6 Aylık Vergi Levhasına Esnaf Kredisi Nasıl Alınır? (YENİ ESNAF)

05.01.2023
6 Aylık Vergi Levhasına Esnaf Kredisi Nasıl Alınır? (YENİ ESNAF)

Yeni vergi levhası ile kredi almak isteyen esnafların en çok merak ettiği Yeni esnaf olan Kişi kredi Çekebilir mi? vergi levham yeni kredi alabilir miyim, basit usul vergi levhası ile kredi almak için ne yapmalıyım, Vergi levhası üzerine kredi Kartı çıkarmı, vergi levham yeni kredi alabilir miyim soruların yanıtları sizlerle.

Yeni Esnaf Olan Kişi Kredi Çekebilir mi?

Esnaflarımız, yeni dükkan açanlar 6 aylık vergi levhasına kredi veren bankalara başvuru yaparak, işletmelerinin ilk kuruluş evresinde destek alabilmekteler. Bunun için KOBİ bankacılığı hizmeti veren finans kuruluşları ile birlikte BBDK kayıtlı bankalarda kredi teamülleri kapsamında finans imkanı sunmaktadırlar.

Bu içeriğimizi vergi levham yeni kredi alabilir miyim sorusunu soran esnaflarımız için hazırladık. İçeriğimiz de, Vergi levhasıyla kredi çekmek, şahıs firmalarına verilen ve vergi levhası olana tahsis edilen araç kredisi, ticari kredi kartı, yeni esnaflara matrahsız vergi levhası gibi soruları yanıtladık.

Kobi kredileri işletme sermayesi için rotatif bir finansmandır. Belirli dönemlerde faiz ödemesi mutlaka yapılması gerekir. İşletme sermayesinin finansmanına yöneliktir.

Aylık ne kadar para kazanacağını ve ne kadar taksit ödeyebileceğini hesaplayan firmalar için, eşit taksitli ticari krediler tercih edilmektedir. Aylık taksitli kredi mal alımı, işyerinin yenilenmesi, vergi ödemesi, sgk ödemesi, maaş ödemesi gibi alanlarda kullanılabilmektedir.

6 Aylık Vergi Levhasına Kredi Nasıl Alınır?

6 aylık vergi levhasına kredi alabilmek için; esnafın herhangi bir banka ile arasında ticari ilişkin bulunması gerekmektedir. Bu ticari ilişkiye KOBİ Bankacılığı veya ticari krediler adı verilmektedir. Esnaf finansal ilişkin kurduğu bankaya işletmesini tanıtmak amacıyla bir takım evraklar teslim etmektedir. Banka şirketin ne kadar geliri olduğunu, yıllık ve aylık cirosunu, işletme sermayesini ve diğer hususları tanıyarak 6 aylık vergi levhası olan esnafa belirli bir kredi limiti açmaktadır. Bu limit dahilinde şirket sahibi veya ortakları tarafından yapılan finans başvurularına yanıt verilmekte ve esnafın aylık ödeyebileceği miktarlar dahilinde ticari kredi verilmektedir.

6 Aylık Vergi Levhasına Kredi Nasıl Çekilir
6 Aylık Vergi Levhasına Kredi Çekilir mi?

Vergi Levham Yeni Kredi Alabilir miyim?

Burada en önemli husus, yeni esnafın yıllık ve aylık ciro olanaklarının sınırlı olması ve işletmenin yeni kurulması nedeniyle geriye dönük bilanço ispatlayamamasıdır. Bu sebeple bankalar esnafın en az 6 aylık vergi levhasına sahip olması şartını öne sürerler. Sizde 6 aylık vergi levhasına sahip olduğunu ispatladığınızda bankadan kredi alabilirsiniz. Sıfırdan işyeri nasıl açılır isimli içeriğimizden detaylı bilgi alarak sıfırdan iş kurmak ile ilgili fikir sahibi olabilirsiniz. S

Ticari Krediler Nelerdir?

Bankaların ticari kredileri mevzuat hükümlerine verilir. Bu hükümlere göre bankalar çeşitli paketler belirlerler ve bu paketlerden hangisi yeni esnaf için uygun ise o krediyi verirler. Bunlardan bazıları şunlardır.

Nakdi Krediler; Nakit ihtiyaçların karşılanmasına yöneliktir.

Bunlar; Spot, Rotatif, Ticari, Kredili Mevduat hesabı, İştira, İskonto, Ticari araç, Döviz ve dövize endeksli finansman.

Gayri Nakdi Krediler; Peşin para ödenmesi haricinde verilen finansal desteklerdir.

Teminat mektupları, Harici Garantiler, Akreditifler, Aval ve kabul, Referans Mektupları olarak sıralanabilir.

Vergi Levhası Nasıl Alınır?

Vergi levhası için yapılan başvurular artık GİB internet sitesinden yapılabilmektedir. Bunun için kullanıcıların https://intvrg.gib.gov.tr/index.jsp?gn=eTbl internet adresinden giriş yapmaları ve sırasıyla aşağıda ki adımları takip etmeleri gerekir.

Vergi levhası oluşturma
 • SORGULAMALAR
 • VERGİ LEVHASI İŞLEMLERİ
 • VERGİ LEVHASI OLUŞTUR

Bu işlem sonrasında en kolay yoldan vergi levhası oluşturulmakta ve GÖRÜNTÜLE/YAZDIR seçeneği sayesinde sistemden çıktı alınabilmektedir. Yeni işletmeler Vergi Dairesine işe başlama bildirimi yapmak zorundadırlar. Bunun için

 • Şirket ortaklarının noter onaylı imza sirkülerini,
 • Onaylı nüfus cüzdanı örnekleri, (Bizzat başvurulması ve nüfus cüzdanının aslının ve bir adet nüfus cüzdanı fotokopisinin getirilmesi durumunda onay vergi dairesince yapılmaktadır.)
 • İşyerine ait ikametgah belgesi

gerekli evraklar arasında yer almaktadır. Esnafa yüksek limitli kredi kartı veren bankaları inceleyerek 250 bin TL üst limitli kredi alabilirsiniz.

Ticari Kobi Kredisi Çekmek İçin Gerekli Evraklar

İşletmeye ticari hesap açtırmak için;

 • Şirket ana sözleşmesi,
 • Vergi levhası,
 • Faaliyet belgesi veya ticaret sicil belgesi,
 • İşletme sahibi veya ortaklarının imza beyannameleri,
 • Şirket sahiplerinin kimlik fotokopileri,
 • Ortaklık var ise buna ait sözleşme
yeni esnafa kredi veren bankalar
Yeni açılan iş yerlerine kredi

Vergi Levhası ile Kredi Çekmenin Aşamaları

Esnaf herhangi bir banka şubesine finans başvurusunda bulunur. Başvuruda çekilecek kredinin, hangi amaçla kullanılacağı, ne kadar krediye ihtiyacı olduğunu belirtir. KOBİ ilişkileri uzmanı tarafından yapılan başvuruda esnaf için en uygun paket tespit edilir ve bu kredinin nasıl geri ödeneceğine daire evraklar ve belgeler talep edilir. 6 aylık vergi levhası olan esnaflar da, geriye dönük 6 aylık sürece ait işletmelerinin cirosunu ispatlayan evrakları banka şubesine teslim ederler. Bu aşamadan sonra bankanın esnaf kredisi değerlendirme aşaması başlar. Değerlendirme sonucunda krediye onay verilir ancak talep edilen kredi miktarı ve vade süresi esnafın istediği şekilde olmayabilir. Banka onaylanan geri ödeme planını esnafa tebliğ eder. Daha sonra kredi sözleşmeleri imzalanır ve esnafın ticari hesabına kredi tutarı yatırılır.

6 Aylık Esnafın Krediye Verebileceği Güvenceler

Bankalar sunulan teminatlardan önce, esnafın aylık kazancı dahilinde geri ödeme gücünü esas alırlar. Bunun haricinde banka için en önemli husus, kredinin kullanılma amacıdır. Bu amaca göre banka şubeleri teminat talep ederler. Örneğin bir işyeri satın almak amacıyla kredi çekiliyorsa, satın alınan işyerine ipotek tesis edilir.

Diğer kredilerde ise KOBİ’nin finansman verilerine göre teminatlar belirlenir. İşletmenin mali durumu burada önem arz etmektedir. Eğer banka paranın geri ödenmesinde problem tespit ederse bu kez ipotek talep edebilmektedir.

Yeni vergi levhası alan esnaflar, kooperatif üyesi oldukları halde vergi levhaları yeni olması gerekçesinde esnaf kefalet kredi kooperatiflerine başvuru yapmazlar. Aslında kefalet kooperatifi vergi levhası olan tüm esnafa aynı faiz oranı ve eşit şartlar ile finansman desteği sağlamaktadır.

Hangi Bankalar 6 aylık Esnafa Kredi Verir?

 • Ziraat Bankası,
 • QNB Finansbank,
 • Halk Bankası
 • Vakıfbank,
 • İş Bankası,
 • HSBC,
 • TEB,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Denizbank
 • Odeabank

Yukarıda isimleri yazılı herhangi bir bankaya 6 aylık vergi levhanızla birlikte ticari kobi kredisi için başvuru yapabilirsiniz. Banka tercihi yaparken, daha önce çalıştığınız bir bankayı seçmeniz ticari kredilerde önem arz etmektedir.

Vergi Levhası Üzerine Kredi Kartı Çıkar mı?

Vergi levhası üzerinde kredi kartı çıkar mı merak ediliyor. Yeni esnaflar kredi başvurusu yaptıktan sonra birde kredi kartım onaylanır mı çok araştırıyor. Bu konuda ticari kartlar esnafların gelir gider durumuna göre çıkarıldığından, kredi kartı almak mümkündür.

Ayrıca bilindiği üzere ticari kredi kartlarının limitleri de çok yüksek olmaktadır. İşletmenin sunduğu belgeler ve bilançoya göre limit banka tarafından belirlenmektedir. Yüksek meblağ gerektiren mal vb. alımları için bu kredilerden yararlanabilirsiniz. Esnafa yüksek limitli kredi kartları isimli içeriğimizden en avantajlı business kartlar ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Ayhan dedi ki:

  Merhabalar 8 aylık esnafım sermayem kısıtlı ticari destek kredisi istiyorum lütfen bana yardımcı olun

  1. Fadime bulut dedi ki:

   Beş aylık esnafım ne zaman kredi alabilirim ticari kredi kullanmak için ne yapmalim kaç sonra ticari kredi kullana bilirim ne tür evrakla başvuru yapmam gerekiyor

   1. fatime dedi ki:

    8 aylık vergi levham var duzenli ödeme yapmama ve hiç bir borcum olmamasına rağmen kredi alamadım 13.000 üzeri gelirim var

    1. Adnan dedi ki:

     Siciline bakmayı ve findex raporuna bakmaya tavsiye ediyorum