Çiftçi Desteğinin Yarısı Hibe Yarısı Faizsiz!

04.01.2023
Çiftçi Desteğinin Yarısı Hibe Yarısı Faizsiz!

Çiftçilerimizin tarımsal yatırımlarına Devlet tarafından geri ödemesiz hibe, sıfır faiz desteği ve çiftçi kredi yarısı hibe verilmektedir. Bu kapsamda çiftçilerimiz yaptıkları tarım ve hayvancılık yatırımının sektörüne ve miktarına göre, faizsiz krediden yararlanabildikleri gibi, yarısı hibe verilen kredi seçeneklerine de başvurabilmektedirler. Çiftçilere sağlanan desteklere ilişkin detaylara yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Damızlık Düve Desteği

Geri kalan tutarı ise, çiftçilerimiz düşük faizli kredi olanağı ile karşılayabilmektedirler. Tabi bu yatırım için çiftçilerimizin ellerinde bir miktar sermaye bulunması da gerekiyor. Damızlık düve ile birlikte Devlet, ahır yapımı, tadilatı, tarımsal üretim malzemelerinin alımı gibi alanlara da yarısı hibe kredi çerçevesine alıyor.

Damlık Düve ve Ahır Yapımı Hibesine Buradan Başvurabilirsiniz!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından dönem dönem çiftçilerimize ve üreticilerimize sıfır faizli kredi desteği de sağlamaktadır. Bakan tarafından yapılan açıklamayla tarım ve hayvan bütçesinden birçok sektöre sıfır faizli kredi desteği verileceği açıklandı. Bu destekten tarımsal yatırım yapan çiftçilerimiz, köye dönüş yapan gençlerimiz, üreticiler, tarımsal tesis sahipleri, tavuk çiftliği kuranlar, küçükbaş hayvancılık yapanlar, büyükbaş inek süt hayvanı yetiştirenler, hindi çiftliği kuranlar, kapalı örtü altı tarım yani seracılık yapanlar faydalanabilecekler. Çiftçilerimiz için 2021 yılında ayrılan bütçe ise 24 milyar TL olmaktadır.

Traktör Alımı Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı projelerine bir yenisini ekliyor ve  çiftçilerimize sıfır faiz oranlarından başlamak kaydıyla traktör alımları için destek verecek. Sıfır ve ikinci el traktör fiyatlarının günden güne artması nedeniyle Bakanlık destek miktarını arttırdı ve traktör başına 250 bin liraya kadar kredi imkanı sağlanacak. Ancak bu kredinin yarısının hibe, geri ödemesiz veya hangi oranda faizsiz verileceği henüz ilan edilmedi. 2021 yılında çiftçilere traktör alımı için destek verileceğine dair bir duyuru yapılmadı. Ancak Ziraat Bankası gibi bankaların traktör kredilerinden faydalanabilirsiniz.

Traktör Alımı Desteği 
Traktör Alımı Desteği

Esnafımıza KOSGEB tarafından verilmekte olan 50 bin lira krediden esnafların yararlandığı gibi, bu desteğinde Tarım Kooperatifleri, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ile Ziraat Bankası destekli olarak verileceği, çiftçilerimizden faizsiz kredi için bir proje talep edileceği, ÇKS kaydının şart koşulacağı, ayrıca verilen kredinin Müdürlüklerde görevli denetim personelleri tarafından da takip ve kontrol edileceği değerlendiriliyor. Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan %100 oranında faizsiz kredi desteğine ilişkin ilan aşağıda ki görselde görüntülenmektedir.

Hayvancılık ve Tarım Faizleri
Hayvancılık ve Tarım Faizleri

TKDK tarafından geçmiş dönemlerde verilmekte olan traktör kredileri 2021 yılında devam etmemektedir.

KÖYE DÖNÜŞ YAPANA TAM DESTEK!

Genç Çiftçi Projesi adı altında köylerine kesin dönüş yapan üreticilerimize, 30’ar bin lira tutarında destek verilmişti. Ancak bu projenin başvuruları sona ermiştir.

Köye dönüş yapan çiftçilerimizin bir problemi de, tarımsal desteklerden yararlanmak için Devletin karmaşık evraklar ve normal şartlarda bir çiftçi tarafından hazırlanması zor olan projelerin talep edilmesidir. Devlet bu konuda çiftçilerimizin problem yaşamaması için tarım ve hayvancılık alanında boş proje örnekleri hazırladı ve üreticilere miktarları bildirdi. Örneğin;

  • Serbest sistem salma tavukçuluk yapmak isteyen çiftçilerimize en az  500 adet tavuk şartı,
  • Koyun ve İnek yetiştiriciliği için tesis kurmak isteyenlerden hayvan sayısının iki katı çiftlik kurma şartı,
  • Ördek ve kaz yetiştiriciliği için en az 400 adet,
  • Meyve bahçesi yapacak olanlar için meyvenin fidesine göre 6 dönüm ve 10 dönüm arazi şartı,
  • Sera kurmak isteyenlere en az 1.000 metre kare civarında kapalı alan şartı vb.

şartları da öne sürdü. Yine köye yerleşip, 10-20 koyun veya 2 inek alıp, geçimini sürmek isteyenlere kredi vermek yerine, bu işi gerçekten yapmak isteyen, bir aileyi geçindirecek kadar bir koyun sürüsü satın almak isteyen veya yine bir ailenin geçimini sağlayacak sayıda büyükbaş hayvan inek satın almak isteyenlere destekleme verdi. Bu uygulama tarım ve hayvancılığın sürdürülebilirliği için gerekli olduğu değerlendirilmektedir. Proje başvuruları sona ermiştir.

çiftçilere-destek
Çiftçilere destek

TAKİP EDİN!

HİBE ALMAK İSTEYEN ÇİFTÇİLERİMİZİN DİKKATİNE; 2021 yılı içerisinde Devlet projelerine devam ediyor. Her geçen gün yeni bir destek, yeni bir hibe ekleniyor. Bu sebeple eğer çiftçiye yarısı hibe kredi veya sıfır faizli destek yararlanmak isterseniz, Web sitemizi takip edin. Milli Tarım Projesine birçok yeniliğin ekleneceği aşikardır. Bu kapsamda, başvuru tarihlerini kaçırmamak için hemen şimdi “Devlet Destekli” isimli facebook sayfamızı buraya tıklayarak takip edin. Bu sayede, Devlet’in destek verdiği sektörleri, KOSGEB’i, TKDK’yı Tarım ve Orman Bakanlığını, Hibe Projelerini, Konut ve İhtiyaç Kredilerinde ki indirimleri, esnafın ve çiftlinin aklına takılan soruların cevaplarını anlık olarak öğrenin.

YORUMLAR

  1. Yasemin dedi ki:

    Benim tavuk ciftligim var 1 yıldır üretimde değil tadilat yaptırıp üretime başlamak istiyorum desteğe ihtiyacım var.