Aynı Anda 2 Bankadan Kredi Çekilebilir mi?

05.01.2023
Aynı Anda 2 Bankadan Kredi Çekilebilir mi?

Düzenli gelire ve yüksek kredi notuna sahip olanlar aynı anda 2, 3 ya da 5 bankadan kredi çekebilirler. Kredi başvurusunun kabul edilip edilmemesi ise bankaların elinde olan bir durumdur. Kredi başvurularınızı aynı gün de yapabilirsiniz. Ancak sayının çok fazla olması durumunda yasal takibe düşebilirsiniz. Her şahsın kredi limiti ise birbirinden farklıdır. Kredi başvurularının da kesin olarak onaylanacağını söylemek doğru olmayacaktır. Aynı anda 2 bankadan kredi çekilir mi? Kredi başvurusunda dikkat edilecek kriterler nelerdir?

Tüm Bankalara Aynı Anda Kredi Başvurusu Yapılır Mı?

Finansman ihtiyaçları için bankalara başvuran kişilerin bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu kişilerin kredi notları yüksek, sicilleri temiz olmalı ve bankaya düzenli gelir sunmalıdırlar. Birkaç bankadan kredi çekerek daha çok finansman sağlanabilir. Tabi yine bu durumda da kredi notunuza bakılacak ve kredi taksitlerinizi geri ödeyebileceğinizi bankaya kanıtlamanız gerekecektir. Ancak tüm bankalara aynı anda başvuru yaparsanız talepleriniz reddedilebilir ve hakkınızda yasal takip başlatılır. Çünkü tüm kredileri geri ödeyecek kadar maddi durumunuz varsa zaten kredi çekmezsiniz. Her birinin aylık taksiti 1000 TL olsa ve 10 bankadan kredi çekseniz, henüz faiz hesaplaması yapmadan aylık 10.000 TL geri ödeme yapmanız gerekecektir.

Yani aslında bu durum oldukça sakıncalıdır. Bankalar sadece findeks sistemine göre kredi başvurularını incelediğini iddia etse de kişilerin ekonomi geçmişleri de incelenmektedir. Şayet diğer bankalara kredi başvurusu yapıldığı ya da mevcut bir kredi borcu olduğu fark edilirse, muhtemelen başvuru reddedilecektir. Bu sebeple şayet bir bankadan kredi aldıysanız ya da başvuruda bulunduysanız bunu bankaya o esnada söylemeniz daha akıllıca olacaktır.

Acil nakit ihtiyaçlarınız için aynı gün isimsiz kredi kartı da alabilirsiniz.

aynı-anda-bankalara-kredi-başvurusu-yapmak
Kredi notunuzun yüksek olması gerekiyor.

Aynı Anda 2 Bankadan Kredi Çekilir Mi?

Artan ihtiyaçlarımız sebebi ile kredi çekmek artık bir zorunluluk oldu. Gelen gidenden az olunca insanlar çareyi kredi ve kredi kartlarında buldu. Günlük ihtiyaçların yanında ev ve taşıt alımlarında da kredi kullanılabilmektedir. Ancak bankalar ekspertiz değerinin belirli oranlarında kredi verdikleri için kalan tutar için de peşinat olması gerekmektedir. İşte bu açık için 2. bankanın ihtiyaç kredisi ürününe başvurabilirsiniz. Dikkat edilecek kriterlerin kredi notu ve gelir düzeyi olduğunu söyledik. Fakat kayıt dışı bir geliriniz var ise bunu bankaya beyan ederseniz kredi limitiniz daha yüksek olabilir. Banka gelir durumunu yeterli görürse 2 ya da 3 bankadan kredi almanızda kanuni olarak hiçbir sakınca bulunmamaktadır. 

Maaşınıza ek bir kira gelirinizin olduğu farz edelim. Kalan tutar ailenizin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli oranda görülürse kredi alabilirsiniz. Daha evvel çekmiş olduğunuz bir kredi varsa ve bu kredi diğer banka tarafından görünüyorsa kredi çekme hayaliniz kursağınızda kalabilir. Bunun için aynı anda farklı bankalara kredi başvurusunda bulunabilme alternatifi geliştirilmiştir. Sistem üzerinden isminize tanımlanmış olan tüm krediler görünmektedir. Sisteme düşmeden evvelki süre olan başvuru değerlendirme süresinin bu açıdan iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Yani kredi onaylanma süresi ne kadar uzun olursa, kredi çekebilme ihtimaliniz de o derece yüksek olacaktır.

İkinci Krediyi Çekmek İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

İkinci bir kredi başvurusunda bulunduğunuzda bankaların dikkat edeceği hususlar vardır. Bu hususları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Kredinin tutarı
  • Diğer krediye ait ne kadar borcunuzun kaldığı 
  • İki kredinin toplamının belirlenen limiti geçmemesi
  • Ödeme gücünüz
  • Varsa ek gelirleriniz
  • Vade süresi
  • Faiz oranları

Üst limitte bir kredi almak istiyorsanız kendinizin yanı sıra ailenizde bulunan bireylerin gelirlerini ve varsa ek gelirlerinizi bankaya sunmalısınız. Gelir miktarınız ile kredi limitiniz doğru orantılı olacaktır. Her ay hesabında 2000 TL bulunan birine bankaların kredi vereceği tutar da düşük olacaktır. İkinci kredi başvurusunu kabul edip etmemek tamamen bankanın insiyatifinde bulunmaktadır. Ayrıca ilk çekmiş olduğunuz krediye ait borç tutarı fazlaysa ve talep ettiğiniz limit ile birlikte hesaplandığında üst limiti aşıyorsa kredi çekmeniz pek de mümkün olmayacaktır. 

Kredi taksitlerinizi aksatmıyorsanız, kredi notunuz yüksek seviyelerde ise ve hesaplama sonrası taksitlerinizi ödemek için geliriniz yeterli seviyede ise bankalar size farklı tekliflerde de bulunabilir. Hatta bu tekliflerden bir tanesi faiz oranlarını düşürmek olabilir. Yapılandırma dışında farklı bir uygulama da mevcuttur. Şayet bankaya borcunuzun belirli bir kısmını kapatmak istediğinizi söylerseniz bu durumda da faiz oranlarını düşürmeleri mümkün olacaktır. Ancak transfer talebi olmadığı için borcunuzun tamamını ödemek durumunda değilsiniz. Bir kısmını kapatarak da kalan tutarı ihtiyaçlarınız için kullanabilirsiniz.

Bankalar için gelir düzeyi yüksek müşteriler her zaman bulunmaz Hint kumaşı özelliği taşırlar. Bu amaçla aynı bankadan da ikinci kredi çekilebilir. Bankaların zaten işi budur. Ancak burada dikkat etmeniz gereken husus kredi faiz oranları olacaktır. Bankaların ihtiyaç, konut ya da taşıt kredisi ürünlerini tek tek incelemeniz, sunulan avantajları, faiz oranlarını ve vadeleri göz önünde bulundurmalısınız. Karlı bir pazarlık yapacağım derken borçlarınız ödeyemez bir hal de alabilir.

Günümüz ekonomik şartları nakit ihtiyaçları ya da mal sahibi çekmek için kredi çekme zorunluluğu oluşturduğundan aynı bankadan iki, üç hatta beş kredi çekmek de isteyebilirsiniz. Ancak bankaların size vereceği cevabı bilmediğinizden tedirgin davranabilirsiniz. Kesin olarak birden fazla bankaya yapacağınız başvuru kabul edilecek diye bir kaide yoktur. Bu tamamen sizin skorunuz, kredi geçmişiniz ve gelir seviyeniz ile ilgili bir durumdur.

Kredi Çekilebilecek Bankalar

Aynı anda 2 bankaya kredi başvurusunda bulunacak kişilerin kredi planlaması yapmaları gerekmektedir. Yaptığınız başvuruların tamamı bir sistem üzerinde görünmektedir. Örneğin yaptığınız 3 başvuru 2 banka tarafından red edildiyse banka bu durumda bir soru işareti ile karşı karşıya kalacak ve güven anlamında sıkıntı yaşayacaktır. Başvuruların red edilmesi kredi notunun düşük olmasından, gelirin yeterli olmamasından ya da kredi geçmişinizin kötü olmasından kaynaklanır. Ancak bu şartları yerine getiren bir banka müşterisinin kredi çekmesinde, aynı gün birden fazla bankaya şahsen, mobil bankacılık ya da müşteri hizmetleri aracılığı ile kredi başvurusunda bulunmasında herhangi bir sakınca yoktur.

kredi-çekilebilecek-bankalar
Kredi çekilebilecek bankalar

Diğer bankalara ait ihtiyaç kredisi faiz oranları ise bu şekildedir. Tabi bankaların size sunacağı imkanlara göre şartlar değişiklik de arz edebilir.  Acil nakit ihtiyaçlarınız için bankaların kredi kartı ürünlerine de başvurabilirsiniz. Kredi kartı limiti maaşa göre belirlenmektedir.

Aynı anda hem Ziraat Bankası’ na, hem Halkbank’ a hem de Akbank’ a başvurabilirsiniz. Başvuruların sonuçlanma süresi sizin için önemlidir. Bankalar hakkınızda tahkikat başlattığında herhangi bir başvuru görünmediği için, onaylanma aşaması daha kolay olacaktır.

Aynı anda tüm bankalardan kredi çekilebilir. Bu durumun önünde herhangi bir yasal engel bulunmamaktadır. BDDK’ da konuya bir sınırlama getirmemiştir. Ancak 10 bankaya başvuru yaparsanız muhtemelen işlemleriniz dolandırıcılık olan değerlendirilecek ve hakkınızda yasal takip başlatılacaktır. İhtiyaçlarınızı karşılamak ve yeterli finansmanı sağlamak adına birden fazla bankaya kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuruyu kabul edip etmemek bankaların insiyatifinde olan bir durumdur. Detaylı bilgiyi banka şubelerinden alabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.