Akbank Hayvancılık Kredisi Şartları Nelerdir? Çiftçiye Destek

03.01.2023
Akbank Hayvancılık Kredisi Şartları Nelerdir? Çiftçiye Destek

Hayvancılık kredisi çekmek isteyenlere bireysel ihtiyaç kredileri veya tarımsal finansman paketleriyle çiftçiye destek olan bankalardan biride Akbank’tı. 2023 yılında da Akbank; çiftçilerimize geçmişten bu yana en uygun finans imkanı sağladığı gibi en uzun vade ve tarımsal diğer ürünleri ile ihtiyaca yönelik çözümler sunacaktır. Akbank çiftçi kredisi başvurusu nasıl yapılır, gerekli evraklar nelerdir, faiz oranları kaçtır gibi soruların cevaplarına içeriğimizde yer verdik. Ayrıca Ziraat Bankası tarafından verilen 7 yıl vadeli ve 2 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredileri hakkında bilgi alabilir ve başvurunuzu yapabilirsiniz.

Akbank şubelerinden kredi çekerek koyun, keçi, inek, dana, düve satın alan, tavuk çiftliği kuran, tarımsal işletmesinin ihtiyaçlarında kullanan birçok çiftçimiz mevcuttur. Bankanın çiftçilerimize sunduğu tarımsal kredilerden yararlanmak için aşağıda belirtilen Akbank Şubelerinden birine başvurmak gerekir. Çünkü Akbank tüm şubeleri tarım alanında hizmet vermezler.

Akbank Tarımsal Kredi Veren Banka Şubeleri

Alanya, Bucak, Burdur, Damlataş, Ödemiş, Salihli, Manisa, Saruhanlı, Selçuk, Susurluk, Tire, Torbalı, Turgutlu, Bergama/Çarşı, Gaziemir, Çarşı, Kırkağaç, Finike, Hal, , Kalkan, Konaklı, Korkuteli, Kumluca, Serik, Aksu, Gürsu, İnegöl, İznik, Karacabey, Kestel, Mudanya, Mustafakemalpaşa, Orhangazi, Yenişehir,Ceyhan, Erdemli İçel,Karşıyaka,Kozan, Küçüksaat, Kuruköprü, Tarsus İçel, Yavuzlar, Yeni, Toptancı Hali, Akhisar,Alaşehir, Ayvalık, Bergama, Biga, Bigadiç, Burhaniye, Çan, Edremit, Ezine, Gönen, Kula, Menemen, Sındırgı, Spil, Manisa, Beydağı/Malatya, Elbistan, Kadirli, Kırıkhan, Osmaniye, Reyhanlı, Hatay Siverek, Viranşehir, Emniyet Caddesi/Ş.Urfa, İslahiye/Gaziantep, Kilis, Atatürk, Bulvarı, Çine, Çivril, Denizli, Dalaman, Fethiye, İncirliova, Nazilli, Ortaca, Söke, Milas, Babaeski, Çatalca, Çerkezköy, Çorlu, Edirne, Gelibolu, Hayrabolu, İpsala, Kapaklı, Keşan Lüleburgaz, Malkara, Muratlı, Sağlık Mahallesi, Saray, Silivri, Şarköy, Uzunköprü Edirne, Vize, Çorlu, Bulvar, Selimiye Beypazarı, Çubuk, Polatlı, Çankırı, Kızıltepe, Batman, YeniDiclekent Bulvarı, Ergani,Akşehir, Karaman, Isparta, Kulu, Yeni toptancılar Beyşehir, Ereğli, Nalçacı, Büsan, Sanayi, Ilgın bölgelerinde bulunmaktadır.

Akbank’tan Tarıma Büyük Destek!

Akbank Hayvancılık Kredisi Şartları Nelerdir?

Akbank’ın diğer bankalarda olduğu gibi 6 aylık hayvan alımı, 50 adet küçükbaş koyun alımı tarzında özel şartlarla sınıflandırılmış kredileri mevcut değildir. Akbank başvuru yapan çiftçilerimize tarımsal faaliyetlerinde en uygun kredileri sunmaktadır. Bu kapsamda hayvan satın alacak olan çiftçilerimiz tarımsal bankacılık hizmetlerine başvurularını gerçekleştirebilmektedir.

Diğer bankalar ve Devlet Destekleri için 5 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Küçükbaş veya büyükbaş hayvancılık kredisi için Akbank şubelerine başvuru yapan üreticiler hayvan alımı için Akbank ihtiyaç kredisi de kullanabilmektedirler. Hayvan alımı haricinde verilen diğer Akbank tarımsal kredileri şunlardır;

Akbank Bireysel İhtiyaç Kredileri ile Hayvan Alımı
 1. Ürün ön finansman desteği, (Geri ödemesiz dönem seçeneği hasat dönemine bağlıdır.)
 2. Sera kurulumu için finansman, (60 ay vade ve hasat ödemelidir)
 3. Arsa ve tarla alım kredileri, (arazi alımına ilişkin mevzuat geçerlidir)
 4. Tarlalar için damlama sulama finansmanı, (maksimum vade 36 aydır.)
 5. Sıfır ve ikinci el traktör kredisi (Sıfır km. traktörlerde faturanın yüzde 80’i kadar, İkinci elde ise eksper yüzde %60’ı kadar kredi çekebilirsiniz.)
 6. Tarımsal ekipman alımları için finansman, (traktör kredisi ile şartları aynıdır)
 7. Toprak Mahsulleri Ofisi makbuz senedine karşılık verilen çiftçi kredisi, (makbuz senedine karşılık verilir)
 8. Hafif ticari araçların alımına ilişkin kredi desteği (Sıfırda %80, İkinci elde %60 kuralı geçerlidir).

Bu kredilerden herhangi birini almak için gerekli şartları sağlıyor olmanız durumunda banka şubelerine giderek başvurularınızı yapabilirsiniz.

Akbank Tarım Kredisi Şartları Nelerdir?

Akbank’tan tarım kredisi alabilmek için çiftçilerimizin yukarıda bahsedilen 8 farklı krediden birini seçmeleri gerekmektedir. Bu kapsamda örneğin sera kurulumu için kredi talep eden çiftçiler, bu kapsamda kredi başvurusu yapması gerekmektedir. Elinde hiç sermayesi olmadan, tüm sera giderleri için yüksek miktarlarda kredi talep edildiğinde, kredinin geri ödenme durumunun tespiti ve garanti altına alınması için kefil, gayrimenkul ipoteği, arazi ipoteği talep edilebilmektedir.

Tarım kredisi çekmek isteyen çiftçinin ayrıca;

 • Talep edilen belgeler ile Akbank tarım bankalarından birine başvurması,
 • Kredi notunun düşük olmaması ve kara listede bulunmaması,
 • Çekmek istediği kredinin geri ödenmesi hususunda gerekli şartları taşıması gerekir.

Bu hizmetlere ilaveten Akbank çiftçilerimize Tarım Kart isimli bir banka kartıyla hizmet sunmaktadır. Bu kart ile yapılan tarımsal harcamaların ödemeleri hasat dönemine ertelenebilmektedir. Bu sebeple birçok çiftçimiz tarafından tercih edilmektedir. Ziraat Bankası hayvancılık kredisine de başvurabilir ve 7 yıla varan vadeler ile geri ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca Ziraat Bankası tarafından verilen kredilerin faiz oranları düşük olmakla birlikte çiftçilerimize geri ödemelerini kolaylaştırmak adına 2 yıl geri ödemesiz dönem sunulmaktadır.

Akbank bireysel ihtiyaç kredilerine başvuru yaparak hayvan satın alınabilmektedir. Bu kredi aynı zamanda Akbank hayvancılık kredisi olarak adlandırılsa da, Akbank’ın tarımsal faaliyetlerde direk olarak hayvan alımı için sağladığı bir kredi bulunmamaktadır. 2023 yılında bu kredilere kullanarak yukarıda saydığımız başlıklarda faaliyet gösterebilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Halik dedi ki:

  50 adet kucukbaş koyun alabilmem için ne işlemde bulmaliyim