Ziraat Bankası Traktör Kredisi 2023 Hesaplama

02.01.2023
Ziraat Bankası Traktör Kredisi 2023 Hesaplama

Tarımsal ekipman alımlarında da bankalar kredi vermektedir. Bu bankalar arasında en başta Ziraat Bankası ve Denizbank gibi bankaları saymak mümkündür. Traktör kredisi başvurusunda bulunmak için gerekli olan evraklar bulunmaktadır. Koç Finans şirketi de traktör kredisi vermektedir. Kredi vadelerinin 72 aya çıkarılmasından sonra çiftçilerimiz derin bir nefes almıştır. Uygun tutarlarda dosya masrafı ödeyerek ve size özel sunulan faizlerden yararlanarak kredi kullanabilirsiniz. Ayrıca maddi olarak sıkışmanız durumunda taksit ertelemesi yapılmasına da imkan tanınmaktadır. Sizler için örnek kredi hesaplamaları yaptık. Traktör kredisi ile ilgili tüm detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Traktör Kredileri 72 Aya Kadar Çıkartıldı

Bankalar traktör kredisi kampanyaları ile müşterilerinin yanında olmaktadır. Traktör alımları için kullandırılacak olan kredi Tarımsal Mekanizasyon Araçlarının Kredili Satışına Esas Deney ve Denetimlerle İlgili olan Tebliğ‘ e dayanılarak verilmektedir. Son yıllarda konu ile ilgili yapılan düzenlemelere göre kredi vadeleri 72 aya çıkarılmıştır. 0 km traktörlerin yanı sıra tebliğnamede ikinci el traktör alımları için kredi kullandırılması üzerinde de durulmuştur. Değişken ya da sabit faizli olarak sunulacak olan krediler ile alınacak traktörlerin şayet ikinci el ise 5 yaşını geçmemiş olması gerekmektedir. Traktör kredileri geçmiş yıllarda 60 ay vadeli olarak kullanılmaktaydı. Tarımsal alet alınması konusu ile ilgili kredi veren pek çok banka bulunmaktadır. Ancak Ziraat Bankası en düşük faizli kredi veren bankalar arasında ilk sırada gelmektedir.

Traktör Kredileri 72 Aya Kadar Çıkartıldı
Traktör Kredileri 72 Aya Kadar Çıkartıldı

Ziraat Bankası Traktör Kredisi

Ziraat Bankası, Tarımsal Mekanizasyon kredileri ile çiftçi müşterilerinin yanında olmaya devam etmektedir. Bitkisel, hayvansal üretim, su ürünleri üreticiliği ya da avcılığı konusunda gerçek ya da tüzel kişilere uygun faiz ve vade imkanları ile kredi verilmektedir. Kredi bu alanlarda kullanılmak üzere temin edilecek olan alet ve makine alımlarında kullanılmaktadır. Alınacak olan araç ve gereçler arasında sadece traktörleri saymak mümkün değildir. Biçerdöver, hasat ekipmanları, balya ve silaj makineleri, süt sağma makineleri, çayır biçme makineleri, yem karıştırma makineleri, patoz, pulluk, yemlik, suluk, süt soğutma tankları, balık bulma cihazları vb. araçlar da alınabilmektedir.

Kullandırılacak olan kredi yukarıda tek tek saydığımız ürünlerden yeni ve 2. el alımlar için kullanılmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen krediden yararlanmak için aracın Zirai Bilgilendirme Belgesi’ ne sahip olması zorunludur. Tarımsal mücadelede kullanılan araçlarda bu belgeye sahip olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Tarımsal mekanizasyon kredilerinden sabit faizli olanlar, anlaşmalı olunan firmalardan alınacak ve anlaşma sağlandığında borcunuz bitene kadar sabit faizli olarak kullandırılacaktır. Yani borcunuz bitene kadar yükselen faiz oranlarından etkilenmeyeceksiniz.

Kredi kullanabilmek için bankaların şartlarını yerine getirmekten ziyade bir de Bakanlar Kurulu’ nun verdiği kararlar neticesinde aradığı şartları taşımanız gerekmektedir. Kullandırılacak olan kredi limitleri proforma bedelinin yüzde  75′ i kadar olacaktır. Yıllık faiz oranları yüzde 5 ila 7 arasında değişmektedir. Ziraat Bankası’ nın verdiği tarımsal krediler genelde bakanlık ile imzalanan protokol neticesinde olsa da bankanın kredi için aradığı özel şartlar da bulunmaktadır.

Bu kapsamda kredilerden 3 başlık altında bahsetmek mümkündür. Sabit faizli, değişken faizli ve ikinci el traktör alımlarında kullandırılacak kredilerden tek tek bahsedeceğiz.

Değişken Faizli Traktör Kredileri

Bu kredi alınacak olan traktörün proforma bedelinin yüzde 75′ ine kadar kullandırılacaktır. Yeni alınan ve 0 kilometre traktörler için kullandırılacak olan bu kredinin tek bir ödeme seçeneği bulunmamaktadır. 72 ay vadeli kredinizi isterseniz yılda 1, 2 ya da 3 kez olacak şekilde ödersiniz. Yani bu durumda ödemeleriniz 3 ayda bir, 6 ayda bir ve yılda bir kere olmaktadır. Faiz oranları yıl içindeki değişimlere göre azalıp çoğalabilmektedir. Ziraat Bankası destekleme ödemesi sorgulaması yapabilir ve desteklerin ödenip ödenmediğini kontrol edebilirsiniz

Sabit Faizli Traktör Kredileri

Sabit faizli kredilerden yararlanmanız durumunda krediye ilk başladığınız ayda geçerli olan faiz oranı üzerinden kredi kullanmaya devam edeceksiniz. Sabit faizli traktör kredisinden sadece anlaşmalı mağazalarda satılan traktörleri alan banka müşterileri yararlanacaktır. 72 ayın sonuna kadar faiz oranlarının sabit tutulacağı taahhüt edilmektedir. Kredi üst limiti yine alınacak olan traktörün proforma bedelinin yüzde 75′ i kadar olacaktır. 

2. El Traktörler

Ziraat Bankası ikinci el traktör alımlarına da imkan tanımaktadır. Ancak traktörlerin yaşının maksimum 5 olması gerekmektedir. Traktörlerin kasko bedellerinin yüzde 75‘ i oranlarında kredi kullandırılmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz sabit ya da değişken faiz oranlarından yararlanarak kredinizi kullanabilirsiniz. TKDK traktör desteğini IPARD programları kapsamında için vermiyor. Bu sebeple Ziraat Bankası’ nın kredilerine başvurmanız gerekiyor.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Tarımsal krediler için gerçek kişilerden istenen evraklar arasında;

Gerçek kişiler için;

 • T.C. kimlik belgesi
 • Bilanço ile faaliyet gösteren işletmelere ait son 3 aylık bilanço veya gelir tablosu
 • Çiftçi Kayıt Belgesi
 • Teminata ait olan belgeler
 • Tarımsal işletme kapsamında gösterilecek olan belgeler bulunmaktadır.
Ziraat Bankası Traktör Kredisi İçin Gerekli Belgeler
Ziraat Bankası Traktör Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Tüzel kişiler için;

 • Vergi levhası
 • İlgili odaya kayıt belgesi
 • Çiftçi Kayıt Belgesi
 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • Teminata ait belgeler
 • Tarımsal işletmeye ait belgeler
 • Yeni kurulan işletmeler için kuruluşa ait bilanço
 • Eski işletmeler için ise son 3 yıla ait bilanço ya da gelir tablosu
 • Tüzel kişiliği temsil eden kişinin temsile yetkili olduğunu gösteren belgeler gerekmektedir.

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin uygulama esaslarına ilişkin tebliğ yayınlanmıştır. Tebliğe göre Ziraat Bankası ile TKK tarafından  Zirai kredilendirme konusunda belge sahibi olan traktörler için yatırım dönemine ait kredi kullandırılacaktır. Bu krediden yararlanmak için üreticilerin bitkisel ya da hayvansal üretim (küçükbaş, büyükbaş, damızlık kanatlı ve kanatlı) yetiştiriciliklerinden bir tanesini yapmaları gerekmektedir. Bu kapsamda kredi kullandırılacak olan traktörlerin 8 yaş ve altında olması gerekmektedir.

Traktör Kredisi Kullanmak İçin Gerekli Şartlar

 • Sadece Ziraat Bankası’ ndan değil hangi bankadan traktör kredisi çekerseniz çekin ÇKS belgenizin olması zorunludur.
 • Kredi kullanmak için sicilinizin temiz ve kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir.
 • Herhangi bir kuruma vergi borcunuz olmamalıdır.
 • Adres bilgileriniz banka tarafından teyit edilecektir.
 • Banka tarafından alınacak olan traktöre teminat olarak ipotek konulmaktadır. Ancak banka gerekli gördüğü durumlarda kefil de talep edebilmektedir.

Çiftçi Kayıt Belgesi’ ne sahip olmak bir zorunluluktur. ÇKS kaydı yapmak için tıklayınız.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Hesaplama

Ziraat bankasından traktör kredisi almak isteyen çiftçiler %14 faiz oranı ile kredi çıkarılır. Ancak devlet traktör almak isteyen çiftçilere karar kapsamında yatırım dönemi için %25 faiz desteği vermektedir. Ancak yerli malı traktör alacak olanlar ilse %50 faiz desteği ile kredi çıkaracaktır.

Ziraat Bankası traktör kredisi üst limitini 0 km ya da kullanılmamış traktörler için proforma bedeline göre, 2. el traktörleri ise kasko bedellerine göre belirlemektedir. Her iki durumda da kredi üst limiti alınacak olan kredinin yüzde 75’i oranında olacaktır. Yani kalan yüzde 25′ lik dilim için peşinat ödemeniz gerekmektedir.

Traktör kredisine yıllık %14 faiz oranına %50 faiz desteği verildiğinde bu oran yıllık %8,52 olacaktır. %7/12: 0,58 aylık faiz oranı ile kredi kullandırılacaktır.

%50 faiz destekli Ziraat Bankası’ nın tarımsal mekanizasyon kredilerinin aylık faiz oranı yüzde 0,58 yıllık faiz oranı ise yüzde 7dir.

%25 faiz destekli tarımsal mekanizasyon kredilerinin aylık faiz oranı yüzde 10,50 yıllık faiz oranı ise yüzde 0,87′ dır.

Örnek hesaplamalar ile durumu daha iyi ifade edelim.

 • 50 bin TL krediyi %1,06 faiz oranı ile çekmeniz durumunda 60 ay vadeli ve yılda 1 ödemeli kredi seçeneğini tercih ederseniz totalde 67.829,99 TL kredi ödersiniz.
 • 40 bin TL kredi çekmeniz durumunda yine 60 ay vadede yılda 1 ödemeli olarak 904,40 TL taksit ödeyerek krediye sahip olabilirsiniz.
 • 30 bin TL kredinizi 12 ay ödemeli olarak kullanırsanız 32.106,95 TL geri ödersiniz.

Traktör Kredisi Veren Diğer Bankalar

5 yaşını aşmayan traktör alımları için 72 aya varan vadeler ile aşağıdaki bankalardan da kredi çekebilirsiniz. Ayrıca bankalar dışında kalan finansman kuruluşları tarafından da traktör alımları için kredi verilmektedir.

72 aya varan vadeler ile bankalar ve finansman şirketleri tarafından sunulan kredilerden yararlanarak traktör ve diğer tarımsal ekipman alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. İkinci el alımlarında traktör taşının 5 ve altında olması gerektiğine dikkat ediniz. ÇKS belgesi olan tüm çiftçilerimiz kredilerden yararlanabilir.

TKDK’ nın traktör kredisi vermeyeceğini bir kez daha hatırlatalım.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.