Salma Tavukçuluk Hibe Kredileri Destekleri

03.01.2023
Salma Tavukçuluk Hibe Kredileri Destekleri

Kanatlı sektörüne girerek faaliyet göstermek isteyenlere devlet tarafından destek veriliyor. Salma tavukçuluk hibelerinden yararlanmak isteyenler şartları taşıyor ise başvurularını yapabilirler. Tavukçuluk maliyetli bir iştir. Hayvan alımı, işletme kurulumu, yem giderleri vb. derken yatırım yapmak için yüksek meblağlara ihtiyaç vardır. TKDK tarafından tavuk çiftliği projelerine destek verilmektedir. Verilen desteklere ve proje örneklerine içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Salma Tavukçuluğa Devlet Desteği

2023 yılında tavuk çiftliği kurmak isteyen vatandaşlarımız için kredi veren çok sayıda özel ve kamu kuruluş bankalar bulunurken aynı zamanda devlet destekli kurumlar tarafından da 2023 yılında hibe kredi imkanları verilmektedir. Salma tavukçuluk için hibe kredi imkanı sağlayan kurum ve kuruluşlar projeleriniz kapsamında hibe desteği vererek hayalinizdeki çiftliği kurmanıza yardımcı olurken aynı zamanda ülke ekonomisine de hareket katmaktadır. Bugün makalemizde siz değerli girişimcilerimiz için serbest sistem salma tavuk çiftliği kredisi nasıl alınır, devlet destek veriyor mu, Kırsal kalkınmayı destekleme kurumu tarafından tavuk çiftliği teşvikleri, salma tavukçuluk desteği, organik köy tavuğu yetiştiriciliği destekleri konularına yer verdik.

Salma Tavukçuluk Hibe Kredileri
Salma Tavukçuluk Hibe Kredileri

Serbest Sistem Tavukçuluk Kredileri

Tavuk çiftliği kurmak isteyen girişimcilerimiz için çok sayıda kamu ve özel kuruluşlu bankalar kredi imkanı vermektedir. Bu bankaların yanı sıra devlet destekli kurumlar tarafından da hibe kredi imkanları sağlanmaktadır. Tavuk çiftliği kurmak kolay gibi görünmüş olsa da aslında bir o kadar yorucu ve maliyetli bir iş olmaktadır. Profesyonel bir tavuk çiftliği kurmak istediğiniz zaman maliyetiniz oldukça yüksek olacağı için finansmana oldukça ihtiyaç duyacaksınız ve bunun için aklınıza ilk olarak devlet destekleri gelmiş olsa da yeterli finansmanı sağlayamadığınız için çareyi banka kredilerine başvuru yaparak bulabilirsiniz.

Tavuk Çiftliği Kurmak İçin Devlet Destek Veriyor mu?

Tavuk çiftliği kurmak için devlet destek vererek çok sayıda girişimcimize ön ayak olmaktadır. Tavuk çiftliği kurmak çok kolay gibi görünmüş olsa da oldukça zor bir iş olmaktadır. Bunun yanı sıra tavuk çiftliği kurmanız için 2000-3000 hatta 5000 tavuk ile yola çıkabilirsiniz. Bu kadar çok tavuk yetirmek için yüksek oranlarda finansmana ihtiyacınız olacaktır. Finansman ihtiyaçlarınızı karşılamak için devlet desteklerinden yararlanabilirsiniz. Peki devletin destek vermiş olduğu kurum ve kuruluşlar hangileridir?

 • KOSGEB (ürünlerin paketlenmesi vb.)
 • Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
 • TKDK (Ipard)

saymış olduğumuz devlet kurumlarına başvuru yapmak için öncelikle kaliteli bir iş projesi hazırlamanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise sizden istenen şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Tüm şartlara uyum sağlamış olduğunuzda projeniz dikkate alınacak ve onay görmüş olduğu taktirde ise hibe kredi imkanlarından yararlanmanız sağlanacaktır.

TKDK tarafından verilen tavuk çiftliği kredisi nasıl alınır?
TKDK tarafından verilen tavuk çiftliği kredisi nasıl alınır?

TKDK Salma Tavukçuluk Desteği

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından verilen tavuk çiftliği kredisi imkanından yararlanmak için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumu tarafından onay verilmiş olan illerde ikamet ediyor olmanız gerekmektedir. Onay verilen illerde oturuyorsanız ve çiftliğinizi bu illerde kuracaksınız eğer halini kurmuş olduğunuz çiftlik için bir iş projesi hazırlamalısınız. Ve bu proje ile tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumuna şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir. TKDK tarafından belirlenen sektörler üzerinde durarak tavuk çiftliği kurabilir ve bu alanlar için destek alabilirsiniz. Peki TKDK tarafından destek verilen sektörler hangileridir?

 • Kanatlı Et üreten tarımsal işletmeler
 • Kanatlı et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması
 • Yumurta üreten tarımsal işletmeler

Tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumu tarafından verilen hibelerden yararlanmak için lütfen linke tıklayınız.

Gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı tarafından 30.000 liralık hibe kredi imkanı sağlanırken hindi, ördek, tavuk, kaz ve salma tavukçuluk yapmak isteyen girişimciler istenen şartları yerine getirmiş olduklarında hibe kredi imkanlarından yararlanacaklardır. Tavuk çiftliği kurmak isteyen girişimcilerden istenen şartlar aşağıdaki yazımızda maddeler halinde yer alacaktır.

 • En az 500 adet tavuğa sahip olmalısınız.
 • Salma tavukçuluk ve yumurta tavukçuluğu projeleri hazırlamalısınız.
 • En az 400 adet serbest sistem kaz, ördek, hindi yetiştiriciliği projesi hazırlamalısınız.

bu şartlara uyum sağlayan girişimciler iş projelerini hazırladıktan sonra gıda tarım ve hayvancılık müdürlüklerine başvuru yaparak 30 bin liralık devlet desteklerinden yararlanabileceklerdir.

Ziraat Bankası Serbest Tavuk Çiftliği Desteği

Gıda tarım ve hayvancılık bakanı yapmış olduğu açıklamada 30.000 liralık devlet desteği dışında hayvancılık yapmak isteyen girişimciler için Türkiye Cumhuriyeti Ziraat bankası düşük faizli hayvancılık kredi imkanlarından yararlanmanızı sağlamaktadır diyerek sözlerine şu şekilde devam etmiştir. Tavukçuluk dışında büyükbaş veya küçükbaş hayvancılık yapmak isteyen girişimcilerimiz için 100.000 liraya kadar faizsiz kredi imkanı sağlanmaktadır. Ziraat bankasının hayvancılık üzerinde işletme kurmak isteyen girişimcilerimiz için sağlamış olduğu kredi türleri salma tavukçuluk, bıldırcın yetiştiriciliği, et tavuğu yetiştiriciliği, yumurta tavukçuluğu, hindi ve ördek yetiştiriciliği gibi alanlarda iş yapmak isteyen girişimcilerimize destek kredileri vermektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası tarafından hayvancılık kredileri verilmektedir. Bu kredilerden yararlanarak işletmelerinizi kurabilirsiniz.

Salma tavukçuluk nasıl yapılır?
Salma tavukçuluk nasıl yapılır?

Ziraat Bankası’ndan tavuk yetiştiriciliği konusunda kredi almak isteyen vatandaşlarımız için yeni bir kredi fırsatı hakkında bilgi vermek istiyoruz. Banka ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından verilen karar neticesinde bazı tarımsal ve hayvansal konularda yetiştiricilerimize verilecek kredilerde faiz indirimi yapılacaktır. Damızlık koyun yetiştiriciliği için ”0” faiz ile kredi verilecektir. Kanatlı sektöründe ise yatırım ve işletme dönemlerinde yatırımcılara sırası ile yüzde 50 ile yüzde 25 oranlarında faiz indirimi yapılacaktır. Detaylı bilgi için banka şubelerine gidebilirsiniz.

Salma Tavukçuluk Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde tavukçuluk sektöründe en çok kar kazandıran işlerden birisi olan salma tavukçuluk işi doğal ortamlarda gerçekleşmiş olduğu için organik olarak üretim yapmanıza destek vermektedir. Salma tavukçuluk işi yapmak isteyen girişimciler iyi bir iş projesi hazırlayarak destek kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz. Salma tavukçuluk tamamen doğal ortamlarda yetiştirilen tavuk türleri ile alakalı olan bir iştir. Doğal ortamda yetişen tavukların yumurtaları da organik olduğu gibi etleri de daha sağlıklıdır. Bu sebeple de salma tavukçuluk sektörüne giren girişimcilerimiz oldukça yüksek oranlarda kar elde etmektedirler.

Tavuk çiftliği kredisi alarak da işletmenizi kurabilirsiniz.

Yumurta Tavuğu Çiftliği Kurmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Devletimiz tavuk çiftliği kurmak isteyen girişimcilerimiz için destekler verirken aynı zamanda bazı şartlara uyum sağlamanızı istemektedir. Bu şartlar ise aşağıdaki yazımızda maddeler halinde yer alacaktır.

 • Her tavukçuluk için en az 10 cm ayrılmak zorundadır.
 • Doğrusal bir yemlik için 4 cm ayrılmak zorundadır.
 • Her yedi tavuk için bir folluk bulundurulması gerekmektedir.
 • Grup follukların kullanılması durumunda ise en az 120 tavuk için bir metre kare folluk ayrılması gerekmektedir.

Köyde Tavuk Yetiştirmek İsteyenlere yönelik olarak yapmış olduğumuz araştırmalar sonrası edindiğimiz bilgileri sizler ile paylaştık. İçeriğimizden bilgi alabilirsiniz.

Yukarıda maddeler halinde yer vermiş olduğumuz şartlara uyum sağlayan girişimcilerimiz devlet desteklerinden yararlanabileceği gibi aynı zamanda düşük faizli kredi imkanlarından da yararlanabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Erol kara dedi ki:

  Merhaba. Bende sıfırdan yumurta tavukçuluğu için çiftlik kurmak istiyorum. Fakat şatlara bakıyorum, bütün imkanlar zaten elinde biraz sermayesi olanlara göre. Kardeşim benim o işe başlıcak imkanım olsa zaten ufaktan başlar ve zamanla büyütürüm. Siz asıl benim gibi hiç imkanı olmayan ama içinde girişimci ateşi yanan kişilere vermelisiniz hibe ve faizsiz destekleri. Parası olan zaten bir şekilde bir iş yapıp para kazanıyor. Asıl imkanı olmayanlara imkan verinki, şevkimiz artsın, işimize sarılalım dört elle. Yoksa para parayı çeker, rahata erende kafayı çeker…

 2. yusuf yaradılmış dedi ki:

  seiamün aleyküm b izde tavuk cifliği kurmak istiyoruz ama ziraat bankası kredi vermiyor teşkilati tam tesist kurun ondan sonra normal kredi veriyor yardımcı olursan seviniriz