Yatmayan Emekli Maaşının Nedenleri (ÇÖZÜM)

03.01.2023
Yatmayan Emekli Maaşının Nedenleri (ÇÖZÜM)

Bazen emekli vatandaşlarımızın maaşları hesaplarına yatmıyor. Hesaplarında maaşlarını bulamayanlar internet üzerinden maaş sorgulama yapabiliyor. Maaşlarının neden yatmadığını ya da eksik yattığını merak eden vatandaşlarımız bu durumda ne yapacaklarını merak ediyor. Sizler için bu durumun sebeplerini ve çözüm yollarını araştırdık.

Emekli Maaşı Yatmamasının Sebepleri

Türkiye’ de 13 milyon emekli vatandaşımız var. Sosyal Güvenlik Kurumu, Bağ- Kur ve Emekli Sandığı emeklilerinin maaşları farklı tarihlerde hesaplarına aktarılmaktadır. Bu tarihler geldiğinde banka şubelerinden ya da ATM’ lerden bankamatik yardımı ile maaş tutarları çekilmektedir. Maaşlar tahsis numaralarının son hanelerine göre yapılmaktadır. 4a yani SSK emeklileri  tahsis numaralarının son hanesi 9 olanlar ayın 17′ sinde maaş alırlar. Tahsis numarası 0 ‘ a doğru ilerledikçe maaşlar da ayın diğer günlerine doğru ertelenmektedir. Ayrıca ayın 26’ sında iş görememezlik paraları da ödenmektedir.

emekli-maaşı-yatmadı
Emekli maaşı yatmadı.

Emekli Sandığı emeklileri doğum tarihlerine göre maaş alırlar. Bunların maaş ödemeleri ayın 5′ ine kadar yapılmaktadır. Şayet maaş yatırılma günü hafta sonuna rastlarsa ödemeler ilk pazartesi gerçekleştirilmektedir. Bağ-Kur emeklileri de maaşlarını yine tahsis numaralarına göre ayın 25′ inden 28′ ine kadar almaktadır. Genel olarak bayramlarda maaşların erken yatırıldığı görülmektedir. Bayramlarda yılda 2 defa emeklilere verilen ikramiyeler önce yatırılmakta, bayrama 1 hafta kala da emekli maaşları hesaplarda olmaktadır. Ancak bazen maaşların hesaplarda olmadığı ya da zamanı geldiği halde yatırılmadığı görülmektedir.

Sizler için bu durumun sebebini araştırdık.

Emekli Maaşım Neden Yatmadı?

Emekli maaşınızın yatmamasının sebepleri arasında maaş gününüzün hafta sonuna denk gelmesi olabilir. Emekli maaşları yukarıda belirttiğimiz gibi tahsis numaralarına göre yapılmaktadır. Şayet maaş günü cumartesi ya da pazar gününe denk gelmiş ise, maaş çekmek için ATM’ ye gittiğinizde ne yazık ki hesabınızda maaşınızı bulamayacaksınız. Muhtemelen maaşınız diğer grup ile birlikte ilk pazartesi günü hesabınızda olacaktır. Acele etmeyin! Şayet pazartesi günü de hesabınızda maaş tutarınızı bulamazsanız, ilk olarak bankanız iletişime geçin. Hesaplarda bir sıkıntı olmuş olabilir ya da hesap numarası ilgili alana yanlış yazıldığından dolayı maaşınız başka bir hesap numarasına aktarılmış olabilir. Bu banka ile halledebileceğiniz bir problemdir.

Ancak cuma günü yatması gereken maaşınız hesabınıza yatırılmamış ise e-devlet üzerinden maaş sorgulaması yapabilirsiniz.  E-devlet üzerinden maaş sorgulaması yapabilmeniz için e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Şayet bu şifreye sahip değilseniz PTT’ den 2 TL. karşılığında bir şifre edinebilirsiniz.

Maaşınız yatmadıysa bunun sebebi kurumdan da kaynaklanıyor olabilir. Bağlı bulunduğunuz il Sosyal Güvenlik Kurumları’ nın iletişim numaralarına ulaşarak kendilerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

5434 sayılı Emekli Sandığı kanuna göre yatırılacak olan emekli ikramiyeleri belirtilen hesaplara yatırılacaktır. Ancak ödemelerin herhangi bir sebepten dolayı yatırılmaması ya da ödemenin gecikmesi durumunda yapılacak olanlar kanunda ifade edilmiştir. İki ay içerisinde ilgili kuruma bir dilekçe ile başvurmanız durumunda ikramiyeler hesaplara yatırılacaktır. Yazılı olarak talep edilen ikramiye tutarları Danıştay’ ın vereceği karar neticesinde devlet hazinesi tarafından ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu‘ na gönderilecektir. Maaşlarınız için de yine yazılı olarak bağlı bulunduğunuz İl SGK Müdürlüğü’ ne başvurabilirsiniz.

emekli-maaşı-neden-yatmadı
Emekli maaşı neden yatmadı?

Maaşları yatmayan vatandaşlarımız şayet hesap kontrolü yaptırmış ve hesaplarda sıkıntı olmadığını öğrenmiş ise Alo 170 numarasını arayabilir. Bu numara Çalışma Bakanlığı’ na aittir. Bakanlık tarafından maaşların hesaba aktarılıp aktarılmadığı buradan öğrenilebilir. Ayrıca PTT 2023 yılında emeklilere faizsiz kredi verecek mi isimli içeriğimizden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca diğer bankaların da emekliler için hazırladığı güncel emekli kredileri bulunmaktadır.

Emekli Maaşları Neden Eksik Yattı?

Daha evvel basında maaşların yanlış hesaplanması sonucu hesaplara aktarılan tutarların eksik olduğu üzerinde haberlere denk gelmiştik. Ancak yapılan açıklamada sistemlerde herhangi bir sıkıntı bulunmadığı söylenmişti. Prime esas kazanç tutarlarının farklı olmasından dolayı da emekli aylıklarında farklılık olması söz konusudur. Fakat sistem üzerinden bu bilgilerin yanlış girilmesi, esas kazanç tutarlarının yüksek yatırıldığı halde sisteme düşük kaydedilmesi sebebi ile maaş tutarlarında da farklılık olabilmektedir. Bu yıllardan sonra maaşlarının eksik yatırıldığını düşünen vatandaşlarımız dava açtılar ve kazandılar. Şayet maaşlarınız eksik yatırılıyor ve kuruma başvurmanız durumunda herhangi bir sıkıntı olmadığı ifade ediliyor ise, hakkınızı hukuki yollardan arayabilirsiniz.

Yılda iki kez emekli maaşlarına enflasyon oranları dikkate alınarak zam yapılmaktadır. Bu zam tutarları da maaşlarınıza yansımamış olabilir. Enflasyon oranlarını dikkate alarak hesaplama yapınız ve maaşlarınızın tutarlarını hesaplayınız. Bir yanlışlık ya da eksiklik olduğunu düşünüyor iseniz dilekçe yardımı ile durumu kuruma bildiriniz.

Maaşlarınızın eksik yatmasının sebepleri arasında muayene ve ilaç kesintileri yapılmış olması olabilir. İlaç kesintisi sorgulaması yaparak bu tutarları öğrenebilirsiniz.

Emekli Maaşının Yatıp Yatmadığı Sorgulama

Maaş sorgulama işlemlerini Alo 170 numaralı telefon üzerinden yapabileceğiniz gibi e-devlet üzerinden de yapabilirsiniz.

 • 4a Maaş Sorgulama
 • 4b Maaş Sorgulama
 • 4C Maaş Sorgulama

Sorgulama sayfaları açıldıktan sonra kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir. T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi girerek sisteme giriş yapmalısınız. Ancak şifreniz yoksa sisteme giriş yapamazsınız. 2014 yılından evvel şifresiz olarak sadece kimlik numarası ile sorgulama işlemi yapılabilmekteydi. Daha evvel E-SGM adlı bir sistem mevcuttu. Fakat bu sistem tarihe karıştı. Acil finansman ihtiyaçlarınızı karşılamak için aidatsız kredi kartı veren bankalara başvuru yapabilirsiniz.

Emekli Maaşı Hesaplaması

Emekli maaşı hesaplamasında dikkat edilecek olan bir tarih var ki o da 2008′ dir. 2000 yılına kadar olan dönemde emekli maaşlarının hesaplanmasında gösterge ve kat sayı olarak iki terim kullanılıyordu. Emekli sandığı emeklileri için yine hesaplamada bu kavramlar kullanılmaya devam ediyor. Ancak SSK ve Bağ-Kur’ lular için 2008 yılında değişiklik yapılmıştır.

SSK’ lıların maaşlarında 2000 ile 2008 yılları arasındaki kat sayı dikkate alınmaktadır. Gelişme hızı eskiden bir bütün olarak ele alınırdı. Ancak yapılan düzenleme ile birlikte yüzde 30′ u kullanılıyor. Durum Bağ-Kur emeklilerinde de aynı şekildedir. Emekli maaşının kaç katı kredi çekildiğini merak edenler linke tıklayarak içeriği inceleyebilirsiniz. Bankalar tarafından 2023 yılında düzenlenen güncel kredi kampanyaları ile finansman ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

emekli-maaşı-hesaplama
Emekli maaşı hesaplama

Emekli sandığı emeklilerinin maaşları ise ek gösterge, hizmet süresi, derece ve kademe durumuna göre hesaplanmaktadır. Zaten memurlar henüz emekli olmadan ne kadar emekli maaşı alacağını bilmektedir. Maaş katsayıları, kıdem aylıkları, taban aylıkları, ek gösterge rakamları, tazminatları ve hizmet süreleri dikkate alınarak bir hesaplama yapılacaktır. Maaşları etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi de ek gösterge rakamı olmaktadır. Ek gösterge rakamı memurun unvanı dikkate alınarak belirlenmektedir.

Şayet emekli maaşınız o ay hesabınıza yatmadıysa ilk olarak bankanız ile iletişime geçin. Hesaplarda herhangi bir sıkıntıya rastlanmıyor ise, sosyal güvenlik kurumuna bir dilekçe yoklu ile başvuru yapabilir, Alo 170′ ten detaylı bilgi alabilir ya da e-devletten sorgulama yapabilirsiniz. 2023 yılında emekliler açıklanan enflasyon oranları ile zamlı olarak maaşlarını alacaklar.

YORUMLAR

 1. AliDEMİRCAN dedi ki:

  Emekli maaşımyatmamış

  1. Seval dedi ki:

   Benimde bu ay yatmadı siZin msjınızı gördüm halen yatmadımı çözüldümü sorun

   1. Aysun dedi ki:

    Benimde ödeme günüm bugün diyor ama yatmadı acaba yatmıcak mı