PTT Adıma Yatan Para Sorgulama (T.C ile Para Sorgulama)

PTT adıma para yatmış mı nasıl öğrenebilirim?, PTT yardım parası sorgulama, hesabımda ne kadar para var? Tüm bilgileri öğrenebilir ve T.C ile PTT’ye yatmış olan paranızı sorgulayabilirsiniz.

04.01.2023
PTT Adıma Yatan Para Sorgulama (T.C ile Para Sorgulama)

PTT hesabımda ne kadar para var? En çok aranan konular arasında yer almaktadır. Emekli promosyon ikramiyeleri, sosyal yardım ödemeleri, rapor paraları, emekli maaşı, havale, EFT ödemeleri için vatandaşlar PTT bankalarına adına yatan para sorgulaması yapmaktadır. Sizlerde PTT hesabıma para yatmış mı, para mı nasıl alırım, yatan para geri gider mi, TC’ye yatan para ATM’den çekilir mi, PTT para sorgulama nasıl yapılır?, Ptt yardım parası sorgulama ekranı ve tüm hesap bilgileriniz ile ilgili merak ettiğiniz bilgileri nasıl sorgulayacağınızı sizler için paylaştık. Sizde PTT Adıma Yatan Para Sorgulama nasıl yapıldığını merak ediyorsanız içeriğimizden tüm detayları öğrenebilirsiniz.

TC ile PTT Para Sorgulama Nasıl Yapılır?

ALO PTT numarası olan 444 1 788 hattını aramanız yeterlidir. Çağrı merkezinden sıralanan menüden hangi seçeneği seçmeniz gerektiği telefon ile anons ediliyor. Ayrıca PTT’nin web sitesindeki online işlemler kısmını kullanarak da Ptt kart hesap bakiyesi öğrenme işlemi yapabilirsiniz. Bununla birlikte e-Devlet sistemini kullanarak adınıza yatmış olan kurum ödemeleri hakkında sorgulama yapabilirsiniz. Kimliğiniz ile size en yakın şubelere gidebilir ve T.C. kimlik bilgileriniz ile adınıza yatan para sorgulaması yapabilirsiniz.

PTT Adıma Para Yatmış mı? Nasıl Öğrenebilirim?

PTT üzerinden adınıza yatan parayı 3 farklı şekilde öğrenebilirsiniz. Bunlardan ilki şubelere giderek kimlik bilgileriniz ile sorgulama yapmaktır. Bir diğeri ise Alo PTT hattı olan 444 1 788 hattını aramanız yeterlidir. Gerekli tuşlamaları yaparak arama sağlayabilirsiniz. Son seçenek ise e-Devlet sistemi üzerinden giriş sağlayarak T.C kimlik numaranız ile ptt hesabınıza para yatmış mı, sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

PTT’deki Paramı Nasıl Alırım?

Adınıza yatan paraların sorgulamasını yapmak için herkesçe bilinen bu yöntem aslında diğer saydıklarımızın arasında en zahmetli olanıdır. Elinizin altındaki teknolojik gelişmeleri kullanmazsanız PTT kuyruklarında sıra beklemek zorunda kalırsınız. Bunun için ilk olarak il ve ilçenizde bulunan en yakın PTT şubesini ziyaret etmeniz gerekmektedir. PTT şubelerine gidip sıranız geldiğinde gişede bulunan yetkililere T.C kimlik numaranızı doğru bir şekilde telaffuz ederek adınıza para gelip gelmediğini öğrenebilirsiniz. T.C kimlik belgesi de talep edilebilir. Bu sebeple yanınızda muhakkak bulundurun. Şayet paranız yattıysa kimliğiniz olmadan parayı size teslim etmeyeceklerdir. Paranız sistem üzerinde yatmış gözüküyor ise gişe memurundan ptt hesabınıza yatmış olan parayı bu şekilde alabilirsiniz. Şubelere gitmeden ALO 170’i arayarak ptt’ye yatacak olan paranızı hesap numaranız olan banka hesabınıza aktarabilir ve 5 iş günü içerisinde hesabınızda görebilirsiniz.

 PTT üzerinden Asker yol parası sorgulama işlemi de yapılabilmektedir.

PTT T.C. Para Yatmış mı?

T.C ile PTT’ye paranızın yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. 444 1 788 numaralı çağrı merkezinden bilgi alabilirsiniz. Bununla birlikte şubelere gidebilir ve T.C. kimlik bilgileriniz ile paranız adınıza yatmış ise çekebilirsiniz. Dilerseniz e-Devlet sistemi üzerinden yatan sosyal yardım, emekli promosyonları ve iş görmezlik rapor paralarınızın yatıp yatmadığını da kontrol edebilirsiniz.

PTT T.C.’ye Yatan Para ATM’den Çekilir mi?

PTT’den T.C.’nize yatan parayı ATM üzerinden çekmek için ptt karta sahip olmanız gerekmektedir. Karta sahip olmadan adınıza, kimlik numaranıza yatan parayı atmlerden çekmeniz mümkün değildir. PTT kart ile hesabınıza yatan parayı çekebilirsiniz.

PTT’ye Yatan Para Geri Gider mi?

PTT’ye gelen para ne kadar bekler, geri gider mi? En çok merak edilen konulardan biridir. Hesap olmadan isme veya T.C. numarasına gönderilen paralar belli bir süre bekledikten sonra tekrar iade edilir. Bu paraların ödeme yerlerinde bekletilme süresi ise resmi olarak 36 aydır. 36 ay sonunda göndericiye ödenmeyen veya teslim alınmayan havale paraları ise PTT’ye gelir olarak kayda geçer.

PTT Pandemi Parası Sorgulama

T.C. ile ptt yardım parası sorgulaması yapabilirsiniz. Bulunduğunuz şehirdeki postane şubelerine giderek kimlik numaranız ile yatan yardım parasını sorgulayarak alabilirsiniz. Birde e-Devlet PTT sistemi üzerinden pandemi parası sorgulaması yapabilirsiniz. e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ‘PTT Üzerinden Yapılan Kurum Ödemeleri Sorgulama’ bölümüne giriş yaparak adınıza yatan ptt yardım sorgulamalarını yapabilirsiniz.

ptt pandemi parası sorgulama e-Devlet sistemi

PTT Yardım Parası Sorgulama Ekranı 2023

PTT üzerinden yapılan sosyal destek ve pandemi yardımlarını e-Devlet üzerinden sorgulama yaparak yatıp yatmadığının kontrolünü sağlayabilirsiniz. Yatan paranızı size en yakın ptt şubelerine giderek T.C. numaranız ile teslim alabilirsiniz.

Yardım Parası Sorgulama

PTT Pandemi Ödemesi Nasıl Alınır?

Koronavirüs sebebi ile Devlet tarafından yapılan sosyal destek pandemi ödemelerine e-Devlet sistemi üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Başvuru takip sürecinizi sistem üzerinden takip edebilirsiniz. Ödeme yatmış ise en yakın ptt şubelerine giderek kimlik bilgileriniz ile pandemi ödemenizi alabilirsiniz.

ALO PTT İle Para Sorgulaması

ALO PTT ile şubeye gitmeye gerek kalmadan pek çok işleminizi halledebilirsiniz. PTT Adıma Yatan Para Sorgulama işlemi için PTT Çağrı Merkezi Sesli Yanıt Sisteminde bulunan tuşları sırası ile doğru bir şekilde tuşlamanız ve sizden talep edilen bilgileri doğru bir biçimde girmeniz halinde istediğiniz cevaplara ulaşabilirsiniz. ALO PTT ile yapabileceğiniz işlemleri ve tuşlayacağınız numaraları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kartınız kaybolduğunda, kayıp çalıntı ve şüpheli işlem bildirimleri için: 1
 • Posta Çeki, Ptt Kart telefon bankacılığı şifre işlemleri ve SGK ödemeleri için: 1
 • Yurtiçi kargo, kurye, yurtdışı koli ve APG ile turpex: 2
 • Posta ve Telgraf hizmetlerinde yapılan gönderiler için: 3
 • Hızlı Geçiş Sistemi işlemleri için: 4
 • PTTCell işlemleri için: 5
 • E PTT AVM için: 6
 • Kayıtlı Elektronik Posta ve E-Tebligat işlemleri için: 7
 • PTT hizmetleri hususunda detaylı bilgi için: 5
 • Veri iznine ulaşma işlemleri için: 0
 • Kurumla alakalı işlemler için ise 9’u tuşlamanız gerekecektir. Ana başlıkların detaylı sorgulamaları için linke tıklayabilirsiniz.

PTT Müşteri Hizmetleri sayesinde görüldüğü üzre şubeye gitmeye gerek kalmadan pek çok işlem halledilebilecektir. Öğrenmeniz gereken bilgiler için ALO PTT’yi arayarak gerekli tüm işlemleri birkaç tuşlama ile yapabilirsiniz. Çağrı Merkezinden sesli iletişimin yanı sıra mesaj aracılığı ile yazılı olarak da iletişime geçilebilmektedir.

PTT Hesabımda Ne Kadar Para Var?

PTT kartımdaki parayı nasıl öğrenebilirim? diyorsanız hemen hesabınızda bulunan bakiyeyi öğrenmek için ALO PTT hattını arayarak öğrenebilirsiniz. Hesap bakiye sorgulaması yaparak 444 1 788 numaralarını arayarak dahili numaralardan ilk olarak kart işlemleri ve bakiye sorgulama için 1’e daha sonra 2’ye tıklamanız yeterli olacaktır. Bu sistem üzerinden ptt hesabınızın bakiyesini öğrenebilirsiniz. Dilerseniz şubelerin ATM’lerini kullanarak da ne kadar para var öğrenebilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Mustsfa dedi ki:

  Pandemi parssı

 2. Uğur dedi ki:

  Benim adıma bayram parası var mı