Süs Tavuğu Yetiştiriciliği Çok Para Kazandırıyor

Süs Tavuğu Yetiştiriciliği Çok Para Kazandırıyor

Süs tavuğu yetiştirerek çok para kazanabileceğinizi biliyor musunuz? Üstelik bu işin meraklısı da çok. Yumurta yetiştirerek para kazanmaktan çok farklı bir gelir kapısı olduğunu söylemek mümkün. Tavuk ırkları ile ilgilenen kişiler için süs tavukları bir tutku. Güzel ve heybetli görüntüleri sayesinde otomobil fiyatına satılan süs tavukları dahi var. Brahma tavuğu gibi pek çok cins süs tavukları bulunmaktadır. Ankara, İstanbul gibi illerde süs tavuğu çiftlikleri bulunuyor. Satılık süs tavukları fiyatları ve civcivlerin nasıl besleneceğine ilişkin birkaç araştırma yaptık. Siz de detaylı bir araştırma yaparak para kazanmaya hemen başlayabilirsiniz.

Süs Tavuğu Cinsleri

Dünya üzerinde pek çok tavuk cinsi var. Ticari anlamda bazılarının etinden bazılarının ise yumurtasından faydalanılıyor. Ancak süs tavuğu yetiştirerek de çok para kazanmak mümkün. Öyle tavuk cinsleri var ki görenleri hayrete düşürüyor. Bazıları kalemle çizilmiş gibi, bazıları normal tavuk boyutlarından daha büyük ve daha tüylü. Bazıları ise cüce denebilecek boyutlarda. Ancak hepsi birbirinden kıymetli. Kümes hayvancılığı yapmak isteyenler bu işi hangi amaçla yaparlarsa yapsınlar dikkat etmeleri gereken konu ortamın ısı ve aydınlık seviyelerini dengede tutmalarıdır. Yoksa tavukların hastalanması kaçınılmazdır. İşte süs tavuğu cinsleri…

Sultan Tavuğu

Yerli ve milli süs tavuğumuzdur. Sera-i Tavuk adı ile tanınmış bir Osmanlı tavuğudur. Elizabeth Watts tarafından Avrupa’ ya tanıtılmıştır. 1870′ li yıllarda tavuk Avrupa’ da kabul görmüştür. Yaklaşık ağırlıkları 2, 2-5 kg civarındadır. Tavuk cinsleri arasında gerçekten boyutları küçüktür.

Sultan Tavuğu
Sultan Tavuğu

Asıl rengi beyazdır. Ancak siyah ve mavi renklerine de rastlamak mümkündür. Tüyleri kadife gibi bir görüntüde olduğu için yetiştiricilerinin özenle bakması ve temizliklerini yapması gerekir. Bacakları paçalı bir görüntüdedir. Yumurtaları bile 15-20 TL’ ye satılmaktadır. Kapalı ortamlarda bakılmaya uygundurlar ve uysal bir yapıları vardır. Osmanlı Tavuğu ya da Padişah tavuğu olarak bilinirler. 2 bin 500 TL’ ye bir Sultan Tavuğu satın almanız mümkündür.

Habeş Tavuğu

İsmi sizi yanıltmasın. Çin kökenli bir tavuk ırkıdır kendileri. Bu tavuk cinsinin meşhur olması Marco Polo sayesinde olmuştur. Çin’ deki gezileri sonucu bu tavuğa rastlayan Polo, hayretler içinde kalmış ve bu güzelliğin batılı ülkeler tarafından da görülmesini istemiştir. İlk sıraya yazmamızın bir sebebi var tabi. Süs tavukları içinde en güzel ve en meşhur olanıdır. Tarihi Çin kaynaklarında bile tavuğun fiziksel görüntüsü ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Habeş Tavuğu
Habeş Tavuğu

Bacaklarında ve başında bulunan tüyler uzundur. Çok eski bir cins olmasına karşın şu an itibari ile farklı renklerde gözlenmektedir. Asıl rengi beyazdır. Fakat altın, gümüş ve siyah renklerine de rastlamak mümkündür. Boyut olarak çok da heybetli değildir. Ancak kaynaklarda normal boyutta bir tavuk olarak kabul edilmektedir. Tüyleri dayanıklılık kazandırmaz. Bu yüzden soğuk hava koşullarına elverişli olduğunu söylemek mümkün değildir. Görüntüsünün ise beğenileri toplayacağı kesin. Kiloları 1,5′ tan da azdır. Görüntüsü kadar karakter olarak da naiftirler. Evcildirler. Yılda 100 yumurta üretme kapasiteleri vardır. Yumurtaları sarımsı renklerdedir. Anaç bir tür olarak bilinmektedir.

Dong Tao Tavukları

Bu tavuk cinsleri aslında belirttiğimiz adı ile anılmazlar. Ayaklarından dolayı Ejderha Tavuk ismini almışlardır. Yumurtlama kapasitesi düşük olsa da bu tavuk cinsinin eti lezzetlidir. Bu bağlamda iyi fiyatlara satılmaktadır. Ayak bilekleri oldukça kalındır. Vietnam asıllı olan bu tavuk ırkının bir zamanlar yalnızca kraliyet aileleri için yetiştirildiği söylenmektedir. Erkek bir tavuğun kilosu 6 kilograma çıkabiliyor. Etini ise yalnızca lüks restoranlarda bulmak mümkün.

Dong Tao Tavukları
Dong Tao Tavukları

Tavuk cinsi genel olarak beyaz renktedir. Bacaklarından ötürü kuluçka olayları biraz sıkıntılıdır. Bu nedenle üreticilerin dikkatli olması gerekiyor. Fiyatı 2 bin 500 dolar civarındadır. 12 ay içinde civciv durumda olan tavuklar büyüyerek yumurtlamaya başlayabilirler. Yumurtaları da ülkemizde 10-15 TL‘ den alıcı bulmaktadır. En kıymetli tavuk cinslerinden biridir.

Koşin Tavuğu

Literatürkde ismi Cochin Tavukları olarak geçen bu kümes hayvanının anavatanı Çin’dir. Etleri için beslendiklerini söylemek mümkün. Çok tüylü bir yapıya sahiptirler. Tavuk ve horoz cinsleri de uysal bir yapıdadır. Bu sebeple batı ülkeleri tarafından çokça tercih edilmektedir. Horozları 5 kilo civarındadır. Tavukların en büyükleri ise 4,5 kg’ yi bulabilmektedir. Bakımları oldukça zordur. Uzun tüylerinden dolayı şayet bakımları iyi yapılmazsa kümeste bulunan pisliklerden zarar görebilirler. Koşin tavukları gezmeyi severler. Bu sebeple geniş bir alanda olabildiğince gezinirler. Çok çabuk kilo alabilen ve yağ bağlayan hayvanlardandır. Bu sebeple hareket etmeleri sağlıkları açısından da iyi olacaktır. Çok kilo alan Koşinler ölürler. Burnham adlı yazarın kitabına konu olmuş bir tavuk cinsidir ve oldukça güzeldir.

Koşin Tavuğu
Koşin Tavuğu

Beyaz, siyah ve sarı renkleri vardır. Pekin bantam ismini alan cüce boylarına da rastlamak mümkündür. Uyumlu olmaları sebebi ile süs hayvanı olarak tercih edilmiş ve evcilleştirilmiştir. Yumurtasının adet fiyatı 30 TL civarındadır. Yumurtalarının renkleri kahverengidir. Farklı tavuk ırkları ile anlaşamazlar. Bulundukları kümeste sadece kendi cinslerinin bulunmasını isterler. Tüylerinin ise yorgan yapımında kullanıldığı bilinmektedir.

Brahma Tavuğu

En çok tercih edilen süs tavuğu cinslerindendir. Boyutu, uysal yapısı ve rengi onun dikkat çekici özelliklerindendir. Eti lezzetlidir. Yumurtlama kabiliyeti de vardır. Ancak çok değerli olması onu bir et tavuğu olmaktan çıkarmıştır. Büyüme hızı yavaş ilerler. Bünyeleri sağlamdır. Kolay kolay hastalanmazlar. Yumurta sayıları üreticileri güldürmez ancak her yıl düzenli sayılarda yumurtlamayı ihmal etmezler. Anaçtırlar. Civciv bakımı konusunda yeteneklidirler. Tavuk cinsi 4,5 – 5 kg arasında bir ağırlığa sahiptir. Ağırlık olarak fazla olmasına rağmen et tavuğu olarak beslendiği çok nadir görülen bir durumdur. Sakin yapıda hayvanlardır ve yazın gurk olurlar.

Brahma Tavuğu
Brahma Tavuğu

Paçalarından dolayı temizliklerinin itina ile yapılması gerekiyor. Yoksa çamurlu havalarda kötü bir görünüm kazanırlar. Ayrıca bu durum sağlıklarını da olumsuz etkiler. Bu sebeple kümeslerinin kışın sıcaklık derecelerinin iyi bir seviyede tutulması gerekir. Bunun yanı sıra beslenmesine de dikkat edilmelidir. Salma tavukçulukta ek gıdalar vermeye çok da gerek duyulmaz. 6 aylık olduklarında yumurta yapmaya başlarlar. Fiyat olarak 250 TL’ye bir Brahma Tavuğu alabileceğiniz gibi 5 bin TL‘ ye de bulmanız mümkündür. Şayet cinslerden anlıyorsanız vereceğiniz paranın da çok olmadığının farkındasınızdır.

Ayyam Cemani Tavukları

İlginizi çekecek bir tavuk cinsi olarak sizlere Ayyam Cemani’ yi takdim ediyoruz. Çünkü kendisi ilginç özelliklere sahip. Anavatanı Endonezya olan bu tavuk ırkının rengi siyahtır. Hatta yalnızca tüyleri değil, eti ve kemiği de siyah renktedir. Çok nadir rastlanan bu tavuk ırkı yalnızca 2 kilogramdır. Cemani köyünden olmaları nedeni ile bu ismi almışlardır. Tatları normal tavuk eti ile aynıdır. 1 yıl içinde en fazla 90 yumurta üretebilirler. Hatta teolojik bir özellikleri de vardır. Bu tavuk ırkı Hindistan’ da kutsal kabul edilmektedir. Dinsel törenlerde bu tavuklara rastlamak mümkündür. Çin gibi Asya ülkelerinde ise tıpta kullanıldığı bilinmektedir.

Ayyam Cemani Tavukları
Ayyam Cemani Tavukları

Siyah renkte olmalarının sebebi genetik bir hastalıktan kaynaklanmaktadır. Dokularında fazla pigmentasyon vardır. Bu duruma farklı tavuk ırklarında da rastlanabilmektedir. Yumurtaları ise pembemsi bir renktedir. Ülkemizde az sayıda bulunduğundan dolayı satışları dolar üzerinden yapılmaktadır. 2 bin ile 2 bin 500 dolar arasında bir fiyata Ayyam Cemani tavuğunu satın alabilirsiniz. Gün geçtikçe ülkemizde sayılarında artış olması bekleniyor. Tavuklar sahiplerini zengin ediyor tarzında haberler basında ara ara yer alıyor. Salma tavukçuluk hibe ve kredilerinden yararlanmak için tıklayınız.

Serama Tavukları

Asil duruşlu asker tavuklar desek daha güzel olur. Anavatanı Malezya’ dır. Çok küçük boyutlardadır. 150 ile 500 gr arasında değişen boyutları ile kendilerinden söz ettirmeyi başlamışlardır. Beş aydan sonra yumurta vermeye başlarlar. Gerçekten asker gibi bir görünüşleri vardır ve insan canlısı hayvanlardır. Küçük yaşta bu tavukları edinen kişilerin onların yetişmelerine ve büyümelerine yardımcı olmaları gerekir. Çünkü dik duruşlarında biraz da sizin payınız olacaktır. Semiz otu en sevdikleri yiyecekler arasındadır. Yumurtalarının boyutları da kendileri gibi küçüktür ve bıldırcın yumurtasını andırmaktadır. Soğuk hava koşullarına karşı dayanıksızdırlar.

Serama Tavukları
Serama Tavukları

Bu sebeple bakımlarının iyi yapılması gerekiyor. Uygun koşullar sağlandığında tavuklarınız istediğiniz kıvama gelecektir. Ancak onları dik tutmak için eğitim vermeniz gerektiğini söyledik. İyi bakılmazlarsa bu duruşlarını kaybedeceklerdir. Yiyecekleri eğilmemeleri adına yüksek yerlere koymalısınız. Ayrıca elinize alarak onlara bir takım hareketler yaptırmalısınız. Sırtına eliniz ile destek veriniz. Göğüs kafesleri de çıkıntılı olmaktadır.

Zibrit Tavukları

Zibritler süs tavuğu olarak kullanılırlar. Minyatür tavuk olarak bilinmektedir. Çünkü görüntüleri adeta kalemle çizilmiş gibidir. Anavatanı İlgiltere’ dir. Gümüş ve altın renklerinde olduğu görülmektedir. Bacaklarında ve tepelerinde çok fazla tüy bulunmaz. Hareketli bir tavuk cinsidir. Dişilerinin ağırlıkları 1 kilogramdan bile az olabilmektedir. Boyları dik ve göğüsleri öne doğrudur. Ayrıca kuyrukları da diğer tavuklara göre daha dik bir görüntüdedir.

Zibrit Tavukları
Zibrit Tavukları

Yılda maksimum 100 adet yumurtlarlar. Kümes ortamında yaşayabilirler. Yemlerine dikkat edilmeli ve kum banyosu için gerekli ortam sağlanmalıdır. Küçük olmalarına rağmen belirgin özellikleri vardır. Anaç bir yapıya sahiptirler. Kuluçka süresi 21 gündür. Kraliyet ailelerinde var olduğu ancak savaş yolu ile farklı ülkelere yayıldığı biliniyor. Bakım ortamı da iyi olmalıdır. Isı ve ışık dengesi sağlanmalıdır.

Yokohama Tavukları

Büyük bir tavuktur. Ancak cüce boyda olanlarına da rastlanmaktadır. Japonya’ da üretilmiş bir cinstir. Yerli bir ırktır. Tüyleri çok fazladır. Ancak bacaklarında yoktur. Paçalı değildir. Maksimum 2 kilogram ağırlığına sahiptir. Bakımı kolaydır. Fakat çok uysal olduğu söylenemez. Kanatları vücutlarına yapışık bir şekildedir. Japonya için milli bir özellikleri vardır. Yıllık yumurta miktarları 90 adettir. Beyaz ve kahverengi renklerine rastlamak mümkündür.

yokohama-tavukları
Japonyalı Yokohama tavukları görenleri büyülüyor.

Fotoğrafta görüldüğü gibi arka tüyleri adeta bir at kuyruğunu andırmaktadır. Siyah kırmızı renkleri de mevcuttur. Ancak çok nadir görülmektedir. 80 TL’ ye bir Yokohoma sahibi olup büyüterek iyi paralar kazanabilirsiniz. sahibinden.com’ da bulunan satılık kümes hayvanları ilanlarını inceleyebilirsiniz.

Süs Tavuğu Nasıl Yetiştirilir?

Tavukları inceledik. Hepsi birbirinden güzeller. Tabi bunlar dışında çok fazla süs tavuğu cinsi var. Ancak sizle en bilindik olanlarını paylaştık. Ayrıca Maran, Ligorin, Cochin, Fizan, Sultan, Brakel, Japonez, Vorwerk cinsi tavuklar da süs tavuğü yetiştiriciliğinde kullanılmakta ve iyi bir gelir elde etmenizi sağlamaktadır. Ancak bu işi ticari anlamda yapmak ve para kazanmak isteyenlerin aşağıda bahsedeceğimiz şartlara uygun olarak üretim yapması ve yetiştirdiği tavukların bakım koşullarını en iyi seviyede tutması gerekmektedir. Çünkü hayvanların bu kadar tüylü olmaları onların soğuğa dayanıklı oldukları anlamına gelmez. Tüyleri genel olarak kabarık yapıdadır. Kürk gibidir. Ne yazık ki onları soğuk hava koşullarından korumaz. Dikkat etmeniz gereken noktalar;

 • Su biz insanlar için ne kadar önemliyse hayvanlar için de o derece önemlidir. Ilık su onların daha sağlıklı bir yapıda olmalarını sağlayacaktır. Ayrıca şebeke suyu kullanacağınız için direkt olarak çeşmeden alarak tavukların suluklarına koymayın. Suyun biraz dinlenmiş olması gerekiyor.
 • Cins hayvanların hepsi farklı kültürlerden gelmedir. Biz nasıl farklı bir ülkeye gittiğimizde yemek seçiyorsak onlar için de aynı durum geçerli olacaktır. Yem vermenin yanı sıra vitamin ve proteinlerle tabi çok aşırı olmamak kaydı ile tavuklarınızın yemeklerini destekleyebilirsiniz. Son zamanlarda en çok kullanılan ek gıda ise probiyotiktir.
 • Anadolu’da yaygın bir uygulama olarak yeni doğan civcivlere şekerli su verilmektedir. Ancak bunların hayvanların gelişimine ve büyümelerine hiçbir katkılarının olmadığını belirtmekte fayda var.
 • Ayakları büyük ve tüylü olan hayvan gruplarının temizliği ve bakımı diğer cinslere göre daha önemlidir. Çünkü çamurlanan paçalar hayvanlara ağırlık yapacaktır. Ayrıca ayakları ıslak kalan hayvanlar soğuk hava koşullarında hasta olabilirler. Bu sebeple hijyene de dikkat edilmesi gerekiyor.
 • Süs tavukları cana yakınlıkları ile bilinirler. Bu sebeple onlara sevgi göstermeyi unutmayın.
 • Soğuk hava şartlarına karşı gerekli önlemlerin alınması gerektiğini söyledik. Buna ek olarak rüzgara maruz kalmamaları gerektiğinin de altını çizelim. Sonbahar aylarından itibaren hayvanlar koruma altına alınmalıdır.
 • Ayak derisinin pul pul olması şeklinde görülen hastalıklara dikkat edilmeli ve gerekli ilaçlama yapılmalıdır.
 • Suluklar her gün ya da en fazla gün aşırı temizlenmelidir.
 • Folluklar hayvanların rahat edeceği tarzda olmalıdır.
 • Hep doğallıktan bahsederiz ve hayvanlara ek gıdalar ve ilaçlar verme tarafında olmayız. Ancak bu durum bazen bir gereklilik halini alabilir. Gerekli durumlarda ilaç kullanılmalıdır. Tabi bu karar pazarı değil. Bir veteriner hekim kontrolünde hayvanların ilaçları verilmelidir.
 • En bilindik yöntem olarak kümesler kireçlenir. Düzenli olarak bu uygulamayı yapmanız sağlık koşullarını iyileştirmenize yardımcı olacaktır.
 • Kümese girebilecek olan haşeratlara karşı gerekli önlemler alınmalıdır.

Süs tavukları yumurta verimliliklerinden ziyade görüntüleri itibari ile çok fazla tutulmakta ve çok yüksek meblağlara alıcı bulmaktadır. Siz de bu iş ile ilgilenerek para kazanabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Halil dedi ki:

  Ejderha tavuğu işi yapmak istiyorum bay ve bayan yatırımcı arıyorum 053

 2. Yozgat dedi ki:

  Ustam bana yumurta satarmisin

 3. tavukçu dedi ki:

  ben bu işten iyi para kazandım. teşekkür ederim.