En Yüksek Mevduat Faizi Veren 5 Banka 2023

02.01.2023
En Yüksek Mevduat Faizi Veren 5 Banka 2023

Bankaya belirli bir dönemde para yatırma ve faiz getirisi ile daha sonra bu parayı alma durumu ile çok sık karşılaşmaktayız. 32 günlük, aylık, yıllık vadeler ile vadeli mevduat hesabı açabilir, en yüksek faiz oranı veren banka ile anlaşabilirsiniz. Mevduat faiz oranları bankalara göre değişmektedir. Bu içeriğimizde sizler için bankalar arası mevduat faizi kıyaslaması yaptık. 2023 yılı bankaların faiz oranlarını inceleyerek yaptığımız araştırmayı yazımızın devamında bulabilirsiniz. Ayrıca hesaplama programları sayesinde siz de faiz oranlarını öğrenebilirsiniz.

Vadeli Mevduat Hesapları

Yatırım ve birikim yapmak isteyenlerin en çok kullandığı yöntemlerden bir tanesi vadeli hesap açmaktır.Vadeli mevduat hesabı her bankada açılmaktadır. İlk olarak yatırılacak olan tutar ve vade oranı belirlenmektedir. Belirtilen vade süresi içerisinde hesaptan herhangi bir nakit çekim işlemi yapılamaz. Yani aslında vadeli mevduat demek paranızı vade süresi boyunca bankanın kullanımına vermeniz, parayı çekmemeyi taahhüt etmeniz ve bankanın parayı kullanması durumunda bu duruma karşılık faiz gelirinizin olması anlamına gelmektedir. Aslında bu duruma bir kazanç olarak bakmak gerekmektedir. Düşük meblağlarda hesabınıza para yatırmanız durumunda çok kazanmadığınızı düşünseniz de yüksek meblağlardan iyi miktarlarda gelir elde edilmektedir.

Tabi bu kazancın en güzel tarafı da herhangi bir risk içermemesidir. Paranızı kaybetme ya da değerinin düşmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Aslında vade ile birlikte faiz oranı da belli olduğundan vade sonunda nasıl bir tutar ile karşı karşıya kalacağınızı bilirsiniz. Diğer yatırım aracı olan altın üzerinden hesaplama yapacak olursak, altında değer kaybı mümkün olmaktadır. Ancak bankaya yatırdığınız tutar belirli olduğundan, ana paranız bu durumdan etkilenmez. Sadece faiz oranlarının düşmesi sebebi ile elde edeceğiniz faiz geliri etkilenir. Ancak bazı bankalarda faiz oranlarının sabit tutulacağı taahhüt edilmektedir. Bankalar tarafından ev hanımlarına kredi verilmektedir.

Ancak kazancınız için belirli bir oran vermek doğru olmayacaktır. Çünkü her bankanın faiz oranı birbirinden farklıdır. Faiz oranlarını dikkate alarak sizlere örnek hesaplamalar yapacağız. Paranızı 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık vadeler ile bankaya yatırabilirsiniz. Vadeli hesaptan elde edilen faiz oranı üzerinden yüzde 15 kesinti yapılmaktadır. Bu kesinti devlete ödenir. Vadeyi uzatmanız durumunda stopaj adı verilen kesinti oranı düşmektedir.

Denizbank Yüzde 17,50 Hoşgeldin Faizi

Banka yeni müşterilerine açacakları mevduat hesaplarında yüzde 24 oranında hoşgeldin faizi vermektedir. Hesap açmak için banka şubelerine gitmenize gerek kalmamaktadır. Mobil bankacılık ya da internet bankacılığı üzerinden vadeli hesabınızı kolayca açabilirsiniz. İnternet bankacılığı üzerinden hesabınıza giriş yaparak, ya da T.C. kimlik numaranız ve banka kartı numaranız ile birlikte internet bankacılığına üye olarak hesap açabilirsiniz.

5000 TL ve üzeri mevduat yatırmanız ve bu tutarı 60 gün ila 370 gün arasında vadelendirmeniz durumunda yüzde 17,50 faiz oranından yararlanabilirsiniz. Aynı tutarı 32 gün ile 59 gün arası vadeler ile yatırmanız durumunda yüzde 17,50 faiz oranından yararlanabilirsiniz. Döviz hesaplarında durum daha farklı olmaktadır. Denizbank’ ın hoş geldin faizinden yararlanabilmenin koşulları;

  • Bankada son 1 aydır açık olan altın, döviz ya da TL hesabının olmaması
  • Son 6 içinde aynı kampanyadan yararlanmış olmamaktır.

İnternet bankacılığını kullanarak hesap açabilir ve hemen birikim yapmaya başlayabilirsiniz.

Garanti Bankası Vadeli TL Hesabı

Garanti Bankası’ ndan TL hesabı açarak da faiz geliri elde edebilirsiniz. E-vadeli bir hesap açarak da internet bankacılığı üzerinden vadeli mevduat hesabı açmak da mümkün olmaktadır. Ayrıca 3 aylık vadeli mevduat hesaplarından yapılan stopaj kesintilerinin oranları da oldukça düşürülmüştür. Cari ve vadesiz hesaplara yapılan olan düzenleme 31 Ağustos 2018 tarihinde yayınlanmıştır. Bu tarihten sonra açılacak olan ve vade süresi 3 ay olarak belirlenen hesaplardan kesinti daha az yapılacaktır.

Mevduat yatırıldıktan sonra vadesinden evvel para çekimi yapılan işlemlerde anlaşma bozulmuş sayılır. Faiz oranları brüt olarak belirlenmiştir. Hesap açabilmek için 1000 TL ve üzerinde tutar yatırmak gerekmektedir. 32 günden 400 güne kadar kırık hesap açtırabileceğiniz gibi, 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 12 aylık dönemleri vade olarak da belirleyebilirsiniz. Kırık vadeli mevduat hesapları en fazla 999 günlük açılmaktadır.

Açtığınız hesaplar değişken faiz oranlarından etkilenmemektedir. 1 aylık vade ile 1000 TL ile 25 bin TL arasında olan tutarlarda yüzde 4,5 olarak belirlenmiştir.

Aylık kazancınız üzerinden 6 aya kadar yüzde 5 oranında, 6 ay ve 1 yıl arasında yüzde 3 stopaj kesilecektir. 1 yıl ve üzerinde vade belirlendiğinde ise geliriniz üzerinden herhangi bir kesinti yapılmaz.

Akbank Vadeli Mevduat Hesabı

Akbank vadeli hesap açabileceğiniz ve getirisi yüksek bankalar arasında yer almaktadır. TL cinsinden vadeli hesap açmanız durumunda değişken faiz oranlarından etkilenmezsiniz. 400 güne kadar vade tercihinde bulunabilirsiniz. Ayrıca banka ara dönemli olarak da vadeli hesap açtırmaktadır. En düşük vade 7 gün olmaktadır. Vade ve güncel faiz oranları banka tarafından otomatik olarak belirtilmektedir. Faiz gelirinizi daha sonra vadesiz hesabınıza da aktarabilirsiniz.

Hesaplar sabit getirili olmaktadır. Bu sebeple faiz hareketliliğinden hesabınız etkilenmez. 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 12 ay vade belirleyebilirsiniz. Hesap açılışında asgari olarak 1000 TL yatırmanız gerekmektedir. Vadeye göre devlet tarafından yapılacak olan kesinti oranları da farklı olacaktır. Ancak uzun vadeleri tercih etmeniz durumunda yapılan kesinti oranları da düşük olmaktadır. 30 Arakık’ a kadar 12 ay vade tercih etmeniz durumunda hesabınızdan herhangi bir kesinti yapılmayacaktır. 18 yaş altındaki kişilere de kredi ve banka kartı veren bankalar bulunmaktadır.

Hesap açarak 1000 TL yatırmanız ve 1 ay vade tercihinde bulunmanız durumunda yüzde 6,5 brüt faiz getiriniz olacaktır. Akbank Direkt’ ten vadeli mevduat hesabı açmak için tıklayınız. Ayrıca kimlik belgeniz ile banka şubelerine giderek de vadeli mevduat hesabınızı açtırabilirsiniz.

Yapı Kredi Vadeli Mevduat Hesabı

Yapı Kredi müşterilerine vadeli hesap açmaları durumunda en yüksek faiz oranlarını sunmayı taahhüt eden bankalar arasında yer almaktadır. İnternet şubesinden, mobil bankacılıktan, 444 0 444 müşteri hizmetleri numarasını arayarak ya da banka şubelerine giderek vadeli mevduat hesabı açtırabilirsiniz. Bankanın en avantajlı faiz oranı yüzde 23,55‘ tir. Bu faiz oranından TL ve döviz hesabı açmanız ve vadeleri 32 gün ile 730 gün arasında belirlemeniz durumunda yararlanabilirsiniz.

Bankanıza yatıracağınız tutarların EFT ile gönderilmesi, ATM’ den ya da nakit olarak banka şubelerine yatırılması gerekmektedir.

KurVade (Gün)10.000-50.000 TL
TL32 – 92 gün%12,50
TL93 – 184 gün%11
TL186 – 368 gün%10,50
TL369 – 730 gün%5,05
Dolar32 – 730 gün%2,25
Euro32 – 730 gün%1,15

Kampanya dışında vadeli olarak mevduat hesabı açmanız durumunda yukarıdaki faiz oranları kadar gelir elde etmeniz muhtemeldir.

İNG Bank E-Turuncu Hesap

İNG Bank’ ta E-Turuncu hesap açmanız durumunda güncel faiz oranlarının getirilerinden yararlanabilirsiniz. Üstelik EFT, havale ve hesap işletim ücreti gibi ücretler ödemenize gerek kalmamaktadır. Üstelik hesabınıza vadeden evvel para yatırmanız ya da para çekmeniz durumunda belirlediğiniz vade bozulmamaktadır. Gün gün faiz oranları hesabınıza geçmektedir. Türk Lirası hesabı açabileceğiniz gibi İngiliz Sterlini, Dolar ve Euro hesabı da açtırabilirsiniz. Üstelik banka şubesine de gitmenize gerek kalmadan internet üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Hoşgeldin faizinin vadesi 12 ay olarak belirlenmiştir. Yüzde 18 faiz oranından yararlanabilmeniz için e-turuncu hesap açtırmanız gerekmektedir. Hesap açmak için belirlenmiş olan bir limit bulunmamaktadır. Brüt oranlar üzerinden faizler hesaplanmaktadır. Gün içinde mesai saatlerinden evvel hesabınıza para yatırmanız durumunda günlük faiz kazanacaksınız. Hesaptan otomatik ödeme talimatı verilmemektedir. ATM’ lerden işlem yapabilir, para çekebilir ya da hesabınıza para yatırabilirsiniz. Hesap açtırmak için başvuru formunu doldurunuz.

Siz de birikimlerinizi vadeli hesaplara yatırarak faiz geliri elde edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.