Yapı Kredi Bankası İcralık Araç Satışı 2023 İlanları

02.01.2023
Yapı Kredi Bankası İcralık Araç Satışı 2023 İlanları

Nakit ihtiyacı olan müşterilerine bankalar kredi imkanı sunuyor. Ancak bazı banka müşterileri ne yazık ki kredi borçlarını bazı sebeplerden dolayı ödeyemiyor. Faiz oranı ile birlikte biriken borçlar içinden çıkılamaz bir hal alıyor ve banka avukatı vasıtası ile kişiye bildirimde bulunuyor. Ancak borcunu ödemekte zorluk çeken kişi ihtara olumlu cevap veremediği için bu borca karşılık teminat gösterdiği gayrimenkul ya da taşıta icra yolu ile el koyuyor. Bankalar bu gelir unsurlarını satarak hem şahısların borçlarını kapatmış hem de tahsilat işlemi gerçekleştirmiş oluyor.

Yapı Kredi İcralık Araç Satışı

Bir çok banka gibi Yapı Kredi de edindiği konut, taşıt, arsa, mesken, otel, fabrika, tarla ve iş yeri satışı yapmaktadır. Satılan bu menkul ya da gayrimenkuller icra yolu ile elde edilmiştir. Borçlarını ödeyemeyen banka müşterilerinin borçlarına teminat olarak gösterdiği unsurla icra marifeti ile el konulmuştur. Banka kredileri ve kredi kartları kullanımı son zamanlarda oldukça artmıştır. Kredi notunun düşük olması, yüksek meblağlarda kredi çekilmesi ya da sicilinin kötü olması sebebi ile banka müşterileri genel olarak ipotekli kredilere başvurmaktadır. İpotek olarak gösterilen mal varlığına satılamaz şerhi konulmaktadır. Borçların ödenmemesi halinde bu mal varlıkları satışa çıkarılarak borç kapatılmaktadır. Bu işlemi hemen hemen bütün bankalar yapmaktadır. Ancak her bankanın şartları birbirinden farklıdır. Aynı olan tek bir şey var ki o da araçların satış usulüdür. İcralık 2. el araçlar ihale yöntemi ile satılmaktadır.

yapı kredi icralık araç
Yapı Kredi bankasından 2.el araç alabilirsiniz.

Banka Hacizli Araçların İhalesi

Bankalar güvenilir kuruluşlardır. Şahıslardan alınan araçlar genel itibarla sorunlu olmaktadır. Aracın kilometresi düşürülmekte, hasar tespiti yapılmamaktadır. Ancak bankaların eksperleri araçları incelerler. Hasar var ise bunları rapor şekline getirirler. Diğer olumlu yanı ise aracın fiyatıdır. Bu şekilde alınan araçlar piyasa değerinin daha altında olmakta ve eksper tarafından bizzat fiyatlandırılmaktadır. Yapmanız gereken tek şey almak istediğiniz aracı belirlemek olacaktır.

Bankaların internet sayfalarında bu araçlar aleni olarak gösterilmektedir. Hasar durumları çekilen görseller yardımı ile daha net görülebilir. Ancak talep etmeniz durumunda bankalar araçları bizzat görmenize izin vermektedir. Yapı Kredi Bankası devletin ihale yönetmeliğine bağlı değildir. Bu sebeple araçların ihale yöntemi ile satışında kendi kurallarını banka politikası çerçevesinde belirleyebilmektedir. Aracı satıp satmamakta özgürdür. Fiyatı kendisi belirleyeceği gibi, satışı gerçekleştireceği kişiye de kendi iradesi ile karar verebilmektedir.

Fiyatlar Nasıl Belirlenir?

Bankalar tarafından fiyat belirlenirken piyasa incelemesi yapılmaktadır. Sunulan ihale bedeli muhammen bedel ismini almaktadır. Ancak aracın gerçek fiyatı ihale sonucu en yüksek fiyat teklifinde bulunan kişinin önerdiği fiyat olacaktır. Örneğin araç 40 bin TL ile ihaleye sunuldu ise, ihale bitiminde en yüksek meblağı veren kişinin teklifi 50 bin TL ise, aracın gerçek satış fiyatı 50 bin TL olacaktır.

Araçların yayınlandığı sayfada teklif ver seçeneği bulunmaktadır. Bu seçenek yardımı ile açılan teklif formunu doldurarak fiyat önerisinde bulunabilirsiniz. Teklif formunda ad, soyad, adres, telefon, faks, e-posta, T.C. kimlik numarası, teklif ve güvenlik kodu alanları bulunmaktadır. Bu alanları doldurarak internet üzerinden teklif verebilirsiniz.

İhale bitiminde şayet kazanan sizseniz ödemeyi bankaya peşin yapmanız gerekiyor. Ancak nakit ödemekte güçlük çekiyorsanız bankanın 2. el araç alımı ile ilgili verdiği krediden faydalanabilirsiniz. Banka 10 yaşa kadar olan 2. el araçlara taşıt kredisi vermektedir. Tabi kredi alabilmeniz için sicilinizin temiz olması ve kredi notunuzun yüksek olması gerekiyor.

Almak istediğiniz menkul ya da gayrimenkul hakkında iyi bir inceleme yapmanız gerekiyor. İnternet üzerindeki hasar kayıtlarını iyi inceleyiniz. Satış işlemi gerçekleştikten sonra, banka hiçbir surette mes’uliyet kabul etmemektedir. Teklifiniz sonucu ihaleyi kazanan talihli siz iseniz, forma yazmış olduğunuz iletişim bilgilerinden size en kısa sürede dönüş yapılacaktır.

icralık-araç-satışı
Birçok banka icralık araç satışı yapmaktadır.

İcralık Araç Satışı Yapan Diğer Bankalar

TEB: %20 teminat bedeli ile araç satışı yapmaktadır. Araç bedelinin yanında KDV, tellal ücreti ve damga vergisi de yatırmanız gerekiyor.

Ziraat Bankası: Banka %6 teminat bedeli ile müşterilerine 2.el araç satışı gerçekleştiriyor. Banka KDV mükellefi olduğu için fatura kesilmiyor. Ödemeniz gereken tek ekstra tutar ise devir işlemleri sırasında ödemeniz gereken tutar oluyor.

Halkbank: %3 teminat bedeli ödeyerek ihaleye katılmaya hak kazanabilirsiniz. Bizzat banka şubesine giderek başvuru yapabileceğiniz gibi, e-mail yolu ile de ihale başvurusu yapılabilmektedir.

Vakıfbank: Vakıfbank %5 teminat ile birlikte, KDV ödemenize gerek kalmadan ihale yöntemi ile icralık araçları alabileceğiniz bankalardan bir tanesidir.

Satılık Araç İlanları

Yapı Kredi bankasının internet sayfasında satışa çıkarılmış olan 4 ilan bulunmaktadır. Bu ilanlarda araçların marka ve modelleri, fiyatları, hasar kayıtları yer almaktadır. Ayrıca ödemeniz gereken ekstra masraflar ile ilgili de bilgi verilmektedir. Bu ilanlardan 1 tanesi binek araç, 2 tanesi ise traktör ve 1 tanesi yarı römorktur.

Yapı kredi satılık araç İlanları linkinde araçlar kısmına tıklayarak güncel araçlar satışa çıktığında bilgi alabilirsiniz.

Diğer bankaların ihale ile satılan araçları da inceleyebilir ve bu araçları banka güvencesi ile satın alabilirsiniz. Yapı Kredi Bankasında herhangi bir teminat ücreti ödemenize gerek yoktur.

YORUMLAR

  1. İlyas dedi ki:

    Traktör ü satan hangi il veya ilçe