası tutarı ise mesafelere göre değişmektedir. Kim hangi mesafeye yolculuk yapacaksa belediyeler tarafından bilgi alınması sureti ile edinilen otobüs bilet fiyatlarına bu iaşe ücretleri de eklenerek askerlere ödenmektedir. Şayet birliğiniz belli ise otobüs biletlerini inceleyebilir ve iaşe bedelleri üzerinden mesafeye göre bir hesaplama yapabilirsiniz.

Örneğin İstanbul ve Bilecek arası 250 km’dir. Otobüs bileti fiyatı ise 40 TL’dir. Bu durumda 20 TL. iaşe ve 40 TL. de yol parası verilecek ve devlet tarafından T.C. kimlik numaranıza 60 TL. yatırılacak demektir. Ayrıca muhtaç durumda olan asker ailelerine yönelik olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Yardım Programı geliştirilmiş ve her ay PTT aracılığı ile 275 TL. ödeme yapılmaktadır.

Yol Ücretleri Nereye Yatıyor?

Yol ve iaşe ücretleri PTT şubelerine, askerlik hizmeti yapacak olan şahsın T.C. kimlik numarasına yatırılmaktadır. Paranın sizin adınıza yattığından emin değilseniz PTT şubelerine giderek detaylı bilgi almanız gerekmektedir. T.C. kimlik belgeniz ile size en yakın PTT şubesine giderek bilgi alabilirsiniz.

Ancak teslim tarihi yaklaşmış ve bilet alacaksınız, henüz paranız elinize geçmediyse sorgulama işlemi yapmanız gerekiyor. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan ödemeler direkt PTT şubelerine yatırılmaktadır. Bu sebeple bilgi alabileceğiniz nokta askerlik şubesi değil postane olacaktır. Şayet evraklarınız eksiksizse ve askere gideceğiniz belli olduysa bu tutar yatırılmış gerekmektedir. Bilgi aldıktan sonra şubelerden ya da PTT Matik’lerin kartsız işlem bölümünden T.C. kimlik numaranızı yazarak yatırılan tutarı çekebilirsiniz.

Yol Ücretleri Nereye Yatıyor?
Yol ve yemek ücretleri PTT şubelerine yatırılıyor.

Yol Ücretim Ne Zaman Yatar?

Geçtiğimiz yıllarda askerlik hizmetini yapacak olanlara devlet tarafından ödenen yol bedeli PTT şubelerine değil, askerlik şubelerine gönderiliyordu. İşlemlerin tamamlanmasının ardından, askerlik hizmetini nerede yapacağı belli olanlara, belirlenen tutarlarda elden ödeme yapılıyordu. Bu uygulamaya son verildi ve artık ödemeler PTT şubeleri aracılığı ile yapılıyor. Ancak yol ücretlerinin ne zaman yatırıldığı ile ilgili net bir ifade bulunmamaktadır.

Sevk tarihine kadar genel olarak bu tutarların yatırıldığı biliniyor. Ancak sevk tarihinden sonra yatırıldığı da olmuyor değil. Şayet gidiş tarihiniz yaklaşıyor ise postaneye giderek bilgi alabilirsiniz. Yol ve iaşe bedelleri askerlik hizmeti bitiminde de verilmektedir.

TSK personeliyseniz askeri personele kredi veren bankalardan kredi alabilir, hem ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, hem de uygun maliyetle konut alabilirsiniz.

Asker Yol Parası Kimlere Verilir?

Asker yol parası elbette ki herkese verilmiyor. Bu tutarlar belirli illere gidecek olan askere verilirken özellikle Doğu Anadolu Bölgesi’nde askerlik yapacak olan gençlere nakdi değil, bilet yardımı yapılıyor. 13 il dışındaki herkese yol ve yemek parası olmak üzere iki kalemde ödemeler nakden yapılmaktadır.

Uçak bileti verilen iller : 

 • Van
 • Şırnak
 • Ağrı
 • Ardahan
 • Siirt
 • Muş
 • Batman
 • Bingöl
 • Bitlis
 • Kars
 • Iğdır
 • Hakkari
 • Erzurum ‘ dur.
Asker Yol Parası Kimlere Verilir?
13 ilde askerlik görevi yapacaklara devlet uçak bileti alıyor.

Bu illerde askerlik yapacak olan gençlere devlet tarafından yol ve yemek parası verilmemektedir. Bu illere gidecek olan gençlerin güvenlik açısından ulaşımları devlet tarafından sağlanmaktadır. Çünkü uçaktan indiklerinde direkt olarak askerlik yapacakları noktalara götürülmezler. Öncelikle KTM adı verilen yerlerde toplanırlar. Burada bir süre bekledikten sonra görev yerlerine konvoylar halinde götürülerek teslim edilirler. Ancak bu illerin dışında kalan askerlerin hepsi yol ve yemek parasından yararlanırlar. Yol parası tutarları ise yukarıda belirttiğimiz gibi ikamet adresiniz ile askerlik yapacağınız il arasındaki mesafeye bağlı olarak değişmektedir.

Terhis Olan Askerlere Yol Parası Verilir mi?

Bahsettiğimiz 13 ilde askerlik yapacak olanlara dönüşte de yol parası verilmemekle birlikte uçak biletleri alınır. Diğer terhis olacak askerlere ise giderken verildiği gibi yol ve yemek parası verilmektedir. Güvenli bir şekilde evlerine dönmeleri amacı ile yol parası verilir. Terhis olmadan evvel bu tutarların askerlerin maaş hesaplarına otomatik olarak gönderilmektedir. Tam olarak bu ödeme ile ilgili de belirlenen bir tarih bulunmamaktadır. Şayet “izin hakkı kullanıldıysa” bu durumda dönüş ücreti için para ödenmeyecektir.

Bedelli Askerlere İaşe ve Yol Bedeli Ödenir mi?

Son zamanlarda gündeme bomba gibi düşen ve pek çok kişinin yararlandığı askerlik hizmeti bedelli askerliktir. 15 bin TL karşılığında 25 yaşına gelmiş gençler askerlik hizmetinden muaf olacaklardır. Bilindiği gibi bu yıl bedelli olarak askerlik hizmetlerini tamamlayacak olanların, askerlik yapacakları yerlerde 21 günlük eğitim görmeleri gerekiyor. Normal şartlarda kısa ve uzun dönem askerlik yapanlara yönelik olarak verilen yol ve iaşe parasının kendilerine verilip verilmeyeceğini merak ediyorlar.

Bedelli Askerlere İaşe ve Yol Bedeli Ödenir mi?
Bedelli askerlere de yol parası desteği veriliyor.

Bedelli askerlik yapacak olanlar da bu yol parasından yararlanabiliyor. Yukarıda belirttiğimiz gibi kendilerine verilecek olan tutarların hesaplanmasında kilometre önemli olmaktadır. Bedelli askerlik yapanlara da bu tutarların hangi tarihlerde yatırıldığı ile ilgili net bir bilgi yoktur. Yine görevlerini tam zamanlı ve kısa dönemde yapacak olan askerler gibi ödemeleri PTT şubelerine yatırılmaktadır. Şubelerden ödemelerini alabilirler.

Bedelli askerlik hizmetinden yararlanmak isteyen ancak 15 binliğe ihtiyacı olanlar bedelli askerlik kredisi alarak vatani görevlerini yapabilirler!

PTT Yol Parası Sorgulama

Askerlerin gidiş ve dönüş masraflarının karşılanması amacı ile kendilerine verilecek olan yol parası tutarları PTT şubelerine yatırılıyor. Sorgulama işlemleri PTT şubelerinden yapılabiliyor. Ayrıca ATM’lerden de kartsız işlemler bölümüne girerek sorgulama yapabilirsiniz. Postane dışında sorgulama yapılabilecek olan yerlerden bir tanesi de e-devlettir. Şayet sevk belgesi, teknik adı ile sülüs belgenizi aldıysanız bu durumda Milli Savunma Bakanlığı er sınıflandırma sonuçları ilan edilmektedir. Bu sistem üzerinden kimin nereye gideceği belli olmaktadır. İkametgah adresiniz ile hizmet yapacağınız yer arasındaki mesafe hesaplanarak size verilecek olan yol parası tutarı hesaplanmaktadır.

Bu tutar da bu sistem üzerinde yazılabilir. Ancak sistem üzerindeki bir hatadan dolayı açılan pencerede null hatası çıkabiliyor. Erlerimiz kendilerine yol parası verilmeyeceği fikrine kapılıyor. ancak böyle bir durum söz konusu değil. Çünkü bu ödeme askerlik hizmeti yapanlara devlet tarafından tanınan bir haktır. PTT şubelerine giderek detaylı bilgi alabilirsiniz. Ancak ödemelerin askerlik şubeleri tarafından yapılmadığını yeniden hatırlatmak gerekiyor. Tutarın hesaba geçtiği ile ilgili bilginin askerlik şubelerinden alınması mümkün değildir.

Size en yakın PTT şubelerine giderek sorgulama işleminizi yapabilir ve hesabınıza geçen tutarı çekebilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Uğur Akbal dedi ki:

  Askerlik yol parası yatmışmı yoksa yok

 2. Berşan ataş dedi ki:

  Ben terhise oldum benim hesaba 600 ve 700 arası para yatırımı olacaktı nasıl öğrenebilirim nereden alacagim

 3. Halil dedi ki:

  Allah razı olsun 20 tl , harca harca bitmez , ben istemiyorum , 20 tl beni batırmaz ama devleti batırıyor galiba