Esnaf Kefaletten Kefil Şartı ve Sayısı 2023 (Memur-Esnaf)

03.01.2023
Esnaf Kefaletten Kefil Şartı ve Sayısı 2023 (Memur-Esnaf)

Esnaf kefalet kooperatiflerine üye olanlar ve 6 aydır faaliyet gösterenlere yönelik olarak kooperatif tarafından uygun faiz oranları ile kredi verilmektedir. Esnaf kefalet kredilerinde kurum tarafından sizden teminat talep edilir. Teminatın yeterli görülmemesi halinde ise kefil talep edilmektedir. Kefillerin genel olarak memur ya da esnaf olması talep edilmektedir. İçeriğimizde esnaf kefalet hesaplamaları ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Kredilerin üst limitleri ise kredi türlerine göre değişiklik göstermektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir?

Türk Ticaret Kanunun hükümlerince 1951 yılında esnaf ve sanatkarlar için kurulan ülkemizde ilk kez açılmış olan bir kooperatiftir. 1163 sayılı kooperatifler kanunu kapsamında esnaf kefalet kredisi çıkarılmıştır. Bu kredinin çıkarılmasındaki amaç kooperatiflere kayıtlı olan esnaf ve sanatkarların mesleki faaliyetleri için ihtiyaç duymuş oldukları nakit parayı sağlamaktır. Kooperatiflerin kurulmasındaki asıl amaç ise kredi ve banka teminat mektuplarını almak için kefil olmak amacı ile kurulmuş olan kooperatif türüdür. Ülkemizde kredi ve kefalet kooperatiflerinin sayısı bine yükselmiştir. Bu kooperatiflerin sayının hızlı bir şekilde artış göstermesi sebebi ile mevcut koordinasyonun sağlanması açısından toplamda 32 bölge müdürlüğü kurulmuştur. Bu sebeple bütün birlikler Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği (TESKOMB) çatısı altında toplanmıştır.

Esnaf Kefaletten Nasıl Kredi Çekilir? Detayları İnceleyin!
Esnaf Kefaletten Nasıl Kredi Çekilir? Detayları İnceleyin!

Esnaf Kefaletten Nasıl Kredi Çekilir?

Esnaf kefalet kredilerinden yararlanmak için uymanız gereken belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlara uyum sağlamış olduğunuz taktirde kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Kredi başvurusunda bulunacak olan esnaf gerekli olan şartlara uyum sağlıyor ise bağlı bulunmuş oldukları kooperatiflere yazılı olarak başvuruda bulunmuş olması gerekmektedir. Yönetim kurulu tarafından başvurunuz değerlendirmeye alınarak 15 gün içerisinde olumlu yada olumsuz bir şekilde değerlendirme sonucu tarafınıza iletilecek ve başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumunda Kooperatif gerekli bilgileri Halk bankasına iletecektir. Başvurunuz bir kez de banka tarafından değerlendirmeye alınacak ve başvurunuz olumlu sonuçlanmış olduğunda talep etmiş olduğunuz kredi işlemleri başlatılacaktır.

Esnaf Kefalete Kredi İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Halkbank aracılığı ile kredi talebinde bulunan esnaflara kefalet vererek ihtiyaçları olan kredi taleplerinin yerine gelmesinde yardımcı olmaktadır. Fakat esnaf kefalet kredisinden yararlanmak için belirlenmiş olan başvuru şartlarına uyum sağlıyor olması gerekmektedir.

Belirlenen bu şartlar ise aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • Esnaf ve sanatkar olmak
 • Eş zamanlı olarak birden fazla esnaf ve sanatkarlar kredi ve kooperatifleri ile ortak olamamak
 • Esnaf ve sanatkarlar odasında sicilin olması
 • Kefalet veren kooperatifin bölgesinde bulunan bir adreste oturuyor olmak veya iş yerinizin bulunması gerekmektedir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz şartlara uyum sağlayan esnaflar kredi başvurularında bulunabileceklerdir. Kredi başvurusunda bulunacak olan esnaf için kayıtlı olduğu kooperatif kefil olarak tek yetkili olan halk bankasına aracı olmaktadır. Bu sayede kredi başvurusunda bulunan esnaf çok daha avantajlı kredi imkanlarından yararlanmış olacaktır. Halk Bankası esnaf kefalet kredisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

Esnaf kefalet kredisinin faiz oranları düşüktür!

Esnaf Kefalet Kredisi Çekmek İçin Gerekli Olan Belgeler

Başvuru yapmak isteyen ve belirtmiş olduğumuz şartlara uyum sağlayan esnaf ve sanatkarların belirli evrakları tamamlamaları gerekmektedir. Bahsi geçen bu evraklar ise aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • Vergi dairesi mükellefi olduğunuza dair iki adet belge
 • İki adet nüfus cüzdan fotokopisi
 • İki adet ticaret odasına kayıtlı olduğunuzu gösteren belge
 • İkametgah ve Nüfus kayıt örneğini gösteren iki adet belge
 • İki adet esnaf sicil günlük tasdiknamesi
 • Vergi levhasının fotokopisi istenir.

Esnaf Kefalet Kredisinin Faiz Oranları

Esnaf ve kefalet kredilerinden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız oldukça avantajlı vade seçeneklerinin yanı sıra faiz oranları ile kredi çekebilecektir. Bankaların kredi talebinde bulunan vatandaşlarına sunmuş olduğu faiz oranları ile kıyaslama yapmış olduğumuzda daha avantajlı faiz imkanlarından yararlanacaksınız. Bu duruma göre esnaf kefalet kredisinin 1 yıla kadar olan faiz oranları %8,5 civarında olurken 1 yıldan fazla süre için çekilecek olan kredilerde uygulanacak olan faiz oranı ise %8,5 civarında olacaktır. Üst limit olarak belirlenmiş olan kredi tutarı ise 200.000 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Kredi çekmek isteyen esnaf veya sanatkarlar için sunulan vade ise 5 yıl olarak belirlenmiştir.

Halk Bankası Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Esnaf Kefalet Kooperatiflerinin anlaşmalı olduğu banka olan Halk bankası cazip kredi fırsatları ile esnaflarıma destekler vermektedir. Halk bankasının sunmuş olduğu kredilerden yararlanmak için bazı evrakları tamamlamanız gerekmektedir. Bu evraklar ise aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • İş yeri sahibine ait nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Çalıştırmış olduğunuz iş yerine ait vergi levhası
 • Teminat mektubu
 • İki adet kefil
 • İpotek gösterilecek gayrimenkulün fotokopisi
 • Esnaf odasına kayıtlı olduğunuzu gösteren belge
Esnaf Kooperatifi Ağır Vasıta Kredisi Vermektedir!
Esnaf Kooperatifi Ağır Vasıta Kredisi Vermektedir!

Esnaf Kefaletten Ağır Vasıta Kredisi Nasıl Çekilir?

Esnaflarımız içinde bulunmuş oldukları sektörlerde faaliyet alanlarına göre ihtiyaç duymuş oldukları ticari araçlar için kredi talebinde bulunabilirler. Yapılan düzenlemeler doğrultusunda esnaf kefalete bağlı olan ticari araç kredileri için 500.000 Türk Lirası tutarında kredi çekmeniz mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra esnafların nakliye amaçlı alacakları ağır vasıtalar için veya iş makineleri için bankalardan kredi talebinde bulunarak ihtiyaç duymuş olduğunuz krediyi çekebilirsiniz.

Fakat burada önemli olan kredi notunuz olacaktır. Ayrıca banka sicilinizin temiz olup olmadığı da göz önüne alınarak kredi talebiniz değerlendirmeye alınacaktır. Almak istediğiniz aracın modeli veya ikinci el ve sıfır araç olması da hiç bir engel teşkil etmemektedir. Bankaların size sunacağı kredilerin karşılığında belirli şartlara uyum sağlıyor olmanız gerekecektir. Ayrıca ikinci el araç almak istemiş olduğunuzda, 10 yaşa kadar almak istediğiniz iş makinelerinde veya nakliye için gerekli olan araçların kredilerinde 60 aya varana kadar vade imkanı söz konusudur. Gerekli olan şartlar ise;

 • Başvuru yapan şahsın ilk defa ağır vasıta alıyor olması durumunda ve aynı zamanda esnaflığa yeni giriş yapıyor ise bankalar mutlaka gelir belgesi isteyeceklerdir.
 • Ağır vasıta için kredi başvurusunda bulunan şahsın mutlaka ama mutlaka kredi notunun yüksek olması gerekmektedir.
 • Esnaf olan vatandaşımızın kullanmış olduğu ağır vasıtası var ise ve bu vasıtayı yenilemesi gerekiyor ise gelir gider defterlerini bankalar talep edeceklerdir. Bunun yanı sıra vergi levhanızın da olması yeterli olacaktır.
 • Adresinizin teyit edilmesi açısından son üç ay içerisinde ödemiş olduğunuz su, elektrik, doğal gaz gibi faturaların fotokopisi
 • Sıfır ağır vasıta alacak olan vatandaşlarımız almış oldukları vasıtaya ait olan faturayı bankaya getirirken ikinci el vasıta alacak olan vatandaşlarımızın ise araç ruhsatlarının fotokopilerini getirmesi gerekecektir.
 • Esnaf kefalet ağır vasıta kamyon kredisi bağlantısından şoför esnaflarımıza verilen destekleri inceleyebilirsiniz.

Esnaf kefalet kooperatifleri tarafından teminat talep edilmesi bu teminatın yeterli görülmemesi durumunda 2 kefil şartı konmaktadır.

Kooperatif hepimizin kooperatifi! uzak durmayın, üye olun ve desteklerden yararlanın!

Hesaplama yapmak için esnaf kefalet kredi hesaplama robotunu kullanabilirsiniz.

Emekli kefil olabilir mi? sorunuzun yanıtı için içeriğimize göz atın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.