TKDK Büyükbaş Hayvan Hibesi Nasıl Alınır?

05.01.2023
TKDK Büyükbaş Hayvan Hibesi Nasıl Alınır?

Tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumu tarafından verilen hibe krediler sayesinde çok sayıda büyük baş, küçük baş, kümes hayvancılığı ve kanatlı hayvan çiftlikleri kurularak tarım alanı güçlendirilirken aynı zamanda ülke ekonomisi de canlanmaya yüz tutmuştur. Kırsal kalkınma destekleri kapsamında verilen hibe konularını, tkdk hibe desteklerini, başvuru tarihlerini, hibe oranlarını ve proje örnekleri ile ilgili detaylı bilgiyi içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

TKDK Tarafından Verilen Büyükbaş Hayvan Hibesi Nasıl Alınır?

TKDK yani uzun ismi ile Tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumu tarafından verilen hibe krediler sayesinde ülkemizde bulunan bir çok il ve ilçede büyükbaş hayvancılık, küçük baş hayvancılık, kümes hayvancılığı, kanatlı hayvancılık, et ve süt ürünlerinin üretim tesisleri gibi projelerin onaylanarak kabul görmesi durumunda çok sayıda girişimcimize devlet desteği verilerek hibe kredi imkanları tanınmış ve bu alanda bir çok işletme kurulmuştur. Sığır çiftliği kredisi imkanlarından yararlanmak için öncelikle onay verileceğine inandığınız güzel bir iş projesi oluşturmanız gerekmektedir. Daha sonrasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmanız gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumu tarafından onay verilen il ve ilçelerde ikamet ediyor olmanız gerekmektedir. Bu şartlara uyum sağlamış olduğunuz taktirde TKDK başvuru yapabilir ve projenizin onaylanmasını bekleyebilirsiniz. Projeniz onaylanmış olduğu taktirde sığır çiftliği kredisini çekebilirsiniz.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat bankası tarafından verilen düşük faizli hayvan kredilerinin yanı sıra Tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumu tarafından hibe hayvan kredisi imkanları sunulmaktadır. Tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumu Avrupa birliği kapsamı tarafından oluşturulan IPARD programları sayesinde destek verilen illerde kurulan hayvan çiftlikleri veya et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri işletmeleri için onay gören projelerin yüzde yetmiş oranında hibe destek kredileri verilerek çiftçi girişimcilerimizin sayısı artarken aynı zamanda ülke ekonomisinin de hareketlenmesi amaçlanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası hayvan kredisi hakkında bilgi almak için lütfen linke tıklayınız. Hayvansal üretim kredileri

TKDK desteklenen iller

IPARD programlarından yararlanmak için lütfen linke tıklayınız. https://www.tkdk.gov.tr/Ipard/IpardProgrami

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun Onay Vermiş Olduğu İller

IPARD programları sayesinde büyük baş hayvancılık, küçük baş hayvancılık, kümes hayvancılığı gibi çiftliklerin kurulması için çiftçi girişimcilerimize yüzde yetmiş oranında hibe destekler verilmektedir. Fakat bu desteklerden yararlanmak için tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumunun onay vermiş olduğu illerde ikamet ediyor olmanız veya çiftliğinizi bu iller içerisinde kurmuş olmanız gerekmektedir. Peki onay verilen iller hangileridir. Şimdi sizler için aşağıda maddeler halinde onay verilen illerin listesini paylaşacağız.

 1. Afyonkarahisar
 2. Amasya
 3. Balıkesir
 4. Çorum
 5. Diyarbakır
 6. Erzurum
 7. Hatay
 8. Isparta
 9. Kahramanmaraş
 10. Kars
 11. Konya
 12. Malatya
 13. Ordu
 14. Samsun
 15. Sivas
 16. Şanlıurfa
 17. Tokat
 18. Trabzon
 19. Van
 20. Yozgat
 21. Ağrı
 22. Aksaray
 23. Ankara
 24. Ardahan
 25. Aydın
 26. Burdur
 27. Bursa
 28. Çanakkale
 29. Çankırı
 30. Denizli
 31. Elazığ
 32. Erzincan
 33. Giresun
 34. Karaman
 35. Kastamonu
 36. Kütahya
 37. Manisa
 38. Mardin
 39. Mersin
 40. Muş
 41. Nevşehir
 42. Uşak

Saymış olduğumuz bu iller içerisinde ikamet eden vatandaşlarımız hayvan çiftlikleri ve et ve süt ürünleri için kurmuş oldukları üretim atölyeleri için proje hazırlayarak hibe kredi desteklerinden yararlanmak için başvuru yapabileceklerdir. Projesi onaylanan çiftçilerimiz ise yüzde yetmiş oranına kadar hibe desteklerinden yararlanabileceklerdir.

Tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumu tarafından verilen destekler ve Örnek projeler hakkında bilgi alabilirsiniz.

TKDK Tarafından Desteklenen Sektörler Hangileridir?

Tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumu tarafından desteklenen sektörler 3 ana başlık altında toplanmıştır Bu sektörlerden yararlanabilmek için onay verilen illerde ikamet ediyor olmanız gerekecektir. Desteklenen sektörler ise şu şekilde yer almaktadır. Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme, Tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar, Tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması ile ilgili fiziki varlıklara yönelik yatırımlar bu üç sektör üzerinde proje oluşturarak hibe kredi desteklerinden yararlanmanız mümkün olacaktır.

TKDK Hibe Destek Başvuru Süreci Nasıl İlerler?

Tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumu tarafından verilen hibe kredilerden yararlanmak için aşağıdaki yollar izlenmelidir.

 • Destek başvurusu ilanını görmüş olduğunuzda çağrı rehberini ve ilanını bilgisayarınıza indirmelisiniz.
 • Başvuru şartlarını en ince ayrıntısına kadar incelemelisiniz.
 • TKDK formatına uygun olan makine ve ekipman alımları için teknik proje hazırlamanız gerekmektedir
 • İhtiyacınız olan makine ve ekipmanlar için bir çok yerden teklif almalısınız.
 • Uygun iş planlarını inceleyerek projenizi ona göre doldurmalısınız.
 • Doldurma kılavuzunda yer alan resmi belgelere göre evraklarınızı tamamlamalısınız.
 • Başvuru formu ve harcamalarını, mevcut varlıklar listesini web ortamında yani internet üzerinden doldurunuz.
 • World veya Excel formatına uygun olan teknik şart nameleri bilgisayarınıza indiriniz.
 • Başvuru harcama ve varlık tablosunun çıktısını sistemden almalısınız.
 • Başvuru formunu ve eklerinizi, iş planı ve teknik projelerinizi bu şartlara uygun olacak şekilde doldurmalısınız.
 • Başvuru için hazırlamış olduğunuz projenizi yedek ve orijinal olacak şekilde hafıza kartınıza yükleyiniz. IPARD II programı ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

TKDK tarafından verilen desteklerden yararlanamıyorsanız bankalar tarafından verilen hayvan kredisi güncel kredi kampanyalarını inceleyebilir ve başvurularınızı yapabilirsiniz.

Yukarıda listesini vermiş olduğumuz adımları yerine getirdikten sonra tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumuna şahsen veya temsilciniz sayesinde başvuru yapmış olduğunuzda projeniz dikkate alınacak ve ayrıntılı olarak incelenecektir. Başvurunuz onaylanmış olduktan sonra Destek kredilerinden yararlanabilir ve hayalinizdeki işletmenizi kurabilirsiniz.

Eğer projeniz onaylanmaz ise Türkiye Cumhuriyeti Ziraat bankası Hayvancılık kredisi için başvuruda bulunabilirsiniz. Bu sayede düşük faiz oranları ile ihtiyacınız olan kredi imkanından da yararlanabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. GÜLFER DEMİR dedi ki:

  Ben 28 yaşında evli 3çocuk anasıyım köyde yasiyorum Eşim mevsimlik işçi bende büyük baş almak istiyorum .Uretmek et üretmek süt üretmek istiyorum işimin en iyisi olmak istiyorum

 2. Gülseren özkan dedi ki:

  Neden beni kimse duymuyor bende devlet desteyiğ istiyom