Denizbank İcradan Satılık 2.El Traktörler ve Araçlar

03.01.2023
Denizbank İcradan Satılık 2.El Traktörler ve Araçlar

Bankalar 2023 yılı itibari ile icralık olan araçları satışa çıkarıyor! 2. el araç almayı planlıyorsanız bu taşıtları incelemenizde fayda var. Satışa çıkarılan araçlar borçlu müşterilere aittir. Borçlarını ödeyemeyenlerin teminat olarak gösterdikleri ve ipotek yolu ile satılamaz şerhi konulan araçlar banka tarafından elden çıkarılarak borcun tahsilatı gerçekleşecektir. Bu araçları nasıl alacağınızı, ödemeyi nasıl gerçekleştireceğinizi sizler için araştırdık.

İpotekli Araç Nasıl Alınır?

Taşıt sahibi şahıslar tarafından rehin işlemi olduğundan dolayı bu araçlar elden çıkarılamıyor. Bankalar borçlarını ödemesi için şahıslara uyarı mahiyetinde bir bildirim gönderiyor. Ancak borçlu, bu ihtara olumlu yanıt vermezse banka devreden çıkıyor. Bu aşamada artık muhatabınız İcra Dairesi oluyor. Yani aslında banka icra marifeti ile teminat olarak gösterilen mal varlığına el koyuyor. Bu menkul ya da gayrimenkul varlık satılarak elde edilen tutar bankanın borcunu tahsil etmesine hem de borcunuzun kapanmasına vesile oluyor.

Birinci şahıslardan 2.el araç almak genelde alıcıların başına iş çıkarıyor. Çünkü aracın kilometresi düşürülüyor ya da hasar kaydı olduğu söylenmiyor. Şayet eksper tarafından inceleme yaptırılmamış ve rapor da yoksa, bu araçların dış görünüşlerine aldanıp satın alınabiliyor. Ancak aylar sonra bir problem ile karşılaşıldığında, garanti de olmadığı için hiçbir itiraz hakkınız bulunmuyor. Bankaları bu konuda şahıslara göre daha güvenilir addetmek mümkündür.

Bankaların eksperleri tarafından bu araçlar incelenerek tramer kayıtları sorgulanıyor. Bankalar internet sayfalarında bu araçların ilanlarını paylaşırken hasar kayıtlarını, kilometre bilgilerini, oto eksper raporlarını ve ruhsat bilgilerini de paylaşıyor. Ayrıca yayınladıkları görsellerde araçların hasar durumları da gözle görülebilecek kadar net oluyor. Bu sebeple araçların bankalardan alınması mantıklı bir davranıştır. Tabi banka da müşterilerine bu anlamda herhangi bir garanti vaat etmiyor. Almak istediğiniz aracı yerinde incelemeniz çok önemli. Satış işlemi gerçekleştikten sonra ortaya çıkan herhangi bir sıkıntıda banka devrede olmayacaktır. 2.el araçlara oto ekspertiz zorunluluğu geliyor!

araç-ipotekli-krediler
Bankalardan satışa çıkarılan icralık araç ilanlarını inceleyerek bu araçları satın alabilirsiniz.

2. El Araç Satışı Yapan Bankalar

Bankalar farklı usuller ile ellerinde bulunan 2.el araçları satmaktadır. Devlet bankaları olan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası tarafından belirlenmiş olan teminat bedelleri vardır. İhaleye katılacak olan kişilerin öncelikle bu bedelleri yatırmaları gerekmektedir. Bu 3 bankanın internet sayfasından ihale takibinde bulunabilir ve teklif verebilirsiniz. TEB, Yapı Kredi gibi bankalar da araç satışı yapmaktadır. Bu bankalarda geniş bir ürün yelpazesi bulunmaktadır. Binek araçların dışında, kamyon, servis aracı, ticari araç ve traktör gibi birçok seçenek vardır. İlanları incelerken yapmanız gereken şey dikkatli olmaktır. Bazı araçların hasar kayıtları bulunmaktadır. Çekme belgeleri vardır ya da anahtarları yoktur. Satış işlemi tamamlandığında, yani aracın ihale bedeli bankaya yatırılıp satış sözleşmesi imzalandığında cayma gibi bir durumunuz olmayacaktır. Aracın sonradan herhangi bir arıza çıkarması durumunda ise yine bankalar hiçbir surette sorumluluk kabul etmezler.

Denizbank İcralık Araçların Satışı

Denizbank internet sayfasında konu ile ilgili bir satış şartnamesi yayınlamıştır. İhale başvurusunda bulunurken ve satış işlemlerini gerçekleştirmeden evvel bu şartnameyi okumanız gerekmektedir. Banka yayınladığı ilanlarda alıcılara herhangi bir vaatte bulunmamaktadır. İlanlar tamamen araç ile ilgilenen kişilere bilgi verme amacı taşımaktadır. Devlet ihale yönetmeliğine tabi olmayan banka, ihale usulü ile satışta kendi kurallarını kendisi belirlemektedir. Bu anlamda yayınlanan ilanlar kaldırılabilir. Bilgiler değişebilir. Ayrıca banka aracı istediği şahsa satmakta özgürdür. Satış fiyatlarının da değişmesi söz konusu olabilmektedir.

Bu araçların satışı teklif verme yöntemi ile en yüksek teklifi sunan kişiye yapılmaktadır. Teklif vererek bir fiyat sunan kişi, aracı tüm ayıp ve kusurları ile kabul etmiş sayılır. Bazı araçlar trafikten çekme belgelidir. Bazılarının ise belirli oranlarda hasarları bulunmaktadır. Sözleşmenin imzalanması ve araca fiyat verilmesi demek tüm bu hasarların görülerek ve bilenerek onaylanmış olması demektir. Bankaya sonradan oluşabilecek herhangi bir sıkıntı anında tazminat vb. hasarın ve kusurun giderilmesi için başvurulamaz.

Denizbank 2019 yılında icralık araçları satışa çıkarıyor.
Denizbank icralık araçları satışa çıkarıyor.

Aracın satışı en yüksek bedeli veren kişiye gerçekleşecektir. Şayet teklif edilen tutarlarda herhangi bir eşitlik var ise, ödenmesi gereken kapora tutarını ilk yatırana araç satışı yapılacaktır. Yani başvuru esnasında yatırılması gereken bir kapora bedeli vardır. Banka tüm teklifleri inceleyecektir. En uygun bulduğu teklifi açıklayacaktır. Bu aşamada aracı almaya uygun görülen kişi, Denizbank tarafından belirlenmiş olan sürede teklif ettiği tutardan kopara bedelinin düşülmesi ile hesaplanan tutarı bankaya göndermek durumundadır. Ödemeyi bu süre içinde yapmayan kimse aracı alma hakkını kaybetmiş sayılır.

Yatırılacak olan kopara diğer bankalarda bulunan teminat bedelleri ile aynı anlama gelmektedir. Denizbank’ ın kapora bedeli oranı %3‘ tür. Denizbank tarafınıza bir hesap numarası gönderecektir. Bu hesap numarasına aracın tutarının %3’ ünün yatırılması gerekiyor. Aracı almaktan vazgeçen kişinin bu kapora bedelini sonradan talep etme hakkı bulunmamaktadır. Tutarın tamamı bankanın verdiği hesaba yatırıldığında 7 gün içinde aracın teslimatı yapılacaktır. Aracın bedelinin tamamını yatıran ancak almaktan vazgeçen kişiye kapora dışındaki ödediği araç bedeli iade edilecektir. Ancak bu iade tutarı faizsiz olacaktır.

Daha önce bankaya düşük teklif belirtmiş kişi, aracı çok istediği için verdiği teklifi artırma yoluna gitmek isterse ve bunu bankaya yazılı olarak beyan ederse bu durumda banka araçların satışı için açık artırma yoluna gidecektir. Açık artırma belirlenen yerde yapılacak ve taliplilerden teminat bedeli yatırmaları istenecektir. Açık artırma sonrası en yüksek teklifi veren kişiye araç satılacaktır. Banka KDV mükellefidir. Bu nedenle vergi ödemeye gerek yoktur. Ayrıca ödeme yaptığınızda size fatura da kesilmeyecektir. Banka tarafından hesaba para yatırdığınıza dair dekont alabilirsiniz. Satış işlemleri sonucu ortaya çıkacak olan noter masrafları banka ve alıcı şahıs tarafından ortak ödenecektir. Şahıs adresini değiştirmiş ise bunu bankaya iletmek durumundadır.

 Aracın bedelinin tamamına kredi veren galerilerden kredi alarak peşinat ödemek zorunda kalmadan araç sahibi olabilirsiniz.

İlanen Satılan Araçlar

Araç MarkalarıModelYılıKilometreFiyatOtopark Adresi
FordFocus 1,6201612.9420105.000 TLTaş yapı Gayrettepe /İstanbul
HyundaiAccent 1,62016114.19292.000 TLTaş yapı Gayrettepe /İstanbul
DAFÇekici APT 954 30X2000291.00050.000 TLYeşilbayır/İstanbul
RenaultÇekici AE4301997045.000 TLYeşilbayır/İstanbul
WolkswagenPolo 1.4  TDİ Trendlıne201613.596480.000 TLTaş yapı Gayrettepe /İstanbul
OpelInsıgnıa201737.806180.000Taş yapı Gayrettepe /İstanbul
FıatEGEA 1.3 MJET 95 HP EU5 URBAN2016100.96790.000Taş yapı Gayrettepe /İstanbul
AudiA6 2.0 TDI201813.4754586.000 TLTaş yapı Gayrettepe /İstanbul
FıatFıorıno201673. 85672.000 TLTaş yapı Gayrettepe /İstanbul
FordFocus2016144.077108.000 TLTaş yapı Gayrettepe /İstanbul
MercedesA-Serisi A 180 D AMG201719148223.000 TLTaş yapı Gayrettepe /İstanbul
RenaultMegane Sedan201788.333133.000 TLTaş yapı Gayrettepe /İstanbul
FıatFORİNO PANORAMA 1.3 MJT 75 HP POP20178452576.000 TLTaş yapı Gayrettepe /İstanbul
Denizbank İcralık Araçların Satışı

Denizbank tarafından sunulan 2.el satışları görüntülemek için tıklayınız.

Denizbank da diğer bankalar gibi araçların satışı sırasında ödemeyi peşin olarak kabul edilmektedir. Araca talipseniz ancak nakit ihtiyacınız varsa, size bir alternatif yol önereceğiz. Denizbank’ tan aracın bedeli kadar taşıt kredisi alabilirsiniz. 0 km araçların yanı sıra ikinci el alımlarınızda da banka yardımcı olacaktır. Vade miktarı 48 ay ve faiz oranı %1,16 ‘dır. 2.el araçlarda, aracın kasko değerinin %70’ine kadar kredi verilmektedir. Banka 3 ay taksit ödemesi erteleme imkanı sunmaktadır. Başvurunuzu T.C. kimlik belgesi, gelir durumunuzu gösteren belge ve başvuru formu ile yapabilirsiniz.  Kredi talebinize banka 24 saat içerisinde cevap verecektir. Başvuru evraklarını hazırlayarak en yakın Denizbank şubesine gitmeniz durumunda 2. el araç kredilerinden faydalanabileceksiniz.

Denizbank 2023 yılı itibari ile satışa çıkarılan icralık araçların ihalelerine katılın, en yüksek teklifi verin ve aracın sahibi siz olun!

YORUMLAR

  1. Şirin yıldızlı dedi ki:

    A6 2.0tdl fiyat