Sicil Affını Uygulayan Bankalar Listesi (KESİN ONAYLI KREDİ)

03.01.2023
Sicil Affını Uygulayan Bankalar Listesi (KESİN ONAYLI KREDİ)

Sicil affı yasası ile siz de borçlarınızdan kurtulabilirsiniz. Başvuru formunu doldurarak kesin onaylı kredi alabilirsiniz. Sicil affını uygulayan bankaların listesine içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Bankalar Sicil Affını Ne Zaman Uygulayacaklar?

Bankalarda bulunan borçlar yüzünden sicili bozulan, kara listeye düşen vatandaşlar için Kredi sicil affı yürürlüğe girmişti. 27 Ocak Tarihinin üzerinden aylar geçmesine rağmen çoğu banka sicil affını uygulamaya koymadı. Bankalar halen daha sicil affı uygulaması ile ilgili gerekli adımları ve uygulamaları hayata geçirmedi. Bimer üzerinden konu ile ilgili olarak oldukça şikayet alan sicil affı yasasının çoğu bankada ne zaman uygulamaya konulacağı ve ne zaman tüketicilerin taleplerine cevap verecekleri tartışma konusu oldu. Kredi Sicil Affına Uyan Bankalar hangileridir, sicil affına uyacaklarını açıkladı tüm detaylar haberimizde..

Hangi Bankalar Sicil Affını Uygulayacak?

Sadece esnaf ve Kobiler için değil tüm vatandaşlarımızın yararlanabileceği sicil affı yasası geçtiğimiz yıllarda Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Sicil affı için belirlenen şartları yerine getiren herkes sicil affından yararlanabiliyor. Ancak Merkez Bankasının sicil affına uyan banka bulmakta zorlanan vatandaşlar hangi bankaların sicil affını uyguladıklarını merak ediyor.  Söz konusu yasa ile sicili temizlenen vatandaşlarımız sicil affı uygulayan bankalara kısa bir süre içinde başvuru yaparak kredi alabileceklerinin bilgisini öğrenebilir. Bankaların telefon bankacılığı başvuru kanalından sicil affı şartlarını yerine getiren vatandaşlar sicilleri temizlendikten sonra sms ile bankalara başvuru yaparak kredi alabiliyor. Sicil affını uygulayan bankalar ise her zaman kamu bankaları olan Ziraat ve Vakıfbank oluyor. Bankalardan kredi almak isteyenler öncelikle KKB risk değerlendirmesi raporu sorgulama yapmalıdır.

Kredi notunu öğrenmek isteyenler Ücretsiz kredi notu öğrenme sorgulama işlemini yapabilirler.

Sicil Affını Uygulayan Bankalar

Bankalara başvuru kanalları aracılığıyla müracaat ederek veya bankaların müşteri hizmetlerinden direk iletişime geçerek sicil affı uygulayan bankaların hangileri olduğunu öğrenebilirsiniz. Yalnız hatırlatmakta fayda var kredi notunuzu yükseltmiş veya kara listeden çıkmış olsanız bile Sicil affı uygulayan bankalardan kredi alamayabilirsiniz. Çünkü bankalar için sicil affı tek başına kredi vermek için yeterli değildir.

Kredi Sicil Affına Uyan Bankalar 2017
Kredi Sicil Affına Uyan Bankalar

Bankalar kişilerin geçmiş dönem KKB kayıtlarını silmedikleri ve daha çok risk değerlendirmesini dikkate aldıkları için bankaların bu tutumu tamamen bankanın mevzuatları ile alakadar olduğundan kredi verip vermeme konusunda bankalar Sicil affı uygulamasında imtiyazlı davranabilir. Bankalar kred başvurusunda bulunan kişilerin öncelikle kredi notlarına bakarak risk değerlendirmesin yaptıktan sonra ve gerekli görüldüğü takdirde teminatlara bakarak kredi verip vermeyeceğinin kararını vermektedir. Bu nedenle tek başına yeterli olmayan sicil affının yanında kişilerin kara listeden çıktıktan sonra kredi notlarını  İYİ duruma getirmeleri hayati önem taşımaktadır. Kredi notunuzu yükseltmenin yollarını uygulayarak KKB risk raporunuzu yükseltebilir, bankalardan kolaylıkla kredi alabilirsiniz.

Kredi notu hızlı yükseltme hilesi ile yerlerde sürünen kredi notunuzu İYİ Risk grubuna yükselterek borçlarınızı düzenli olarak ödeyerek sicil affı uygulayan bankalara başvuruda bulunarak kredi alabilirsiniz. Bedava KKB notu sorgulaması konusunda sizler için hazırladığımız yöntemleri inceleyebilirsiniz.

Sicil Affı Yasasının  Şartları Nelerdir?

Bankalarda bulunan borcu yüzünden sicili bozulan bu nedenle kara listeye düşen vatandaşlarımız için getirilen sicil affı yasasını hangi bankalar uyguluyor en çok merak edilen konular arasındadır. Halkbank, Vakıfbank, Ziraat bankası sicil affın uyan bankalardır. Bu bankalara başvuru yaparak kredi alabilir, ihtiyaçlarınızı bu krediler ile giderebilirsiniz. Tabi bunun için mutlaka bankaların istediği şartları yerine getirmek gereklidir. Esnaf ve sanatkarlara öncelikle beyaz sayfa açmak için getirilen sicil affı yasasını uygulayan bankalardan kredi almak için bankaların istediği şartları yerine getirmek bu konuda mağduriyet yaşamamak için önem arz etmektedir. Sicil affına uyan bankalar sicili temizlenmiş, kara listeden çıkan birçok tüketici için kredi vermeye devam edecektir.

Sicil affından yararlanabilmek için yasa yürürlüğe girdiği andan itibaren 6 ay içinde kredi ve kredi kartı borçlarının ya tamamını ödenmesi ya da borçların yapılandırması yapılması gereklidir. 

Bankalar borçları bulunan kişilerin bankalardan talep ettiği yapılandırmanın şartlarını taşıyan tüketicilere uygulama konusunda direnmemeli yasa ile sabit olan ve uygulaması zorunlu olan sicil affı yasasından belirtilen yapılandırma şartlarını uygulamaya koymalı ve tüketicilere her zaman yardımcı olmalıdır. Eğer uygulama konusunda direnen banka var ise konu ile ilgili olarak CİMER‘ e şikayet edilmesi yetkililere konu ile ilgili bilgi verilmesi gereklidir.

Sicil Affı Yasasının  Şartları Nelerdir
Sicil Affı Yasasının  Şartları Nelerdir?
 • Akbank
 • İş Bankası
 • TEB
 • Denizbank
 • Ziraat Bankası
 • Garanti Bankası
 • Vakıfbank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Denizbank
 • Qnb Finansbank

kredi sicil affını bankacılık inisiyatifleri çerçevesinde kredi sicil affını uygularlar.

Halkbank Sicil Affı Kredisi

Bankalar arasında kamu gücünü elinde bulunduran Halk Bankasına yapılandırma için başvuruda bulunan kişiler yapılandırma şartlarını yerine getirmeleri halinde sicil affından yararlandırıyor. Yasa yürürlüğü girdiği andan itibaren 6 ay içinde borçlarının tamamını ödeme veya borçlarını yapılandırma şartını yerine getirenlere Halk Bankası gerekli şartlara uyanlara kredi veriyor. Sicil affından yararlanarak kara listeden çıkarak kredi notunu yükselten kişiler kredi talebinde bulunmadan önce bankalardan kredi alıp alamayacağını öğrenebilmeleri için kredi notlarını öğrendikten sonra kredi başvurusunda bulunmalıdır.

Bankalara kredi borcu olanların yapmaları gereken şey 2023 yılı güncel faiz oranlarını inceleyerek borç yapılandırması yapmalarıdır. Farklı bankalara borcu olanlar da borçlarını bu şekilde tek çatı altında toplayabilir. Kara listedeyseniz, bu şekilde sicilinizi de düzeltmeniz mümkün olmaktadır.

Ancak sicilinizin temizlenmesi 5 yıl sürecektir. Yapılandırma yapmayan bankalara dilekçe yazabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Levent dedi ki:

  Hicbiride uygulamiyor borcum yok kredi cikmiyor kafa buluyorlar insanlarla devlet ilgilenmiyor hep esnafa veriyor krediyi vatandasa veren yok

 2. Fırat dedi ki:

  Yine aynı değişen hiç bir şey yok..hükûmet sicil affı çıkarıyorda bankaların umrunda bile degil..adamlar yine eskiye bakip karar veriyor..ne hikmetse daha hiç bir bankanın haberide yok sicil affından…hiç bir banka buna uymuyor arkadaşlar..kredi puanınız çok yüksek olsa bile 3 sene once yasal takibe düşmüşseniz ne yine vermiyorlar

 3. Cüneyt dedi ki:

  Yasal takibe düştüm yarın borç yapılandırması yapcam 20000 bin civarında borcum var taksitlendirme de anlaşmaya varıldı esnafım nasıl destek alabilirim

 4. Hasan huseyin bardakçı dedi ki:

  Borcum bitti halada bir banka krediyi birak kredi karti bile vermiyorlar 3500 tl maas aliyorum 3 aydan 3 aya cift maas aliyorum calistigimiz akbank bike kart vermiyor nasil sicil affi geldi anlamayadik taksitle odeyecegim parayi tekseferde odedik ama gala birsey yok

 5. Vedat dedi ki:

  Kredi puanının gayet güzel 1400 puan ve hiç bir bankaya borcum yok borçlarımı kapatalı 4 yıl oldu ve bir yıldan bu yana kredi kartı kullanıyorum ödemelerimi düzenli yapıyorum ama bankaya kredi başvurusu yaptığım zaman geçmiş senelerdeki ödeme performansınız düşük onun için onaylanmıyormuş ne kadar saçma bir olay puanım yüksek hiç borcum yok ve üzerinden 4 sene geçmiş borçlarımı ödeyeli
  Bankalar kendi sistemlerinden silmiyor ödemeleri yani 5 yıl boyunca sistem saklı tutuyor 5 yıl sonunda istediğim bankadan kredi çekeceğimi söylüyor burda sicil affı nerede hani sicil affı
  Devletin kendi bankası olan ziraaat ve vakıf bank bile uygulamıyor sicil affını diğer bankaların uygulamaması gayet normal