Vakıfbank İcradan Satılık 2. El Araçlar 2023 Listesi

02.01.2023
Vakıfbank İcradan Satılık 2. El Araçlar 2023 Listesi

Bankalardan 2. el araç satın alabileceğinizi biliyor muydunuz? Kredi çekerek borçlarını ödeyemeyen ve teminat olarak da taşıtlarını göstermiş olan kişilerin araçları borca karşılık banka tarafından satılmaktadır. Banka bu sayede borcunu tahsil etmiş olmaktadır. 2. el araç satın almak isteyenlerin tercih edeceği yöntemlerden bir tanesidir. Vakıfbank 2. el araç satışı yapmaktadır. Türk Ekonomi Bankası, Halkbank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Akbank ve Finansbank da 2.el araç satışı yapan bankalar arasındadır.

İpotekli Araç Almak Mantıklı Mı?

Banklar kredi verdiklerinde bu krediyi teminat karşılığında verirler. Ya kefil isterler ya da taşıt, arsa, konut gibi taşınır ya da taşınmaz mal varlıklarını ipotek ederek satılmaz şerhi konulur. Borçlu olan banka müşterisi bu borcunu ödemez ise, teminat gösterdikleri mal varlıklarına el konulur. İcra ile gerçekleştirilen bu işlem sonrası banka bu mal varlığını satmak sureti ile borcunu almış olur.  Söz konusu taşıt için eksper tarafından bir bedel hesaplanır. Araçlar internet üzerinden tek tek özellikleri yazılarak satışa çıkarılır. Bu araçlara ihaleye katılmak isteyen herkes fiyat sunabilmektedir. Eksper tarafından belirlenen bedeller genel olarak piyasa değerinin altında olmaktadır. Bu sebeple bankalardan araç almak mantıklı ve güvenilirdir. Ödeme şahıslara yapıldığında yaşanacak olan sıkıntıların hiç biri yaşanmaz ve banka tarafından müşteriye dekont verilir.

Vakıfbank ipotekli araç satıyor.
Vakıfbank ipotekli araç satıyor.

Aracı Nasıl Alabilirim?

Bankaların 2. el araçlarından almak isterseniz öncelikle internet siteleri üzerinden satışa çıkarılmış olan araçları incelemeniz ve bir karara varmanız gerekir. Almak istediğiniz aracı belirledikten sonra Vakıfbank şubelerine gitmelisiniz. Şubedeki görevlilere 2. el araç almak istediğinizi söyleyiniz. Araç satışları ihale usulü ile yapılmaktadır. Banka sizden bir teminat bedeli yatırmanızı talep eder. Ziraat Bankasında bu teminat bedeli oranı %6‘ dır. Aracın muhammen bedelinin %6’ sı hesaplanarak bulunur. Fakat Vakıfbank’ ta bu oran %5‘ tir. Yani ihaleye katılırken;

Aracın muhammen bedeli / %5 = Teminat bedeli bulunmaktadır. 50 bin TL’ lik bir araca talip olduğunuzda 2 bin 500 TL teminat bedeli yatırmanız gerekmektedir. Bu bedel yatırıldıktan sonra banka tarafından size bir dekont verilecektir. Ayrıca bir teminat sözleşmesi imzalamanız gerekir. Bu sözleşmenin tüm sayfalarını tek tek imzalamalısınız. Bu aşamadan sonra artık ihaleye katılmaya hak kazanmış oluyorsunuz. Banka tarafından size bir şifre veriliyor. Çünkü ihale dijital ortamda gerçekleşiyor. Kullanıcı adınız ve şifreniz ile sisteme giriş yapmak sureti ile buradan tekliflerinizi sisteme kaydediyorsunuz. Aracın talibi olan herkes buradan en az 500 TL artırım yapmak sureti ile fiyat verecektir. İhale süresi 3 gündür.

3 günün sonunda şayet en yüksek meblağı teklif eden siz olursanız araç sizin olacaktır. Şayet ihale bitimine yarım saat kala farklı bir teklif gelirse ihale yine yarım saat daha uzatılacak ve bu süre sonunda ihaleyi kazanan son teklifi veren kişi olacaktır. Ayrıca yatırılan teminat bedeli yalnızca bir araç içindir. Yani iki araca talip olmak istiyorsanız iki aracın da teminat bedellerini yatırmalısınız. Bu teminat bedeli tüm araçları kapsamaz. Yalnızca almayı planladığınız araçları kapsamaktadır.

ÖTV KDV indirimi sonrası araç fiyatları nı inceleyebilir ve araç alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

İhale Başvurumu Nasıl Yapacağım?

İhale başvurusu sadece banka şubeleri aracılığı ile yapılmaktadır ve internet üzerinden başvuruda bulunmak mümkün değildir. Bankaya yapılacak olan başvuru esnasında gerçek kişilerin T.C. kimlik belgeleri ile başvuruda bulunmaları yeterlidir. Tüzel kişilerin ise, başvuran için yetki belgesi, noterden alınacak olan imza sirküleri, vergi levhası ve sicil gazetesinin fotokopisi gerekmektedir. Bu evraklar ile başvuranların dosyalarına ödeme yaptıklarına dair dekont ve ihale sözleşmesi eklenecektir. 2.el araçlara oto ekspertiz raporu zorunlu!

vakıfbank-ikinci-el
Vakıfbank şubelerine giderek ihale başvurusunda bulunabilirsiniz.

Yatırılan teminat bedelinin bazı şartlar dahilinde geri alınması mümkündür.

  1. Şayet ihaleye katılmışsanız ancak sisteme girerek araç için herhangi bir teklifte bulunmamış iseniz teminat bedelinizi geri alabilirsiniz. Ancak bankaya yazılı olarak bir dilekçe yolu ile başvurmanız gerekmektedir.
  2. Banka tarafından ihale iptaliniz gerçekleştirilir ise teminat bedelini geri alabilirsiniz.
  3. İhaleyi kaybeden her müşteriye teminat bedeli iade edilecektir.
  4. Ancak ihaleyi kazandığı halde, takip olduğu aracı almayan banka müşterilerinin teminat bedelleri kati surette geri ödenmeyecektir. Ziraat Bankası’ nın 2. el araçları ve ürün detayları hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Nasıl Teklif Verebilirim?

Size verilen şifre yardımı ile sisteme girerek fiyat teklifinde bulunmanız mümkündür. Gerçek kişiler sisteme T.C. kimlik numaraları ve bankanın sms yolu ile gönderdiği şifre yardımı ile giriş yapabilmektedir. Ancak tüzel kişiler sisteme T.C. kimlik numarası ile değil vergi numarası ile giriş yapmalıdır. Ziraat Bankası’ nda minimum artış değeri 500 TL‘ dir. Ancak Vakıfbank’ ın artış değerleri araçtan araca göre değişiklik göstermektedir. Sistem üzerinden otomatik olarak teklif artırma seçeneği bulunmaktadır. Bu seçeneği tercih etmeniz durumunda siz sisteme girmeseniz bile araç için verilen teklif algılanarak minimum artış değerinde sizin adınıza değer artışı yapılabilecektir.

Teklif verdiğiniz aracın ihale sonucunda satışı size yapılır ise, ödemeyi peşin olarak yapmanız istenecektir. Ancak kredi almak isterseniz, Vakıfbank’ ın sunduğu taşıt kredilerinden de faydalanabilirsiniz. Bankanın mevcut faiz oranı üzerinden vade ile birlikte çekmek istediğiniz tutar göz önünde bulundurularak size bir ödeme planı hazırlanacaktır. Bankaya araç alımınızda herhangi bir KDV ödemesi yapmayacaksınız. Aracın maliyetine ek olarak yalnızca satış işlemleri için notere verilecek olan bedeli karşılamanız gerekiyor. Satış işlemlerinin yaptırılması karşısında belirlenen meblağ alıcıya ait olacaktır.

Vakıfbank Satılık 2. El Araçlar

Vakıfbank hacizli araçlar için tıklayınız.

Vakıfbank’ tan satılık 2. el araçları, araç özelliklerini ve fiyatlarını sizler için araştırdık. Tabloda araçların marka model, yıl ve fiyatları gösterilmektedir. Ayrıca yukarıdaki görselde yazan iller de araçların hangi Vakıfbank şubesinde olduğunu göstermektedir. Araç alımı yapacakların bu illerden araçlarını almaları gerekiyor.

Tabloda ifade edildiği gibi araçların fiyatları piyasa değerinin oldukça altındadır. Ticari araçtan, binek araca, otobüsten tıra kadar pek çok taşıt modeli bulunmaktadır. Sisteme giriş yaparak araçların özelliklerini detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Buradan fiyat vererek ihaleye katılabilirsiniz. İhale 3 gün içinde sonuçlanmaktadır. Vakıfbank bu işi uzmanlıkla yapıyor diyebiliriz. Çünkü araçların fotoğraflarında hasarlı bölgeler yakın çekim yakılarak banka müşterilerine sunulmuştur. Ayrıca Vakıfbank 2. el taşıt kredisi vermektedir. Kredi detaylarını incelediniz mi?

Teminat bedellerini yatırarak bu araçları talip olabilir ve ihale sonrası satış işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. İhaleyi kazanamazsanız teminat bedelinizi geri almayı unutmayın.

YORUMLAR

  1. Dogan dedi ki:

    Vakıfbank banktan satılık araclar

  2. Özlem doğan dedi ki:

    Resim neden paylaşmıyorsunuZZ yenimi bunlar güncelmi yani